Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 08.01.2017, 23:58:46
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Da Lancelot, cata vreme nu ai studiat si trait credinta crestina, nu ai dreptul sa ne etichetezi ca talibani.
Eu cred ca esti troll, ptr ca ti s-a explicat prea frumos aici.Copacele mi-a placut,si nu numai Copacel.
AlinB ii simtea imediat ,"simte mirosul lor in aer".Daca era aici cred ca spunea rapid "Troll,nu hraniti trolul!"
Mai Ioane, e putin mai complicat...si greu.De multe ori citind unele comentarii nu mai stii care e trolul.Nu mai stii care musca mai tare.Trolul parca are mai multe "justificari" , decat unul care se crede ortodox ,dar se comporta ca si cum ar fi oglinda trolului.Orice trol merita niste sanse,daca ne mai amintim ca si noi am fost troli (constient sau ...involuntar)la un moment dat.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #62  
Vechi 09.01.2017, 00:49:36
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
poate nu m-am facut eu corect inteles. eu am plecat de la topic:




are rost sa amintesc cat de multi copii ai planetei sufera zi de zi si ceas de ceas? de la cele mai cumplite boli la foamete si abuzuri? si vin talibanii astia si-mi spun ca ii pedepseste Dumnezeu pentru vinile parintilor? haida-deh... oi fi eu habarnist in ale teologiei, dar nici sa-mi scuipe-n fata astfel de terorisme precrestine... asta ma ingrozeste, cu tot ce inseamna asta, asa se explica atatea si atatea crime facute in numele credintei de-alungul timpului.

as vrea sa stiu si punctul de vedere iudaic, o sa-mi fac timp intr-o zi si o sa caut pe net, banuiesc ca catolicii, care sunt oameni destupati la minte, nu impartasesc talibanismele ortodoxe in aceasta polemica.
Te rog, lărgește-ți perspectiva!
Doar când vei călca pe resturile inimii vei descoperi Inima Domnului.
În rest, lasă-i pe talibani. Ți-am mai zis, nu s-a născut încă nici șeptimea lor....
P.S. Ia aminte, prostul nu distinge nivelurile, pe toate le crede otova.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 09.01.2017, 11:58:16
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Exprimarea pentru crestini e in alti termeni, daca ai sa citesti Evangheliile vei intalni pasaje despre "aruncat afara, unde este plansul si scrasnirea dintilor".

Deci consecinte exista.
Într-adevăr, va fi o judecată. Iar cum va fi ea cel mai bine tot de la Hristos înțelegem: ''căci n-am venit ca să judec lumea ci ca să mântuiesc lumea. Cine Mă nesocotește pe Mine și nu primește cuvintele Mele are judecător ca să-l judece: cuvântul pe care l-am spus acela îl va judeca în ziua cea de apoi'' (Ioan 12, 47-48).

Deci nu vine ca judecător, ci ca vindecător, eliberator (de păcat și consecința lui, moartea), iar dacă în altă parte spune că toată judecata i-a fost dată Lui de către Tatăl (cu referire la Judecata de Apoi), mai sus ne spune și cum va fi această judecată: Ni s-au dat cuvintele Vieții și nu le-am primit. Ni s-a spus că vom fi de-a dreapta sau de-a stânga după cum am văzut sau nu în orice om suferind chipul lui Hristos, cerând de la noi milă și iubire.

Iar ceea ce ne va arunca în întunericul cel mai din afară iarăși nu este Dumnezeu, ci propria noastră alegere. Pentru că prin viața noastră am ales întunericul și n-am iubit Lumina.

