Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.02.2013, 23:26:11
CiprianTm CiprianTm is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit Evlavie la un sfant

Doamne Ajuta!
Am tot auzit urmatoarea expresie : eu am evlavie la cutare sfant, sau el avea evlavie la cutare sfant; ce inseamna asta? :)
__________________
Iarta-ma, Iarta-ma, Iarta-ma, Dumnezeul meu ! Pentru felul meu firesc, printre oameni cand pasesc, pentru traiul in zadar, Doamne Iarta-ma Tu iar, pentru nevegherea mea, de-a ramane-n voia Ta, pentru tot ce-a fost murdar, Doamne Iarta-ma Tu iar!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.02.2013, 23:49:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CiprianTm Vezi mesajul
Doamne Ajuta!
Am tot auzit urmatoarea expresie : eu am evlavie la cutare sfant, sau el avea evlavie la cutare sfant; ce inseamna asta? :)
Ii respectam si ii iubim pe sfinti, ca pe colaboratori ai lui Dumnezeu si exemple de urmat. Dar exista mii si mii de sfinti. Nu putem cunoaste nici macar in linii mari viata tuturor, necum sa avem pietate (gr. evlavie) fata de toti la fel. Avem fata de unul sau fata de cativa, de care ne-am apropiat mai mult, cu care avem o legatura personala, care ne-au inspirat si ne-au ajutat, pe noi, pe apropiatii nostri ori pe alti oameni asemenea noua. Poate fi un sfant al carui nume il purtam, poate fi un altul cu viata caruia s-a intamplat sa ne intersectam, poate fi un sfant vestit fiindca se ocupa de anumite probleme.

Spre exemplu, eu am o pietate speciala fata de Sf Pantelimon. El a fost laic, ca si mine, a fost medic asa cum sunt eu. Cu Sf Pantelimon as vrea sa seman in mod deosebit si lui ma rog adesea, mai ales la rugaciunea de dimineata, inainte de lucru. Il rog sa priveasca la bolnavii mei si sa isi continue lucrarea lui.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.02.2013, 19:20:11
CiprianTm CiprianTm is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Cum, mai exact, se poate "castiga" aceasta evlavie?
__________________
Iarta-ma, Iarta-ma, Iarta-ma, Dumnezeul meu ! Pentru felul meu firesc, printre oameni cand pasesc, pentru traiul in zadar, Doamne Iarta-ma Tu iar, pentru nevegherea mea, de-a ramane-n voia Ta, pentru tot ce-a fost murdar, Doamne Iarta-ma Tu iar!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.02.2013, 00:04:44
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CiprianTm Vezi mesajul
Cum, mai exact, se poate "castiga" aceasta evlavie?
Am observat ca incepi sa te atasezi si sa iubesti un sfant, daca il cunosti mai bine. Eu am ramas impresionata cand am citit viata Sfintei Ecaterina, asta m-a ajutat sa ma apropii de ea, sa ii cer ajutorul. Sunt multi sfinti pe care ii indragesc in mod special deoarece i-am cunoscut mai bine, am aflat mai multe despre ei citind viata lor, uneori anumite fapte m-au miscat profund.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.02.2013, 12:36:29
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CiprianTm Vezi mesajul
Cum, mai exact, se poate "castiga" aceasta evlavie?
Citind Vietile Sfintilor. De asemenea, e bine sa-l cinstim in mod special pe sfantul al carui nume il purtam. Incercam sa-i cunoastem viata si sa-i imitam faptele bune. Daca nu avem un nume de sfant, ii putem cere duhovnicului sa ne recomande un acatist al unui sfant care ne-ar putea ajuta intr-o anumita problema. Sa urmarim si sfaturile Maicii Pelaghia de la Reazani:

,,Maica Pelaghia spunea despre importanța deosebită a Sfintei Împărtășanii din Joia Mare că, de s-ar întâmpla prigoană, cu harul acestei Sfinte Împărtășanii poți rezista trei ani.
Pentru agonisirea tăriei și a neclintirii în credință să ne rugăm în fața icoanelor „Vladimirskaia”, „Grebnevskaia”, proorocului Amos, poorocului Daniel (el dăruiește rugăciunea buzelor), Cuv. Simeon Stâlpnicul, Sf. Apostol Pavel și Fericitului Augustin (ambii încă dăruiesc cunoștințe, minte deosebită și ajută copiilor la învățătură).
Maica Domnului prin chipul Său „Izvorul de viață dătător” dăruiește har pentru cunoașterea adevărului.


De orice lucru strașnic – Sf. Mc. Bonifatie.
Pentru iertarea păcatelor grozave – Mântuitorului, înaintea icoanei Maicii Domnului „Aflarea celor pierduți”, Sf. Arh. Mihail, Drept. Iosif Logodnicul, Drept. Simeon de Dumnezeu Primitorul, Sf. Ap. Petru și Pavel, Sf. Părinte Ierarh Nicolaie, M. Făcător de Minuni, tuturor sfinților.
Pentru izbăvirea de necazuri, scârbe și pieire – înaintea sfintei icoane „Izbăvitoarea”.
De toate bolile – la icoana „Tămăduitoarea”, Sf. Arhanghel Rafail, Drept. Simeon de Dumnezeu Primitorul, Sf. Sfințitul Mc. Pancratie, Cuv. Serafim de la Sarov și de citit cât mai des psalmul 26 (de 40 de ori nu mai puțin de trei nopți la rând).
De dureri de cap – Sf. Prooroc Înaintemergător și Botezător al Domnului Ioan.
De bolile ochilor – rugăciuni la icoana Maicii Domnului „Kazanskaia”.
De bolile pieptului și a pântecelui – Sf. Ap. Ioan Teologul.
De bolile plămânilor, boli femeiești și pentru ajutor la naștere – înaintea icoanei „Feodorovskaia” (la bolile de plămâni de citit cât mai des „Împărate Ceresc…”, de 40 de ori, noaptea).


De bolile mâinilor – la icoana Maicii Domnului „Trichirusa” („Троеручица”).
De bolile picioarelor – Cuv. Simeon Stâlpnicul, Sf. Mc.Trifon, Cuv. Serafim de la Sarov.
De boli canceroase – la icoana Maicii Domnului „Împărăteasa Tuturor” („Pantanasa”), Cuv. Macrina, Drept. Nicodim.
De boala sângelui – Sf. Mc. Smaragd.
Pentru ca să fii iubit, ca oamenii să aibă față de tine o atitudine binevoitoare – Sf. Împărat și Prooroc David.
Pentru ca copiii să aibă dragoste față de părinți- Sf. M. Mc. și Tămăduitor de boale Pantelimon.
Pentru a trăi în îndestulare – înaintea icoanei Maicii Domnului „Sporitoarea grânelor” („Спорительница хлебов”), Sf. Proor. Ilie, Sf Ap. și Evang.Ioan Teologul, Sf. Nicolae, Făcătorul de Minuni, Sf. Spiridon al Trimitundiei, Sf. Sfințit. Mc. Haralampie.
Pentru a primi serviciu, loc de muncă – Sf. Mc. Boris și Gleb.
Pentru a avea casă – la icoana Maicii Domnului „Zid Nesurpat” („Нерушимая Стена”), Sf. Părinte Ierarh Nicolae, Mare Făcător de Minuni, Sf. Împărat și Prooroc David, Cuv. Serafim, celor 12 frați-zidari ai bisericii din Kiev.
Să ne însemnăm cu Sfânta Cruce cu multă luare aminte și cu evlavie: pe frunte, pe pântece, pe umărul drept și stâng (nu deasupra umărului, ci din față). Atunci când adunăm corect degetele mâinii drepte, noi chemăm ajutorul Preasfintei Treimi, cine-I va putea sta împotrivă?


Metaniile să le batem corect: după însemnarea cu Sf. Cruce, privind cu evlavie la Sf. icoană sau la Sf. Cruce facem metanie și îndată ne îndreptăm. Este de nepermis ca, stând în genunchi, să culcăm fruntea pe podele sau pe mâini și să „înmărmurim” pe mai mult timp în această poziție (cu dosul în sus). E un păcat foarte grav. Așa procedează dracii și vrăjitorii în zilele marilor sărbători ale Sfintei Treimi, ale Pogorârii Duhului Sfânt.

Harul îi țintuiește la pământ și ei își ascund capetele (dracii își bagă râtul în mocirla mlaștinii), însă, în semn de nesupunere lui Dumnezeu, își expun dosurile goale spre cer. O vrăjitoare din Reazan a fost surprinsă, chiar la ea acasă, de ziua Sfintei Treimi în această poziție rușinoasă.
În colțul camerii unde se află sfintele icoane țineți deschisă Psaltirea (de exemplu, la psalmul 26), chiar dacă încă nu citiți psalmii, dracii deja și de la aceasta se scutură.
Pelagheia din Reazan, fecioară văzătoare cu duhul, spunea că rugăciunea de noapte (metania) este înaintea lui Dumnezeu prețuită de 40 de ori mai mult decât tot aceeași rugăciune care se citește ziua. Deoarece în numele Domnului nostru Iisus Hristos, întru slava lui Dumnezeu, omul se scoală la rugăciune în timpul cel mai potrivit pentru somn. De rugăciunea în toiul nopții, însă, te poți apropia numai având deprinderea întărită a rugăciunii de zi. La început să te rogi noaptea foarte puțin, apoi, să adaogi cu încetul câte o „fărâmitură”, desigur, numaidecât aflându-te în smerenie.
Maica Pelaghia explica importanța și folosul practic al citirii unor psalmi și rugăciuni, deosebit de necesare în vremurile noastre, vremuri de pe urmă.
Foarte puternică este rugăciunea alcătuită numai din cinci cuvinte: „Căci cu noi este Dumnezeu!”. În ea este tăria credinței, toată nădejdea noastră către Dumnezeu și bucuria duhovnicească a credincioșilor conștienți că înlăuntrul lor este Dumnezeu- Emanuel.


Și dacă Dumnezeu este cu noi, cine poate fi împotriva noastră?

Iată de ce de această mică rugăciune atât de mult se teme vrăjmașul nostru cel văzut și nevăzut (oamenii răi, vrăjitorii, dracii). O roabă a lui Dumnezeu a reușit să rostească de trei ori mecanic, în grabă, rugăciunea: „Căci cu noi este Dumnezeu!”, înainte de a-i deschide ușa „lăcătușului” care a zis: „Mi-ai luat-o pe dinainte, acum nu mai am ce face la tine”, și, înspăimântat, s-a retras.


Psalmul 26 este cel mai puternic din toată Psaltirea. Cine-l va citi măcar de 3 ori pe zi pe acela Domnul (când va binevoi El, iar nu noi, păcătoșii) „îl va trece pe apă ca pe uscat”.
Dracii nu rezistă să se afle lângă omul care citește deseori acest psalm. Este posibil ca prin citirea psalmului 26 (cu binecuvântarea unui preot duhovnic care te cunoaște mai demult (și numai în cazuri extraordinare) să te izbăvești de stăpânirea celui rău (de îndrăcire). Chiar și unei foste vrăjitoare, care a cerut rugăciuni pentru sine, i s-a spus că Sfânta Biserică interzice rugăciunea pentru vrăjitori, dar dacă cu toată sinceritatea dorești să te izbăvești de tirania dracilor, atunci singură trebuie să citești noaptea psalmul 26 de 40 de ori. Și dacă nu te vei înspăimânta de frica diavolească, Domnul te va slobozi de puterea lor. Însă de la început citirea acestui psalm trebuie s-o faci ziua, citindu-l de 3 ori. Obișnuința de a te ruga noaptea poți s-o agonisești cu alte rugăciuni și nicidecum cu psalmul 26."

Sursa:

http://sfantulnectarie-babylenuta.bl...rugaciune.html
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.03.2013, 22:01:53
CiprianTm CiprianTm is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Multumesc pentru lamuriri. Antonia, eu sunt la inceput si imi dai prea multe informatii pe care nu le pot asimila deloc, in sensul ca nu prea pot intelege cum un sfant te poate vindeca de o boala de picioare, altul de o boala de maini, mi se pare cam...nu stiu, unele chestii nu le pot intelege :).
__________________
Iarta-ma, Iarta-ma, Iarta-ma, Dumnezeul meu ! Pentru felul meu firesc, printre oameni cand pasesc, pentru traiul in zadar, Doamne Iarta-ma Tu iar, pentru nevegherea mea, de-a ramane-n voia Ta, pentru tot ce-a fost murdar, Doamne Iarta-ma Tu iar!
Reply With Quote
Răspunde