Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.08.2016, 09:43:10
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Bine, nu e problema tocmai ieri ce am auzit despre un tanar care terminase facultatea si tot era amanat sa intre in manastire de duhovnic desi omul nu mai avea 14 ani ci batea spre 30.
Nu are sens sa termini o facultate , ca apoi sa intrii in manastire.Cand faci facultate, nu intentionezi sa intrii la manastire.
Dupa parerea mea acel duhovnic foarte bine a facut..


Citat:
Iarasi spunea Danion Vasile intr-o conferinta mai veche despre un cunoscut de-al lui tot amanat de duhovnic sa nu intre in manastire, sa mai astepte pana a cazut omul in curvie
Pai daca se duce la manastire cadea in curvie imediat.Acolo venea sarsaila
si isi facea treaba cu el , ca pe o carpa.
Citat:
Duhovnic duhovnic, dar pentru un astfel de esec are sa dea si el socoteala in fata Dreptului Judecator la un moment dat.
Da, o sa dea socoteala ca n-a trimis in obstea lui Hristos, oameni care nu sunt
vrednici de viata monahala.
Citat:
In ritmul asta, vom ajunge sa ne uitam la manastiri ca la muzee,
Pai daca vezi manastira ca muzeu sau sat de vacanta e normal sa-ti inchipui
astfel de lucru.
Citat:
iar ghidul sa fie imbracat in rasa monahala pentru impresie artistica.
Doar la teatru.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.08.2016, 14:00:12
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Nu are sens sa termini o facultate , ca apoi sa intrii in manastire.Cand faci facultate, nu intentionezi sa intrii la manastire.
Dupa parerea mea acel duhovnic foarte bine a facut..
Acuma e circulara patriarhala ca toti trebuie sa aiba studii sau o calificare, de mult nu se mai primea la manastire fara o forma de invatamant inceputa si absolvita.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pai daca se duce la manastire cadea in curvie imediat.Acolo venea sarsaila
si isi facea treaba cu el , ca pe o carpa.

Da, o sa dea socoteala ca n-a trimis in obstea lui Hristos, oameni care nu sunt
vrednici de viata monahala.
Nu e musai sa se fi intamplat asa, acolo oricum petrecea vreo 2-3 ani in noviciat sau ispitire canonica cum i se zice, nu-l tundeau din prima.
Plus ca una e sa ai masluri, rugaciuni, obste care te ajuta, alta e sa mergi odata la saptamana la Biserica si sa traiesti permanent sub stimuli, la manastire se si spovedea de cate ori avea nevoie chiar daca dracul vrea sa-l scoata pe om din manastire.

Cine are pretentia ca aspirantii la monahism sa stie totul din prima, ignora perioada de noviciat si rolul formator al obstii si staretului, nici in viata nu poti sa-ti dai singur calificari daca nu urmezi la zi o institutie sub indrumarea unor profesori si multe lucruri le inveti doar din practica.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pai daca vezi manastira ca muzeu sau sat de vacanta e normal sa-ti inchipui
astfel de lucru.
Nu e vorba despre cum crezi tu ca vad eu, e simplu si logic, de unde monahi ioc- obste in manastiri ioc sau obste batrana , si pe aici se plangeau la unele threaduri ca obstile s-au injumatatit.
Doar ca unele manastiri fiind patrimoniu UNESCO n-o sa poata fi abandonate si vor fi niste ingrijitori pe acolo.

Vede manastirea ca pe sat de vacanta un om care nu vrea sa puna mana pe acolo la treburi si care are impresia ca dupa ce s-a tavalit prin toate pacatele se poate duce la manastire spre 40 de ani si are totul gata.

A semnalat si staretul Luca din articolul pe care l-ai dat pe doxologia ca oamenii vin cu patimi, ori e logic, cu cat se intarzie cu atat se acumuleaza mai multe patimi din lume.

De altfel am inteles ca ar fi o hotarare ca nu se mai primesc oameni peste 45 de ani, pe undeva ei ar vrea obste tanara si de folos manastirii dar unii ,,duhovnici,,, din lume fac o treaba excelenta in a rari obstile.

Last edited by Iorest; 22.08.2016 at 14:14:36.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.08.2016, 15:55:28
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa ne temem ca manastirile ar putea ajunge sa fie populate de oameni care nu se leapada de sine iar nu de faptul ca preotii au intelepciunea sa nu permita usor oricui sa ajunga acolo.

