Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.05.2009, 23:29:08
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Poate nu, dar ma doare sa vad ca foarte multi din colegii mei de generatie nu respecta limba lor nativa. Gasesc, de asemenea, ca este inacceptabil ca un student sa scrie asa. Nu e vorba de scriere prescurtata sau limbaj "de net", ci de greseli flagrante de exprimare, precum folosirea lui "deci" la inceput de fraza sau scrierea cu cratima a lui "dati" (a da - tu dai - voi dati). Din pacate asta e calitatea invatamantului superior din Romania.
Da, dar astea sunt norme care nu sunt respectate in limbajul oral. Si eu mai folosesc deci la inceput de propozitie, dar e asa, "de chestie" numai, ca si cand zici pai, apai, no(asta in Ardeal).
In legatura cu cratimele, o fi scris omul in graba, typing error.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.05.2009, 23:35:53
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Da, dar astea sunt norme care nu sunt respectate in limbajul oral. Si eu mai folosesc deci la inceput de propozitie, dar e asa, "de chestie" numai, ca si cand zici pai, apai, no(asta in Ardeal).
In legatura cu cratimele, o fi scris omul in graba, typing error.
Nu vreau sa mai discut acest subiect, am deviat deja de la discutie si oricum am spus ce aveam de spus.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.05.2009, 23:39:26
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Nu vreau sa mai discut acest subiect, am deviat deja de la discutie si oricum am spus ce aveam de spus.
oky doky
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.05.2009, 23:44:59
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Poate nu, dar ma doare sa vad ca foarte multi din colegii mei de generatie nu respecta limba lor nativa. Gasesc, de asemenea, ca este inacceptabil ca un student sa scrie asa. Nu e vorba de scriere prescurtata sau limbaj "de net", ci de greseli flagrante de exprimare, precum folosirea lui "deci" la inceput de fraza sau scrierea cu cratima a lui "dati" (a da - tu dai - voi dati). Din pacate asta e calitatea invatamantului superior din Romania.
Offfff !!! A gresit si el ca noi toti, de altfel, si ii iei capul de-acum? Nu-i bai cand greseala e de forma, nu de fond. Da-tu-ti-l-ai exemplu de-acum pentru calitatea invatamantului romanesc. Lasa si tu de la tine. Sunt alte exceptii de la regula ceva mai sumbre decat el care nu a facut altceva decat sa ceara un sprijin crestinesc ! "No, mai, Trasneo?"
La Judecata cea Mare si Dreapta vei trece cu brio examenul de gramatica! Ei, si? La ce-ti va folosi? "Saz' si cugeta!"

Sa iertam si sa ne bucuram impreuna intru Hristos cat traim pe planeta asta fragila!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.05.2009, 06:33:27
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

o greseala de tipar , scuzati!
putem sa ne intoarcem la subiectul de baza?
chiar am nevoie de cat mai multe opinii
__________________
Dumnezule milostiveste-te spre noi si ne binecuvinteaza;lumineaza fata Ta spre noi si ne miluieste
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.05.2009, 06:51:35
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pai mai frate fa acolo o comparatie intre doua momente intre Sfanta Liturghie a Sfantului Vasile cel Mare si Sfanta Liturghie a Sfantului Ioan Gura de Aur care sa nu il mai aiba nimeni.
Da vezi sa fie diferite momentele liturgice.
Eu nu stiu randuiala liturgica da vezi fratia ta acolo.
Daca exista.
Zic si eu asa sa scriu acolo ceva pe forum.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.05.2009, 07:28:14
simona62's Avatar
simona62 simona62 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2009
Locație: Tg-Mures
Mesaje: 54
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru simona62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Poate nu, dar ma doare sa vad ca foarte multi din colegii mei de generatie nu respecta limba lor nativa. Gasesc, de asemenea, ca este inacceptabil ca un student sa scrie asa. Nu e vorba de scriere prescurtata sau limbaj "de net", ci de greseli flagrante de exprimare, precum folosirea lui "deci" la inceput de fraza sau scrierea cu cratima a lui "dati" (a da - tu dai - voi dati). Din pacate asta e calitatea invatamantului superior din Romania.
bine ca macar te "doare"si pe tine ceva.....
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.05.2009, 08:04:20
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ar mai fi interesant si ceva cu interpretarea Genezei (Creatia) dar banuiesc ca asta nu e prea original... Depinde poate cum pui problema.
Poate fi original, daca pleci de la Sfantul Vasile - "Despre facerea omului", carte pe care am gasit-o doar in editia franceza a patrologiei grecesti, ca in romana nu aparuse (sau nu avusesem eu intelepciunea sa o gasesc)

Dar de ce cauti originalitate in privinta temei? Originalitatea poti s-o obti din titlul lucrarii, iar in rest sa te concentrezi pe compozitia ei.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O mica problema ! Darkanian Generalitati 18 08.03.2011 19:58:56
o mica rugaminte Andrei_so Umanitare 26 31.01.2011 10:33:10
o mica problema danutzek83 Din Noul Testament 102 24.11.2010 14:38:58
O mica observatie :) redandrei90 Generalitati 23 06.01.2010 15:51:11
Buturuga mica andreicozia Generalitati 2 18.09.2009 23:47:10