Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.10.2010, 14:21:48
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria_ioana789 Vezi mesajul
Mi-a mai trecut supararea, de cand am scris pe forum nu am mai plans, cred ca mi-a prins bine faptul ca m-am descarcat un pic. Acum sunt mai optimista. (chiar si mai credincioasa as spune) .
Ma bucur!
Vezi ca dupa o pierdere de sarcina adesea femeia este chiar mai fertila ca inainte. S-ar putea sa rapmai insarcinata foarte repede.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.10.2010, 23:27:56
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Doamne ajuta,


Numai bine!
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul

Last edited by maniucu; 02.02.2012 at 14:24:08.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.10.2010, 09:41:52
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maniucu Vezi mesajul
Sunt tare trista si eu..doar la asta ma gandesc de atunci, am pastrat testele pozitive si ma apuca plansul cand mai dau de ele, iar la pr meu duhovnic nu am mers inca pt ca nu stiu sub ce forma sa-i spun toate astea.
Numai bine!
I le spui exact cum simti...
Important este sa te spovedesti,sa te caiesti sincer si sa faci canonul pe care il vei primi.
In tot cazul sa nu lasi lucrurile sa ramana asa din rusine sau deznadejde.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.10.2010, 11:24:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Cred că sunt trei lucruri importante de făcut în acest caz:
-spovada, așa cum au spus și cei care au scris înaintea mea. Întrebarea care se ridică este: de ce trebuie să ne spovedim într-un asemenea caz, în care nu există păcat, ci o nefericită întâmplare cu triste urmări ? Răspunsul acesta este: nu există întâmplare. Nici un fir de păr din capul nostru nu este pus în mișcare în afara voii lui Dumnezeu, iar un asemenea lucru cu atât mai puțin. Poate că s-a "întâmplat" din cauza unor păcate mai vechi, sau a unei stări sufletești datorită căreia Dumnezeu devine mai puțin prietenos, mai puțin dispus să ne ajute. De aceea trebuie să ne facem un examen de conștiință și să ne spovedim în toate situațiile în care o nenorocire, pe care nu am dorit să o provocăm, ne lovește. În limbaj catolic, ar putea fi vorba de o pedeapsă temporală. Nu mai știu exact capitolul și versetul din Cărțile Regilor în care se relatează cum dreptul David L-a mâniat pe Dumnezeu printr-un păcat grav, de care David se căise. Dumnezeu l-a iertat pe David, dar l-a și pedepsit cu pierderea fiului lui născut nu de mult. Părerea mea este ca, în cadrul examenului de conștiință, să apelați la un îndreptar de spovadă. Se găsesc unele și pe Internet.

-rugăciunea. Atât pentru dv, cât și pentru copil. Deși trebuie să privim cu speranță soarta copilului atât de prematur luat, totuși este bine să ne rugăm pentru el: lui Dumnezeu Îi place mereu când ne rugăm, și mai ales când ne rugăm pentru ceilalți.

-grija ca să nu se piardă următoarea sarcină. Mai exact, sunt necesare atât măsuri în ordine vizibilă (un control medical general și aplicarea unui set de măsuri preconcepționale de prevenție) cât și în ordine nevăzută (rugăciune și, poate cel mai mult, o Sf Liturghie cu această intenție).

Lăudat fie Isus !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 03.10.2010 at 11:28:53.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.10.2010, 19:33:45
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Nu exista, sigur, intamplare.
Dar de aici pana la culpabiliza o femeie care a pierdut o sarcina este cale lunga.
Dar barbatul al carui copil este? El nu poarta si el o raspundere, daca este sa punem in carca femeii o raspundere?
Pierderea unei sarcini este ca si bolile urmarea pacatului in general, nu neaparat a celui personal. Purtam cu totii slabiciunea firii omenesti, in urma caderii lui Adam. Suntem datori sa ne purtam crucea, oricare ar fi ea, cu bucurie si incredere in Dumnezeu, care stie si de ce nu a lasat sa vina pe lume un copil. Poate a fost sopre binele lui si al parintilor? (a se vedea cartea sfantului Grigore de Nissa despre pruncii morti prematur)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.10.2010, 13:05:00
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Asa este,in ce priveste mesajul meu anterior ma fac vinovata de superficialitate in citirea mesajului,pentru ca am trait cu senzatia ca utilizatoarea careia ii raspunsesem facuse avort,nu ca pierduse sarcina.Mea culpa...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.10.2010, 17:24:37
anamaria.lupu anamaria.lupu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maniucu Vezi mesajul
Doamne ajuta,

m-am simtit ca o criminala in momentul acela si am iesit plangand din cabinet.
Problema e ca am ramas cu ceva dureri de mijloc si de burta si nu inteleg de ce, iar la dr ala nu mai intru in viata mea.
Sunt tare trista si eu..doar la asta ma gandesc de atunci, am pastrat testele pozitive si ma apuca plansul cand mai dau de ele, iar la pr meu duhovnic nu am mers inca pt ca nu stiu sub ce forma sa-i spun toate astea.

Numai bine!
Iubita mea,numai criminala nu esti,ca nu l-ai ucis.A murit singurel,si vorba cuiva de aici,putea fi doar un embrion care a fost eliminat pt ca nu urma sa evolueze.
Ce ai vrea sa ii spui duhovnicului tau? duhovnicul tau nu iti va da dreptate,iti va spune ca nu ai comis o crima,iti va spune sa stai linistita,te va si impartasi.Am o colega care nu a pierdut copilul,dar sarcina in a treia luna ,nu ii evolua,ramasese embrionul cat un bob de mazare daca iti poti inchipui si medicul i-a zis sa ii faca avort pt ca sarcina nu avea nicio sarcina.Ea isi dorea copilul,dar acela nu avea sa fie un copil.Asa ca a avortat si parintele chiar a doua zi a venit la ea acasa si a impartasit-o.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.10.2010, 14:37:36
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria.lupu Vezi mesajul
Iubita mea,numai criminala nu esti,ca nu l-ai ucis.A murit singurel,si vorba cuiva de aici,putea fi doar un embrion care a fost eliminat pt ca nu urma sa evolueze.
Ce ai vrea sa ii spui duhovnicului tau? duhovnicul tau nu iti va da dreptate,iti va spune ca nu ai comis o crima,iti va spune sa stai linistita,te va si impartasi.Am o colega care nu a pierdut copilul,dar sarcina in a treia luna ,nu ii evolua,ramasese embrionul cat un bob de mazare daca iti poti inchipui si medicul i-a zis sa ii faca avort pt ca sarcina nu avea nicio sarcina.Ea isi dorea copilul,dar acela nu avea sa fie un copil.Asa ca a avortat si parintele chiar a doua zi a venit la ea acasa si a impartasit-o.
Exact, in acest caz nici nu este vorba de avort.
Este chiar periculos sa pastrezi un embrion mort.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.10.2017, 20:17:53
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Desi ortodoxia respecta viata inca din prima zi (de la fecundatie), e imposibil de spus cu certitudine cand 'apare' sufletul copilului..
Mi-am întrebat și eu duhovnicul despre asta când aveam vreo 16 ani (nu, nu încercam să găsesc portițe care să sprijine avortul, eram pur și simplu curioasă și încercam să deslușesc noțiunile de suflet, duh, spirit etc.). Mi-a spus că părerile sunt împărțite. Și, cum mă știi îndărătnică și înclinată spre erezii, acum aș spune că sufletul omului există din momentul în care Dumnezeu a decis să mai creeze o viață. Nu când a gândit-o (pentru că așa poți cădea într-o erezie și mai mare, pe următorul filon: dacă Dumnezeu ne știe pe toți din veac, de dinainte de a ne naște, înseamnă că și noi existăm din veac; or, eu nu asta susțin), ci când a început propriu-zis făurirea omului, iar Domnul a spus "Să fie viață!". :)
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pierdut intr-o lume mare .... Sniper Intamplari adevarate 12 24.08.2016 16:56:50
Rugaciune pt sarcina alt_inceput Rugaciuni 6 14.01.2012 10:02:39
Bucuria omului pierdut delia babaru Intrebari utilizatori 4 16.04.2010 13:47:31
Despre sarcina DavidM Teologie si Stiinta 12 24.02.2010 13:40:48
parerea BOR fata de o sarcina oprita in evolutie felixmorariu Biserica Ortodoxa Romana 36 11.09.2009 09:48:34