Pedeapsa nu e altceva decât întunericul și frigul (sufletesc, spiritual) care nu sunt ceva în sine, ci care înseamnă, ca și în spațiul cosmic, depărtarea de Sursa de lumină și de căldură. Neant, nimic; resimțit extrem de dureros pentru că e potrivnic vieții. Durerea e doar consecința depărtării de Viața cea adevărată, care a început aici și acum și care se eternizează și se amplifică dincolo de moartea trupului, sufletul continuându-și mișcarea în sensul pe care i l-am imprimat noi, cu faptele noastre, derivate sau nu din ascultarea de Dumnezeu.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #64  
Vechi 09.01.2017, 12:21:11
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
Pentru oameni ca dta am sa revin mereu pe acest forum, multumesc.
Asta nu poate decât să mă bucure și să mă îndatoreze, totodată.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #65  
Vechi 09.01.2017, 12:51:58
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Și pentru că mi-a mai rămas un gând: Mulți încă păstrăm o frică față de Dumnezeu, și de aici iarăși o neliniște: Cum să împaci frica cu iubirea? Cum crezi că Dumnezeu este Iubire, dacă tu te temi de El?

Frica de Dumnezeu este începutul înțelepciunii, spune Solomon. Un alt înțelept (nu știu precis cine) a adăugat: iar sfârșitul este iubirea.
Dar nu orice frică, nu una terifiantă, pentru că nu credem într-un Zeus capricios și răzbunător, care tună și fulgeră și nu cunoaște mila.

Ne este în general frică de Dumnezeu-Tatăl, mai puțin de Fiul, deși în altarul bisericilor El este reprezentat pe tronul Judecătorului, așa cum reiese din Evanghelie. Toată judecata Tatăl I-a dat-o Fiului ne spune Hristos.

Iar pe Tatăl tot Iisus ni-L face mai bine cunoscut, căci cine altcineva este Tatăl iubitor care-l iartă pe fiul risipitor și renunță chiar la slava Sa, alergând în întâmpinarea păcătosului iubit, pe care-l iartă chiar înainte ca acesta să apuce să spună ceva și îi redă slava de odinioară, harul Său?!

Deci pentru ce să ne fie frică? Mai rămâne să ne temem doar de nestatornicia noastră, de gândul nostru rău de a fugi de acasă, să ne temem că ne-am putea depărta de iubirea lui Dumnezeu, că prin păcatele noastre L-am întrista.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #66  
Vechi 09.01.2017, 18:52:01
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Una este frica de Dumnezeu si alta frica de consecinta faptelor.

Ne este frica de Dumnezeu pentru ca este Infricosator, "mai tare decat temeliile Lumii". In fulgerarile Duhului, prezenta Sa este mai luminoasa decat un miliard de sori la un loc.

IL iubim pe Dumnezeu pentru ca este de o frumusete rapitoare, de o dulceata sublima, de o bunatate coplesitoare.

Fascinati, ne temem si IL iubim in acelasi timp, desi nu IL vedem.
__________________

Reply With Quote
  #67  
Vechi 09.01.2017, 19:32:02
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ar trebui sa ai putina rabdare sa intelegi punctul lui de vedere si pe urma sa oferi un raspuns adecvat.

Eu zic, daca am inteles bine, ca obiectia ridicata este asupra formularii ca "Dumnezeu pedepseste copiii pentru pacatele parintilor".

Nu a obiectat in nici un caz asupra faptului ca propriile pacate au consecinte, inclusiv peste generatii.

Dar nu poate concepe - si eu la fel, ca Dumnezeu raneste in mod deliberat fiinte inocente pentru a interveni asupra parintilor.

Acest lucru, nu e greu de vazut, ca vine in contradictie atat cu bunatatea cat si cu dreptatea Lui.

De fapt, asa cum spunea un parinte, e mai coret sa intelegem nu ca ii raneste in mod deliberat pe pacatosi, ci mai degraba permite diavolului sa aiba putere asupra lor, datorita faptului ca ei insisi au ales sa se plaseze sub aceasta influenta, alegand pacatul in detrimentul virtutii.

