Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.10.2010, 05:06:12
wassabi wassabi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2010
Locație: Bucuresti
Mesaje: 144
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru wassabi
Implicit De ce este Isus fiul lui Dumnezeu?

Am o nelamurire. Cred in Dumnezeu insa nu pot intelege de ce Isus este fiul lui Dumnezeu. De ce a fost nevoie ca Dumnezeu sa-si sacrifice fiul, de ce a facut-o in anul X si nu cu 5, 10, 1000 de ani mai tarziu/mai devreme. De ce Dumnezeu are (a avut) un fiu si nu doi sau mai multi fii/fiice. In fine, sunt un om care gandeste logic, rational, care crede ca exista un Dumnezeu insa nu este de acord cu reguli si dogme impuse. As dori o argumentatie cat se poate de pertinenta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.10.2010, 07:57:06
Eliana Eliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Dumnezeu a sacrificat pe UNICUL sau fiu pentru ca numai printr-o asa mare jertfa puteau fi mantuiti oamenii de pacate.

A facut-o in anul acela, in momentul acela pentru ca asa eram planul Sau.

De ce a avut un singur fiu? eu una cred ca El, impreuna cu Fiul si cu Duhul Sfant formeaza Sfanta Treime ce nu putea si patrime sau doime sau, pentru ca pur si simplu asa a fost voia Sa.

Poate ca este bine ca, in necunostiinta de cauza sa nu crezi in dogme si reguli impuse de societate insa te sfatuiesc prieteneste sa cercetezi Biblia si sa vezi daca nu cumva raspunsul/ raspunsurile pe care le cauti nu se afla acolo. Dupa aceea vei vedea si singur/a care reguli sunt conforme si bune si care nu.

Deschide Sfanta Scriptura daca intr-adevar ai intrebari si Dumnezeu te va lumina.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.10.2010, 08:23:43
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Iisus nu este fiul lui Dumnezeu ci Dumnezeu-Fiul. Ființa lui Dumnezeu cuprinde Trei Persoane, nu doar una, deși Ființa lui Dumnezeu este una prin perfecțiunea legăturii între Cei Trei.

Henoteismul (monoteismul primitiv) este o prejudecată omenească, nu e bazată pe Revelație.

Dacă tu crezi în Dumnezeu așa cum spui, roagă-L să te lumineze. A întreba pe un forum nu seamănă a intenție sinceră de găsire adevărului ci a prozelitism sectar, posibil musulman.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.10.2010, 09:39:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Am o nelamurire. Cred in Dumnezeu insa nu pot intelege de ce Isus este fiul lui Dumnezeu. De ce a fost nevoie ca Dumnezeu sa-si sacrifice fiul, de ce a facut-o in anul X si nu cu 5, 10, 1000 de ani mai tarziu/mai devreme. De ce Dumnezeu are (a avut) un fiu si nu doi sau mai multi fii/fiice. In fine, sunt un om care gandeste logic, rational, care crede ca exista un Dumnezeu insa nu este de acord cu reguli si dogme impuse. As dori o argumentatie cat se poate de pertinenta.
Motivul principal al Întrupării și Jertfei a fost acela că toți oamenii, în urma păcatului originar, nu se mai puteau mântui. Sclavii pot fi răscumpărați, dar numai de către cineva care este om liber. Dar nici un om nu era liber. De aceea, a trebuit ca Dumnezeu Însuși să Se facă om și să devină Răscumpărător. Acest aspect este arătat în limbaj simplu în acest catehism pentru adolescenți:
http://www.catehism.ro/cb_Lectia07.htm

Alte motive ale Întrupării și Jertfei au mai fost:
-oferirea unui exemplu de viață pe care să îl urmeze creștinii
-construirea unei punți între divin și uman. Din cauza prăpastiei ontologice dintre natura divină și natura umană, oamenii se temeau de Dumnezeu, așa cum copiii se tem de trăznet. Ei nu Îl iubeau, așa cum nimeni nu iubește trăznetele, fiindcă așa e făcut omul, încât nu putem iubi decât ceea ce ne este cunoscut, familiar, ceea ce este în lumea noastră. El ne-a iubit mereu, dar nu și invers. Atâta cât iubesc furnicile pe om, atâta Îl iubeau și oamenii pe Dumnezeu, cam ăsta fiind raportul de forțe dintre ei. De aceea Dumnezeu S-a făcut furnică. Abia noi, astăzi, cei care trăim în vremea Noului Legământ, Îi spunem lui "Părinte" și "Tată", după cum El ne-a învățat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.10.2010, 10:33:20
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Am o nelamurire. Cred in Dumnezeu insa nu pot intelege de ce Isus este fiul lui Dumnezeu. De ce a fost nevoie ca Dumnezeu sa-si sacrifice fiul, de ce a facut-o in anul X si nu cu 5, 10, 1000 de ani mai tarziu/mai devreme. De ce Dumnezeu are (a avut) un fiu si nu doi sau mai multi fii/fiice. In fine, sunt un om care gandeste logic, rational, care crede ca exista un Dumnezeu insa nu este de acord cu reguli si dogme impuse. As dori o argumentatie cat se poate de pertinenta.
Dumnezeu Tatal are din vesnicie un Fiu, altfel nu ar fi Tata din vesncie sau persoana, ptr ca persoana are nevoie de alta persoana, deci nu a fost o vreme cand Fiul nu ar fi existat. Din vesnicie avem cele trei Persoane ale Sfintei Treimi, "ptr ca nu a fost candva cand nu a fost nimic"
Despre jertfa Fiului s-a raspuns- este dovada a iubirii lui Dumnezeu fata de oameni. Venirea Fiului s-a realizat la plinirea vremii cand omenirea a fost pregatita si a recunoscut necesitatea unui Rascumparator.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.10.2010, 10:41:09
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Iisus nu este fiul lui Dumnezeu ci Dumnezeu-Fiul.
Refeitor la afirmatia asta nu stiu cum sa reactionez. sa rad sau sa plang.

