Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 21.02.2012, 17:54:32
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

preotul este si el un om ...care face ce poate si cat il duce capu' !

asa cum si in viata reala is oameni buni si oamnei rai, oamnei care se straduiesc sa faca ceva si nu-si bat joc de meseria lor, dar si oameni lenesi care nu se gandesc decat cum sa fenteze si sa o ia pe scurtatura, asa cred ca e si cu preotii !!!

in definitiv, ei nu sunt decat noste functionari ai lui Cristos,adica oameni, care au anumite puteri dupa legea crestina, in vitrutea functiei cu care sunt investiti ,la fel cum un politist,are dreptul sa te ridice de pe strada sau sa te amendeze,daca incalci legile, si nu te mai interesaza ce face el in viata lui privata !

deci, preotii sunt niste simpli functionari ai credintei,care indeplinesc un ritual, si dau niste invataminte standardizate !
Nu cred ca ati auzit vreun preot care sa va indemne sa furati,sau sa curviti, au sa ucideti !!!

De aceea cre, ca nu trebuie sa ne intereseze viata privata a preotilor,ci mai degraba sa ne silim sa ascultam sfarutile si cuvintele lor de invatatura !
Reply With Quote
  #52  
Vechi 21.02.2012, 17:58:40
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cine este preotul

Poate ca asta ar trebui sa fie intrebarea, avand in vedere ca preotul este o persoana.
Pentru mine, el este mijlocitorul intre mine si Dumnezeu. Poate ca unii ma vor contrazice, zicand ca relatia intre noi si Dumnezeu este una intima si nu are nevoie de intermediar. Eu insa simt nevoia sa concretizez cumva aceasta relatie, de aceea, cand am nevoie de un raspuns, un sfat de la Dumnezeu, ma rog, dar ma duc si la preot care imi poate da un raspuns verbal. De multe ori e tot un indemn la rugaciune, dar cel putin imi indica ce rugaciune...

Preotul e parintele care ne iubeste, ne ocroteste, ne invata, ne indruma. El mai e martorul nostru la spovedanie.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 25.02.2012, 15:21:36
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Preotul este Cristos.
Estea cea mai socanta postare pe care am intalnit-o!
Mihnea ce este cu tine? Faci un mare pacat. Nu stiu cum se cheama, dar are un nume in canoanele bisericii.

Cristos este numai unul singur!!!
Preotul este departe de a fi Cristos. Este un om. Este un slujitor al bisericii, mai bun sau mai rau, cu harisma sau fara.
Ar trebui sa fie mijlocitorul intre noi si Dumnezeu, daca ar putea-o face asa cum trebuie.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #54  
Vechi 25.02.2012, 19:15:01
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cristos este numai unul singur!!!
Ca Fiu născut din Tatăl (consubstanțial cu El), desigur că este unul singur. Evident, și Sfânta Cruce pe care S-a jertfit a fost una singură, din moment ce nu scrie că S-a răstignit pe două sau mai multe cruci. Așadar, noi ce anume sărutăm la ieșirea de la slujbă ? O bucată de lemn (sau de metal) fără legătură cu Crucea Mântuitorului ? Pe o asemenea bucată jurăm când ne căsătorim ? Ei bine, eu nu cred asta. Eu cred că există o legătură tainică între crucea pe care o sărut la sfârșitul Liturghiei, crucea pe care am jurat fidelitate soției mele, și chiar crucea, unică, pe care El S-a răstignit. Până acolo merge această legătură tainică, încât eu chiar pe acea Sfântă Cruce unică a jertfei Domnului o sărut și chiar pe aceea am jurat.


Citat:
Preotul este departe de a fi Cristos. Este un om. Este un slujitor al bisericii, mai bun sau mai rau, cu harisma sau fara.
Ar trebui sa fie mijlocitorul intre noi si Dumnezeu, daca ar putea-o face asa cum trebuie.
Mijlocitor și preot avem pe Unul Singur. Scrie în Biblie. El, deși S-a ridicat la Cer, continuă să fie prezent în Biserica Sa, care este prelugirea Sa (elongatio Christi) în următoarele trei moduri:
-în mod substanțial, prin Sfântul Sacrament.
-în mod spiritual, prin Cuvântul Său care este Evanghelia.
-în mod teologic, prin preotul slujitor.

Așadar, preotul pe care îl vedem ocupă locul Domnului. Prin ridicarea Sa la Cer, locul nu a rămas liber, marcat de un șnur frumos, așa cum vedem în catedrale că este marcat jilțul arhieresc sau regal în absența arhiereului sau regelui. În orice parohie de pe pământ, locul lui Cristos este ocupat de preot (de protos, dacă sunt mai mulți preoți). Când vedem că el ne dă Sf Împărtășanie, în realitatea teologică Cristos este cel care ne oferă însuși Sf Trup și Sânge al Său. Să nu uităm: El este Apa cea Vie și chiar El este și aducătorul Apei Vii. Deci, când ne cuminecăm, Cristos este nu numai materia de administrat, ci și administratorul ei.
Acum, poate că înțelegeți mai bine obiceiul de a săruta mâna preotului. Sau obiceiul pe care îl au unii bolnavi de a atinge veșmântul lui. Fiindcă mâna lui Cristos o sărută și veșmântul Lui îl ating, după cum este scris.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #55  
Vechi 17.04.2012, 18:33:57
Mihaela19 Mihaela19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Îmi spun părerea nu de pe poziția unui cunoscător în ale ortodoxiei ci doar ca simplu mirean.
Când am început să iau în serios credința credeam că preoții sunt sfinți.Când am descoperit că sunt oameni ca și mine am suferit cumplit(mai sufăr și acum).
M-am și îndrăgostit.Dar nu de preot (deși i-ar fi plăcut aceasta) ci de Iisus Hristos!!!
Concluzia mea?
Preotul este cel care ne poartă pașii spre desăvârșire.Oricum ar fi, fără el nu se poate!
Cine să judece preotul? Poate Dumnezeu eu nu, deși uneori tare îmi vine să-o fac! Cred că este foarte gru să fii preot și încă unul adevărat.
Intotdeauna, de cand ma stiu, pentru mine cuvantul preot a fost ceva asemanator cu Dumnezeu. Mereu l-am privit pe preot aproape la fel ca si pe Dumnezeu.
Cand am constientizat ca si preotul este om la fel ca si mine, ca si noi ceilalti, ca nu este cu nimic mai diferit de noi ... m-a durut, nu vroiam sa cred ca si el, preotul poate gresi.
Am avut, si am un preot pe care l-am admirat si placut din ziua in care l-am cunoscut. Mergeam duminica de duminica la biserica, ascultam slujbele, era o bucurie imensa in sufletul meu. A nu se intelege ca m-am indragostit de preot. Nu si nu aveam cum.
Dar ... preotul e om...omul mai si greseste. Si aceasta greseala a preotului, desi am aflat-o de multa vreme, tarziu am constientizat-o si recunosc, usor nu este.
Pentru mine a ramas acelasi preot deosebit si oriunde-am fost la biserica, indiferent unde am ascultat slujbe, niciunul si niciuna nu se compara cu cele tinute de Dansul.
Nu il judec. Niciodata nu am facut acest lucru si nici nu o sa o fac. Va ramane acelasi preot deosebit care a fost si pana acum.
Fiecare vom avea parte de propria judecata, la momentul potrivit. Fiecare va da socoteala pentru toate cele bune si cele rele facute pe-acest pamant.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 19.04.2012, 10:31:46
ioanioani ioanioani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2012
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Preotii celibatari din ortodoxie sunt aceia din manastire, ei nu lucreaza cu mireni, cu enoriasi, ci numai cu calugarii, deci este o diferenta.
Da, un preot trebuie sa-si aleaga sotia potrivita, dar nu este usor.
Mai intai ca este obligat sa se casatoreasca f.devreme pentru un barbat ( se stie ca barbatii se coc mai tarziu), pe urma nu au asa mult timp la dispozitie si nici de unde alege.
Ei trebuie sa insoare pana la hirotonisire, iar mai inainte au de invatat.
Pe urma nu multe femei doresc sa devina preotese.
Si in fine, daca el ca om are niste probleme, ce va fi in familia lui.
Da, exista preotese si preotese. Ca ele amesteca asa mult si fac ce spune dorina, nu stiu.
Un preot de mir fara sotie (vaduv sau divortat) are de infruntat in schimb alte "barfe" si ispite care influenteaza munca lui.
Un preot se afla mereu "in luminile rampei", in ochii si gura lumii. Si asta nu este usor.
nu-i adevarat
Reply With Quote
  #57  
Vechi 20.04.2012, 17:49:16
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanioani Vezi mesajul
nu-i adevarat
ce nu-i adevarat?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 20.04.2012, 18:11:54
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
ce nu-i adevarat?
ieromonahii nu lucreaza doar cu calugari, orice mirean se poate duce la ei, daca sunt primiti.
preotii de mir nu sunt obligati sa se casatoreasca inaintea hirotoniei.
hirotonia consfinteste starea in care se afla respectivul.
daca este necasatorit, asa va ramane toata viata. este valabil si pentru diaconi.
in practica, de obicei, episcopii refuza astfel de hirotonii.
si te trimite sa te insori. ca nu cumva sa te razgandesti mai tarziu.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 21.04.2012, 16:36:15
ioanioani ioanioani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2012
Mesaje: 6
Implicit

ai primit raspunsul, lore86
Reply With Quote
  #60  
Vechi 09.05.2012, 12:20:53
Antonela Antonela is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2012
Mesaje: 31
Implicit

Frati crestini, as avea o intrebare pentru voi daca ma puteti indruma
Cu privire la savarsirea mataniilor? acestea se pot face numai sub canon dat de preot? adica daca le savarsim singuri, fara indrumarea e pacat?
se pot savarsi de fata cu alti crestini, in Biserica....sau se savarsesc fara sa fii vazut de nimeni ca sa nu se mire altii de tine cand le faci?
va intreb pentru ca nu stiu cum se fac!
Iertati mi nestiinta si nu vreau sa va supar cu o astfel de intrebare a mea!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul afacerist mau77mau Preotul 221 20.05.2016 12:02:55
Preotul de mir idealist Preotul 9 22.07.2010 23:44:41
preotul madalinutza Preotul 5 06.05.2009 17:33:05
Preotul prezice? n06d Preotul 18 27.02.2009 12:38:35
preotul verona Din Noul Testament 4 10.09.2008 22:30:58