Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.09.2011, 20:46:13
mirceab26 mirceab26 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.09.2011
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Do'n profesor, eu cred că dacă mai ești pe aici peste vreo două-trei luni, o să găsești un răspuns.
Succes, și vezi că minciuna e păcat.
Ce vrei sa spui?
Unde-i minciuna?
Si, de unde acest calcul cu 2-3 luni?
Esti mistocar?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.09.2011, 20:47:25
mirceab26 mirceab26 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.09.2011
Mesaje: 10
Implicit Intr-adevar

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
in primul rand cred ca-ti doresti o sotie,nu partenera de viata.
nu cred in acest tip de blesteme.
Cu adevarat, o sotie imi doresc, nu doar o partenera de viata
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.09.2011, 11:36:13
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,mirceab26

Citat:
În prealabil postat de mirceab26 Vezi mesajul
Cu adevarat, o sotie imi doresc, nu doar o partenera de viata
daca jumatatea ta exista,atunci cu siguranta o vei gasi sau te gaseste ea pe tine.casatoria(bazata pe dragoste si respect), nu este o afacere, ci o lupta continua in care ambii soti se sprijina reciproc.dumnezeu sa te binecuvinteze cu o sotie minunata,dar ptr.care trebe sa multumim lui dumnezeu,zi de zi.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.09.2011, 14:51:43
mirceab26 mirceab26 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.09.2011
Mesaje: 10
Implicit Multumesc

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
daca jumatatea ta exista,atunci cu siguranta o vei gasi sau te gaseste ea pe tine.casatoria(bazata pe dragoste si respect), nu este o afacere, ci o lupta continua in care ambii soti se sprijina reciproc.dumnezeu sa te binecuvinteze cu o sotie minunata,dar ptr.care trebe sa multumim lui dumnezeu,zi de zi.
Iti multumesc!
Sa-ti dea Dumnezeu sanatate!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.08.2012, 01:44:29
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

De si nu ma pot compara cu experienta antevorbitorilor ,la cei 39de ani zic eu ca pot sa zic si eu o parere .Singuratatea daca stii sa o folosesti e bine ,chestia e sa nu devina o povara .
Cine a spus ca se infiripa o latura matrimoniala pe acest site a zis bine si eu cred ca e bine venita ! Ca sa gasim o sotie din biserica ca sa ma exprim asa ,e destul de greu ,deoarece majoritatea fetelor sunt foarte timide si intr-o eventuala intalnire de gradul "0" e dificil de stabilit o legatura . De ce ? Profilul fetei/femeii nemaritate crestinei : batic ,il poarta chiar si pe strada,fusta lunga pana in pamant ,chiar si in afara mersului la biserica,timiditate excesiva ,privirea de cele mai multe ori indreptata catre pamant ,sau evitarea contactului vizual cu un eventual baiat,barbat ,isi traieste viata dupa scrieri ce se refera exclusiv la traiul intr-o manastire ,Pelerinul Roman devine litera de lege ,daca merge la o manastire un eventual sfat primit de la un calugar il rastalmaceste cu mintea ei ,binenteles ca nu ma refer aici la fata sau femeie ce face parte din Oastea Domnului deoarece daca provine de acolo sau are prieteni de acolo...cazul e inchis definitiv.
Acum despre EL : e oarecum asemanator ,doar ca dorinta de a cunoaste ,de a intalni ,se loveste de un zid care este neincrederea in sine :" eu sunt urat , o alta fraza ,dar daca nu ma place si ma fac de ras? etc.
Trebuie sa se inteleaga foarte clar ca atat timp cat nu iti arati (in mod politicos) simpatia pentru ea/el intrun mod vizibil evident ,sansele sunt aproape nule . Baieti e o vorba din batrini :"femeia nu vine sa te traga de pantaloni " Incercati sa va deblocati emotional ,incercati sa atrageti atentia ,oferind o floare ,un salut ,trebuie sa oferiti ceva ,sa lasati o portita deschisa prin care sa se infiripe un dialog . Trebuie incercat ,odata de doua ori ...E foarte important si cum arati ,trebuie sa fii ingrijit ,cu o vestimentatie normala ,nu excentrica si poate cine stie ? In biserica poti avea un prieten ,el poate avea o sora si de aici se poate infiripa ceva ,sunt multe parghii ajutatoare,o alta vorbeste cu preotul de la biserica la care mergi ,e de preferat ca preotul sa te cunoasca bine ,poate el sa te ajute ,eu cunosc asemenea cazuri .
Trebuie sa intelegem ca cu mutrele posomorate sau cu barbi lungi e greu sa ne casatorim ,ar trebui sa fim in fiecare zi fericiti ca traim in Hristos ! Unde iti este fata cu batic fericirea privind in pamant ? Unde iti este baiete curajul ? Cu vise utopice sau cu o caruta de complexe vom ramane mult timp cu conceptul ca suntem blestemati !
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.08.2012, 09:05:39
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirceab26 Vezi mesajul
Buna ziua!
Ma numesc Mircea, sunt profesor, am 31 de ani si nu reusesc sa-mi gasesc o partenera de viata....
Consider ca intati trebuie sa ne cercetam pe noi insine.
Recomand in acest sens psihoterapia filocalica (ortodoxa):
http://www.sfintiiarhangheli.ro/node/1158

