Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.06.2017, 21:55:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Interesul pentru subiectul "Nunta"

La indiferent ce ora ma conectez si in indiferent care zi a saptamanii, am remarcat un numar apreciabil de utilizatori conectati pe subiectul "Nunta". Aparent, doar "Generalitatile" bat aceasta audienta.

Dar, la comparatie, "Nunta" bate de departe "Generalitatile". Am luat un esantion de subiecte de pe topicul "Nunta" ales aleatoriu, conditia de includere fiind ultima postare cel mai devreme in octombrie si cel mai tarziu in decembrie 2016. A rezultat o medie de 40 de raspunsuri per subiect deschis, vizualizate in medie de 17 279,4 de ori (Excel-ul sa traiasca!)

Am facut acelasi lucru pe topicul "Generalitati", cu acelasi criteriu de includere. A rezultat o medie de 51 de raspunsuri per subiect deschis, vizualizate in medie de 14 132 de ori.

Raportul vizualizari per postare este, asadar, de (rotunjit la valoarea intreaga imediat sup) de 432 pentru "Nunta", dar doar de 276 pentru "Generalitati", confirmand impresia initiala potrivit careia topicul "Nunta" este printre cele care prezinta cel mai mare interes. Poate ca cel mai mare, desi ar trebui repetat procedeul pentru fiecare subiect suspect de a-l rivaliza (dar eu ma opresc aici, din lipsa de timp)

Concluzia este optimista. Avem nevoie de cresterea nuptialitatii in Romania si, iata, orizontul de preocupare exista.

Desigur, un pesimist ar putea interpreta si invers rezultatele, remarcand, sa speram ca mai mult in gluma decat in serios, ca si subiectul "exorcism" pare, la prima vedere, a rivaliza cu "nunta" ca interes. Sa fie vreo potriveala ? Unii, care vor fi fost la vremea lor preocupati de nunti, sa fie acum preocupati de exorcisme ? Merita studiat mai departe? La fiecare prezentare a unei lucrari stiintifice, intrebarea aproape automata a comisiei este "cum vedeti in continuare dezvoltarea studiului dv ?". As raspunde "Domnule presedinte, raspunsul meu depinde de starea dv civila. Sunteti casatorit sau inca nu ?".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote