Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.04.2009, 16:46:02
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

naephius, mi-a trebuit 8 ani de studiu ca sa ma conving ca martorii au dreptate si numai asa am realizat care este Adevarul.Ii cunosc pe martori de 10 ani de zile si cred ca este biserica care se apropie cel mai mult de ceea ce se poate numi crestinism si , mai important, de un cult curat pentru Dumnezeu .
Atita cit eu cred in Dumnezeu si-l recunosc si incerc sa ma apropii de El prin invataturile date de Cristos, nu vad de ce n-as avea sanse sa fiu mintuit.
Nu Dumnezeu devenit om ne va mintui ci Dumnezeu si atit.
Isus nu a venit sa ne mintuiasca ci sa plateasca factura greu incarcata a lui Adam si sa ne de-a directia si instructiunile de urmat pentru a avea sansa sa primim iertarea si viata vesnica.
Si tocmai , asta am apreciat la martori ca ei se bazeaza in totalitate pe Sfintele Scripturi si nu alte invataturi (care alte invataturi?).
Dar asta e alta discutie si iesim din sfera subiectului acestui topic.
  #22  
Vechi 16.04.2009, 20:29:56
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu
naephius, mi-a trebuit 8 ani de studiu ca sa ma conving ca martorii au dreptate si numai asa am realizat care este Adevarul.Ii cunosc pe martori de 10 ani de zile si cred ca este biserica care se apropie cel mai mult de ceea ce se poate numi crestinism si , mai important, de un cult curat pentru Dumnezeu .

Nu mai spune! Si "studiul" acesta, adică manipularea ordinară la care sunteți supuși voi martorii cu ce Biblie s-a desfășurat? Cu Biblia ordinară intitulată "TRADUCEREA LUMII NOI", in care ati modificat Cuvântul lui Dumnezeu de la un capăt la altul?

Citat:
În prealabil postat de sisu
Atita cit eu cred in Dumnezeu si-l recunosc si incerc sa ma apropii de El prin invataturile date de Cristos, nu vad de ce n-as avea sanse sa fiu mintuit.
Adică voi iehoviștii faceți prozelitism din ușă în ușă și îi amăgiți pe oameni după cum vă taie capul pe fiecare?
Cărei biserici satanice dați voi socoteală, pentru că la noi la creștini, oricine face misiune dă socoteală unor ierarhi, după cuvntul Bibliei:

Galateni 2.2 "M-am suit, potrivit unei descoperiri, și le-am arătat Evanghelia pe care o propovăduiesc la neamuri, îndeosebi celor mai de seamă, ca nu cumva să alerg sau să fi alergat în zadar."
Gal. 2.9 "Și cunoscând harul ce mi-a fost dat mie, Iacov și Chefa și Ioan, cei socotiți a fi stâlpi, mi-au dat mie și lui Barnaba dreapta spre unire cu ei, pentru ca noi să binevestim la neamuri, iar ei la cei tăiați împrejur,"

La noi la crestini nimeni nu propovăduiește de capul lui după cum spune:
2 Tes 3.6 "Fraților, vă poruncim în numele Domnului nostru Iisus Hristos, să vă feriți de orice frate care umblă fără rânduială și nu după predania pe care ați primit-o de la noi."

Citat:
În prealabil postat de sisu
Nu Dumnezeu devenit om ne va mintui ci Dumnezeu si atit.

Wow, dar ce bine ai studiat Scriptura in acesti 10 ani de "studiu" temeinic!
Hai să vedem ce spune Biblia despre asta:

Ioan 14.6 "Iisus i-a zis: [COLOR=red]Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine[/COLOR]".
Ioan 14. 8-11 "[SIZE=3]Filip I-a zis: Doamne, arată-ne nouă pe Tatăl și ne este de ajuns. 9. Iisus i-a zis: De atâta vreme sunt cu voi și nu M-ai cunoscut, Filipe? Cel ce M-a văzut pe Mine a văzut pe Tatăl. Cum zici tu: Arată-ne pe Tatăl? 10. Nu crezi tu că Eu sunt întru Tatăl și Tatăl este întru Mine? Cuvintele pe care vi le spun nu le vorbesc de la Mine, ci Tatăl - Care rămâne întru Mine - face lucrările Lui. 11. Credeți Mie că Eu sunt întru Tatăl și Tatăl întru Mine, iar de nu, credeți-Mă pentru lucrările acestea.[/SIZE][SIZE=3]"[/SIZE]
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #23  
Vechi 16.04.2009, 23:49:03
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu
Nu Dumnezeu devenit om ne va mintui ci Dumnezeu si atit.