Si chiar in aceasta permisivitate exista o intentie mantuitoare, pentru ca omul gustand din roadele amare ale neascultarii, sa se intoarca, poate, totusi, spre cele bune.
Ultimele doua fraze sintetizeaza foarte bine ceea ce cred si eu despre problema asta.Cand noi prin ceea ce facem , ignoram legea lui Dumnezeu celui rau ii este ingaduit sa aiba puteri asupra noastra,puteri care au o influenta nu numai asupra noastra ca persoana ci si asupra noastra ca familie,avand urmari in ceea ce se va intampla cu noi ca familie.

S-a dat un link de catre Copacel care ulterior l-am pus si eu dar Lancelot nu l-a citit. Link-ul dat este util, o carte de un autor rus cunoscut:
K.V. Zorin, De ce sufera copiii, Editura Sophia, Bucuresti, 2006
Acolo s-a raspuns la multe intrebari.
SE dau exemple multe din vechiul Testament incepand cu Imparatul David,Solomon ,Roboam .E bine lecturate de fiecare dintre noi pasajele respective.
Hristos a venit sa ne scoata din robia pacatului DAR daca noi de bunavoie nu vrem sa iesim de acolo?Oare nu ne lasam singuri in voia celui rau, cu implicatii cum am spus si asupra celor din jur.

Un fragment din cartea amintita:
"Vom preciza inca o data urmatorul fapt: copiii nu platesc ,,pentru pacatele parintilor cu pretul sanatatii lor” dar pot suferi in virtutea urmarilor acestor pacate. Nefiind raspunzatori pentru faradelegile neamului lor, urmasii sunt legati de stramosii lor genetic, psihologic, social, cultural si duhovniceste. Ambele generatii (atat cea tanara, cat si cea mai in varsta) se influenteaza reciproc, negativ si pozitiv. Aceasta nu este karma, nu este razbunarea oarba a sortii pentru anumite fapte savarsite in timpul „vietilor anterioare”, ci este rezultatul unirii fizice, sufletesti si duhovnicesti dintre parinti si copii."

Sunt adeptul exemplelor practice, care arata mai exact ceea ce vreau sa spun:
Era in urma cu vreun an-doi la actualitati.O femeie foarte necajita ii spune reporterului ca barbatul ei a murit ,de necaz mai mult decat de o boala, acum un an de zile.
Ce s-a intamplat. Ei erau doi oameni in varsta,pe care o familie i-a imbrobodit, ca ii ia in intretinere, ca sa le ramana lor casa dupa ce ei vor muri.Ei s-au increzut in familia respectiva care au adus un avocat le-a dat hartiile sa le semneze ei oameni simpli i-au crezut pe cuvant actul a fost de vanzare cumparare si ei practica au ramas in drum ,ei erau tolerati de fapt in propria casa.
Ve-ti spune de ce nu au fost atenti cand au semnat?
Sa zicem ca aveti dreptate DAR exista un mare dar!
Zice ca trebuie sa aiba rugaminti mari ca sa ii mai ia cate o paine sau ceva catre ei. Ei puteau macar atat sa aiba grija de ea macar un minim.
Ma intreb ce ar fi cu femeia asta daca ar fi picat paralizata la pat.
Parinti astia nu le vor lasa copiilor lor o casa.Le vor lasa mostenire o "BOMBA" .Da o bomba cu efect intarziat.

Dar miniciuna se ascunde cu alte minciuni.Probabil copilor lor le-au spus ca ei le-au platit casa batranilor.
Zidurile astea nu le vor fi de folos celor dupa ei.
Voi ce zice-ti?
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #68  
Vechi 09.01.2017, 20:39:06
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Mai Ioane, e putin mai complicat...si greu.De multe ori citind unele comentarii nu mai stii care e trolul.Nu mai stii care musca mai tare.Trolul parca are mai multe "justificari" , decat unul care se crede ortodox ,dar se comporta ca si cum ar fi oglinda trolului.Orice trol merita niste sanse,daca ne mai amintim ca si noi am fost troli (constient sau ...involuntar)la un moment dat.
Flying Internetul este printre cele mai slabe forme de comunicare.Daca ai putea vedea ochii celui cu care vorbesti, poate nu s-ar ajunge la atatea discutii in contradictoriu.
Fiecare am avea datoria,cred,sa citim unele din sursele care ni se recomanda de cel cu care discutam.Sa nu raspundem inainte de a vedea ce vrea sa zica cineva.Omul care vine aici totusi cred ca ar trebui sa asculte si sa nu eticheteze ,te miri cum imediat inainte de a asculta o vreme.