Mai multa sminteala produce cineva care n-are ce sa caute la manastire, dar totusi ajunge acolo, decat un mirean care face pacate in lume.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.08.2016, 23:01:08
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Sa ne temem ca manastirile ar putea ajunge sa fie populate de oameni care nu se leapada de sine iar nu de faptul ca preotii au intelepciunea sa nu permita usor oricui sa ajunga acolo.
Cum preotul nu are dreptul de a spune cuiva ca îi este interzis sa se casatoreasca atat timp cat mirii si nasii sunt ortodocsi si mirilor nu li se solicita vreun act semnat de duhovnic, la fel duhovnicul nu poate opri pe nimeni de la calugarie.

Aici ar trebui sa fie o comunicare in doi duhovnic-staret, iar daca staretul isi da acordul isi asuma de fapt raspunderea pe mai departe, deci e in regula.
Problema apare daca in practica mai trebuie si recomandarea/caracterizarea duhovnicului sau a parohului care se poate pune de-a curmezisul, iar manastirea poate da inapoi daca e influentabila si-n lipsa de informatii.

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Mai multa sminteala produce cineva care n-are ce sa caute la manastire, dar totusi ajunge acolo, decat un mirean care face pacate in lume.
Astfel de oameni nu ajung prea departe in manastire pentru ca nu trec de perioada noviciatului, problema e ca in lipsa caracterizarii duhovnicului/parohului, unii nu sunt nici macar lasati sa incerce.
Nu ar avea nimeni nimic impotriva daca noviciatul s-ar mari de la 2-3 ani la 5 ani sau cat considera staretul si obstea.

Daca ar fi sa aplicam o vedere rigida, fosti curvari, fosti talhari si alte specii care apar ca monahi imbunatatiti sau mantuiti prin Paterice nu ar fi ajuns niciodata pana acolo, sa poata beneficia de indrumarea celor sporiti si sa se mantuiasca.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.08.2016, 03:01:08
hurricane hurricane is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2013
Locație: Romania, Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

Doamne ajuta, incearca pelerinajele(eu cred ca iti vor fi de mare folos) de preferat sa nu le faci cu agentii de turism ci fa-le singur :) ca sa ai timp sa ramai la fiecare manastire atat cat doresti si cat te primeste. Daca esti sincer si le spui de ce ai venit imposibil sa nu te gazduiasca mai ales daca-ti oferi de a-ti plati cazarea printr-un ajutor oferit.Domnul si Maica Domnului sa te lumineze.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.08.2016, 10:56:21
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Citat:
În prealabil postat de conrad Vezi mesajul
Mi-ar place mult si simt nevoia aceasta sufleteasca sa-mi petrec vreo doua saptamani intr-o manastire, sa particip dupa putinta mea la activitatile din manastire. Nu vreau sa fiu doar un simplu turist care ocupa o chilie, vreau sa iau parte la slujbe, chiar sa am si o ascultare. Tare mult mi-as dori. Cunoasteti astfel de manastiri unde primesc? Mi-ar place ceva mai retras, mai linistit. Eu sunt din Bucuresti.
Manastirea Suzana, la care ajungi de la autogara Basarab cu microbuzul spre Cheia.Manastirea este cam la 10 minute pana in Cheia, ii zici soferului si stie el unde sa iti spuna sa cobori. Vorbesti acolo cu maica Teofana, care este stareta si aproape sigur te va primi. Participi la slujbe, ajuti la treaba, vopsesti, etc.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.09.2016, 14:58:58
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de conrad Vezi mesajul
Mi-ar place mult si simt nevoia aceasta sufleteasca sa-mi petrec vreo doua saptamani intr-o manastire, sa particip dupa putinta mea la activitatile din manastire. Nu vreau sa fiu doar un simplu turist care ocupa o chilie, vreau sa iau parte la slujbe, chiar sa am si o ascultare. Tare mult mi-as dori. Cunoasteti astfel de manastiri unde primesc? Mi-ar place ceva mai retras, mai linistit. Eu sunt din Bucuresti.
Eu fac asta frecvent si ma ajuta mult. Timpul mai indelungat petrecut intr-o manastire e foarte diferit de ceea ce pare privind din exterior. Atat in sens pozitiv, cat si in rest, totul e amplificat acolo. Dar merita.
Daca vrei sa vii in Ardeal, pot sa intreb la o manastire de calugari si sa vii sa petreci doua saptamani dupa cum ti-ai dorit, muncind alaturi de fratii de manastire si participand la toata randuiala de acolo. Asta daca ai putere de munca si rezistenta la oboseala, fiindca e multa munca, multe slujbe si din 24 de ore cat are ziua, nu ramane mare lucru pentru somn :).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare