Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.11.2008, 01:03:17
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Completare la ce-am spus mai sus: autorul gazduieste pe site-ul oficial al filmului o bibliografie din care sustine ca s-a documentat inainte de a emite teoriile din film. Daca aveti rabdarea sa consultati aceasta lista, veti vedea ca filmul este bazat pe speculatii majore. Intr-un fel seamana cu situatia din reclame, unde cu litere mari apare oferta iar cu litere mici si asterisc apar conditiile extrem de stricte in care oferta respectiva e valabila. Aceasta bibliografie este pusa acolo pentru a da impresia ca filmul are baze in realitate, cand de fapt autorul spera ca putini din cei ce vad filmul au rabdarea sa se intereseze pana la capat si sa vada pe ce absurditati se bazeaza multe din teorii.

Sper ca am fost de ajutor.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.12.2008, 00:09:32
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fryn Vezi mesajul
Imi cer scuze dar nu stiu unde puteam sa postez un astfel de subiect. Sincer discutiile pe marginea acestui film sunt dupa parerea mea, deosebit de importante. Spun asta deoarece, acest film cu tenta satanica loveste in credinta noastra crestina si in Domnul si Mnatuitorul nostru Iisus Hristos. Pe baza unor similaritati (multe invetate) intre crestinism si religiile pagine, se incearca demoleaza crestinismul aducandu-l la stadiul de cum spun ei "plagiat de credinta" si unealta de manipulare a maselor. Eu am vazut filmul, sincer am fost tulburat, dar ce m-a intristat si mai tare este faptul ca multi, chiar cred ca este adevarat tot ce se prezinta in acest film. Cred ca avem obligatia sa lamurim aceasta problema, mai ales ca s-a ajuns la o asa de degradare spirituala si pentru ca foarte multi dintre noi nu cunosc ADEVARUL.
Filmul ala contine minciuni in adevaratul sens al cuvantului. Unele din zeitatile respective nu erau nascute pe 25 decembrie, doar sarbatoirite atunic, Horus nu era nascut dintr-o fecioarta, ci dintr-o vaduva, si asa mai departe, gasesti o gramada pe net.

In afara de asta, filmul mai contine si interpretari gresite, de exmplu faptul ca Biblia ar fi plagiat povestea potopului din legenda lui Ghilgamesh. Asta e o aberatie, atat legenda lui Ghilgamesh, cat si povestea biblica sunt descrierea unui eventiment relat, pastrat intr-o forma sau alta in multe alte culturi ale lumii: http://www.nwcreation.net/noahlegends.html
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.02.2009, 05:53:20
Agkelos Agkelos is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Locație: Cluj
Mesaje: 83
Implicit

Sunt oarecum offtopic, dar de cate ori imi amintesc de film ma amuz. Referitor la toate prostiile prezentate acolo, mi se pare foarte amuzant ca Krishna s-a nascut in 25 Decembrie dintr-o fecioara. Se pune o intrebare retorica, cat de virgina poate fi o femeie care naste al optulea copil (pe Krishna)? Sunt chestii elementare care ei le denatureaza cu nerusinare, iar prostimea le accepta satisfacuta de faptul ca "exista documentare care arata ca crestinismul e o prostie".
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.04.2009, 17:51:27
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fryn Vezi mesajul
Imi cer scuze dar nu stiu unde puteam sa postez un astfel de subiect. Sincer discutiile pe marginea acestui film sunt dupa parerea mea, deosebit de importante. Spun asta deoarece, acest film cu tenta satanica loveste in credinta noastra crestina si in Domnul si Mnatuitorul nostru Iisus Hristos. Pe baza unor similaritati (multe invetate) intre crestinism si religiile pagine, se incearca demoleaza crestinismul aducandu-l la stadiul de cum spun ei "plagiat de credinta" si unealta de manipulare a maselor. Eu am vazut filmul, sincer am fost tulburat, dar ce m-a intristat si mai tare este faptul ca multi, chiar cred ca este adevarat tot ce se prezinta in acest film. Cred ca avem obligatia sa lamurim aceasta problema, mai ales ca s-a ajuns la o asa de degradare spirituala si pentru ca foarte multi dintre noi nu cunosc ADEVARUL.
Referire la acest film si demascarea lui se face in seriile The arrivals pe youtube. E adevarat ca arrivals e facut de musulmani si ei sustin ca Iisus a fost doar profet si se fac si acolo niste afirmatii dubioase despre crestinism. Totusi meritul acestui serial The Arrivals este ca demasca destul de abil conspiratia mondiala in care traim si manipularea si indracirea maselor prin toate mijloacele posibile, mai ales massmedia. Deci daca se apuca cineva sa-l vizioneze (e in engleza) aveti grija sa nu va smintiti!!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.04.2009, 18:15:46
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Filmul este facut de secta "New Age", pe mine, recunosc, ca ma captase cu partea economica dar am inteles intr-un final ca nu e decat o propaganda ieftina la ideile lor.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.08.2009, 15:00:51
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Am vazut si eu filmul si nu mi s-a parut atat de revolutionar pe cat li s-a parut tuturor celor care mi l-au recomandat.

Dupa ce am terminat de vizionat am stat si m-am intrebat pe ce se bazeaza multe din teoriile prezentate si au fost de ajuns cateva cautari pe internet sa-mi dau seama ca multe sunt absolut nefondate sau se bazeaza pe idei scoase din contextul din care fac parte si apoi prezentate ca fapt incontestabil.

Un posibil defect sau calitate de-a mea este ca imi este de-ajuns sa gasesc intr-o opera literara sau film ce se presupune a fi autentic o cat de mica inexactitate sau interpretare malitioasa sau rastalmacire pentru a discredita total credibilitatea autorului.

Teoriile conspirationiste nu mi-au fost niciodata dragi si ii detest in general pe cei care le vehiculeaza. Asa ca indiferent de cateva din ideile oarecum interesante din Zeitgeist, filmul ma lasa rece.

Succesul filmului cred ca se bazeaza pe alte principii. Multa lume este in mare neinformata despre religia sub care se inchina, iar vehicularea unor idei mai putin cunoscute si rastalmacite are impact asupra acestor oameni.

Daca mai adaugam caracterul independent al filmului si bugetul sau redus (folosit de autor ca un avantaj, pentru ca filmele cu buget redus sunt de multe ori bune iar productiile independente sunt de multe ori de o calitate mai buna decat cele hollywoodiene), constructia simpla si escaladanta a discursului, folosirea de imagini si afisarea de texte pe ecran, logica grabita a naratorului, care nu lasa loc de dezbatere interioara privitorului, spectaculozitatea si ineditul ideilor, folosirea unei structuri proprii filmului documentar (in speranta inducerii puternice a senzatiei de autenticitate), avem, per ansamblu, o opera maiastra de progaganda... si cam atat, pentru ca dupa cum am spus mai sus, e de ajuns putina documentare dupa vizionarea filmului pentru a-i nega total valoarea.
Ai oferit o foarte frumoasa analiza acestui documentar. Eu sincer nu l-am urmarit pentru ca am banuit ce vrea sa transmita si nici eu, la randul meu nu sunt captivata de aceste " teorii conspirationiste"...dar parca nici nu as vrea sa am ca subiect de meditatie acest film.
Am constatat de asemenea ca prinde foarte mult exact in randul celor care nu cred ca crestinism si ii neaga importanta...si e menit sa ofere niste argumente in plus in favoarea necredintei lor.


Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Completare la ce-am spus mai sus: autorul gazduieste pe site-ul oficial al filmului o bibliografie din care sustine ca s-a documentat inainte de a emite teoriile din film. Daca aveti rabdarea sa consultati aceasta lista, veti vedea ca filmul este bazat pe speculatii majore. Intr-un fel seamana cu situatia din reclame, unde cu litere mari apare oferta iar cu litere mici si asterisc apar conditiile extrem de stricte in care oferta respectiva e valabila. Aceasta bibliografie este pusa acolo pentru a da impresia ca filmul are baze in realitate, cand de fapt autorul spera ca putini din cei ce vad filmul au rabdarea sa se intereseze pana la capat si sa vada pe ce absurditati se bazeaza multe din teorii.

Sper ca am fost de ajutor.
Cu siguranta! Ai surprins cu foarte multa acuratete caracterul acestor propagande si modul in care sunt ele realizate
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.08.2009, 15:03:07
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Agkelos Vezi mesajul
Sunt oarecum offtopic, dar de cate ori imi amintesc de film ma amuz. Referitor la toate prostiile prezentate acolo, mi se pare foarte amuzant ca Krishna s-a nascut in 25 Decembrie dintr-o fecioara. Se pune o intrebare retorica, cat de virgina poate fi o femeie care naste al optulea copil (pe Krishna)? Sunt chestii elementare care ei le denatureaza cu nerusinare, iar prostimea le accepta satisfacuta de faptul ca "exista documentare care arata ca crestinismul e o prostie".
Foarte tare! Nu detin foarte multe informatii despre Hinduism....dar cu siguranta pe asta nu o detineam :)))
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.08.2009, 17:51:38
bibi_stor bibi_stor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit mda...

Eu am vazut filmul si in mare parte m-a lasat rece. Cat priveste argumentele pe care ei le aduc pentru a denigra crestinismul, multe dintre ele mi se par shubrede. Si doar la prima vedere se pot observa unele informatii eronate... ca de exemplu motivul principal pentru care pestele este simbol crestin, aducandu-se argument faptul ca ar face referire la o perioada a semnului zodiacal "peshti", in loc de semnifcatia IHTYS(peste in limba greaca) care servea drept un acronim pentru Iisus Hristos Theos You Sotir(... daca nu gresesc...)adica Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu Mantuitorul... si multe altele. Oricum ar fi bine sa nu negam nici partile pozitive ale filmului, acelea care ne invita sa luam aminte la unele probleme serioase cum ar fi manipularea populatiei de anumiti conducatori sau problema chipurilor.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.08.2009, 19:35:47
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Introducerea: parodie, ba chiar nu inteleg umorul, multa bascalie.
Cuprinsul este caracterizat de subiectivism-chiar daca poarta sigla unui egiptolog, inseamna ca in anumite locuri trebuie sa schimbam dictionarele de mitologie. Multa speculatie pe astrologie.
Concluzia: Hristos un om obisnuit, asemena celorlalti intemeietori sau reformatori de religie, nu mai este Dumnezeu adevarat si om adevarat.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.08.2009, 20:07:52
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Mersi AndruscaCIM pentru aprecieri.

Exista mereu oameni asupra carora filme ca Zeitgeist sau carti precum Codul lui Da Vinci vor exercita mereu o fascinatie putin masochista. Oameni frustrati de sistem, poate suparati nitel pe dumnezeul caruia se inchina si care chiar s-ar bucura sa vina cineva sa desfiinteze religia respectiva cu dovezi, uitand ca pe tema intrebarii "Exista Dumnezeu?" se contrazic filosofii si teologii de mii de ani. Dar daca citesti putin, nu esti sceptic si mananci de la McDonalds, un film ca Zeitgeist iti poate zgudui parerile despre viata :)
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Zeitgeist - Erori de Istoria si Filozofia Religiilor alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 0 01.05.2012 19:36:50
Zeitgeist sau spiritul vremurilor Gabriela4ever Intrebari utilizatori 4 11.07.2010 23:35:29
ZEITGEIST saccsiv Generalitati 41 11.07.2010 23:34:45
Filmul 2012 dumitrucelmare2000 Resurse ortodoxe on-line 11 14.01.2010 12:17:00
Filmul MOST TeoH Generalitati 6 25.09.2008 01:38:14