Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 05.07.2010, 23:35:27
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit ce pacat!

Sant consternata cand realizez ca din cati membrii viziteaza acest mare forum crestin-ortodox, nu ati fost suficient de impresionati de situatia tanarului Nicolae. O colega cere ajutor celor din apropierea localitatii Sinaia si nimeni nu se ofera. Imi pare rau ca stau prea departe dar mi-ar fi facut placere sa-l vad pe tanarul poet, sa vorbesc cu el, sa-l incurajez, sa-i spun o vorba buna, sa-i ascult problemele si sa-l ajut dupa posibilitatile mele.
Ce pacat!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #42  
Vechi 07.07.2010, 02:45:30
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Sant consternata cand realizez ca din cati membrii viziteaza acest mare forum crestin-ortodox, nu ati fost suficient de impresionati de situatia tanarului Nicolae. O colega cere ajutor celor din apropierea localitatii Sinaia si nimeni nu se ofera. Imi pare rau ca stau prea departe dar mi-ar fi facut placere sa-l vad pe tanarul poet, sa vorbesc cu el, sa-l incurajez, sa-i spun o vorba buna, sa-i ascult problemele si sa-l ajut dupa posibilitatile mele.
Ce pacat!
NU astepta ajutor,ca nu vei gasi.uita-te putin la umanitare sa vezi cat de prompti sunt ''crestinii'' acestui forum.intra mii de oameni pe acest site si doar cativa raspund apelurilor de ruga.in schimb,cum se posteaza un sb hai-hui,vei gasi o gramada de replici,texte,citate.crestinismul aici e doar in vorba.fapta in alt secol,poate....
Reply With Quote
  #43  
Vechi 07.07.2010, 07:20:55
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Eu in ce va tine de mine ce voi putea voi face,doar ca trebuie sa astept sa se intoarca prietenul meu din Bucuresti ca sa nu merg chiar singura.
Icamilin e o dragutza si o sufletista,care a facut si ea ce a putut si ma va sustine si pe mine chiar si cu un gand,un sfat bun.
Nu e vorba de bani aici,cine poate da bine,cine nu e de inteles,dar mesajul poate fi transmis si la alti oameni care ar putea reusi sa il ajute pe acest tanar cu mai mult,poate aveti cateva lucruri pe acasa de care v-ati putea dispensa,dar acestui tanar i-ar folosi etc.
Ne putem sfatui,putem bate la usi si cauta solutii impreuna.
Cand mai multi oameni se unesc pentru un scop de acest fel,Dumnezeu ajuta.
Dar,pe fiecare cum il lasa inima...
Voi anunta cand voi merge la el si care sunt concluziile la care am ajuns si daca cineva va dori sa se implice m-as bucura mult,daca nu,fie ce o vrea Dumnezeu.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #44  
Vechi 07.07.2010, 09:46:19
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
NU astepta ajutor,ca nu vei gasi.uita-te putin la umanitare sa vezi cat de prompti sunt ''crestinii'' acestui forum.intra mii de oameni pe acest site si doar cativa raspund apelurilor de ruga.in schimb,cum se posteaza un sb hai-hui,vei gasi o gramada de replici,texte,citate.crestinismul aici e doar in vorba.fapta in alt secol,poate....
Draga mea ,daca cineva nu scrie pe acest forum sa se laude ca se roaga ,asta nu inseamna ca nu se roaga.
Poate in momentul in care citesc cererea de rugaciune foarte multi crestini inalta o rugaciune catre Dumnezeu pentru acea persoana.
Eu cred ca sunt destui care au oferit si ajutor material fara ca macar sa scrie un rand aici.
Nu stiu ,mi se pare ca esti cam pripita in afirmatii ,trebuie sa te maturizezi un pic.
Cred ca esti foarte tanara ,altfel nu te-ai supara asa.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 07.07.2010, 11:52:23
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Draga mea ,daca cineva nu scrie pe acest forum sa se laude ca se roaga ,asta nu inseamna ca nu se roaga.
Poate in momentul in care citesc cererea de rugaciune foarte multi crestini inalta o rugaciune catre Dumnezeu pentru acea persoana.
Eu cred ca sunt destui care au oferit si ajutor material fara ca macar sa scrie un rand aici.
Nu stiu ,mi se pare ca esti cam pripita in afirmatii ,trebuie sa te maturizezi un pic.
Cred ca esti foarte tanara ,altfel nu te-ai supara asa.
Asa sa fie...m-as bucura,pentru ca rugaciunile conteaza,dar pe langa ele este nevoie si sa punem umarul sa miscam lucrurile pentru ca ele sa se concretizeze.
Deasemenea nu se pot face toate pe muteste,pentru ca e nevoie sa fie discutate,cautate solutii impreuna,relatii care l-ar putea ajuta etc.
E un caz care doar prin mediatizare ampla si-ar putea gasi rezolvarea.
Eu am inteles ca baiatul a fost intrebat si doar o singura persoana de pe acest forum,care intr-adevar din smerenie doreste sa ramana anonima, i-a trimis intr-adevar cate ceva din cele trebuincioase,niste banutzi si niste lucruri folositoare pentru suflet precum icoane si tamaie.
Acum,ce sa zic,m-as bucura sa fi fost si altii,dar sa fi preferat sa tina tacerea.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #46  
Vechi 07.07.2010, 16:42:27
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Din pacate, pentru moment nu pot face mai mult decat sa tin topicul la suprafata! Sunt convins ca vizita lui heaven la Sinaia impreuna cu insotitorul ei va reusi sa mobilizeze mai multa lume.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 07.07.2010, 20:12:17
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Multumesc,forfota!Si gandul bun conteaza mult.
Din pacate am o veste nu tocmai buna:cineva a discutat cu Nicolae astazi si proprietarul in vila caruia se adapostea,a pierdut locuinta in instanta,deci...in cel mai scurt timp se va vedea in strada,amaratul.
Va rog,fratilor,am nevoie,pentru ca nu stiu sigur daca voi ajunge saptamana asta sau cealalta,ca macar intre timp sa incerc sa fac niste apeluri umanitare sa imi recomandati si mie niste biserici catre care sa pot scrie,fundatii,ong-uri etc.
Nu cunosc,ma aflu pe un teren cu totul nou si am nevoie de indrumari.
Va multumesc!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #48  
Vechi 08.07.2010, 09:58:23
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Multumesc,forfota!Si gandul bun conteaza mult.
Din pacate am o veste nu tocmai buna:cineva a discutat cu Nicolae astazi si proprietarul in vila caruia se adapostea,a pierdut locuinta in instanta,deci...in cel mai scurt timp se va vedea in strada,amaratul.
Va rog,fratilor,am nevoie,pentru ca nu stiu sigur daca voi ajunge saptamana asta sau cealalta,ca macar intre timp sa incerc sa fac niste apeluri umanitare sa imi recomandati si mie niste biserici catre care sa pot scrie,fundatii,ong-uri etc.
Nu cunosc,ma aflu pe un teren cu totul nou si am nevoie de indrumari.
Va multumesc!

Poate noul proprietar va accepta sa-l pastreze intr-un colt al casei sale. Trebuie discutat cu el (cu noul proprietar). Fara grija! Domnul le va aseza pe toate frumos. Nadejde!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 08.07.2010, 14:43:12
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Ma bucur ca merge cineva sa il viziteze personal si te-as ruga sa il intrebi daca nr lui de cont e ok, nu vreun fake. Abia astept mai multe detalii despre vizita la el.:)
E trist ca nu va mai putea locui in acea casa dar ma gandesc sa se vorbeasca pt. el la vreo parohie prin zona care l-ar putea adaposti sau cel putin s-ar mai duce vorba si ar gasi un acoperis deasupra capului...
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #50  
Vechi 08.07.2010, 16:44:36
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Da,contul este bun.Chiar ieri a trimis cineva niste banutzi in el.
Eu am mai incercat si astazi sa discut cu cateva persoane despre el,iar una din ele a zis ca i-a trimis un mail lui Nicolae cu numarul fundatiei lui Dan Voiculescu,dupa ce in prealabil s-a vorbit despre el acolo.
Eu mi-as fi dorit,sincera sa fiu,ca acesti oameni sa discute intai cu reporterul care probabil ar fi expus problema mai bine decat el,dar,cam asta s-a putut face.
Nu stiu daca se va concretiza ceva,insa trebuie batut la cat mai multe usi posibil.
De asta va rog si pe voi sa incercati sa imi dati niste contacte de la biserici,manastiri,fundatii care s-ar putea implica si sa le scriu despre situatia lui.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poetul si omul ADRIAN PAUNESCU dorinastoica14 Generalitati 560 15.11.2010 15:44:51
Muzica la manastirea Sinaia Micky Muzica Bisericeasca 0 28.05.2007 14:09:31
Imagini din biserica cea noua a Manastirii Sinaia cod_gabriel Intamplari adevarate 8 27.04.2007 15:03:35