Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.11.2006, 05:31:57
andaluzia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

spre marea mea surprindere zilele trecute am aflat pe site-ul www.worldchristiandatabase.com, ca "religia" oficiala a Romaniei e ateista.initial am crezut ca site-ul nu a fost reactualizat dar a fost reactualizat in 2005.asa ceva este de necrezut nu pot sa cred ca o asa informatie eronata sa fie stipulata probabil in constitutia Romaniei si ca nimeni pana acum nu a incercat sa schimbe aceste informatii gresite.ceea ce e mai dureros e faptul ca foarte multe statistici se ghideaza dupa aceste date de baze care uneori reflecta un mare neadevar.Are cineva vreo sugestie?Ce e de facut in acest caz?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.11.2006, 07:02:00
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Buna Andaluzia si bine te-am regasit !

In primul rand, nu stiu cine sunt acesti "worldchristiandatabase" si ce hram poarta.

Nu am Constitutia Romaniei la indemana, dar sincer ma indoiesc ca ar stipula o asemenea gogomanie.

Numai un ignorant sau un rauvoitor / rauintentionat ar putea spune despre Romania ca este tara ateista. Si cum nu-mi vine sa cred ca cineva care sustine / sponsorizeaza un website nu a trecut cu nivelul cunostintelor de genunchiul broastei, ramane viabila varianta a doua, cea a rea-vointei.

Ce-ar fi de facut? Nu stiu, e o tema pe care mi-o propun maine, ca acum e prea tarziu sa ma gandesc la o solutie...

Doamne ajuta !

Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.11.2006, 16:24:05
andaluzia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

stiu ca suna aberant acest lucru dar e adevarat.aceasta informatie este adevarata si m-au intrebat foarte multi profesori universitari din SUA,care au acces la aceste informatii si care cerceteaza situatia religioasa globala.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.11.2006, 03:18:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

draga andaluzia, daca tot te misti in mediu academic, poate poti sa imi explici si mie cum se face ca niste profesori universitari nu coroboreaza informatia din mai multe surse, pentru ca astfel sa nu ajunga la concluzii eronate.

si, ca raspuns la intrebarea ta ce ar fi de facut, concret,poate ca ar trebui sa luam legatura cu cineva de la Ministerul Cultelor (din Romania) care sa faca un demers oficial catre administratorii acestei baze de date pentru indreptarea acestei informatii.

Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.11.2006, 22:58:23
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Romanii sunt crestini ortodocsi in proportie de 87%.Cel putin cu
numele.Ateii sunt mai mult in tarile bogate.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.11.2006, 15:34:19
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Cica in S.U.A. se duc mai multi oameni la biserica decat noi... Dar degeaba te duci la biserica daca in rest esti un pacatos!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.11.2006, 16:02:30
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Si degeaba critici pe altii daca nu respecti ce zici... ipocrizia ne omoara. Stiti romanii nu sunt mai cu mot decat americanii la capitolul religie...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.03.2009, 16:11:12
arpisz arpisz is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.03.2009
Mesaje: 6
Implicit

Legea nr. 489/2006 Art. 1
"(1) In Romania nu exista religie de stat; statul este neutru fata de orice credinta religioasa sau ideologie atee. "

Sper ca acest citat iti lamureste nelamurirea
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.03.2009, 16:41:26
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andaluzia Vezi mesajul
Ce e de facut in acest caz?
[COLOR=green]1. Pentru că tot spui că te miști prin mediul academic, probabil ca femeie de serviciu, învață să scrii corect și să te exprimi clar și concis. În orice limbă propoziția începe cu literă mare și folosirea semnelor de punctuație e obligatorie. De diacritice nu-ți vorbesc. La nivelul la care te prezinți, o să crezi că-i vorba de salată și o să-mi ceri rețeta... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]2. Dă un link, așa ca să fii credibilă, ori vrei să te bagi singură în seamă pentru că nu o mai face nimeni de vreo câțiva zeci de ani... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]3. Ce reprezintă România pe plan internațional de te deranjează o asemenea știre dacă într-adevăr ar exista, ceea ce eu nu cred... O simplă abureală de a ta![/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.03.2009, 22:04:12
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Siteul este un site de valoare 0 ,anonim.
Spre deosebire de alte tari Romania chiar este o tara majoritar teista.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ateii si ateismul androneo Secte si culte 37 27.04.2012 17:02:34
Ateismul (part 2) informatorul Alte Religii 142 09.11.2011 01:44:27
Ateismul e sexy Bast-et Generalitati 32 20.09.2010 19:17:53
ATEISMUL saccsiv Generalitati 130 28.03.2009 16:19:05
Ateismul spinu Alte Religii 411 23.07.2008 21:50:10