Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 03.09.2013, 01:46:51
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Oooh, pe Venus! Prefer latina!!!....:))
Reply With Quote
  #62  
Vechi 04.09.2013, 21:05:09
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Red face

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
:)

Altfel, nici eu nu prea inteleg de ce un crestin ar prefera sa faca altceva in timpul Sfintei Liturghii - fireste, nu discut situatiile in care trebuie sa mergi la serviciu, esti bolnav sau alte situatii asemanatoare. Iar in ceea ce priveste spalatul rufelor sau alte treburi casnice ... cred ca nu trebuie vazuta ca pe o interdictie religioasa, doar ca atunci cand experimentezi ce a descris mai jos Cezar si e sarbatoare si in inima ta, nu doar in biserica, nu mai ai dispozitia necesara sa speli rufe sau sa dai cu aspiratorul.
Normal ca nu o ai, insa cateodata chiar trebuie...

Poate doar daca se intampla sa te prinda duminica pe munte sau pe mare, in padure sau in pustie, intr-un loc totusi minunat creat de Dumnezeu...zic eu ca poate nu e gresit sa Il slavesti acolo unde esti si sa ii multumesti ca te-a invrednicit sa o faci si sa ajungi sa-I descoperi minunata creatie...

PS: sambata trecuta de Inaltarea Sfintei Cruci a trebuit din nou sa intind rufe (pusese el masina de dimineata, nu a astiut ca e sarbatoare, si oricum era absolut necesar) si apoi a trebuit sa plece, asa ca... Eu m-am grabit sa le intind ca sa mai apuc poate ceva din slujba, am pus o camasa de-a lui pe umeras si am uitat sa o securizez mai bine, mai ales ca batea vantul tare. Dupa-amiaza i-a o de unde nu-i....am coborat jos sa recuperez macar umerasul si am gasit-o pe cutiile postale,o pusese cineva, impreuna cu cosul meu de carlige, care zburase si acel luat de vant, fara ca eu sa bag de seama. Una peste alta, m-am cam suparat ca nu ma pot invrednici sa fiu o sotie si o gospodina mai buna, si ca aceste atributii intra mereu in "conflict de interese" cu practicile religioase.

Last edited by fallen; 19.09.2013 at 08:06:33.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 03.11.2014, 14:00:56
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Puterea Sfintei Liturghii

O intamplare minunata care ne arata puterea Sfintei Liturghii"

"Un ostaș, frate cu un preot, fiind în vremea războiului rănit, zăcea printre trupurile celorlalți răniți și, venindu-și în fire, și-a legat singur rănile, iar când a vrut să se întoarcă acasă, a fost prins de dușmani.
Iar preotul, fratele lui, îl căuta printre trupuri ca să-l îngroape. Și a aflat pe altul, asemănător cu fratele său, și l-a îngropat cu cinste și i-a făcut pomenire, slujind pentru el Sfânta Liturghie. Și a arătat Domnul Dumnezeu o minune, că fratele acela, ostașul, fiind în robie, ca să nu fugă, a fost legat și pus în fiare, dar toate legăturile și fiarele acelea au căzut de pe el. Și l-a întrebat stăpânul său ce înseamnă toate acestea și cu ce farmece umblă. Iar ostașul a răspuns: „Mi se pare că fratele meu, fiind preot și socotind că sunt mort, face pentru mine Sfânta Liturghie și, de-aș fi fost eu acum în lumea cealaltă, aș fi fost eliberat de chinuri”. Deci l-a vândut stăpânul său în alt oraș, dar și acolo, orice legătură și fiare se puneau pe el, toate se dezlegau și cădeau. Și acel al doilea stăpân, văzând că nici cu o legătură nu poate fi legat, l-a eliberat acasă, în țara lui, ca să-i trimită de acolo prețul de răscumpărare pentru sine, precum i-a și trimis, spunându-i fratelui său, preotul, toată întâmplarea. "

Deci, mult pot pomenirile și Sfintele Liturghii și milostenia să ajute celor răposați, că nu numai sufletul, ci și trupul pot să-l mântuiască. Dumnezeului nostru slavă, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin."

Din cuvintele duhovnicești ale Sfinților Părinți,
sursa:http://www.doxologia.ro/cuvinte-duho...ntei-liturghii
Reply With Quote
  #64  
Vechi 14.08.2015, 18:07:20
ofemeie ofemeie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2015
Mesaje: 8
Implicit

Va rog mult sa ma ajutati, ca nu mai tin minte cum am facut data trecuta。
Sambata se dau pomelnice pt morti, nu? se scrie pomelnic si se insira, fara sectanti, fara necununati, etc。
Duminica la Sfanta Liturghie cum scriu?scriu tot pomelnic sau scriu "Sfanta Liturghie" si pun intai mortii apoi vii?
Reply With Quote
  #65  
Vechi 14.08.2015, 22:19:43
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ofemeie Vezi mesajul
Va rog mult sa ma ajutati, ca nu mai tin minte cum am facut data trecuta。
Sambata se dau pomelnice pt morti, nu? se scrie pomelnic si se insira, fara sectanti, fara necununati, etc。
Duminica la Sfanta Liturghie cum scriu?scriu tot pomelnic sau scriu "Sfanta Liturghie" si pun intai mortii apoi vii?
Avem asa:

1.Sambata.
De obicei ziua de Sambata este rezervata celor adormiti.Asta inseamna
ca in aceasta zi facem pomenire la morti.Aducem la Altar polmenicul
cu cei adormiti , un dar, cu o lumanare aprinsa si o prescura.

