Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 30.08.2013, 01:43:50
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Inițiatorul topic-ului dorea dovezi logice ale existenței minunilor.
În primul rând, așa cum spunea filosoful existențialist creștin S. Kierkegaard, Dumnezeu nu este un imens papagal roșu care să cadă, dintr-odată, într-un loc public, astfel încât sesizarea prezenței Sale să fie neîndoielnică.
Dumnezeu nu săvârșește minuni evidente, fiindcă astfel de dovezi ale existenței Sale ar anula libertatea credinței și ne-ar constrânge să-L acceptăm.
În această privință, domnul Cristian (N.Priceputu) v-a oferit un răspuns incomparabil mai profund și frumos exprimat decât aș fi eu în stare să formulez vreodată!
În al doilea rând, cred că există mai multe feluri de minuni:
1. acele evenimente aparent inexplicabile care aparțin, de fapt, ordinii naturale, ale căror cauze nu au fost încă descoperite de către știință (așadar, minuni neautentice);
2. minunile adevărate (acele evenimente ce depășesc legile universului, fiind, cu adevărat, supranaturale, avându-L ca Autor pe Creatorul și fiind săvârșite cu un scop bine definit, dar, de multe ori, tainic pentru martorii minunii);
3. miracolele pe care le trăim zilnic, ceas de ceas și clipă de clipă, fără a conștientiza, însă, caracterul lor minunat (însăși minunea existenței noastre, miracolul acestui cosmos a cărui apariție și evoluție, cu certitudine, nu poate fi doar opera hazardului, minunea că putem iubi, că ne poate fi dor de cunoaștere, de libertate, de veșnicie, de Dumnezeu!).
În privința minunilor din a doua categorie (cele la care v-ați referit dvs, probabil, în deschiderea topic-ului), consider că acestea nu au, în general, scop persuasiv, de vreme ce, așa cum tocmai am menționat într-unmesaj anterior, cred cu tărie în libertatea credinței (altă minune, de data asta, din categoria a treia!). Hristos a săvârșit unele dintre minunile Sale pentru că, pur și simplu, "I s-a făcut milă" (citim în textele evanghelice) de cei aflați în suferință. După ce săvârșea o minune, "le poruncea cu asprime" celor implicați să nu spună nimănui și chiar Se retrăgea din locul respectiv.
Ținând în exclusivitate de ordinea supranaturală, de libertatea harică a Duhului Sfânt, minunile autentice sunt săvârșite de către Dumnezeu cu delicatețe (da, termenul este folosit inclusiv de către părintele Stăniloae, de aceea am și eu curaj), în mod discret și tainic, sesizarea lor având un caracter total neconstrângător. Aceste minuni nu constituie cauza credinței, ci apar, uneori, drept consecințe ale acesteia, iar sesizarea lor se realizează tot prin credință.
"Minunea este copilul cel mai drag al credinței" - scria meditativ Goethe.
Cea mai importantă minune din întreaga istorie a mântuirii - Învierea Domnului nostru Iisus Hristos - este, în același timp, taină de nedeslușit și cutremurătoare, petrecută în întunericul mormântului și avându-i drept martori, poate, doar pe îngerii din cer. După ieșirea din mormânt, Cel înviat li Se arată - în mod smintitor pentru rațiunea multora - doar celor ce deja credeau în El, lăsându-le celorlalți (celor ce nu doreau să creadă) putința de a-și închide ochii în fața mormântului gol, născocind ipoteze pentru a-și întări necredința.
Minunile țin de libertatea credinței, iar credința liberă, necondiționată și întemeiată pe iubire, e darul cel mai minunat al Duhului Dumnezeiesc.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #32  
Vechi 30.08.2013, 01:46:10
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Ținând în exclusivitate de ordinea supranaturală, de libertatea harică a Duhului Sfânt, minunile autentice sunt săvârșite de către Dumnezeu cu delicatețe (da, termenul este folosit inclusiv de către părintele Stăniloae, de aceea am și eu curaj), în mod discret și tainic, sesizarea lor având un caracter total neconstrângător. Aceste minuni nu constituie cauza credinței, ci apar, uneori, drept consecințe ale acesteia, iar sesizarea lor se realizează tot prin credință.
"Minunea este copilul cel mai drag al credinței" - scria meditativ Goethe.
Cea mai importantă minune din întreaga istorie a mântuirii - Învierea Domnului nostru Iisus Hristos - este, în același timp, taină de nedeslușit și cutremurătoare, petrecută în întunericul mormântului și avându-i drept martori, poate, doar pe îngerii din cer. După ieșirea din mormânt, Cel înviat li Se arată - în mod smintitor pentru rațiunea multora - doar celor ce deja credeau în El, lăsându-le celorlalți (celor ce nu doreau să creadă) putința de a-și închide ochii în fața mormântului gol, născocind ipoteze pentru a-și întări necredința.
Minunile țin de libertatea credinței, iar credința liberă, necondiționată și întemeiată pe iubire, e darul cel mai minunat al Duhului Dumnezeiesc.
Foarte frumos, Laura!
Felicitări și sărumâna....:)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 30.08.2013, 01:56:22
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Foarte frumos, Laura!
Felicitări și sărumâna....:)
Vă mulțumesc din suflet pentru aprecieri, domnule profesor!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #34  
Vechi 30.08.2013, 04:46:25
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Nu, prietene.
Omul fără Dumnezeu este cel ce atribuie. Altceva nu poate/nu voiește. Conexează, de ici până colo, de la un gând la alt gând, de la o părere la alta, din presupunere în presupunere. Și numește asta cunoaștere...
Omul credincios nu atribuie. Ci consacră. Din Mila Domnului, Duhul Sfânt insuflă mintea și inima omului către unele deosebiri inechivoce; către toate cele de folos pentru cunoștință, pentru simțire, pentru voire - toate întru mântuire. Cum face aceasta? Prin participarea omului. La toate cele creștinești: rugăciune cu lacrimi de căință (că-și vede omul prostia și nebunia, păcătoșenia și toate tendințele firii căzute), lectura cărților ziditoare de suflet, participarea la slujbele Bisericii, spovedanie etc.

Cugetă, de voiești: nu e adevăr experimentat pe pământ care să nu fi fost mai întâi revelat de Dumnezeu.
Pentru fiecare gând adevărat, bun și frumos pe pământ, obârșia e în Cer.
Restul gândurilor? Copilării, în cel mai bun caz.

Dumnezeu să te ocrotească și să te învețe să-L cunoști și să-L iubești!
Ți-am dat și aici ”Like”; și lui Laura mai înainte.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 30.08.2013, 10:02:41
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Sunteți adevărați teologi și filosofi creștini! Formidabile mesaje, nu știu ce aș mai putea adăuga!!!
Îți mulțumesc din nou pentru aprecieri, însă cred că sunt nemeritate în ce mă privește. Îmi atribui cu prea multă generozitate calități pe care nu le am, și asta mă face să mă rușinez față de cei care chiar le au (printre care te numeri și tu :)). Și sunt (și au fost) destui chiar și pe acest forum, cărora eu nu le sunt nici la măsura degetului mic.
Te iert și de data asta, dar te rog să nu mai faci :).

Last edited by N.Priceputu; 30.08.2013 at 14:45:13.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 30.08.2013, 10:28:35
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Felicitari si din partea mea- intradevar foarte bine documentate raspunsurile!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 30.08.2013, 12:01:23
t4ilgunn3r's Avatar
t4ilgunn3r t4ilgunn3r is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2013
Mesaje: 308
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Dumnezeu nu săvârșește minuni evidente, fiindcă astfel de dovezi ale existenței Sale ar anula libertatea credinței și ne-ar constrânge să-L acceptăm.
Si ce-ar fi rau in asta?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 30.08.2013, 22:44:53
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Îți mulțumesc din nou pentru aprecieri, însă cred că sunt nemeritate în ce mă privește. Îmi atribui cu prea multă generozitate calități pe care nu le am, și asta mă face să mă rușinez față de cei care chiar le au (printre care te numeri și tu :)). Și sunt (și au fost) destui chiar și pe acest forum, cărora eu nu le sunt nici la măsura degetului mic.
Te iert și de data asta, dar te rog să nu mai faci :).
Și eu vă mulțumesc din inimă pentru aceste cuvinte atât de frumoase pe care mi le-ați scris! :)
"Te iert și de data asta, dar te rog să nu mai faci"
Mă mai gândesc... Dacă nu mă voi putea abține?... :)
Hristos în mijlocul nostru!

Cu deosebită prețuire,
Laura Stifter
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #39  
Vechi 30.08.2013, 22:49:39
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Demetrius și Florinvs, vă mulțumesc mult pentru aprecieri și încurajări!
Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #40  
Vechi 30.08.2013, 22:52:18
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Si ce-ar fi rau in asta?
Voi încerca să vă răspund printr-o întrebare:
dvs doriți să vă puteți asuma convingerile în mod liber, sau constrâns de împrejurări, sub presiunea evidenței unor miracole imposibil de tăgăduit?
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde