Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.03.2009, 19:27:10
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Acum am venit de la Iași(mi-am luat cartea de la editura Cronica) și deși căram după mine o geantă grea de tot am poposit la Cuvioasa Paraschiva,am făcut niște poze pe care în seara aceasta le voi posta pe pagina mea.
Până vei ajunge personal acolo bucură-te de imaginile pe care le vezi.
[COLOR=green]Bună seara, Dorina! [/COLOR]
[COLOR=green]Cine mai e pe la Cronica? Acolo mi-am făcut ucenicia în ale scrisului, pe vremea studenției, la redacție. Îi știu de atunci pe Turtureanu, Horia Zilieru, Liviu Leonte... N-am mai trecut de mulți ani pe la redacție... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Ce timpuri, ce ani, ce oameni...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.03.2009, 19:36:04
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Bună seara, Dorina! [/COLOR]
[COLOR=green]Cine mai e pe la Cronica? Acolo mi-am făcut ucenicia în ale scrisului, pe vremea studenției, la redacție. Îi știu de atunci pe Turtureanu, Horia Zilieru, Liviu Leonte... N-am mai trecut de mulți ani pe la redacție... [/COLOR]

[COLOR=green]Ce timpuri, ce ani, ce oameni...[/COLOR]
Este Valeriu Stancu(președintele Uniunii scriitorilor din Iași) și soția lui.I-am cunoscut la comemorarea lui Cezar Ivănescu care este bârlădean de-al nostru și pe care l-am cunoscut când eram elevă de liceu.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.03.2009, 19:52:12
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Este Valeriu Stancu(președintele Uniunii scriitorilor din Iași) și soția lui.I-am cunoscut la comemorarea lui Cezar Ivănescu care este bârlădean de-al nostru și pe care l-am cunoscut când eram elevă de liceu.
[COLOR=green]Mda, nu știu cine este, nu l-am cunoscut. Au trecut totuși niște ani de atunci. Garda s-a schimbat...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.04.2009, 16:29:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

In prezent omul trăiește o dramă ce se accentuează cu fiecare zi. Timpul său este unul al crizei, cu multiplele și profundele sale aspecte : economic, social, politic, cultural, educațional, moral, ecologic etc. Nu ar trebui însă să ne fie teamă atât de mult de această criză, cât mai ales de neconștientizarea crizei principale ce o determină, adică confuzia valorilor. Citeam intr-o revistă că în grafia chineză , ideograma pentru "criză" este o combinație a două semne : unul înseamnă "pericol" și celălalt "șansă, ocazie, oportunitate". Ar trebui să vedem , așadar, în perioada de criză o judecată a lui Dumnezeu și o provocare pentru un nou început : este vremea ca fiecare dintre noi " să se cerceteze pe sine", să se analizeze profund pentru situația în care se află și pentru a găsi modalitățile de a ieși din impas.
In cartea "Cu Părintele Galeriu intre Geneză și Apocalipsă", există un fragment sugestiv : "Trebuie să deșteptăm pe Hristosul din noi prin rugăciune fierbinte, prin intoarcere la ajutorul Lui și prin deschiderea iubirii noastre și mai mult către semeni. Pe drumul spre Hristos oamenii au nevoie de călăuze, și cine ar putea să îi sfătuiască mai bine decât Biserica lui Dumnezeu, ce a primit misiunea de a purta grijă de sufletele oamenilor ? De aceea, criza în care trăiește lumea trebuie asumată de Biserică, pentru a înțelege că, de fapt, criza lumii e criza e criza Bisericii. Și criza Bisericii e criza lumii . "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.04.2009, 16:42:31
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Oameni buni!,mie nu-mi vine sa cred cata inconstienta si naivitate exista in mintea unor oameni,mai ales in vreme de criza cand excrocii si inselatorii.Si aici ma refer in special la camatari si la victimele acestora,victime ce cad cu duiumul in aceste vremuri de criza,insa intotdeauna au existat,excroci si "fraieri".Nu-mi pot da seama cum poate un om sa se pretinda la a imprumuta bani de la camatari,dar mai ales sa gireze cu propriile case pentru o suma,relativ infima.Incredibil!,pentru niste oameni maturi.
Indiferent cat va adanceste viata,nevoile financiare,incercati sa nu v-o adanciti si mai mult apeland la acesti camatari,oameni fara scrupule care,nu doar ca nu intentioneaza sa-si recupereze banii in mod cinstit,ci va terorizeaza,va creste sistematic si nejustificat dobanda,va aduce la exasperare pana la a va seca de nervi,dar si de bani,eventual de propriile case.
Am vazut diferite cazuri la televizor si m-am ingrozit,si nu doar acum in vreme de criza,ci de multi ani incoace se intampla aceasta,camatarii actionand la limita legii,cu o strategie de inselare bine pusa la punct...si cu o lipsa totala de moralitate si omenie.
Au aparut diverse anunturi la mica publicitate in vederea "ajutorului" financiar cu imprumuturi diverse,care mai de care mai dubioase,incercati sa le ignorati,chiar daca unele,aparent sunt legale,ele detin multe dedesupturi care nu va sunt aduse la cunostinta.De preferabil sa nu va puneti cu camatarii sub nici un chip.
Doamne fereste!,eu nu am avut astfel de probleme niciodata,insa ma intristeaza nespus de mult naivitatea unor oameni care se lasa pacaliti astfel,pentru care o aparenta bucurie in gasirea solutiilor financiare,se poate transforma in cosmarul vietii lor.
Dumnezeu sa va ajute in vreme de criza,si oricand,si sa va lumineze sufletul si mintea!
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.04.2009, 16:53:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Oameni buni!,mie nu-mi vine sa cred cata inconstienta si naivitate exista in mintea unor oameni,mai ales in vreme de criza cand excrocii si inselatorii.Si aici ma refer in special la camatari si la victimele acestora,victime ce cad cu duiumul in aceste vremuri de criza,insa intotdeauna au existat,excroci si "fraieri".Nu-mi pot da seama cum poate un om sa se pretinda la a imprumuta bani de la camatari,dar mai ales sa gireze cu propriile case pentru o suma,relativ infima.Incredibil!,pentru niste oameni maturi.
Indiferent cat va adanceste viata,nevoile financiare,incercati sa nu v-o adanciti si mai mult apeland la acesti camatari,oameni fara scrupule care,nu doar ca nu intentioneaza sa-si recupereze banii in mod cinstit,ci va terorizeaza,va creste sistematic si nejustificat dobanda,va aduce la exasperare pana la a va seca de nervi,dar si de bani,eventual de propriile case.
Am vazut diferite cazuri la televizor si m-am ingrozit,si nu doar acum in vreme de criza,ci de multi ani incoace se intampla aceasta,camatarii actionand la limita legii,cu o strategie de inselare bine pusa la punct...si cu o lipsa totala de moralitate si omenie.
Au aparut diverse anunturi la mica publicitate in vederea "ajutorului" financiar cu imprumuturi diverse,care mai de care mai dubioase,incercati sa le ignorati,chiar daca unele,aparent sunt legale,ele detin multe dedesupturi care nu va sunt aduse la cunostinta.De preferabil sa nu va puneti cu camatarii sub nici un chip.
Doamne fereste!,eu nu am avut astfel de probleme niciodata,insa ma intristeaza nespus de mult naivitatea unor oameni care se lasa pacaliti astfel,pentru care o aparenta bucurie in gasirea solutiilor financiare,se poate transforma in cosmarul vietii lor.
Dumnezeu sa va ajute in vreme de criza,si oricand,si sa va lumineze sufletul si mintea!
Așa este Ory ! Profitorii și escrocii sunt în floare în perioadele de criză și nu in ultimul rând patronii ce au ajuns peste noapte, mari oameni de afaceri. Dar timpul le va rezolva pe toate ! Astfel de apeluri sunt bine venite , pentru a lumina cât de cât pe cei tentați de astfel de imprumuturi. Cel mai mult mă doare, când văd bătrâni ajunși in stradă, victime ale acestor excroci.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.04.2009, 09:03:06
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green][SIZE=3]Sfaturi de la 1890 pentru criza lui 2009[/SIZE] [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Daca vrei sa supravietuiesti curentei crize financiare, care pune presiune pe bugetul familiei, nu strica sa te intorci in trecut, atunci cand stramosii nostri erau maestri in supravietuirea cu o suma modica de bani.

Britanicii de la Times sustin chiar ca un loc foarte bun pentru a descoperi sfaturi financiare sanatoase il gasim in epocile victoriana si edwardiana.

Potrivit [/COLOR][COLOR=green]Times[/COLOR][COLOR=green], in urma cu mai bine de 100 de ani, o armata de experti, gospodine-minune, economisti si finantisti au emis sfaturi cu privire la cea mai buna cale de a economisi. Sfaturile lor sunt mai actuale ca oricand.

Una dintre cele mai rationale carti scrise pe aceasta tema este cea a lui Samuel Smiles, intitulata original "Economisirea". Aparuta in 1879, ofera sfaturi de bun simt care par ca sfideaza deceniile:

- Cheltuieste mai putin decat castigi

- Plateste cu bani ficsi si nu imprumuta

- Nu anticipa castiguri nesigure cheltuindu-le inainte sa le obtii

- Tine o socoteala a tuturor veniturilor

Principiul economisirii lui Smiles era ca "nu e nevoie de curaj, nici intelect sueprior, nici de vreo virtute superumana. E nevoie doar de bun simt si de puterea de a rezista placerilor egoiste".

Smiles deplangea, la 1879, dorinta de imbogatire a oamenilor.

"N-a mai fost pana acum asa o dorinta arzatoare de imbogatire. Oamenii nu mai sunt satisfacuti de castigurile prin munca cinstita, ci doresc sa ajunga brusc bogati - prin specula, jocuri de noroc, furtisaguri sau inselaciune", spunea expertul in economisire, anticipand cu un secol tendintele actuale.

Il scoteau din minti, in mod special, femeile extravagante. Pentru cineva care se straduieste sa economiseasca sau, cel putin, sa nu risipeasca in van, femeile care sucomba in fata ultimei mode pareau cea mai inalta forma de prostie.

"N-a existat niciodata asa o dorinta printre englezoaice sa se imbrace in cele mai fine lucruri" spunea el, cainand proprietarii de magazine care vindeau pe credit creatiile vestimentare, pentru a nu-si vedea, in cele din urma, banii, pentru ca sotul doamnei afla de extravaganta consoartei.

Mai presus de orice lui Smiles ii placea sa spuna ca nu exista om care nu poate sa economiseasca.

"Putini oameni nu se pot dispensa de cativa silingi saptamanal. In 20 de ani, trei silingi economisiti saptamanal vor insemna 240 de lire", calcula el, indemnandu-si cititorii: [/COLOR][COLOR=green]"incepeti de undeva!"

Revista The Englishwoman's Domestic Magazine, avertiza in 1863 tinerele fete sa nu cada in capcana reclamelor ademenitoare.

O alta revista, numita Money Maker, care a aparut prima data in noiembrie 1899, expunea o lista de sfaturi pentru cheltuirea cu intelepciune a banilor - evita risipa, plateste cu bani ficsi, noteaza tot ce cumperi.

Publicatia avertiza ca a cumpara lucruri ieftine nu inseamna intotdeauna ca faceti o afacere buna.

Revista rivala Fortune a descris, in editia din octombrie 1904, cateva modalitati destepte de a-ti pastra banii si valorile acasa, fara ajutorul bancilor - spre exemplu, in Biblia de familie, sub saltea sau in pantofii vechi. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Sursa: Ziare.ro[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]http://www.ziare.com/Sfaturi_de_la_1890_pentru_criza_lui_2009-729563.html[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.04.2009, 14:12:29
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Care e pretul aproximativ al unui bilet de tren pana la Iasi? Avand ca punct de plecare localitatea in care te afli
M-am uitat pe infofer si un bilet de la bucuresti la iasi ( direct, nu trece prin pascani, contrat unor informatii ale altor persoane- nu zic ca nu exista si varianta aceasta daca doriti) costa 71 de lei , pretul unui bilet intreg pentru un adult la rapid, cu plecare de la 23;00 si ajunge la 06:00. In ceea ce priveste confortul, pot sa spun ca nu este un tren mizerabil, este adevarat ca scaunele sunt cam inguste. Personal prefer trenul unui transpor maxi taxi unde esti nevoit sa stai foarte inghesuit, fara toaleta, in frig sau in caldura exccesiva.
La accelerat, pretul este de 51 ron, insa vagoanele s-ar putea sa fie ceva mai vechi. ( nu intotdeauna), iar la intercity, in jur de 76 ron.
Diferenta intre accelerat si rapid o face doar confortul cred, asta deoarece timpul calatoriei este aproximativ acelasi ( trebuie mentionat ca este din cauza infrastructurii foarte vechi, proaste de pe aceasta ruta).
Diferenta dintre rapid si intercity, o da ambiantul interior, confortul ( desi scaunele sunt la fel de incomode) si o oarecare durata mai scurta a calatoriei.
Mai multe pot fi aflate pe www.infofer.ro
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.04.2009, 18:16:15
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]- Cheltuieste mai putin decat castigi

- Plateste cu bani ficsi si nu imprumuta

- Nu anticipa castiguri nesigure cheltuindu-le inainte sa le obtii

- Tine o socoteala a tuturor veniturilor[/COLOR]
bune sfaturi, dar acum pe vremea credit cardurilor e cam greu sa nu "imprumuti".

oricum, punctul 4. il urmez si eu cu strictete, tin un buget de venituri si cheltuieli.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce masuri putem lua pentru a supravietui acestor vremuri aspre? heaven Generalitati 70 09.07.2013 17:15:24
CRIZA MONDIALA saccsiv Generalitati 12 16.04.2012 08:25:18
Ce veti face voi cand vor veni acele vremuri de pribegie? adelin Despre Biserica Ortodoxa in general 157 23.09.2010 16:12:48
Criza = ? elena20 Generalitati 7 28.07.2010 01:24:18
Rugaciune in vremuri antihristice sofiaiuga Rugaciuni 4 10.01.2009 20:50:16