Pai cum sa nu fie Hristos Iisus FIUL LUI DUMNEZEU, cand EL il numeste pe Dumnezeu Tatal Lui. Cum puteti sa spuneti ca exita vreo diferenta intre expresiile "Fiul lui Dumnezeu" si "Dumnezeu Fiul". Ele sunt echivalente!

"Dar Iisus le-a răspuns: Tatăl Meu până acum lucrează; și Eu lucrez. Deci pentru aceasta căutau mai mult iudeii să-L omoare, nu numai pentru că dezlega sâmbăta, ci și pentru că zicea că Dumnezeu este Tatăl Său, făcându-Se pe Sine deopotrivă cu Dumnezeu. " Ioan 5,18-19.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.10.2010, 13:55:04
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Isus nu e Fiul lui Dumnezeu, ci Iisus!
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!

Last edited by colaps; 04.10.2010 at 14:04:38.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.10.2010, 15:59:10
wassabi wassabi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2010
Locație: Bucuresti
Mesaje: 144
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru wassabi
Implicit intrebari

Citat:
În prealabil postat de Eliana Vezi mesajul
Dumnezeu a sacrificat pe UNICUL sau fiu pentru ca numai printr-o asa mare jertfa puteau fi mantuiti oamenii de pacate.
de ce trebuia sa-si sacrifice unicul sau fiu din moment ce este atotputernic? cine iarta pacatele, nu Dumnezeu? de ce trebuie ca Dumnezeu sa-si sacrifice (cui?) unicul fiu pt ca pacatele oamenilor sa fie iertate (de catre cine, daca nu de el?)

Citat:
În prealabil postat de Eliana Vezi mesajul
A facut-o in anul acela, in momentul acela pentru ca asa eram planul Sau.
de unde stii? eu cred ca Dumnezeu exista si poate face ce vrea, nu are nevoie de asteptari si planuri amanuntite.

Citat:
În prealabil postat de Eliana Vezi mesajul
pentru ca pur si simplu asa a fost voia Sa.
iarasi despre "asa a fost voia sa" ? de unde stii? ce te face sa crezi ca asa a fost voia sa? nu cumva, cand logica iti spune ca ceva nu se poate, aplici foarte usor datul din umer si spui "asa a fost voia sa"? eu cred ca Dumnezeu ne-a dat minte si inteligenta ca s-o folosim, refuzand sa facem asta parca nu e tocmai bine.

Citat:
În prealabil postat de Eliana Vezi mesajul
Poate ca este bine ca, in necunostiinta de cauza sa nu crezi in dogme
exact asta vroiam sa-ti spun si eu tie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.10.2010, 16:10:33
wassabi wassabi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2010
Locație: Bucuresti
Mesaje: 144
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru wassabi
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Iisus nu este fiul lui Dumnezeu ci Dumnezeu-Fiul. Ființa lui Dumnezeu cuprinde Trei Persoane, nu doar una, deși Ființa lui Dumnezeu este una prin perfecțiunea legăturii între Cei Trei.
poti detalia? de ce e nevoie de trei entitati? (Dumnezeu este atotputernic, de ce are nevoie de trucuri pt a ne revela ceva?)


Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Dacă tu crezi în Dumnezeu așa cum spui, roagă-L să te lumineze. A întreba pe un forum nu seamănă a intenție sinceră de găsire adevărului ci a prozelitism sectar, posibil musulman.
nu fac prozelitism. iar daca as face in nici un caz n-as face pt vreo secta crestina sau islam, cred ca este evident ca sunt adeptul unei gandiri libere iar islamul, ca si crestinismul, nu incurajeaza asa ceva (pana acum n-am primit vreun raspuns argumentat ci doar trimiteri la "crede si nu cerceta")
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.10.2010, 16:20:14
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Interesanta intrebare...
Dar nu stiu sa-ti raspund.
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A fost Iisus fiul lui Dumnezeu? cosmotech Generalitati 6 16.10.2011 20:25:44
Iisus Hristos=Fiul lui Dumnezeu? joshoo Generalitati 8 03.11.2010 14:02:11
Dl IIsus stia ca este fiul lui Dumnezeu? annajanette Generalitati 27 28.06.2010 15:03:42
Demonii cred Adevarul, ca Hristos este Fiul lui Dumnezeu.SI DEMONII SE MANTUIESC ? gpalama Secte si culte 23 31.05.2010 23:07:54
FIUL, sau UNUL din fii lui Dumnezeu andreicozia Din Noul Testament 17 23.02.2010 23:25:31