Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 18.10.2016, 21:15:42
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Citat:
Nu-ți vine să crezi că sunt și eu călugăr? Ei bine sunt! Sigur că sunt... cum să nu fiu călugăr cînd atîția sfinți sunt călugări.
Taci ma.....=)) Esti in delir poate.
Delir mistic? Iar te dai psihiatru? Sigur că sunt călugăr... tu dacă nu ești călugăr ce ești? Știi tu ce este un călugăr? Nu știi! Atunci cum de mă contrazici și-mi spui că delirez? Păi sunt așa, un călugăr mirean! Simplu!

Citat:
Si de cand calugarul are femeie ? =))
Păi n-am femeie ci nevastă... deci sunt un călugăr mirean cu nevastă. Ok?
Citat:
Parca ai fi exact ca acel calugar din patericul egiptean care s-a trezit peste noapte ca este preot si vroia sa liturghiseasca.
Păi chiar era preot chiar dacă nu era hirotonit doar că de liturghisit se ocupă preoții mai mari. Tot poporul este un popor de preoți deci era preot doar că unul mai mic care nu avea voie să-și impună voia sa ca să se apuce el de liturghisit peste alții. Există o rînduială sfîntă, liturghisește cel mai cuvios... dar dacă chiar voia, sigur sf. Antonie l-ar fi pus să liturghisească și el... dar nu împreună cu dracii ci cu îngerii! Deci tu delirezi dacă ți se pare că și eu sunt parcă așa ca acel sărman călugăr amăgit.

Citat:
Slava Domnului ca era acolo Antonie Cel Mare si l-a pus la punct.
Da-da! Slavă Domnului că era și este nu numai acolo!

Last edited by vsovi; 18.10.2016 at 21:21:13.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 18.10.2016, 21:18:52
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Tu esti calugar mirean la fel cum este triunghiul patrat si femeia barbat.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #53  
Vechi 18.10.2016, 21:25:42
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
P.S.: "vsovi", te refuz politicos să-ți mai răspund aici în topic, unde prefer să vorbim despre călugărie, hai să mergem la tine pe topic "biserica cretina universala" și acolo promit că-ți voi răspunde, ți-am și răspuns deja.
Păi despre călugărie ți-am vorbit... dar dacă vrei să vorbim despre NIP o poți face fie aici fie pe topicul respectiv... dar maxim 1-2 întrebări, dar de ale tale... dacă ai vreo nelămurire sau dacă chiar te interesează ceva cu Adevărat. Altfel, decît să aud întrebări inchizitoriale pline de josnicii... atunci politicos te sfătuniesc să nu îți permiți să îndrăznești.

Călugăre... de ce nu ești tu călugăr? Și unde anume vrei tu să mergi ca să fi călugăr? ''Vulpile au vizuini iar păsările cerului cuiburi dar Fiul Omului n-are unde să-și plece capul... e prigonit și de proprii Săi călugări.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 18.10.2016, 21:31:11
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Tu esti calugar mirean la fel cum este triunghiul patrat si femeia barbat.
Ai zis-o și pe asta și ai perfectă dreptate deși tu ai crezut că spui ceva imposibil. Ei bine ai spus Adevărul și la Dumnezeu toate sunt cu putință!

Ai dreptate, este exact așa!

Pătratul (dreptatea) e defapt un triunghi (Sf.Treime) iar femeia (fecioară) e și ea un om, un bărbat în Credință fiindcă a fost luată din bărbat și pentru că omul este parte bărbătească și parte femeiască făcut după chipul și asemănarea lui Dumnezeu! Poate n-ai citit bine scriptura, dar dacă ai fi citit măcar prima pagină ai fi înțeles... cîtă dreptate ai deși tu crezi că ai scos în evidență ipocrizenia mea absurdă.

Deci ai dreptate... nu pot să nu aprob!... deci exist.... fiindcă Dumnezeu există. :))
Parc-am fi în gLumea lui Gaiță. E și aia o lume cu pătrate și cu triunghiuri, cu bărbați și femei. :)))

Last edited by vsovi; 18.10.2016 at 21:36:59.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 19.10.2016, 00:20:30
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Surioară "Crincrin", aștept cu drag, te rog, răspunsul tău, de ce ai pus acele postări cu "tipuri de persoane pseudo-duhovnicești", "cauzele și formele falsului misticism", anume să răspunzi măcar la câteva din întrebările care te-am întrebat, că nu înțeleg deloc acțiunea ta... Poate să justifici puțin, să spui scopurile pentru care ai pus acele postări, sau să spui ce vrei tu...

Mulțumesc mult. Pomenește-mă.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #56  
Vechi 19.10.2016, 11:05:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Pai nu, dar oricum, dintre ele se poate decela resortul real: n-a gasit o fata care sa fie de acord sa-i aduca certificat de virginitate de la ginecolog.
Ar fi chiar simplu sa fie asa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 19.10.2016, 11:07:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
3. Adică eu! Da, eu susțin că NIP nu e sectă și că sectele sunt satanizante pentru credincioși și că prin ele nu intrii în RAI ori cîtă Biblie ai cunoaște pentru că credința sectelor este greșită și este necinstitoare de Maica Domnului și de fecioria ei Duhovnicească și trupească ci o socotesc adulterină sau păcătoasă. Dar mai nou și ortodocșii o necinstesc din pricina îngîmfării și semeției răstălmăcind scripturile. Dacă vor asculta se vor îndrepta.
Asta merge la loc de "cinste" langa soarele semisferic de piatra si luna de gheata.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 19.10.2016, 11:08:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Păi n-am femeie ci nevastă... deci sunt un călugăr mirean cu nevastă. Ok?
Nevasta e mireana sau si ea calugarita?

Iti inghite povestile cu luna de ghiata macar asa formal, sau te-a lasat cu ele in plata Domnului, renuntand sa te mai cicaleasca sa-ti iei medicamentele?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 19.10.2016, 14:24:20
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gmihai Vezi mesajul
tu esti calugar mirean la fel cum este triunghiul patrat si femeia barbat.
ai uitat de femeia cu barba?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #60  
Vechi 19.10.2016, 14:54:05
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ai uitat de femeia cu barba?
Mai bine să nu glumim cu lucrurile așa mari. Vedem că în mândria lor (mândria e și bucurie demonică, mincinoasă) care-i ține legați în secta de la pucioasa, nu vor să se vindece, nu ne este de ajuns, atâția care se rătăcesc acolo ?

Să nu căutăm cu glume vindecarea lor. Doamne miluiește. E suficient că o să vină și-o să-și verse minciunile pe aici, ca de fiecare dată, să nu ne batem joc de neputințele lor, dacă nu putem să-l ajutăm, mai bine să plecăm, să-l lăsăm în pace, că și-așa suferă cumplit din cauza răzvrătirii, să ne fie de ajuns durerea ce o au de la lanțurile cu care s-au legat.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 19.10.2016 at 14:59:17.
Reply With Quote
Răspunde