Nu stiu daca troll e cel mai bun cuvant.Cred ca mai bine mi s-ar potrivi de pacatos, care nu constientizam pacatul.Nu a avut cine sa ma constientizeze de asta . Dumnezeu in mila Sa cea mare mi-a aratat la un moment ca gresesc, si ce greseam, si treptat cu greu m-am indreptat.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #69  
Vechi 12.01.2017, 00:32:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Într-adevăr, va fi o judecată. Iar cum va fi ea cel mai bine tot de la Hristos înțelegem: ''căci n-am venit ca să judec lumea ci ca să mântuiesc lumea. Cine Mă nesocotește pe Mine și nu primește cuvintele Mele are judecător ca să-l judece: cuvântul pe care l-am spus acela îl va judeca în ziua cea de apoi'' (Ioan 12, 47-48).

Deci nu vine ca judecător, ci ca vindecător, eliberator (de păcat și consecința lui, moartea), iar dacă în altă parte spune că toată judecata i-a fost dată Lui de către Tatăl (cu referire la Judecata de Apoi), mai sus ne spune și cum va fi această judecată: Ni s-au dat cuvintele Vieții și nu le-am primit. Ni s-a spus că vom fi de-a dreapta sau de-a stânga după cum am văzut sau nu în orice om suferind chipul lui Hristos, cerând de la noi milă și iubire.

Iar ceea ce ne va arunca în întunericul cel mai din afară iarăși nu este Dumnezeu, ci propria noastră alegere. Pentru că prin viața noastră am ales întunericul și n-am iubit Lumina.

Pedeapsa nu e altceva decât întunericul și frigul (sufletesc, spiritual) care nu sunt ceva în sine, ci care înseamnă, ca și în spațiul cosmic, depărtarea de Sursa de lumină și de căldură. Neant, nimic; resimțit extrem de dureros pentru că e potrivnic vieții. Durerea e doar consecința depărtării de Viața cea adevărată, care a început aici și acum și care se eternizează și se amplifică dincolo de moartea trupului, sufletul continuându-și mișcarea în sensul pe care i l-am imprimat noi, cu faptele noastre, derivate sau nu din ascultarea de Dumnezeu.
Foarte buna postare, iar pasajul biblic e cum nu se poate mai potrivit ales. Am citat-o ca sa o readuc in "cap de lista", sa nu se piarda in noianul postarilor, macar un timp. Excelent, CristianR! Si, ca sa raman la obsesiile mele etimologice, cand spun "ex-celent" spun "din cer"...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #70  
Vechi 12.01.2017, 12:30:38
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Si mie imi plac postarile lui CristianR.

2. Ne-a spus si noua preotul ca prea a ajuns Dumnezeu un "bau-bau".

Eu pe de o parte ii dau dreptate lui Cristian cand spune ca-l iubim pe Dumnezeu Fiul si ne este frica de Tatal.
De fapt exista o singura fiinta in Treime. Si totusi noi percepem trei persoane diferite. Tatal a actionat asupra Fiului, in diverse feluri.
Oare si Lui ii era frica de Tatal si de ce? Sau ii era frica mai degraba de ceea ce era scris - tot de Tatal pana la urma (sau nu?)

