Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.10.2008, 10:07:01
Fryn Fryn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2007
Mesaje: 9
Implicit Filmul Zeitgeist

Imi cer scuze dar nu stiu unde puteam sa postez un astfel de subiect. Sincer discutiile pe marginea acestui film sunt dupa parerea mea, deosebit de importante. Spun asta deoarece, acest film cu tenta satanica loveste in credinta noastra crestina si in Domnul si Mnatuitorul nostru Iisus Hristos. Pe baza unor similaritati (multe invetate) intre crestinism si religiile pagine, se incearca demoleaza crestinismul aducandu-l la stadiul de cum spun ei "plagiat de credinta" si unealta de manipulare a maselor. Eu am vazut filmul, sincer am fost tulburat, dar ce m-a intristat si mai tare este faptul ca multi, chiar cred ca este adevarat tot ce se prezinta in acest film. Cred ca avem obligatia sa lamurim aceasta problema, mai ales ca s-a ajuns la o asa de degradare spirituala si pentru ca foarte multi dintre noi nu cunosc ADEVARUL.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.10.2008, 17:15:55
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Thumbs up

[SIZE=3][COLOR=red]filmul acela contzine multe inexactitati, in partea unde este atacat crestinismul, daca vrei mai multe detalii urmareste filmul Zeitgeist refuted[/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.10.2008, 11:13:18
Fryn Fryn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2007
Mesaje: 9
Implicit Eu stiu

Eu stiu acest lucru. Dar ar trebui facute discutii si aratate aceste inexactitati si pentru cei care nu stiu sau pentru cei care i-au drept adevar ce este spus acolo. Foarte multi tineri au cazut in capcana acestui film. Si as mai spune acest lucru: crestinismul a avut dusmani mai redutabili in trecut, iar acum in prezent daca un asemenea film poate produce atita tulburare, demonstreaza departarea noastra de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.10.2008, 12:47:38
ionela7 ionela7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 65
Implicit

Ar fi o discutie interminabila pentru cei obisnuiti sa creada dupa ce cerceteaza. Spre rusinea mea am facut parte dintre ei si stiu. Argumentele aduse in acest film sunt foarte puternice si foarte greu de inlaturat, iar pentru ei ratiunea este cea care guverneaza. Doar Dumnezeu singur ii poate scoate din aceasta minciuna. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.10.2008, 08:34:28
Fryn Fryn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2007
Mesaje: 9
Implicit Nedumerit

Tocmai ca argumentele lor nu mi se par asa de solide. Daca filmul se dorea a fi serios se dadeau si versetele sau sursele care sa sustina ceea ce spun ei. Se spune o poveste fara sustinere, iar noi trebuie sa si credem, dar cind este vorba despre Iisus se cer dovezi solide. Filmul te ghideaza automat spre o concluzie deja impusa. De aceea, daca argumentele sunt subtiri, de ce este atit de apreciat acest film? Cind in 10 minute poti distruge relativ usor afirmatiile de acolo.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.10.2008, 09:05:36
ionela7 ionela7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 65
Implicit

Draga Fryn e drept sa fii "nedumerit"... Incerc sa iti dau o bruma de raspuns. Exista doua tabere mari:
1) cei care cred in Iisus, care sau nascut crestini si au fost botezati, deci veniti din neam, nascuti crestini - ei au, vor nu vor, o legatura cu Hristos iar Hristos ii asteapta sa se coaca spiritual, la minte, sa-l primeasca in inimile lor, ii lasa sa rataceasca daca vor, plange dupa ei, ii cauta, ii cheama, ei cu urechile surde la glasul Lui asculta orice alta voce sau chemare, numai pe El nu.
2) cei care nu s-au nascut crestini - aici intra multe categorii, unii dintre ei poate nu au auzit in viata lor de Hristos.

