Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.06.2011, 11:39:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de asteptatorul Vezi mesajul
Incercati sa veniti cu invataturi ale Domnului Iisus si ale Sfintilor Apostoli. Sunt credibile pentru toti crestinii.
Bun, am aflat ca esti adventist.

Poate e o noutate pentru tine, dar nu doar adventistii se cred crestini.
Si nu doar adventistii au access la Biblie.

Pretentia ca interpretarile pe care le oferiti Scripturii sunt de fapt "invataturi ale Domnului Iisus si ale Sfintilor Apostoli" nu o aveti doar voi.

Incearca sa te mai maturizezi nitel, astea nu sunt argumente, doar denota cat de puerila este "educatia" religioasa pe care o primiti.

Last edited by AlinB; 02.06.2011 at 11:42:05.
  #12  
Vechi 02.06.2011, 12:04:33
asteptatorul asteptatorul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.05.2011
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bun, am aflat ca esti adventist.
Nici nu era un secret.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poate e o noutate pentru tine, dar nu doar adventistii se cred crestini.].
Poate este, cu adevarat, o noutate pentru dvs. dar adventistii ii considera crestini si pe credinciosii din alte confesiuni. Chiar prima data cand am intrat intr-o biserica adventista, l-am auzit pe pastor spunand (in predica pe care o tinea): "dragii mei, stateam zilele trecute de vorba cu o doamna, buna crestina dar de alta confesiune...". Aceeasi conceptie am gasit-o si in Manualul doctrinelor biblice AZS".

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si nu doar adventistii au access la Biblie.
Dar, foarte putini crestini cercetaza Scripturile. Degeaba au acces.

O caracteristica a adventistilor este faptul ca sunt singurii (cel putin asa stiu) care au la baza credintei lor fagaduintele Mantuitorului (despre care am inceput o discutie) si poruncile lui Dumnezeu (in totalitate si nemodificate).


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Incearca sa te mai maturizezi nitel, ].
Sunt in plin proces de maturizare.

Last edited by asteptatorul; 02.06.2011 at 12:07:17.
  #13  
Vechi 02.06.2011, 12:29:05
gigi2011 gigi2011 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de asteptatorul Vezi mesajul
Domnul Iisus fagaduieste, in fata ucenicilor Sai: "Ma voi intoarce si va voi lua cu mine, pentru ca acolo unde sunt Eu sa fiti si voi". (Ioan 14:3)
Tu ne citezi dintr-o biblie pe care noi, ortodocșii, o considerăm greșită. Probabil că ai convingerea că avem aceeași biblie cu toții (te rog să mă ierți dacă greșesc, dar această convingere am auzit-o la toți adventiștii), dar primul pas ar fi să iei o Biblie adevărată în mână (una pe care este semnul crucii, și care este editată de Institutul Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române).

Foarte multe convingeri pe care le avem diferite (ortodocșii și adventiștii) se datorează faptului că folosim biblii diferite. Noi (ortodocșii) spunem că sunt diferite, voi (adventiștii) spuneți că este aceeași. Dacă este aceeași - folosește-o pe cea ortodoxă. Dar nu cred că va pica bine să te duci la biserica adventistă cu Biblia ortodoxă în mână - cred că te vor da afară instant (e doar părerea mea).

Cred că ești bine intenționat, dar de asemenea cred că pleci de la premise greșite.
În cazul de față, iată și pasajul corect:
Și dacă Mă voi duce și vă voi găti loc, iarăși voi veni și vă voi lua la Mine, ca să fiți și voi unde sunt Eu." (www.bibliaortodoxa.ro)

Văd că folosești pasajul din biblia Corlinescu la semnătură.

Deși diferența pare mică, ea arată că la momentul respectiv, Mântuitorul Se duce și va găti loc (asta înțeleg eu) - ceea ce în pasajul citat de tine nu există (ori nu Se duce să gătească loc, ori este deja pregătit). Ei bine, multe diferențe dintre convingerile noastre provin tocmai din aceste diferențe MAJORE între „biblia” ta și Biblia ortodoxă (despre care adventiștii spun că este aceeași cu a lor).

Sper că te-am convins că folosim biblii diferite. Și îmi doresc din tot sufletul să ai puterea să îți procuri o Biblie adevărată.

Te asigur că și eu sunt la fel de bine intenționat ca și tine.

Sper să ai răbdare să citești mesajul meu cu atenție.

Doamne ajută!
  #14  
Vechi 02.06.2011, 12:48:27
asteptatorul asteptatorul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.05.2011
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gigi2011 Vezi mesajul
Cred că ești bine intenționat, dar de asemenea cred că pleci de la premise greșite.
În cazul de față, iată și pasajul corect:
Și dacă Mă voi duce și vă voi găti loc, iarăși voi veni și vă voi lua la Mine, ca să fiți și voi unde sunt Eu." (www.bibliaortodoxa.ro)
In traducerea pe care o folosesc eu scrie: "Si dupa ce Ma voi duce si va voi pregati un loc, Ma voi intoarce si va voi lua cu Mine, pentru ca acolo unde sunt Eu sa fiti si voi."

Unde este diferenta de care vorbiti?

Citat:
În prealabil postat de gigi2011 Vezi mesajul
Văd că folosești pasajul din biblia Corlinescu la semnătură.
Daca va deranjeaza, voi folosi pasajul din Biblia Sinodala (cel postat de dvs.).

Avand in vedere acestea, ne putem axa pe o discutie sincera, constructiva?
  #15  
Vechi 02.06.2011, 12:58:35
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Saducheii nu credau nici in inviere(Matei 22:23)dar nici in inger si duh(Faptele Apostolilor 23:8).Prin urmare contextul cu privire la doctrina saducheilor este mai larg.Conflictele dintre farisei si saduchei au constituit in parte cauza pierderii independentei nationale, in anul 63 i.H. Potrivit traditiei iudaice,saducheii isi aveau originea denumirii in Marele Preot Tadoc,de pe vremea lui David si Solomon.

Daca il introducem pe Apostolul Pavel intr-o discutie cu privire la saduchei atunci situatia capata ale accente.Pavel fusese ucenic lui Gamaliel(Faptele Apostolilor 22:3),care facea parte,din ce stiu,din scoala lui Hilel.Acesta orientare era mai liberala in decizii decat cea a lui Samai,de exemplu.O caracteristica,ce se va dovedi decisiva in activitatea ulterioara,de Apostol al Neamurilor,a lui Pavel,era ca doctrina in care a fost educat incuraja raporturile cu strainii in anumite circumstante(Faptele Apostolilor 5:34-39),fata de care,de exemplu,saducheii erau indiferenti.

In Faptele Apostolilor 23:6-7,Apostolul Pavel,fariseu la origine,chiar pune in practica o metoda extrem de abila pentru a-si atrage sustinerea fariseilor si a dezbina o intalnire ce era ostila propovaduirii Cuvantului: ,,Pavel, ca unul care stia ca o parte din adunare erau saduchei, iar alta farisei, a strigat in plin sobor: "Fratilor, eu sunt fariseu, fiu de fariseu; din pricina nadejdii in invierea mortilor sunt dat in judecata.Cand a zis vorbele acestea, s-a starnit o neintelegere intre farisei si saduchei, si adunarea s-a dezbinat.".

Nu este singurul exemplu,din Noul Testament,unde este subliniata atat abilitatea diplomatica cat si pragmatismul lui Pavel(un alt exemplu ar fi cel cu taierea imprejur a lui Timotei la Listra,Faptele Apostolilor 16:1-3)si asta este subliniata si de faptul ca desi Pavel fusese nevoit sa-i infrunte inclusiv pe fariseii lui(Faptele Apostolilor 15:4-30)si desi atunci se decisese ca cei dintre Neamuri sa nu mai fie supusi taierii imprejur(Faptele Apostolilor 15:24 si 15:28),invocata de farisei ca si conditie,Pavel,in cazul lui Timotei a facut un compromis ,,din pricina iudeilor care erau in acele locuri; caci toti stiau ca tatal lui era grec"(Faptele Apostolilor 16:3).In I Corinteni 9:20-23 Apostolul Pavel si explica de ce a trebuit sa procedeze asa.

Pavel a mai lansat si alte atacuri cu privire la doctrina saducheilor precum in I Corinteni 15:32-34: ,,Daca nu invie mortii, atunci "sa mancam si sa bem, caci maine vom muri.Nu va inselati: "Tovarasiile rele strica obiceiurile bune.Veniti-va in fire, cum se cuvine, si nu pacatuiti! Caci sunt intre voi unii care nu cunosc pe Dumnezeu: spre rusinea voastra o spun.".

Acest lucru nu este de mirare intrucat saducheii, in special la Ierusalim,dezlantuisera o prigoana crancena impotriva Bisericii: ,,Insa marele preot si toti cei ce erau impreuna cu el, adica partida saducheilor, s-au sculat plini de pizma, au pus mainile pe apostoli si i-au aruncat in temnita de obste."(Faptele Apostolilor 5:17-18).Tabara fariseilor,care la randul lor fusesera aprigi adversari ai Domnului,nici ei nu se dadeau in laturi de la prigoana,desi erau intr-o rivalitate evidenta cu saducheii.

Dupa izbucnirea razboiului iudaic, saducheii au pierdut controlul evenimentelor, Ierusalimul cazand sub stapanirea zelotilor condusi de Ioan din Giscala si Simon ben Giora. Arhiereii Anna al II-lea si Iosua au fost ucisi de zeloti si de aliatii lor idumeeni. Istoria saducheilor ia sfarsit in anul 70, odata cu caderea Ierusalimului.In schimb dupa catastrofa nationala din anul 70 d.H. si distrugerea templului, care au dus la disparitia saducheilor, zelotilor si esenienilor, fariseii au ramas singura forta autoritativa in comunitatea iudaica palestiniana.

Precizare:am folosit materiale inclusiv din arhiva crestinortodox.ro.My point is:introducerea doctrinei predicate de Pavel in contextul unei discutii despre saduchei depaseste cu mult cadrul propus.Ca sa nu mai spun de un alt element ce ar trebui luat in considerare, invierea asa cum a fost propovaduita de Pavel si care are alte aspecte,extrem de complexe.Opinia mea este ca in cazul unei discutii despre diferentele dintre cele propovaduite de Pavel in cadrul unui context cu privire la saduchei,trebuie abordate mult mai multe aspecte.Altfel lucrurile nu se vor clarifica.

Ca o concluzie personala,din punct de vedere al interpretarii,cred ca abia in fata Domnului se va lamuri totul si asta pe motiv ca: ,,Acum, vedem ca intr-o oglinda, in chip intunecos; dar atunci, vom vedea fata in fata. Acum, cunosc in parte; dar atunci, voi cunoaste deplin, asa cum am fost si eu cunoscut pe deplin."(I Corinteni 13:12).

Last edited by Scotland The Brave; 02.06.2011 at 13:02:44.
  #16  
Vechi 02.06.2011, 14:00:47
gigi2011 gigi2011 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de asteptatorul Vezi mesajul
Daca va deranjeaza, voi folosi pasajul din Biblia Sinodala (cel postat de dvs.).
Ar fi un prim pas.

Îți propun să folosești pentru studiu doar Biblia ortodoxă un timp (pentru că susții că este aceeași).

Noul Testament din Biblia ortodoxă este tradus din greaca veche (în care de altfel a și fost scris).
Noul Testament din Biblia Cornilescu este tradus (din ceea ce știu eu) dintr-o combinație între traduceri în mai multe limbi: engleză, germană, latină. De unde și diferențele față de Biblia ortodoxă (insesizabile spun unii, MAJORE spun eu, și dau aici două exemple
- noi serbăm duminica, ziua când a înviat Iisus, voi serbați sâmbata;
- noi credem că ziua judecății nu o știe nimeni, iar voi credeți într-o profeție care a făcut mulți oameni să-și vândă tot ce aveau și să aștepte a doua venire în 1844 pe un vârf de munte - fără supărare, acesta este adevărul și probabil că îl știi).

E de ajuns să compari următoarele două capitole, și să vezi că, datorită diferențelor „inexistente”, credem lucruri diferite:
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=24
http://biblia.resursecrestine.ro/citeste/matei/24
(referitor la ziua judecății - nu știe nimeni când va fi, nici Fiul, ci doar Tatăl)

și

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=53&cap=16
http://biblia.resursecrestine.ro/citeste/marcu/16
(referitor la Învierea în ziua de duminică - adventiștii sărbătoresc sâmbata, ortodocșii duminica)

Concluzionând - părerea mea este că tocmai datorită acestor diferențe (despre care spui că nu există) avem concepții diferite și nu cred că vom putea avea o discuție constructivă, pentru că ne bazăm pe „adevăruri” diferite - și fiecare avem pretenția că îl știm pe cel „adevărat”.

Îți doresc să înțelegi măcar că ne bazăm pe biblii diferite, deci plecăm de la premise diferite și, logic, vom ajunge la rezultate diferite privind convingerile noastre.
  #17  
Vechi 02.06.2011, 14:17:32
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de asteptatorul Vezi mesajul
O caracteristica a adventistilor este faptul ca sunt singurii (cel putin asa stiu) care au la baza credintei lor fagaduintele Mantuitorului (despre care am inceput o discutie) si poruncile lui Dumnezeu (in totalitate si nemodificate).

Sunt in plin proces de maturizare.
Un bun inceput in directia maturizarii dumneavoastra ar fi sa realizati ca sunt vreo cateva mii de culte neo-protestante, si fiecare afirma despre ei ceea ce afirmati si dumneavoastra - ca sunt singurii care au la baza o corecta interpretare a Bibliei.

Adventistii sunt singurii - si se bazeaza numai pe Biblie.

Baptistii sunt singurii - si se bazeaza numai pe Biblie.

Penticostalii sunt singurii si se bazeaza numai pe Biblie.

Mormonii sunt singurii si se bazeaza numai pe Biblie.

Martorii lui Iehova sunt singurii, si se bazeaza numai pe Biblie.

Carismaticii sunt singurii, si se bazeaza numai pe Biblie.

Etc. etc. etc.

In vreme ce intre Bisericile apostolice, care se bazeaza pe Traditie si Biblie diferentele dogmatice sunt minime (filioque, miafizitismul, primatul papal), iar numarul lor este relativ redus (practic, putem vorbi de 3 biserici - Ortodoxa Orientala, Ortodoxa Rasariteana si Romano-Catolica), intre cele neoprotestante, care se bazeaza numai pe Biblie, diferentele sunt enorme, iar numarul inconmensurabil. Asta nu va da de gandit ?
  #18  
Vechi 02.06.2011, 14:20:40
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gigi2011 Vezi mesajul
diferențele față de Biblia ortodoxă insesizabile spun unii, MAJORE spun eu...

Îți doresc să înțelegi măcar că ne bazăm pe biblii diferite, deci plecăm de la premise diferite și, logic, vom ajunge la rezultate diferite privind convingerile noastre.
Intre aceste „diferente MAJORE” este vreuna care poate afecta mantuirea?
Si daca da, care?
  #19  
Vechi 02.06.2011, 14:27:14
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
In vreme ce intre Bisericile apostolice, care se bazeaza pe Traditie si Biblie diferentele dogmatice sunt minime (filioque, miafizitismul, primatul papal), iar numarul lor este relativ redus (practic, putem vorbi de 3 biserici - Ortodoxa Orientala, Ortodoxa Rasariteana si Romano-Catolica), intre cele neoprotestante, care se bazeaza numai pe Biblie, diferentele sunt enorme, iar numarul inconmensurabil. Asta nu va da de gandit ?
Dumneavoastra spuneti ca diferentele sunt minime.
Alti useri sunt de parere ca sunt... maxime. Atat de mari incat catolicii nu mai au nici macar posibilitatea mantuirii. Decat daca trec la ortodocsi.

Diferentele intre baptisti, penticostali, crestini dupa evanghelie, adventisti nu sunt „enorme”. Sunt la fel ca intre catolici si ortodocsi.

Nu doar doar fiecare dintre cultele neoprotestante se crede ca fiind singurul care interpreteaza corect Biblia. Si Biserica Catolica crede la fel. Si cea ortodoxa.

Last edited by penticostalul; 02.06.2011 at 14:31:02.
  #20  
Vechi 02.06.2011, 14:50:46
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Imi vine sa zambesc cand observ ca un protestant, aparut tarziu in istorie, ne spune cum stau lucrurile. Desi nu este vechi in zile, isi aroga dreptul sa vorbeasca despre trecut, despre ceva care ii lipseste. As aprecia daca nu ar mai face precizari despre duminica si sambata. Vor sa vada, dar stau cu ochii inchisi. S-a mai discutat aceasta tema si nu se va ajunge la un acord. Le respect ziua pe care au ales-o sa-L laude pe Domnul, dar prefer sa ne scuteasca de explicatii in acest sens. Imi este de ajuns sa stiu ca avem sfinti care au ajuns la aceasta stare prin cinstirea duminicii.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Coborarea la iad a Mantuitorului Gotcu Ioan Intrebari utilizatori 1 24.04.2011 21:18:46
Coborarea la iad a Mantuitorului zoridezi Din Noul Testament 37 08.04.2010 11:26:59
Coborârea la iad a Mântuitorului cristiboss56 Din Noul Testament 27 04.05.2009 19:47:10
PILDELE Mantuitorului catalinabalhui Din Noul Testament 4 18.02.2009 16:44:30