Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.02.2015, 10:03:04
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Trai nineacă!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.02.2015, 10:10:41
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
In limbaj catolic, "post" sau "ajunare" inseamna sa mananci o singura data pe zi, numai vegetale, cand vii de la biserica pana la asfintit. Pentru romano-catolicii din Romania sunt doua astfel de zile: Miercurea Cenusii (inceputul Postului Pastelui) si Vinerea Mare. Pentru greco-catolicii din Romania sunt 5 astfel de zile.
De aici avem expresia medicala "a jeun", adica sa te prezinti fara sa fi mancat nimic de dimineata, de exemplu pentru recoltare de probe biologice.

In celelalte cazuri, vorbim de "abstinenta" sau "post obisnuit", inteleasa ca abtinere de la carne. Prin urmare, in zile de abstinenta se poate manca peste, lapte si lactate, oua. Greco-catolicii au miercurile si vinerile de peste an abstinenta, romano-catolicii numai anumite zile de vineri.

Prevederile referitoare la post/abstinenta se aplica persoanelor in varsta de la 14 la 60 de ani. Obligatia postului este materie grava, adica incalcarea ei (afara de dezlegari si binecuvantate pricini), daca e facuta cu intentie si deliberare, este pacat de moarte.

Regulile de post (pentru catolici rasariteni) sunt aici.

Mai exista "xyrofagia", care inseamna sa mananci numai alimente vegetale uscate, fructe si legume (dar nu mancare de post gatita cu ulei). Xyrofagia este intens recomandata (dar nu obligatorie) in prima saptamana din Postul Pastelui si in Saptamana Mare.
Multumesc, Mihnea, pentru explicatiile detaliate si pentru link. Stiam de la sotul meu că pe vremea când era catolic în Argentina obisnuia să mănânce bacalao (codfish) în Joia si Vinerea Mare, de-asta am zis de peste în post.

Last edited by mirela.t; 20.02.2015 at 10:21:07.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.02.2015, 11:18:16
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
De ce in calendarul de pe acest site scrie zilele astea "zi de post" cand este dezlegare la oua si lactate (Saptamana alba)?
cred ca este o greseala
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.02.2015, 12:42:33
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Azi scrie si zi de post si dezlegarile. Of, pai daca sunt dezlegari, nu mai este post.
In fine, au vrut sa explice clar.

Ei da, asa post ca la catolici ar fi bine. As putea sa tin si eu si ar tine si copiii (de la 14 ani mi se pare mai normal pentru ei si nu de la 7 ani).

Asta cu pestele nu este clara. Exista zile in post cand scrie in mod expres ca este dezlegare la peste. Dar in saptamana asta nu se pomeneste de peste. Probabil ca este de la sine inteles. Cumva pestele nu e chiar carne. Este acceptat de biserica. Vine de la pilda cu inmultirea painilor si a pestilor.
asta era hrana lor atunci. Apostolii au fost pescari.

Categoric postul nu este foarte clar tratat in scripturi (poate tocmai ca ar trebui sa fie ceva personal). Asa de ex. regulile de acum nu sunt valabile si in Postul Craciunului (nu exista harti si dezlegari in prealabil).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.02.2015, 13:22:51
alex_ascor
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Doamne ajuta

Sophia cred ca raspunsul la nelamuriri il aflii la parintele duhovnic din parohia ta,dar cred ca si o cautare pe site-urile crestin ortodoxe ai putea sa afii raspunsul sau faci/faceti cum credeti de cuviinta,Doamne ajuta
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.02.2015, 13:57:28
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu e bine Sophia ca la catolici, nu e bine!
Domnul nostru, înainte de a-Și începe misiunea în lume, a postit aspru și chiar a flămânzit. Înaintemergătorul Domnului postea aspru.
Noi nu trebuie să căutăm a ne lenevi.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.02.2015, 14:24:03
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Azi scrie si zi de post si dezlegarile. Of, pai daca sunt dezlegari, nu mai este post.
In fine, au vrut sa explice clar.

Ei da, asa post ca la catolici ar fi bine. As putea sa tin si eu si ar tine si copiii (de la 14 ani mi se pare mai normal pentru ei si nu de la 7 ani).

