Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.09.2013, 18:52:08
radu1984
Guest
 
Mesaje: n/a
Question Cum ne facem culori de ulei si tempera acasa !

Buna ziua si bine v-am sant nou pe forum,un portal superb aveti,am 29 de ani dar nu am mai incercat sa pictez de la vreo 15...16 ani.Trec printr-un divort si mi-am dat seama ca desenul si pictura in spcial sant "antidepresive" bune ! Preturile la culori sant mari si am vazut pe 'net ca unii isi prepara singuri atat culori de ulei cat si tempera...se poate,e mai ieftin,la culorile de ulei am vazut ca folosesc ulei de in si un fel de praf (pulbere) , practic un pigment de culoare,ce am vrut sa intreb uleiul de in trebuie sa fie fiert sau crud ori de alt fel,pigmentul e unul "ordinar" folosit in zugraveli ca cei folositi pt. var la tencuieli sau ceva special,am vazut ceva tehnici dar as crea parerea voastra.Ati incercat,a mers,cum se face ? Am gasit pe un site la 7,01RON tubul de culori de ulei de 45 ml insa fiind 37 de culori inmulti cu pretul ar rezulta 259,37 RON le gasiti pe linkul urmator , cunoasteti cumva si mai ieftine,sau mai convenabil la set ? aceasi problema o pun si la Tempera,se poate face acasa,cum, sau unde e mai ieftin ! http://www.picturaonline.ro/culori-ulei-phoenix.html Va multumesc si o zi buna !
Reply With Quote