... nu e vorba de devenirea lui Dumnezeu, ci de intruparea lui Dumnezeu in om. E o mare diferenta.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #24  
Vechi 17.04.2009, 00:38:50
naephius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sisu, ti-am demonstrat biblic existenta Cuvantului din vesnicie, adica dumnezeirea Lui. De ce nu primesti adevarul ?

Iti recomand sa citesti "Tratat despre intruparea Cuvantului si despre aratarea Lui noua, prin trup" de Sf. Atanasie cel Mare -- fara a avea intentia cat de mica de a jigni cu ceva pregatirea ta de 8 ani de zile -- ca sa impusti doi iepuri dintr-o lovitura: sa te convingi ca Hristos Iisus e Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, si in acelasi timp sa te convingi ca Hristos n-a venit sa plateasca doar o factura si atat, mantuirea credinciosilor crestini fiind mult mai complexa, ea depinzand de la inceput pana la sfarsit de dumnezeirea si umanitatea deplina a lui Iisus Hristos.

Ai aici PDF: http://www.misiune-ortodoxa.ro/downl...scrieri-i.html [Tratatul despre care vorbeam incepe de la pagina 87 si se termina la pagina 154]

In caz ca te intereseaza si celalalt PDF, care cuprinde cealalta parte a scrierilor Sf. Atanasie: http://www.misiune-ortodoxa.ro/downl...crieri-ii.html

Dumnezeu sa te lumineze.
  #25  
Vechi 17.04.2009, 10:08:14
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Prozelitismul inseamna zel, ravna, stradanie de a face prozeliti. Un prozelit este o persoana recent convertita la o credinta, doctrina, religie. Asta spune dictionarul explicativ.

Nu e nimic in neregula cu cultele legale de la noi din tara care-si cauta noi adepti. Nu fac nimic ilegal. Oamenii ii asculta sau nu. Ce-i care se decid sa asculte ce-au de zis sunt majori, cu discernamant, si-si pot face singuri o opinie despre adventisti, iehovisti, bapristi, evanghelisti etc. Cei care decid sa se converteasca nu o fac cu pistolul la cap, se duc de bunavoie, pentru ca dupa judecata lor, acolo e mai bine.
  #26  
Vechi 18.04.2009, 17:31:47
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Firește că nu e nimic in neregulă din punct de vedere lumesc și social. Fiecare are dreptul să facă ce vrea.
Însă din punct de vedere duhovnicesc prozelitismul inseamnă moarte spirituală. Biblia ne-a atenționat că amăgitorii de genul acesta vor exista in permanență:

1 Cor. 11. 19 "Căci trebuie să fie între voi și erezii, ca să se învedereze între voi cei încercați. "
1 Tim. 3.13 "Iar oamenii răi [COLOR=black]și amăgitori[/COLOR] vor merge spre tot mai rău, rătăcind pe alții și rătăciți fiind ei înșiși."

E trist faptul că acest gen de indivizi sunt manipulați la modul perfid in Adunările lor de către mai-marii lor, la rândul lor manipulați.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #27  
Vechi 18.04.2009, 19:37:20
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

[SIZE=3][COLOR=#008080][SIZE=3][COLOR=#008080]
Mat 5:3[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][SIZE=3] [/SIZE][SIZE=3][SIZE=3]Fericiți cei săraci cu duhul, că a lor este împărăția cerurilor.[/SIZE][/SIZE][SIZE=3]
[/SIZE]
  #28  
Vechi 18.04.2009, 19:55:03
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

naephius, multumesc pentru buna intentie, le-am descarcat dar cum sint destul de voluminoase promit sa ma uit pe ele cind voi avea timp.
Totusi, asa cum nici Turnul de garda sau Treziti-va nu sint inspirate de Dumnezeu nici alte scrieri nu sint.
Cu exceptia Bibliei, evident dar si acolo nu toate cartile sint, dupa cum bine stii, presupun( vezi de exemplu, sau Macabei, etc)

ovidiu_s , sint complet dezamagit de tonul tau acuzator si calomniator.

"Cărei biserici satanice dați voi socoteală, pentru că la noi la creștini, oricine face misiune dă socoteală unor ierarhi, după cuvntul Bibliei..."

Daca nu stii deja , te invit sa cauti originea termenului "Satan" sau "diavol" si dup-aia sa vedem cine si cui da socoteala.

Si imi pare rau sa te dezamagesc dar studiul l-am facut cu biblia ortodoxa pe masa (la ora aceea nu exista o varianta in romana a TRaducerii lumii noi).
  #29  
Vechi 18.04.2009, 23:04:13
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu
Si imi pare rau sa te dezamagesc dar studiul l-am facut cu biblia ortodoxa pe masa (la ora aceea nu exista o varianta in romana a TRaducerii lumii noi).
Minti de ingheata apele. Toate traducerile în română ale revistelor Turnul de Veghere și Treziți-vă, pe care le difuzați voi sunt explicate biblic, fie după versiunea protestantă a lui Cornilescu (mai rar), fie după anti-biblia pe care o difuzați voi numită "Traducerea Lumii Noi".
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #30  
Vechi 21.04.2009, 16:59:36
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

ovidiu_s de ca ma faci mincinos? Ai o problema sau ce?

Biblia in limba romana, varianta TRaducerea Lumii Noi a aparut acum vre-o 2 ani (si jumate, parca).Am auzit ca inainte s-ar fi folosit varianta Cornilescu dar eu nu am vazut-o nici-odata.
Eu am folosit Biblia ortodoxa fiind convins ca varianta martorilor este modificata.Si nu-mi pare rau ...

si o sa-ti dau doar doua exemple pe care te invit sa le cauti in biblia ta:

[SIZE=3][COLOR=#008080][SIZE=3][COLOR=#008080]Exod 34:6[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][SIZE=3] [/SIZE][SIZE=3][SIZE=3]Și Domnul, trecând pe dinaintea lui, a zis: "Iahve, Iahve, Dumnezeu, iubitor da oameni, milostiv, îndelung-răbdător, plin de îndurare și de dreptate,[/SIZE][/SIZE][SIZE=3] ...[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]si :[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3][SIZE=3][COLOR=#008080][SIZE=3][COLOR=#008080]Fapte 10:39[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][SIZE=3] [/SIZE][SIZE=3][SIZE=3]Și noi suntem martori pentru toate cele ce a făcut El în țara iudeilor și în Ierusalim; pe Acesta L-au omorât, spânzurându-L pe lemn.[/SIZE][/SIZE][SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Daca foloseam varianta Cornileescu ma pacaleam ...[/SIZE]

[SIZE=3][SIZE=3][COLOR=#008080][SIZE=3][COLOR=#008080](RDCT)[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][SIZE=3] [/SIZE][SIZE=3][SIZE=3]Și Domnul a trecut pe dinaintea lui, și a strigat: „Domnul, Dumnezeu este un Dumnezeu plin de îndurare și milostiv, încet la mînie, plin de bunătate și credincioșie,
[/SIZE]
[/SIZE]
[/SIZE][/SIZE]
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iehova e numele din Biblie cocacoc Generalitati 22 26.04.2014 09:50:06
Un nor de martori Mihnea Dragomir Dogmatica 2 29.12.2011 17:19:04
Edward Maya,singurul roman care a castigat un premiu Billboard Daniel_7 Generalitati 17 20.06.2011 20:10:18
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 21:09:21
Si-a castigat in instanta dreptul de a muri ! cristiboss56 Eutanasia 25 02.03.2011 14:12:43