Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 29.08.2013, 17:58:10
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Mulțumesc și eu, frate drag, pentru completare și ... pentru atitudine...:)
(Mult mă sprijină și mă mângâie fratele meu, de câte ori prinde ocazia - mustrînd delicat ici-colo, susținînd limpede câte un pas nimerit etc.)

Fie Domnul cu toți care Îl iubesc!
Și cu toți ceilalți.
Care nu L-au iubit ieri, să-L iubească azi. Iar care nu Îl iubesc nici azi, să-L iubească de mâine! AMIN+

Last edited by cezar_ioan; 29.08.2013 at 18:00:24.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 29.08.2013, 18:08:33
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Așadar, când mai întinzi rufe în timpul Liturghiei să știi că îngerul nu poate să aibă grijă și de tine să nu cazi de la fereastră, și să fie la biserică, în același timp.
..........:)
Touche!

(El stă mereu cu noi, paznic credincios, o, atât de fidel..., de nespus, rugîndu-se fierbinte ca Duhul să ne dea gândul cel bun, să mergem adică la Liturghie și să lăsăm grijile noastre, of, atât de multe și de mari, pentru mai târziu... Fiind el încredințat, de Însuși Domnul, că toate celelalte ni se vor da, la vremea cuvenită, din preaplin...)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 29.08.2013, 18:47:56
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Și pentru ce n-am merge la Sfânta Slujbă?
Mă bate gândul acum să fac o listă de bunătăți, un șir de daruri primite, de-o vreme... Ce găsesc la Sfânta Liturghie? Îndrăznesc să fomulez cumva, stângaci și deloc priceput:
- mai întâi chiar Casa Domnului. O casă, un adăpost, un cămin, o intimitate. Și nu orice fel de casă, ci însăși Casa lui Dumnezeu. Sunt chemat acolo, sunt așteptat, sunt dorit. O casă și totodată o barcă, o corabie, un pod plutitor peste ape adânci și necunoscute, un Cârmaci de nădejde în care îmi pun toată nădejdea, o arcă. Ea începe aici și ne duce departe... în pace...
- timp liturgic, timp fără ceas, timp dulce, timp amar, timp de cutremur, timp de nădejde, timp de înviere.
- frați și surori, oameni ca și mine, omenitate și omenesc, susținere mutuală și explicită, pilde vii, mulțime care mă trece din solitudinea de visuri într-o ceremonie a comuniunii în inimă înfrântă și smerită; puteri sporite, brațe întinse pentru firavul meu duh, pentru șandramaua mea încropită și zdrențuită foarte.
- preotul, dascălul, clopotarul; îndrumătorii și veghetorii mei pământești, tocmiți de dincolo, din tării cerești.
- poarta spre morții mei uitați și nedreptățiți, din pricina răutății și nebuniei mele; puindu-i pe pomelnic, suspinînd pentru ei, mai capăt un licăr de nădejde. Dorul meu și căința pentru ei se mângâie cu rugăciunea, cu firul frumos vălurit al cântării, cu parfumul tămâiei, cu diamantul lacrimilor toate...
- poarta nădejdii mele spre cei vii; dramul meu de speranță că mă vor ierta, pepenele dulce al iertării lor de către mine; mâna întinsă către vecinul meu pe care ieri l-am supărat și care, iată, aici, acum, îmi întinde mâna, mai mult sau mai puțin împăcat, în numele Domnului. Mi-o întinde, într-un sfârșit, iar mie îmi cântă îngerii prin oase și mă podidește plânsul. Mare și bun ești, Doamne! Ce om bun e vecinul meu, iar eu, netotul, cum îl credeam de rău...
- chipuri, vorbe, fapte de sfinți, aduceri aminte că omul e muritor și iată, totodată, nemuritor și triumfător, prin Domnul. Sfinți de care copiii și oamenii mari se miră, deopotrivă. Că sunt frumoși și au ochii larg deschiși, ori cu privirea aparte... și degete prelungi, atât de fine că se fac lumină, mai departe subțiindu-se și trecînd...
- predica, putere vie
- Jertfa și Sfânta Împărtășanie
- lumânările
- un dram de odihnă și intimitate pentru îngerul meu dăruit de Hristos, înger mult necăjit de mine între timp...
- suspine, uneori tăceri întru totul, șoapte de dragoste, sfială și încredere, certitudine.
Și multe, multe altele, firimituri și mari. Poate să le socotească cineva numărul? Ține vreun muritor munții și cerurile de daruri care se coboară asupra omului la Liturghie din tării? E vreun iconom ori contabil pe pământ care să poată ține o balanță a darurilor acestora în contra vreunui alt taler de bunătăți lumești și omenești? E vreun bijutier să meșterească alte fire mai de preț? Știm vreun brutar mai dulce și mai hrănitor decât Brutarul ceresc? Vreun stup mai dulce și mai plin, găsim oare? Vreo doctorie mai meșteșugită? Vreo licoare mai tămăduitoare pentru trup și suflet? Vreun castel mai de preț - ne-o da vreun agent imobiliar? Vreo casă mai luminoasă și mai încăpătoare, oare? Vreun pescar mai blând o mai fi? Vreun Păstor ca Acesta, găsim?...
De ce n-aș merge unde îmi e dorul, așadar?
Am altceva mai scump de-agonisit?

Last edited by cezar_ioan; 29.08.2013 at 18:50:58.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 29.08.2013, 21:02:51
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Cu siguranță sunt încântat. Sper că-mi voi face timp să citesc și eu cărțile părintelui Serafim Rose. Am citit Ierarhia Îngerească a Sfântului Dionisie Areopagitul, dar se pare că aspectul acesta privind limitarea spațială nu l-am reținut. Înțelegeam circumscrierea nu ca pe ceva spațial, ci ca pe o limitare a lor ce ține de cunoaștere, de înțelegere sau de alte puteri ce le sunt date.
Însă relația lor cu spațiul și cu timpul rămâne o taină pentru mine.
De mai multe ori am discutat despre asta pe forum, in special cu catolicii, pentru ca sfintii lor au o minune numita bilocatia. Si de mai multe ori am dat mesajul meu de pe forumul catolic despre minunile din catolicism: http://www.forum-catolic.cnet.ro/vie...locatia#p57096
Am scris asa: "bilocatia inseamna prezenta unei persoane simultan in doua locuri distincte. Am citit ca la unii sfinti catolici apare acest fenomen. Acesta nu apare deloc la sfintii din primul mileniu (si ortodocsii de dupa schisma) si nici nu cred ca ar avea cum sa apara. L-am mai intalnit doar in paranormal, am citit despre o persoana din sec. XIX care era vazuta in doua locuri in acelasi timp.
In crestinism doar Dumnezeu este omniprezent celelalte creaturi au un singur trup (sau duh). Deci nu poate fi o persoana simultan in doua locuri diferite, doar daca una din aparitii este o viziune creata de ingerul cazut."
Vedem de aici ce fel de minuni au sfintii catolici. Si ca s-ar putea ca unele persoane sa aiba mai multe cunostinte, de aceea au o intelegere mai exacta.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 29.08.2013, 21:14:20
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Cu siguranță sunt încântat. Sper că-mi voi face timp să citesc și eu cărțile părintelui Serafim Rose.
Eu am idei puține. Și fixe.

Citește-le (citiți-le) neapărat.
Excepțională este și "ortodoxia și religia viitorului".
De bază pentru înțelegerea lumii din punct de vedere ortodox este "Cartea facerii, crearea lumii si omul inceputurilor".

Mă scuzați.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #56  
Vechi 29.08.2013, 21:15:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Nu exista bilocatia in ortodoxie, este confundata cateodata (mai ales de catolici, ca sa argumenteze existenta acestei minuni si in primul mileniu) cu alte minuni: translatia (parcurgerea intr-un timp foarte scurt a unei distante), disparitia (sfantul nu mai poate fi vazut de cei prezenti, desi este acolo) sau inainte vederea.
In cazul Parintelui Paisie Aghioritul e vorba de inainte vedere, la fel ca in cazul altor sfinti sau parinti. De exemplu parintele Porfirie: http://www.crestinortodox.ro/carti-o...rie-79458.html
Citez: "Povestirea unor intamplari in care este vadita lucrarea acestui dar al parintelui, de a fi in mai multe locuri, ne va ajuta sa intelegem mai bine aceste minunate imprejurari..."
Ce este de fapt acest dar? Nu prezenta fizica in doua locuri (sau mai multe), ca in cazul catolicilor, ci inainte vederea.
Chiar parintele explica acest lucru in link: " Asa cum povestea chiar el, toate acestea i se perindau inaintea ochilor ca pe un ecran cinematografic."
" Poate vorbi la telefon cu cineva din Africa de Sud sau din Oceanul Indian, Spunandu-i cate se intampla in casa aceluia, ce ii fac rudele si familia, desi se afla aici". Acest lucru minunat i se intampla si Parintelui Porfirie; desi era cu trupul aici, in acelasi timp se afla duhovniceste la sute si mii de kilometri departare, unde vedea persoane si situatii pe care mai apoi le descria. "

De exemplu, o astfel de intamplare (minune). " Aproape de Novi Sad se afla vestita manastire de maici de la Jazak (episcopia Srem). In iarna anului 1983 aceasta sfanta manastire a trecut printr-o mare primejdie. Regimul ateu, la putere in acea vreme, a incercat sa desfiinteze manastirea, aruncand otrava in reteaua de alimentare cu apa a manastirii. Atunci Parintele Porfirie i-a dat telefon imediat maicii starete a acelei manastiri. I-a spus toate amanuntele despre planul ucigas ce incepuse a fi aplicat si a sfatuit-o sa caute in alta regiune apa pentru nevoile manastirii. Ba chiar i-a spus unde se afla un izvor, intr-o padure din apropiere. De atunci manastirea ia apa doar din acel loc."
Reply With Quote
  #57  
Vechi 29.08.2013, 21:19:29
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Eu am idei puține. Și fixe.
Dar bune :)

Mulțumesc pentru recomandări. Voi ține cont.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 02.09.2013, 20:24:46
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit offtopic

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul

Fie Domnul cu toți care Îl iubesc!
Și cu toți ceilalți.
Care nu L-au iubit ieri, să-L iubească azi. Iar care nu Îl iubesc nici azi, să-L iubească de mâine! AMIN+

:)
Mi-a placut tare mult ultima ta postare, nu atat ca e poetica, dar ca descrie cu dragoste ce se intampla la Liturghie.
Mi-au placut si ultimele doua fraze din acest quote. Stii ca ai facut o adaptare la refrenul din poezia "Pervigilium Veneris" - priveghere la sarbatoarea primaverii dedicata zeitei Venus, zeita dragostei: "Cras amet qui numquam amavit quique amavit cras amet" - Maine sa iubeasca acela care nu a iubit niciodata si acela care a iubit sa iubeasca maine.

Altfel, nici eu nu prea inteleg de ce un crestin ar prefera sa faca altceva in timpul Sfintei Liturghii - fireste, nu discut situatiile in care trebuie sa mergi la serviciu, esti bolnav sau alte situatii asemanatoare. Iar in ceea ce priveste spalatul rufelor sau alte treburi casnice ... cred ca nu trebuie vazuta ca pe o interdictie religioasa, doar ca atunci cand experimentezi ce a descris mai jos Cezar si e sarbatoare si in inima ta, nu doar in biserica, nu mai ai dispozitia necesara sa speli rufe sau sa dai cu aspiratorul.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 03.09.2013, 01:10:13
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
:)
Stii ca ai facut o adaptare la refrenul din poezia "Pervigilium Veneris" - priveghere la sarbatoarea primaverii dedicata zeitei Venus, zeita dragostei: "Cras amet qui numquam amavit quique amavit cras amet" - Maine sa iubeasca acela care nu a iubit niciodata si acela care a iubit sa iubeasca maine.
...:)
Nu știam, mulțumesc frumos!

Parcă în mod asemănător își încheie Fowles romanul "Magicianul"... (L-am citit în adolescență...)
Dar e mai frumos poemul închinat zeiței, mai deplin: că îndeamnă și la menținerea/continuitatea iubirii deja prezente în inima omului.
"Și acela care a iubit să iubească mâine." AMIN!

Last edited by cezar_ioan; 03.09.2013 at 01:15:02.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 03.09.2013, 01:36:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
...:)
Nu știam, mulțumesc frumos!

Parcă în mod asemănător își încheie Fowles romanul "Magicianul"... (L-am citit în adolescență...)
Dar e mai frumos poemul închinat zeiței, mai deplin: că îndeamnă și la menținerea/continuitatea iubirii deja prezente în inima omului.
"Și acela care a iubit să iubească mâine." AMIN!
Pai Fowles din Pervigilium Veneris se inspira la sfarsit - romanul postmodern are multe elemente de intertextualitate. Uite, daca vrei sa citesti tot poemul, care e la fel de misterios, dar atragator, precum Magicianul, il gasesti in engleza aici - http://www.forumromanum.org/literatu...vigiliume.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta liturghie Andy00 Resurse ortodoxe on-line 10 30.01.2015 15:29:07
Sfanta Liturghie alecsandru Sfanta Liturghie 26 05.02.2013 21:41:47
Sfanta Liturghie EDI Despre Biserica Ortodoxa in general 8 02.05.2009 16:52:24
Sfanta Liturghie anavictoria Sfanta Liturghie 57 12.01.2009 19:38:22