Monahia Siliana Vlad - Sparge tacerea. Adevaruri despre care nu vorbim, Ed Doxologia.
http://www.librariasophia.ro/carti-S...e-so-5016.html

Monahia Siliana Vlad - Mestesugul bucuriei. Cum dobandim bucuria deplina, ce nimeni n-o va lua de la noi, Ed Doxologia.
http://www.librariasophia.ro/carti-M...e-so-1449.html

Larchet, Jean-Claude - Inconstientul spiritual sau Adancul nestiut al inimii, ed Sophia
http://www.librariasophia.ro/carti-I...e-so-4318.html

Larchet, Jean-Claude - Terapeutica bolilor spirituale, Ed Sophia
http://www.librariasophia.ro/carti-T...ude-so-73.html

Citat:
În prealabil postat de mirceab26 Vezi mesajul
Am fost la Manastirea Cotmeana din Arges si mi-a zis staretul de acolo, Prea Cuviosul Ioasaf ca e un blestem.Voi ce credeti?
Orice blesem este neputincios in fata pocaintei sincere, a smereniei intru Hristos Iisus, in Sfanta Sa Biserica prin Sfintele Taine. Ureama indemnul parintelui tau duhovnic... daca Pr. Ioasaf a vazut duhovniceste ca este un blestem, certeteaza-ti constiinta, spovedeste-te sincer si pocaieste-te si Hristos Iisus te va ierta si te va tamadui. Dumnezeu spune: "mila voiesc iar nu jertfa..." "oare voiesc Eu moartea pacatosului sau sa se intoarca si sa fie viu?"

Si pe Hristos l-au blestemat iudeii si nu numai insa EL spunea:"ei vor blestema si TU (Doamne) vei binecuvata" (Psalmi)

Depre blesteme si alte dracovenii si cum le tamaduiesc Sfintii Parinti, precum si cum se tamaduiesc adecvat in Sfanta Biserica, recomand:

Larchet, Jean-Claude - Terapeutica bolilor mintale, Ed Sophia
http://www.librariasophia.ro/carti-T...e-so-2894.html

Last edited by Eugen7; 04.08.2012 at 09:08:39.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.08.2012, 09:13:05
NEYRA 383's Avatar
NEYRA 383 NEYRA 383 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Mesaje: 35
Implicit numai Domnul Dumnezeu ,este atotputernic,si este deasupra tuturor lucrurilor

