Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.03.2013, 12:27:56
Ionut GG. Ionut GG. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2012
Locație: Roman
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit Traim in ultimele zile?

Dragi crestini, Sfanta Scriptura ne vorbeste prin profetul Daniel si prin Apocalipsa lui Ioan despre timpurile din urma, despre zile, saptamani, ani, durate de timp. Toate aceste date cronologice sunt puse la intamplare oare, sunt puse doar ca sa umple paginile sau sunt puse acolo ca cei intelepti care au Duhul lui Dumnezeu sa poate cunoaste vremea intoarcerii lui Iisus? Poate un crestin sa cunoasca cu exactitate timpul intoarcerii lui Hristos?
Este clar ca evenimentele globale ce se desfasoara in fata ochilor nostri vestesc intoarcerea iminenta a lui Hristos. Multi crestini imi spun ca nu trebuie sa ne preocupe prea mult acest aspect, ca trebuie sa traim crestineste, dar eu vreau sa fiu pregatit, sa fiu vigilent, nu cumva sa adorm in necredinta. Daca cunoasteti lucrari sau scrieri ortodoxe cu privire la acest aspect va rog sa le expuneti aici. Urmatorul video prezinta date interesante despre ce spune Biblia referitor la acest aspect:
http://www.youtube.com/watch?v=GuTb99tBC0c
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.03.2013, 12:58:31
Heaven's Avatar
Heaven Heaven is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2013
Locație: Tg-Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Nu am urmarit tot videoclipul,doar pe sarite putin,insa este destul de clar faptul ca traim "ultimele zile".Apostolul Pavel ne spunea:
1. Sa stii ca in zilele din urma vor fi vremuri grele.
2. Caci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, laudarosi, trufasi, hulitori, neascultatori de parinti, nemultumitori, fara evlavie,
3. fara dragoste fireasca, neinduplecati, clevetitori, neinfranati, neimblanziti, neiubitori de bine,
4. vanzatori, obraznici, ingamfati; iubitori mai mult de placeri decat iubitori de Dumnezeu; ( Timotei 2, 3:1-4)
Aceste lucruri sunt foarte adevarate.
1. Cât privește venirea Domnului nostru Isus Hristos și strângerea noastră laolaltă cu El, vă rugăm, fraților,
2. să nu vă lăsați clătinați așa de repede în mintea voastră și să nu vă tulburați de vreun duh, nici de vreo vorbă, nici de vreo epistolă, ca venind de la noi, ca și cum ziua Domnului ar fi și venit chiar.
3. Nimeni să nu vă amăgească în vreun chip; căci nu va veni înainte ca să fi venit lepădarea de credință și de a se descoperi omul fărădelegii, fiul pierzării,
4. potrivnicul care se înalță mai presus de tot ce se numește "Dumnezeu" sau de ce este vrednic de închinare. Așa că se va așeza în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu.
8. Si atunci se va arata acel nelegiuit pe care Domnul Isus il va nimici cu suflarea gurii Sale si-l va prapadi cu aratarea venirii Sale.
9. Aratarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne si puteri mincinoase
10. si cu toate amagirile nelegiuirii, pentru cei ce sunt pe calea pierzarii, pentru ca n-au primit dragostea adevarului ca sa fie mantuiti.
11. Din aceasta pricina, Dumnezeu le trimite o lucrare de ratacire, ca sa creada o minciuna,
12. pentru ca toti cei ce n-au crezut adevarul, ci au gasit placere in nelegiuire, sa fie osanditi.
( Tesaloniceni 2, 2:1-4,8-12)
Nici ingerii nu stiu cand va veni sfarsitul,nici macar Fiul,ci doar Tatal.
8. Dar, preaiubiților, să nu uitați un lucru: că, pentru Domnul, o zi este ca o mie de ani, și o mie de ani sunt ca o zi.
9. Domnul nu întârzie în împlinirea făgăduinței Lui, cum cred unii; ci are o îndelungă răbdare pentru voi și dorește ca niciunul să nu piară, ci toți să vină la pocăință.
10. Ziua Domnului însă va veni ca un hoț. În ziua aceea, cerurile vor trece cu trosnet, trupurile cerești se vor topi de mare căldură, și pământul, cu tot ce este pe el, va arde.(Petru 2, 3:8-10)
Domnul,care vrea ca niciunul dintre noi sa nu piara,rabda mult,trebuie sa credem ce zice Dumnezeu,nu ce vrem noi sa credem.Desigur,se pot face multe interpretari dupa Daniel si Apocalipsa,insa data exacta nu o poate stii cu exactitate niciun om.Insa este clar ca nu mai este mult,sunt multe semne care o arata,un crestin care se uita bine in jur,isi da seama.Daca Dumnezeu vrea,sfarsitul poate veni si peste 1000 de ani,dar cred ca mai sunt foarte putini ani pana la sfarsit.
Pe noi insa sa nu ne intereseze prea mult asta.Sa traim crestineste si sa fim mereu curati,sa fim ca cele cinci fecioare intelepte,sa nu adormim si sa ne prinda Mirele nepregatiti.