Asta cu pestele nu este clara. Exista zile in post cand scrie in mod expres ca este dezlegare la peste. Dar in saptamana asta nu se pomeneste de peste. Probabil ca este de la sine inteles. Cumva pestele nu e chiar carne. Este acceptat de biserica. Vine de la pilda cu inmultirea painilor si a pestilor.
asta era hrana lor atunci. Apostolii au fost pescari.

Categoric postul nu este foarte clar tratat in scripturi (poate tocmai ca ar trebui sa fie ceva personal). Asa de ex. regulile de acum nu sunt valabile si in Postul Craciunului (nu exista harti si dezlegari in prealabil).
Astăzi este zi de post, fiind vineri și de asemenea, pentru că duminică am lăsat sec de carne, dar este post cu dezlegare la lactate și ouă, ceea ce presupune și dezlegarea la pește, untdelemn și vin.
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.02.2015, 20:18:48
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Azi scrie si zi de post si dezlegarile. Of, pai daca sunt dezlegari, nu mai este post.
In fine, au vrut sa explice clar.

Ei da, asa post ca la catolici ar fi bine. As putea sa tin si eu si ar tine si copiii (de la 14 ani mi se pare mai normal pentru ei si nu de la 7 ani).

Asta cu pestele nu este clara. Exista zile in post cand scrie in mod expres ca este dezlegare la peste. Dar in saptamana asta nu se pomeneste de peste. Probabil ca este de la sine inteles. Cumva pestele nu e chiar carne. Este acceptat de biserica. Vine de la pilda cu inmultirea painilor si a pestilor.
asta era hrana lor atunci. Apostolii au fost pescari.

Categoric postul nu este foarte clar tratat in scripturi (poate tocmai ca ar trebui sa fie ceva personal). Asa de ex. regulile de acum nu sunt valabile si in Postul Craciunului (nu exista harti si dezlegari in prealabil).
Eu nu-mi doresc posturile catolicilor,imi par doar simbolice in care nu se renunta decat la carnea rosie,la extrem de putin.Catolicii din America sunt cei mai comici,se aduna vinerea seara la restaurante ,unde beau,petrec,socializeaza dar neaparat mananca peste! Atata superficialitate si politically correctness mai rar intalnesti!

Imi plac posturile noastre si imi place extremismul de jerta adus de Sfinti si Parinti care slabesc trupul pt a se intari spiritual si nu viceversa!

Si nu este doar asta,sa ne amintim ca starea paradisiaca a omului a fost vegetariana,el asa a fost proiectat.
Nimeni nu moare daca renunta la carne,moare de pofta insa,asa cum un drogat moare in sevraj.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.02.2015, 20:20:24
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monnis Vezi mesajul
Astăzi este zi de post, fiind vineri și de asemenea, pentru că duminică am lăsat sec de carne, dar este post cu dezlegare la lactate și ouă, ceea ce presupune și dezlegarea la pește, untdelemn și vin.
Asemenea zi numai post nu este :)
Este atata bogatie Slava Domnului pt toate! Greul abia vine dupa colt :D
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.02.2015, 21:05:15
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Asemenea zi numai post nu este :)
Este atata bogatie Slava Domnului pt toate! Greul abia vine dupa colt :D
Da, este rasfat acum! Dar si postul e bun, sa dea Dumnezeu sa-l parcugem cu folos!
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reformatorii de dinaintea Reformei Theodor_de_Mopsuestia Biserici Protestante 106 12.10.2011 18:03:59
RUSINEA DE DINAINTEA SPOVEDANIEI. CUM SA O IN- razvan_m Despre Biserica Ortodoxa in general 6 18.07.2010 01:26:11
Rusinea de dinaintea spovedaniei marianamara72 Intrebari utilizatori 7 22.06.2010 00:08:21
Harti in saptamana dupa Rusalii costel Postul 1 29.05.2010 16:35:30
URGENT: Ce inseamna harti? cris13 Impartasania (Taina Euharistiei) 6 25.03.2009 14:41:02