cred ca rautatea si necredinta unora chiar din familiile noastre,invidia poate pentru avere,sau pentru fericirea prea mare a unora si nefericirea altora duce la ura si invidie inte rude,in familie sau poate dinte asa zisi prieteni.
Desigur ca in cazul tuturor sunt Laici,ca sa nu zic necredinciosi si fara frica de Dumnezeu,si poate ca si scaba credinta a celui(celei) blestemate,nu vreau sa aprofundez,sa filozofez prea mult pe aceasta tema,ar fi foarte multe de discutat aici pe aceasta tema,voi concluziona ca vorbesc in totala cunostiinta de cauza si anume;
mama mea facea parte dintr-o familie cu 12 copii,au crescut si cu toti s-au inteles destul de bine,cu exceptia unei surori care,era si este instigatoare intre toti ceilalti,desi acum mai sunt in viata doar doua surori....desigur ca nu frecventau nu vrecventaza nici in prezent biserica desi ,sunt Ortodoxi,nici macar ocazional,iar la vremea maritisului,mama mea s-a maritat cu un tanar frumos ,dar sarac ,orfan fiind de ambi parinti de la o varsta frageda,dar in decursul anilor si-au facut de toate ca omul sarac,si au dus o viata frumoasa avandu-ma doar pe mine,sora in cauza a mamei fiind invidioasa pe situatia buna a mamei mele si pe fericirea ei maritala,sa casatorit cu unul urat....desi nu este urat de loc,e chiar frumos omul si nu are nici un defect,vizibil,dar din pacate ea nu-l iubea de loc si nu era fericita cu el,cu toate ca au doi copii impreuna,si atunci s-a certat cu maicamea zicandu-i ca dumnezeu sa nu-mi dea mie fericire,si sa nu am noroc in casnicie asa cum nu are nici ea.......mama ,nu s-a lasat mai prejos,si ia zis ca nici copii ei sa nu aibe parte de noroc si fericire,ca nu ea a indemnat-o s-u obligat sa il ia de sot......si asa ani au trecut,noi copii lor am crescut am incercat fiecare sa ne facem familiile noastre,eu am avut o casnicie total nefericita,nu intru in amanunte,si am doi copii,iar sotul ,a decedat la 36 de ani in accident de masina,desigur ca nu m-am mai casatorit nici o data,copii mei au crescut sunt de varsta dumitale si nici nu vor sa auda de insuratoare,ia copii surori mamei mele idem baiatul nu sa casatorit nici o data are46 de ani,iarfata a fost de nenumarate ori maritata.....si apoi divortata,in prezent sta in concubinaj cu un barbat cam de un an si ceva......concluzia va las pe dvs sa o trageti.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.08.2012, 09:15:30
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirceab26 Vezi mesajul
Buna ziua!
Ma numesc Mircea, sunt profesor, am 31 de ani si nu reusesc sa-mi gasesc o partenera de viata....
Am fost la Manastirea Cotmeana din Arges si mi-a zis staretul de acolo, Prea Cuviosul Ioasaf ca e un blestem.
Voi ce credeti?
Daca asa ti.a zis, asa e. Cum putem noi sa trecep peste cuvantul sfintiei sale? Asculta.si fa ce iti spune.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.08.2012, 12:47:12
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirceab26 Vezi mesajul
Buna ziua!
Ma numesc Mircea, sunt profesor, am 31 de ani si nu reusesc sa-mi gasesc o partenera de viata....
Am fost la Manastirea Cotmeana din Arges si mi-a zis staretul de acolo, Prea Cuviosul Ioasaf ca e un blestem.
Voi ce credeti?
Eu cred ca nici un blestem nu il atinge pe cel ce spune mereu: "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul". Orice blestem dispare cand se face aceasta rugaciune. Incercati daca cumva mai intrati pe site si inca nu v-ati gasit sotia.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.08.2012, 13:01:39
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NEYRA 383 Vezi mesajul
cred ca rautatea si necredinta unora chiar din familiile noastre,invidia poate pentru avere,sau pentru fericirea prea mare a unora si nefericirea altora duce la ura si invidie inte rude,in familie sau poate dinte asa zisi prieteni.
Desigur ca in cazul tuturor sunt Laici,ca sa nu zic necredinciosi si fara frica de Dumnezeu,si poate ca si scaba credinta a celui(celei) blestemate,nu vreau sa aprofundez,sa filozofez prea mult pe aceasta tema,ar fi foarte multe de discutat aici pe aceasta tema,voi concluziona ca vorbesc in totala cunostiinta de cauza si anume;
mama mea facea parte dintr-o familie cu 12 copii,au crescut si cu toti s-au inteles destul de bine,cu exceptia unei surori care,era si este instigatoare intre toti ceilalti,desi acum mai sunt in viata doar doua surori....desigur ca nu frecventau nu vrecventaza nici in prezent biserica desi ,sunt Ortodoxi,nici macar ocazional,iar la vremea maritisului,mama mea s-a maritat cu un tanar frumos ,dar sarac ,orfan fiind de ambi parinti de la o varsta frageda,dar in decursul anilor si-au facut de toate ca omul sarac,si au dus o viata frumoasa avandu-ma doar pe mine,sora in cauza a mamei fiind invidioasa pe situatia buna a mamei mele si pe fericirea ei maritala,sa casatorit cu unul urat....desi nu este urat de loc,e chiar frumos omul si nu are nici un defect,vizibil,dar din pacate ea nu-l iubea de loc si nu era fericita cu el,cu toate ca au doi copii impreuna,si atunci s-a certat cu maicamea zicandu-i ca dumnezeu sa nu-mi dea mie fericire,si sa nu am noroc in casnicie asa cum nu are nici ea.......mama ,nu s-a lasat mai prejos,si ia zis ca nici copii ei sa nu aibe parte de noroc si fericire,ca nu ea a indemnat-o s-u obligat sa il ia de sot......si asa ani au trecut,noi copii lor am crescut am incercat fiecare sa ne facem familiile noastre,eu am avut o casnicie total nefericita,nu intru in amanunte,si am doi copii,iar sotul ,a decedat la 36 de ani in accident de masina,desigur ca nu m-am mai casatorit nici o data,copii mei au crescut sunt de varsta dumitale si nici nu vor sa auda de insuratoare,ia copii surori mamei mele idem baiatul nu sa casatorit nici o data are46 de ani,iarfata a fost de nenumarate ori maritata.....si apoi divortata,in prezent sta in concubinaj cu un barbat cam de un an si ceva......concluzia va las pe dvs sa o trageti.
E trist sa sufere copii datorita parintilor si neintelegerilor lor in familie.Dar ma intreb ce pot face copii pentru ca blestemul sau cuvintele aruncate fara intelepciune a unora din familie sa nu le afecteze viata.Rugaciune,post ,spovedanie ,apropierea de Dumnezeu sunt suficiente ?Si in familia mea au fost multe neintelegeri .Doamne ajuta!

Last edited by anisoara ; 04.08.2012 at 13:05:44.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blestem in molitfele Sfantului Trifon costel Generalitati 14 31.01.2013 15:34:04
Cum sa-mi apar fratele de Blestem Ovidiu_26 Rugaciuni 4 25.05.2012 10:57:46
Blestem?Tribut? Ioan-Victor Generalitati 38 10.12.2009 21:03:47
Despre blestem hmiron Generalitati 16 13.10.2009 09:43:09
Blestem sau ghinion ?? electrogpm Generalitati 10 07.10.2009 18:14:48