Last edited by Heaven; 09.03.2013 at 13:00:47.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.03.2013, 14:27:52
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heaven Vezi mesajul
10. Ziua Domnului însă va veni ca un hoț. În ziua aceea, cerurile vor trece cu trosnet, trupurile cerești se vor topi de mare căldură, și pământul, cu tot ce este pe el, va arde.(Petru 2, 3:8-10)

Domnul,care vrea ca niciunul dintre noi sa nu piara,rabda mult,trebuie sa credem ce zice Dumnezeu,nu ce vrem noi sa credem.Desigur,se pot face multe interpretari dupa Daniel si Apocalipsa,insa data exacta nu o poate stii cu exactitate niciun om.Insa este clar ca nu mai este mult,sunt multe semne care o arata,un crestin care se uita bine in jur,isi da seama.Daca Dumnezeu vrea,sfarsitul poate veni si peste 1000 de ani,dar cred ca mai sunt foarte putini ani pana la sfarsit.
Pe noi insa sa nu ne intereseze prea mult asta.Sa traim crestineste si sa fim mereu curati,sa fim ca cele cinci fecioare intelepte,sa nu adormim si sa ne prinda Mirele nepregatiti.
12. Așteptând și grăbind venirea zilei Domnului, din pricina căreia cerurile, luând foc, se vor nimici, iar stihiile, aprinse, se vor topi! 13. Dar noi așteptăm, potrivit făgăduințelor Lui, ceruri noi și pământ nou, în care locuiește dreptatea.

-adica se va distruge Pamantul fizic si tot ce este pe el adica vor muri toti oamenii? si tu crezi ca se vor intampla toate acestea in cativa ani?

Last edited by antiecumenism; 09.03.2013 at 14:48:51.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.03.2013, 14:38:05
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionut GG. Vezi mesajul
Dragi crestini, Sfanta Scriptura ne vorbeste prin profetul Daniel si prin Apocalipsa lui Ioan despre timpurile din urma, despre zile, saptamani, ani, durate de timp. Toate aceste date cronologice sunt puse la intamplare oare, sunt puse doar ca sa umple paginile sau sunt puse acolo ca cei intelepti care au Duhul lui Dumnezeu sa poate cunoaste vremea intoarcerii lui Iisus? Poate un crestin sa cunoasca cu exactitate timpul intoarcerii lui Hristos?
Este clar ca evenimentele globale ce se desfasoara in fata ochilor nostri vestesc intoarcerea iminenta a lui Hristos. Multi crestini imi spun ca nu trebuie sa ne preocupe prea mult acest aspect, ca trebuie sa traim crestineste, dar eu vreau sa fiu pregatit, sa fiu vigilent, nu cumva sa adorm in necredinta. Daca cunoasteti lucrari sau scrieri ortodoxe cu privire la acest aspect va rog sa le expuneti aici. Urmatorul video prezinta date interesante despre ce spune Biblia referitor la acest aspect:
http://www.youtube.com/watch?v=GuTb99tBC0c
nu suna bine ultimele zile cum spui tu.sau nu e bine spus.Dumnezeu traieste in atemporalitate,intr un prezent continuu,in vesnicie si ar fi absurd sa ne preocupe pe noi timpul,pt ca si noi trebuie sa ne gandim ca o sa inviem si o sa traim in vesnicie.normal ca n putinii nostrii ani ne impiedicam de timpul asta stabilit pt pocainta.ar tebui sa urmarim evenimentele.apocalipsa detaliata o gasesti in "taina fiarei"-on line.acolo spune care sunt tarile care intra in conflict,cate state mai raman,momentul venirii antihristului pana la incheierea domniei lui.poti sa gasesti carti asemanatoare la orice biserica.
pr Arsenie spunea ca noi suntem ultima generatie.o generatie tine 25 de ani,alti parinti spuneau ca pamantul va mai dura aprox 100 de ani.Serafim Rose spune ca varsta pamantului este de 7 500 de ani ca n biblie "in al 7 lea veac si jumatate",atunci ar trebui sa se termine.dar noi deja suntem in anul 7 500.nu stiu ce l mai tine,poate credinta.poti sa citesti si biblia dar acolo multe lucruri sunt neclare.normal,daca in vremea aia apostolii nu beneficiau de tehnologie,cum sa se faca intelesi?se intampla exact toate pacatele de pe urma cu tot tacamul.mai lipseste inca putina tehnologie gen control-mind ,inca un sinod,unificarea totala a statelor membre,distrugerea SUA,razboiul mondial si un conducator unic a ceea ce a mai ramas in viata.sper ca n am omis ceva,oricum gasesti in carte.spunea in alta carte de nu stiu ce la granitele Turciei.era o profetie imp.o sa revin cu informatii,ca nu pot sa retin atatea date istorice profetice.oricum daca motivul pt care inca mai existam desi am depasit termenul,este credinta atunci e bine,inca mai avem vreme de pocainta si sa traim inca de pe aici fericiti uniti cu Hristos,acum depinde cat se dedica fiecare.eu nici n as vrea sa ma gandesc la grozaviile acelor vremuri,asa ca imi pun nadejdea in Dumnezeu ca ne mai acorda timp.pregatirea inseamna pocainta,dar nu trebuie sa ne pregatim de frica,trebuie sa simtim invierea aici,dragostea,daruirea si compasiunea-cele pe cale de disparitie,dar care viaza in unele suflete.astea sunt cele mai puternice arme.nu ne forteaza nimeni sa fim atat de rigizi si sa ne luam masuri de precautie ca oricum masurile materiale nu sunt nimic,sufletul curat conteaza.
de se va intampla sa prindem "a 2 ua venire" noi trebuie sa ne bucuram,iar tradatorii de credinta vor cauta unde sa se ascunda,dar ghinionu lor,se aplatizeaza si muntii si dealurile,se va vedea clar.locuintele alea din subsol ale politicienilor vor fi primele luate pe sus.asa ca degeaba baga mii de euro :))
insa nu putem fi siguri ca vom rezista conditiilor inumane dictatorilale-lagare,experimente,foamete,boala, "va icerca sa i insele de va fi cu putinta si pe cei alesi"(crestinii presupun),una e vorba,alta e fapta.poti sa te lauzi ca vei ramane la fel,dar vezi sa nu fim luati de primul val.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.03.2013, 14:51:49
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