2.Duminica
La Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie trecem pe polmelnic pe cei adormiti
dar si pe cei vii.
Insa atentie mare pe cine treci la cei vii.Cine este trecut la cei vii trebuie
sa fie vrednic de impartasanie.Asta inseamna ca tu trebuie sa-i stii pe cei
vii pe care-i treci daca sunt impartasiti.Si asta pt ca cei vii se vor impartasii
in chip tainic cu Sfanta Impartasanie, in timpul Liturghiei.
Daca cei pe care-i treci nu sunt vrednici de Impartasanie s-ar putea in mod
neintentionat sa nu le faci bine.S-ar impartasi in chip tainic cu nevrednicie.
Deci mare grija pe cine treci pe lista celor vii la Sfanta Liturghie.

Daca pe pomelnic ai si vii si adormiti, sa treci pe adormiti in dreapta pomelnicului si pe vii in stanga.
Sa nu scrii pe pomelnic "Morti" in loc de adormiti.In Crestinism nimeni
nu este mort.Toti sunt vii, numai ca unii sunt pe cealalta lume(adica adormiti).Cine scrie "morti" pe pomelnic, fara sa vrea neaga Invierea si pe Hristos.
Regula de baza(de aur):la cei vii nu se trec pe cei care au pacate opritoare la Sfanta Impartasanie sau sunt
chinuiti de patimi.

"Pe pomelnic nu se pot trece niciodată sectarii, căci ei s-au rupt definitiv de Biserica lui Hristos. pe acestia în veac nu-i poti trece în pomelnic. Al doilea sunt sinucigasii, care si-au făcut seama singuri; ori s-au înecat, ori s-au spânzurat, ori au murit de bestie, au băut si au murit besti, ori au murit în duel, tot sinucigasi se socotesc.
Pe urmă nu se pun la slujbe pe cei ce trăiesc necununati. În veacul veacului nu-i posti pune părticică în Sfântul Potir celui ce trăieste în preacurvie. Niciodată. Pentru preacurvie se dă 15 ani oprire de la împărtăsanie, că trăieste necununat. Cum să-i pui părticică lui, să se împărtăsească cu Trupul si Sângele Domnului? De asemenea, nu se trec pe pomelnic cei care refuză Sfintele Taine si care nu se mai spovedesc. Pe acestia ni-i mai pui. S-au despărstit de Biserică pentru vesnicie
"

Last edited by Copacel; 14.08.2015 at 22:28:21.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 14.08.2015, 22:30:40
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
1.Sambata.
De obicei ziua de Sambata este rezervata celor adormiti.Asta inseamna
ca in aceasta zi facem pomenire la morti.Aducem la Altar polmenicul
cu cei adormiti , un dar, cu o lumanare aprinsa si o prescura.
Și, mă rog, pe cei vii de ce nu i-ai trece?

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
2.Duminica
La Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie trecem pe polmelnic pe cei adormiti
dar si pe cei vii.
Insa atentie mare pe cine treci la cei vii.Cine este trecut la cei vii trebuie
sa fie vrednic de impartasanie.Asta inseamna ca tu trebuie sa-i stii pe cei
vii pe care-i treci daca sunt impartasiti.Si asta pt ca cei vii se vor impartasii
in chip tainic cu Sfanta Impartasanie, in timpul Liturghiei.

Daca cei pe care-i treci nu sunt vrednici de Impartasanie s-ar putea in mod
neintentionat sa nu le faci bine.S-ar impartasi in chip tainic cu nevrednicie.
Adică, cei care se împărtășesc, se împărtășesc cu vrednicie?
Reply With Quote
  #67  
Vechi 14.08.2015, 23:14:18
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Regula de baza(de aur): la cei vii nu se trec pe cei care au pacate opritoare la Sfanta Impartasanie sau sunt
chinuiti de patimi.
Adică se trec numai copiii până la șapte ani, gravidele (pentru că se împărtășesc în folosul pruncului - conform topicului recent inflamat), preoții și sfinții.
Apropos, tu te treci pe pomelnic? (desigur, la categoria gravide - că în celelalte nu te văd!)
Reply With Quote
  #68  
Vechi 14.08.2015, 23:24:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Adică se trec numai copiii până la șapte ani, gravidele (pentru că se împărtășesc în folosul pruncului - conform topicului recent inflamat), preoții și sfinții.
Apropos, tu te treci pe pomelnic? (desigur, la categoria gravide - că în celelalte nu te văd!)
:)))) am ras prea mult astazi !
Aveti mila !
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 14.08.2015, 23:59:40
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Adică se trec numai copiii până la șapte ani, gravidele (pentru că se împărtășesc în folosul pruncului - conform topicului recent inflamat), preoții și sfinții.
Apropos, tu te treci pe pomelnic? (desigur, la categoria gravide - că în celelalte nu te văd!)
Nu, ai uitat varianta "vrednicilor" dintre care, bineînțeles, cel dântâi sunt eu. :)
Reply With Quote
  #70  
Vechi 15.08.2015, 00:20:08
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Lăsând gluma la o parte, pe undeva, copăcel are dreptate, nu poți trece pe oricine pe pomelnic. Dar așa cum pune el problema l-aș înreba și eu: se împărășeșc toți cei care rămân în biserică pâna la sfârșitul Liturghiei? Când preotul spune "Cei chemați ieșiți..." cei opriți de la împărtășanie ies afara din biserică? Nu!
Noi trecem printr-o perioada de pogorământ și nicidecum acele vremuri de creștinism autentic.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta liturghie Andy00 Resurse ortodoxe on-line 10 30.01.2015 15:29:07
Sfanta Liturghie alecsandru Sfanta Liturghie 26 05.02.2013 21:41:47
Sfanta Liturghie EDI Despre Biserica Ortodoxa in general 8 02.05.2009 16:52:24
Sfanta Liturghie anavictoria Sfanta Liturghie 57 12.01.2009 19:38:22