Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 12.10.2010, 17:53:11
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Oreste este un eretic.. cu cercel si cu inele.. ati vazut ce are pe mana? si e pasionat de india si de yoga.. yachh.. vai vai, vai de noi.. asta este foarte, foarte neplacut lui Dumnezeu.. yoga in special.. foarte mult uraste Dumnezeu asta.. este un pacat foarte periculos, greu de vindecat.. este vanitatea la cote maxime.. orgoliul adus la rang de dumnezeu.. putere, toti cei care practica yoga se indracesc.. toti! putini mai scapa si se mai matuiesc daca au prins acest microb.. iar satana. mai nou se foloseste si de niste impachetari ortodoxe, ca sa-si strecoare veninul .. asa inseala el prin acest Oreste.. chiar daca vorbeste el si de sfinti si de crestinism, mai rau face.. mai bine ar fi daca nu ar pomeni deloc de ei decat sa-i bage in aceiasi oala.. asa o inselaciune e foarte greu de combatatut.. dupa cum vedem. oamenilor le place ca de.. astia sunte,.. idolatria este fascinatia mintii pacatoase.. oamenii numai cand aud cuvinte ca ezoterism, nirvana, karma etcetera cad in spagat pe doua scaunesi dau tv la maxim!:)) e de plansde fapt caci vorbim de moartea sufletului ,a curatiei, a cuminteniei ortodoxe, a neprihanirii crestinului care se teme de inselare si zice in continuu
"miluieste-ma Dumnezeulepe mine pacatosul!"
Reply With Quote
  #82  
Vechi 12.10.2010, 17:56:59
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GheronIosifIsihastul Vezi mesajul
Oreste este un eretic.. cu cercel si cu inele.. ati vazut ce are pe mana? si e pasionat de india si de yoga.. yachh.. vai vai, vai de noi.. asta este foarte, foarte neplacut lui Dumnezeu.. yoga in special.. foarte mult uraste Dumnezeu asta.. este un pacat foarte periculos, greu de vindecat.. este vanitatea la cote maxime.. orgoliul adus la rang de dumnezeu.. putere, toti cei care practica yoga se indracesc.. toti! putini mai scapa si se mai matuiesc daca au prins acest microb.. iar satana. mai nou se foloseste si de niste impachetari ortodoxe, ca sa-si strecoare veninul .. asa inseala el prin acest Oreste.. chiar daca vorbeste el si de sfinti si de crestinism, mai rau face.. mai bine ar fi daca nu ar pomeni deloc de ei decat sa-i bage in aceiasi oala.. asa o inselaciune e foarte greu de combatatut.. dupa cum vedem. oamenilor le place ca de.. astia sunte,.. idolatria este fascinatia mintii pacatoase.. oamenii numai cand aud cuvinte ca ezoterism, nirvana, karma etcetera cad in spagat pe doua scaunesi dau tv la maxim!:)) e de plansde fapt caci vorbim de moartea sufletului ,a curatiei, a cuminteniei ortodoxe, a neprihanirii crestinului care se teme de inselare si zice in continuu
"miluieste-ma Dumnezeulepe mine pacatosul!"
Nici macar! Omul doar da impresia ca stie despre ce vorbeste, orice om cu scaun la cap poate sa-si dea seama de acest lucru urmarind o emisiune de-a lui. Pentru cei ce nu cunosc mai bine, Oreste graieste adevaruri de nepretuit, pentru cei ce-i vad prin deghizare, omul e un simplu papagal care face, totusi, audienta.

Adica oricat de mult ati detesta yoga, budismul sau multitudinea de culte din hinduism, trebuie sa recunoastem ca altii au stat si au muncit la ele sute si mii de ani. Acestea nu au fost construite peste noapte, dar Oreste e un semizeu si le poate reuni pe toate intr-una singura. Daca l-ati fi auzit intr-o seara cu balivernele sale religios-pluraliste... El are o explicatie la tot, pentru simplul motiv ca vorbeste in dodii.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.

Last edited by horatiu.miron; 12.10.2010 at 18:00:33.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 12.10.2010, 21:06:50
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul

Edit: cam darz aparati acea latura de emisiune, sa inteleg ca sunteti fascinat de cele prezentate in ea? Nu de alta, dar trecand in revista mesajele dumneavoastra de pe forum pare ca sunteti exact genul de persoana cu gusturi pentru tot felul de prostii conspirationiste. Si, evident, "crestin" in acelasi timp. Nu o luati personal, sunt si sceptic, nu doar ateu, asa as discuta cu orice membru al fan clubului domnului Teodorescu.
Pentru un ateu, ai pareri cam... ortodoxe. Felicitari!

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Oreste e un semizeu si le poate reuni pe toate intr-una singura. Daca l-ati fi auzit intr-o seara cu balivernele sale religios-pluraliste... El are o explicatie la tot, pentru simplul motiv ca vorbeste in dodii.
Habar nu aveam ca suntem pe aceeasi lungime de unda...
Reply With Quote
  #84  
Vechi 12.10.2010, 21:13:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Pentru un ateu, ai pareri cam... ortodoxe. Felicitari!



Habar nu aveam ca suntem pe aceeasi lungime de unda...
Nu este ateu , am scris si la generalitati despre Miron ( se dezbate topicul inca ) . Codul lui Oreste = pierdere de timp +, ciulama + brambureala + tot ce vrei si ce nu vrei -senzational de doi lei -ratacire . Bun pentru adormit copii !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #85  
Vechi 12.10.2010, 21:31:35
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Daca nu ma insel, minunile de la Fatima au avut loc candva inaintea celui de-al doilea razboi mondial, iar la noi in tara S-a aratat Hristos fecioarei de la Parepa si mai inainte o alta minune ciobanului de la Maglavit.

De ce sunt atat de diferite minunile catolice de minunile ortodoxe...poate asa cum sunt diferite functiile emisferei drepte cerebrale de cele ale emisferei stangi...ori poate asa cum doua poluri nord sau sud ar fi cel putin anapoda...

Eu l-as intreba pe omul bun... nu este bun numai unul Dumnezeu ?, nici macar Hristos nu a primit sa i se spuna bun, si precis ca ai serios de lucrat in sensul acesta, ca sa nu mai amintim ca preotul Eli a gresit ca nu si a batut la timp feciorii si a patimit pentru aceasta...

Rar am vazut secvente din emisiunea lui Oreste, dar mie nu prea imi placea nici cu Mircea Badea, insa aproape ca m-a impresionat placut intr-o emisiune la Nasul, cand a amintit de haosul creat in urma devastarii produse de uragane in State, si a facut trimitere foarte directa la responsabilitatea emisiunilor tv in sensul ca ar trebui sa devina mai responsabile, desi stiu prea bine din niste experiente de dezastre ecologice din trecut ca e nevoie de o busitura zdravana cu morti multi ca sa invete oamenii, suntem departe de responsabilitatea de a preveni.

In privinta catehezelor, tare nu-mi place ceva la preotul tanar la care se fac acum ore de cateheza, poate un duh de judecare, de a vedea multe capre si pe sine mai oaie...dar am sa mai merg o vreme, sunt multe pe care nu le stiu si poate invat sa si pun intrebari, cumva, poate apoi imi mai descopera si Dumnezeu...
Reply With Quote
  #86  
Vechi 12.10.2010, 21:52:43
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrinskaia Vezi mesajul
Eu l-as intreba pe omul bun... nu este bun numai unul Dumnezeu ?, nici macar Hristos nu a primit sa i se spuna bun, si precis ca ai serios de lucrat in sensul acesta.
Undeva pe o poarta, o inscriptie pe care scria "Caine rau!" Un dulau, ranit in amorul propriu, intra in curte furios si fu intampinat de un catel mic si ciufulit. "Ba! Tu esti cainele cel rau?", il intreba dulaul fioros. "Da! Eu sunt lau ca nu pap tot!" raspunse nonsalant catelul.

Eu unul m-am saturat sa tot raspund pentru fiecare insomniac. Mai bine ia un diazepam. Daca nu-si face efectul, multumeste-te cu acest raspuns: m-am oferit voluntar sa joc intr-un film cu prosti in care singurul rol de prost era al meu. Si pentru ca mi-a placut, am ramas asa: bun si prost!
Somn usor, vise placute/ Ingerii sa te sarute!
Reply With Quote
  #87  
Vechi 12.10.2010, 22:00:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Avem aceași "durere"

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Undeva pe o poarta, o inscriptie pe care scria "Caine rau!" Un dulau, ranit in amorul propriu, intra in curte furios si fu intampinat de un catel mic si ciufulit. "Ba! Tu esti cainele cel rau?", il intreba dulaul fioros. "Da! Eu sunt lau ca nu pap tot!" raspunse nonsalant catelul.

Eu unul m-am saturat sa tot raspund pentru fiecare insomniac. Mai bine ia un diazepam. Daca nu-si face efectul, multumeste-te cu acest raspuns: m-am oferit voluntar sa joc intr-un film cu prosti in care singurul rol de prost era al meu. Si pentru ca mi-a placut, am ramas asa: bun si prost!
Somn usor, vise placute/ Ingerii sa te sarute!
Tu ești tras la răspundere că ești autointitulat "bun" , și eu că sunt "boss" . Fă ca mine , Culai dragă, scrie la profil în pagina personală că nu ești bun ! Eu am scris cam așa:"nu sunt în nici un caz boss, asta pentru liniștirea vrăjmașilor". Noapte liniștită !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #88  
Vechi 12.10.2010, 22:04:42
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cum sa spun ca nu sunt bun? Doamne fereste! Macar la enervat pe unii si tot sunt bun la ceva!...
Adevarul este ca unii - cand nu au un subiect in cap de discutat, se leaga de nickuri sau de greseli gramaticale!...
Reply With Quote
  #89  
Vechi 12.10.2010, 22:08:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Măi, ce le ghicești !

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Cum sa spun ca nu sunt bun? Doamne fereste! Macar la enervat pe unii si tot sunt bun la ceva!...
Adevarul este ca unii - cand nu au un subiect in cap de discutat, se leaga de nickuri sau de greseli gramaticale!...
Daniel777 , s-a legat de boss-ul meu și de o greșeală gramaticală ! Măi, măi, măi ! Și atunci i-am spus și eu Daniel666 ! Ha !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #90  
Vechi 12.10.2010, 22:13:29
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Daniel777 , s-a legat de boss-ul meu și de o greșeală gramaticală ! Măi, măi, măi ! Și atunci i-am spus și eu Daniel666 ! Ha !
Nu asa, Cristi! Incearca sa oferi si celalalt obraz. Altfel... nu castigi nimic.
Daniel sa stii ca nu este singurul "profesor" de literatura pe foumul crestin-ortodox.
"Usile, usile..."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre emisiunea si cartea lui Oreste? alexdu Generalitati 47 22.01.2013 10:22:31
Oreste Teodorescu Andrei B. Generalitati 33 28.07.2011 08:15:26
Codul lui Moise... silverstar Generalitati 8 30.01.2009 22:25:04
Codul lui Da Vinci... anyyacory Despre Biserica Ortodoxa in general 99 09.07.2008 08:28:39