Eu o sa ii impart asa, pe cei care il au cat de cat pe Hristos, o sa le spun din "interior" iar pe cei care nu au legatura cu Iisus o sa le spun "din afara".
Tinta atacurilor necurate sunt acesti asa zisi din "interior". Eu va pot spune in calitate de "fiu ratacitor" ce am fost ca am ascultat toate ereziile posibile si cum era ceva care avea o explicatie cat de cat credibila pentru mintea mea rationala, nu as fi dat doi bani pe argumente biblice, scripturistice. Si stii de ce? Pentru ca circula ideea asta, mai ales printre rataciti, ca Biblia a fost modificata, tradusa in fel si chip, denaturata, ca au fost scoase texte edificatoare si introduse altele, etc...
In plus este foarte important si va spun asta din tot sufletul, cei rataciti si fara Hristos sunt foarte, foarte bolnavi si nu stiu asta, habar nu au cat sunt de bolnavi, iar Hristos nu a venit pentru cei sanatosi (iar ei se cred sanatosi) ci pentru cei bolnavi si pacatosi. Nu stiu ce s-ar putea face pentru astfel de oameni, sa fie judecati prin judecata omeneasca e ceva fara sens, nu ajuta pe nimeni, ratacitii sunt demni de toata mila posibila si nu de judecata omeneasca, si-asa vor avea judecata destula dincolo.
Degeaba le-ar spune oricine orice, degeaba li se dau argumente biblice, nimic nu are valoare, boala lor este foarte avansata, va spun asta ca una care si-a vazut boala si care spera in insanatosire de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.12.2008, 00:09:32
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fryn Vezi mesajul
Imi cer scuze dar nu stiu unde puteam sa postez un astfel de subiect. Sincer discutiile pe marginea acestui film sunt dupa parerea mea, deosebit de importante. Spun asta deoarece, acest film cu tenta satanica loveste in credinta noastra crestina si in Domnul si Mnatuitorul nostru Iisus Hristos. Pe baza unor similaritati (multe invetate) intre crestinism si religiile pagine, se incearca demoleaza crestinismul aducandu-l la stadiul de cum spun ei "plagiat de credinta" si unealta de manipulare a maselor. Eu am vazut filmul, sincer am fost tulburat, dar ce m-a intristat si mai tare este faptul ca multi, chiar cred ca este adevarat tot ce se prezinta in acest film. Cred ca avem obligatia sa lamurim aceasta problema, mai ales ca s-a ajuns la o asa de degradare spirituala si pentru ca foarte multi dintre noi nu cunosc ADEVARUL.
Filmul ala contine minciuni in adevaratul sens al cuvantului. Unele din zeitatile respective nu erau nascute pe 25 decembrie, doar sarbatoirite atunic, Horus nu era nascut dintr-o fecioarta, ci dintr-o vaduva, si asa mai departe, gasesti o gramada pe net.

In afara de asta, filmul mai contine si interpretari gresite, de exmplu faptul ca Biblia ar fi plagiat povestea potopului din legenda lui Ghilgamesh. Asta e o aberatie, atat legenda lui Ghilgamesh, cat si povestea biblica sunt descrierea unui eventiment relat, pastrat intr-o forma sau alta in multe alte culturi ale lumii: http://www.nwcreation.net/noahlegends.html
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.02.2009, 05:53:20
Agkelos Agkelos is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Locație: Cluj
Mesaje: 83
Implicit

Sunt oarecum offtopic, dar de cate ori imi amintesc de film ma amuz. Referitor la toate prostiile prezentate acolo, mi se pare foarte amuzant ca Krishna s-a nascut in 25 Decembrie dintr-o fecioara. Se pune o intrebare retorica, cat de virgina poate fi o femeie care naste al optulea copil (pe Krishna)? Sunt chestii elementare care ei le denatureaza cu nerusinare, iar prostimea le accepta satisfacuta de faptul ca "exista documentare care arata ca crestinismul e o prostie".
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.08.2009, 15:03:07
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Agkelos Vezi mesajul
Sunt oarecum offtopic, dar de cate ori imi amintesc de film ma amuz. Referitor la toate prostiile prezentate acolo, mi se pare foarte amuzant ca Krishna s-a nascut in 25 Decembrie dintr-o fecioara. Se pune o intrebare retorica, cat de virgina poate fi o femeie care naste al optulea copil (pe Krishna)? Sunt chestii elementare care ei le denatureaza cu nerusinare, iar prostimea le accepta satisfacuta de faptul ca "exista documentare care arata ca crestinismul e o prostie".
Foarte tare! Nu detin foarte multe informatii despre Hinduism....dar cu siguranta pe asta nu o detineam :)))
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.08.2009, 17:51:38
bibi_stor bibi_stor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit mda...

Eu am vazut filmul si in mare parte m-a lasat rece. Cat priveste argumentele pe care ei le aduc pentru a denigra crestinismul, multe dintre ele mi se par shubrede. Si doar la prima vedere se pot observa unele informatii eronate... ca de exemplu motivul principal pentru care pestele este simbol crestin, aducandu-se argument faptul ca ar face referire la o perioada a semnului zodiacal "peshti", in loc de semnifcatia IHTYS(peste in limba greaca) care servea drept un acronim pentru Iisus Hristos Theos You Sotir(... daca nu gresesc...)adica Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu Mantuitorul... si multe altele. Oricum ar fi bine sa nu negam nici partile pozitive ale filmului, acelea care ne invita sa luam aminte la unele probleme serioase cum ar fi manipularea populatiei de anumiti conducatori sau problema chipurilor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Zeitgeist - Erori de Istoria si Filozofia Religiilor alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 0 01.05.2012 19:36:50
Zeitgeist sau spiritul vremurilor Gabriela4ever Intrebari utilizatori 4 11.07.2010 23:35:29
ZEITGEIST saccsiv Generalitati 41 11.07.2010 23:34:45
Filmul 2012 dumitrucelmare2000 Resurse ortodoxe on-line 11 14.01.2010 12:17:00
Filmul MOST TeoH Generalitati 6 25.09.2008 01:38:14