am postat ceva in topicul asta.
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...759#post506759
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.03.2013, 15:52:10
Heaven's Avatar
Heaven Heaven is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2013
Locație: Tg-Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
12. Așteptând și grăbind venirea zilei Domnului, din pricina căreia cerurile, luând foc, se vor nimici, iar stihiile, aprinse, se vor topi! 13. Dar noi așteptăm, potrivit făgăduințelor Lui, ceruri noi și pământ nou, în care locuiește dreptatea.

-adica se va distruge Pamantul fizic si tot ce este pe el adica vor muri toti oamenii? si tu crezi ca se vor intampla toate acestea in cativa ani?
Prin acei cativa ani eu inteleg 10-20.Si da,daca vrea Dumnezeu sa grabeasca sfarsitul si in mai putin timp se poate intampla totul,in ziua de azi exista atatea moduri de a distruge populatia,bombe atomice,tot felul de arme sofisticate.Sa pretuim timpul pe care il mai avem la dispozitie,ca mai sunt 5 ani,ca mai sunt 20,ca mai sunt 100,nu conteaza asta,conteaza sa fim mai aproape de Dumnezeu in fiecare zi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.03.2013, 16:03:29
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

sa nu subestimam credinta,care da viata pamantului
eu cred ca e multa,uite numai cati oameni se strang la moaste.mai ceva ca la revolutie si vb de partea buna nu de inghesuiala specifica romanilor.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.03.2013, 16:06:51
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heaven Vezi mesajul
Prin acei cativa ani eu inteleg 10-20.Si da,daca vrea Dumnezeu sa grabeasca sfarsitul si in mai putin timp se poate intampla totul,in ziua de azi exista atatea moduri de a distruge populatia,bombe atomice,tot felul de arme sofisticate.Sa pretuim timpul pe care il mai avem la dispozitie,ca mai sunt 5 ani,ca mai sunt 20,ca mai sunt 100,nu conteaza asta,conteaza sa fim mai aproape de Dumnezeu in fiecare zi.
si mie mi place sa stiu evenimentele cu precizie...sa recunoastem ca pe langa faptu ca e inspaimantator e si interesant.in plus trebuie sa stim pe ce lume traim.ca doar nu stam ca strutu cu capu in nisip.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.03.2013, 16:19:04
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Obama va vizita Ierusalimul in perioada 20-22 martie 2013 (10 11 nisan)

http://www.dailystar.com.lb/News/Mid...#axzz2N2qFRHem
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.03.2013, 17:08:38
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

am gasit si eu asta pe net,da'nu cred :))
http://www.youtube.com/watch?v=EvJPlMSzZwk
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare