Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #9  
Vechi 06.04.2012, 16:17:50
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Buna ziua,

Ieri am primit propunerea sa botez o fetita. Inclin sa cred ca voi raspunde afirmativ, totusi am si indoileli. Stiu ca nasii sunt responsabili pentru copiii lor duhovnicesti toata viata - oare voi fi in stare? Parintii nu sunt cununati, el a crescut la orfelinat si mai are un baietel de 3 ani, cu o alta femeie. Pe scurt sunt foarte saraci si intr-o situatie cam incurcata. Eu il cunosc pe tatic de la biserica, unde vine sa il impartaseasca pe baietel.
Un coleg de serviciu ma sperie cu cheltuielile inerente... alti prieteni imi spun ca ar fi foarte bine... Il voi intreba cat de curand si pe parintele duhovnic.

Voi ce parere aveti? Cat de mult ar trebui sa ma implic, ca nasa, in viata fetitei? Si oare cat costa un botez "fara pretentii"?

Multumesc
Vorbeste si tu cu parintii sa se cunune la biserica! Eventual, facem cheta pentru plata taxei cununiei la biserica (e in jur de 500 ron). Cat despre botez, si eu sunt de parere ca trebuie numai slujba religioasa, nu si maimutarelile de dupa. Poate ar trebui sa vorbesti si cu parintii, sa vezi ce asteptari materiale au de la tine.
Acum, daca te-au ales pe tine si nu pe altul, au avut ei un motiv....
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Botez danydelya Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:33:01
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 10:02:22
botez gabryy Botezul 2 26.06.2009 19:14:56
Botez marius007 Generalitati 7 11.08.2008 17:31:00
Botez de 2 ori? letitia Botezul 31 10.05.2007 08:20:50