Ma deranjeaza cand citesc comentarii de genul unora care condamna omul si spun ca "noi suntem vinovati, ca ne lasam raului, ca noi alegem raul si ca ne indepartam de Viata adevarata si etc."

Eu as spune ca ne este teama de necunoscut mai intai. Noi nu stim judecata in sine a lui Dumnezeu. Nu stim cum ne vede Dumnezeu si cat de vinovati ne vede. Poate ca unii se inchipuie mai vinovati decat sunt si altii invers.
Nu avem bine definit notiunea de pacat si nu evaluam si binele din noi si din faptele noastre. Si balanta se rastoarna in mod inevitabil pe partea raului.

Pe urma nu stim ce ne asteapta, cum va fi. Nu s-a intors nimeni la noi sa ne spuna cum este in alte locuri.
Nu intelegem bine nici scripturile care sunt foarte mult interpretate in tot felul.
Incercam (inclusiv oamenii bisericii) sa intelegem si sa facem cum credem noi ca este scris si ca e bine, dar poate gresim.

In general nu stim nici care este consecinta unei alegeri a noastre, pentru ca nu suntem clarvazatori. Una este sa stii ca te arzi daca atingi flacara si alta este sa stii cum iti va fi viata daca urmezi o profesie sau alta, sau daca pleci in orasul sau tara aleasa, sau cum va fi viata cu un partener (si daca era mai bine sa alegi pe altul sau nu) etc.
Sunt multe lucruri unde nu putem aprecia consecinta alegerii noastre.

Si sunt convinsa ca nimeni nu alege in mod deliberat raul. Ma rog, or fi si exceptii, dar acolo sunt alte probleme.
Noi oamenii suntem slabi, ne lipsesc unele puteri. Daca aveam puterile lui Dumnezeu, era toata lumea un Rai.
Si alegerile noastre nu sunt usoare. Mai ales in materie de credinta.
Da, sunt oameni care aleg alt drum, care nu au credinta, sau vad lucrurile in alt fel. O fi numai vina lor?
Eu spun ca nu. Este rezultatul unui proces indelungat in timp. Si participa acolo multi factori: educatie, rude, mediu, preoti, constructie psihica si fizica, traume, etc.
Sunt multi oameni care (la fel ca si noi ce de aici, spun eu) traiesc framantari, ganduri, nelamuriri, intrebari fara raspuns.
De aceea eu nu indraznesc sa judec pe nimeni si sa fac anumite afirmatii asupra vinei noastre.

Avem frica nu de Dumnezeu si de bazele credintei, de ceea ce ne-a invatat Iisus, ci de anumite lucruri impuse de oameni in numele Lui.
Poate ca Dumnezeu nu ne va judeca dupa ceea ce mancam sau imbracam, dupa iubirea adusa sotului/sotiei intr-o zi sau alta, sau mai stiu eu. Poate ca ne va judeca dupa alte criterii, dupa suflet, dupa faptele noastre raportate la puteri etc.

Judecata lui Dumnezeu este alta decat a oamenilor si probabil ca sentinta la fel.

La oameni exista parinti severi care pedepsesc aspru greseli mici (nota mica, stricat ceva, etc.). Inainte vreme copiii aveau frica de parinti, de corectiile aplicate, de profesori chiar.
Si totusi ii si iubeau.
Astazi nu mai este frica asta. Nu mai exista pedepsele.

Se spune ca Dumnezeu pedepseste in alt fel. In timpul vietii da suferinte, dupa aceea cu Iadul.
Se spune ca ne da suferinte pentru ca ne trebuie pentru mantuire.
Ca platesc copiii si nepotii pentru greselile generatiilor anterioare. Depinde.
Ne explica Iisus in pilda cu orbul. Chiar Il intreaba ucenicii lui pentru ce plateste si raspunsul il cunoasteti cred.

In fine ni se cere la biserica o anume frica ("...cu frica sa ne apropiem..."), dar aceea este in sens de respect.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare