Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.10.2011, 00:11:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
"medicii crestini" ... trebuie sa incalce legea?
Dacă există contradicție între lege și morala creștină, hotărât, DA ! Or, ideea administrării de tratamente în contra voinței oamenilor îmi pare a fi clar în contradicție cu morala creștină. Abia de aici încolo vorbim de poartă spre abuzuri.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #32  
Vechi 11.10.2011, 15:10:30
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dacă există contradicție între lege și morala creștină, hotărât, DA ! Or, ideea administrării de tratamente în contra voinței oamenilor îmi pare a fi clar în contradicție cu morala creștină. Abia de aici încolo vorbim de poartă spre abuzuri.
o dai in balarii ...

resuscitarea nu este totuna cu conectarea la aparate



ceea ce faci tu e o manipulare ... nu era vorba de "administrarea de tratamente în contra voinței oamenilor " ... era vorba de salvarea unei vieti



tu ce ai face daca ai vedea un om cazand intru-un rau? il lasi sa moara sau il ajuti? daca dupa ce l-ai scos din apa vezi ca are un medalion cu DNR ... il arunci inapoi in apa?



este crestineste sa te uiti la un om cum moare ... cand ai putea sa il ajuti?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.10.2011, 17:15:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
o dai in balarii ...
Învățați, mai întâi regulile politeții. Până la chestiuni complicate de morală creștină și bioetică, pentru care, deocamdată, nu aveți pregătirea necesară, învățați regulile de bază ale dialogului. Necesită doar....7 ani de pregătire.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.10.2011, 22:06:58
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Învățați, mai întâi regulile politeții. Până la chestiuni complicate de morală creștină și bioetică, pentru care, deocamdată, nu aveți pregătirea necesară, învățați regulile de bază ale dialogului. Necesită doar....7 ani de pregătire.
bine ... s-ar putea sa fiu putin mai calificat decat d-voastra in acest domeniu ... daca doriti putem intra in amanunte, astfel incat userii acestui forum sa nu fie indusi in eroare



ce spune bioetica despre DNR ... in Romania?


edit: este penibil sa eviti discutia pe fondul problemei ... pe motive de pudibonderie ... daca aveti argumente raspundeti la subiect

Last edited by daniil96; 11.10.2011 at 22:39:56.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 12.10.2011, 11:25:02
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

In primul rand nu stiu daca la noi in tara este reglementat legal acel "DNR". Daca nu este (ceea ce banuiesc), va certati degeaba. Nu poti sa faci ceva ce nu e legal.

In general, in tarile in care exista aceasta reglemantare legala, decizia de a nu fi resuscitat o ia de obicei un om care deja se afla intr-o stare grava, are o boala incurabila, etc. Nici un om normal la cap, tanar, sanatos, nu ar trebui sa zica "daca eu cumva ma inec, sau ma calca o masina, va rog fumos sa nu ma resuscitati, ca mie mi s-a urat cu binele, si daca Dumnezeu imi da o sansa sa mai fac ceva pe lumea asta, eu n-am nevoie".

O alta problema de ordin etic, moral, este intr-adevar aceea ca de multe ori omul sau familia lui nu alege sa faca ceea ce este mai bine pentru el. Si asta este marea drama a multor practicanti, ca nu pot trece peste decizia pacientului sau a "apartinatorilor". Ce ciudat suna... inteleg sa ia decizii altcineva cand e vorba de un animal, dar de un om, in ce calitate e invrednicit sotul, mama, tata, fiul sa decida in locul meu? A, daca am 99 de ani, si sunt in grija lor, nu mai am nici o putere fizica pe lumea asta, sa zicem, dar nici chiar asa... e cam imoral sa spui "lasati-o pe mamaia sa moara, ca noi nu mai avem chef sa ne mai ingrijim de ea".
Parerea mea e ca orice om sau familie responsabila ar trebui sa tina cont de ce spun medicii, pentru ca ei sunt in masura sa aiba cea mai obiectiva parere. Omul e dator sa faca tot ce e omeneste posibil ca sa salveze o viata, nu avem dreptul sa judecam noi cine merita si cine nu. Doar daca, Doamne fereste, e razboi si avem raniti pe banda rulanta, si trebuie sa stabilim o ordine a prioritatilor. Daca am de exemplu un singur "aparat" in tot spitalul, la care e conectat I.P.S. Patriarhul sau Mitropolitul, de 99 de ani, in moarte cerebrala ( = leguma, pentru profani) si vine un politist de 20 de ani, impuscat, cu familie si copii? Pe cine aleg? Raspuns corect : pe cel care are, cel putin teoretic, cele mai multe sanse de supravietuire si recuperare. Cum iti dai seama cine le are? Aici e mai complicat, trebuie sa ai cunostinte medicale temeinice, si tot nu poti fii 100% sigur.
Nu trebuie sa va temeti ca ati face ceva impotriva vointei lui Dumnezeu, pentru ca chiar daca ati vrea, nu puteti face asa ceva. Un singur lucru e cert : daca tu nu-i dai nici o sansa omului, nici Dumnezeu n-are ce-i face, decat in cazuri exceptionale. De cele mai multe ori, insa, Dumnezeu actioneaza pe principiul "ti-am trimis o barca de salvare, de ce nu te-ai urcat in ea?"
Reply With Quote
  #36  
Vechi 12.10.2011, 16:31:10
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
.... Omul e dator sa faca tot ce e omeneste posibil ca sa salveze o viata, nu avem dreptul sa judecam noi cine merita si cine nu. ....
corect, sunt de acord cu cei ai scris ... eu nu am scris un mesaj mai lung si argumentat de teama ca nu il citeste nimeni daca e prea lung
Reply With Quote
  #37  
Vechi 15.10.2011, 11:25:30
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
corect, sunt de acord cu cei ai scris ... eu nu am scris un mesaj mai lung si argumentat de teama ca nu il citeste nimeni daca e prea lung
Si eu sunt de aocrd cu tine. Am inteles aluzia. O sa oincerc sa scriu mesaje mai scurte si mai argumentate. Atata doar ca atunci cand chiar simti ca ai multre lucruri de spus nu ai timpul necesar sa o faci.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 24.12.2011, 14:32:13
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Un miracol din zilele noastre!

http://www.hotnews.ro/stiri-internat...neau-viata.htm
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #39  
Vechi 25.12.2011, 02:35:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet Vezi mesajul
Este legal in Romania deconectarea de la aparate?
Este legal? Haha, ce amuzant, la noi rareori se sanctioneaza malpraxis -ul si tu vorbesti daca lasa sa moara pe cineva care este deja 90% ca si mort.

De fapt, problema e ca rareori ajungi "la aparete".
Avem medici clarvazatori care stiu ca sfarsitul este aproape deci nu mai implica inutil fonduri si aparatura sofisticata.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Banii de la aparate Dewit51 Morala Crestina 23 23.01.2017 14:40:57