Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 06.03.2013, 14:18:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nastya Vezi mesajul
In legatura cu ultima afirmatie referitoare la “excrocii”...cei care produc remedii homeopate, aveti grija ca intrati in conflict cu mari producatori din Romania, Franta, Elvetia, SUA, Canada, Marea Britanie. Ce faceti daca nimereste vreunul pe forumul nostru? Va da in judecata si pierdeti. (Nu pot sa spun numele acestor mari producatori: Regulamentul nu ne da voie sa facem publicitate...Dar le puteti cauta dvs. Sunt firme renumite. )
Aiurea.
Toti sunt contestati, indiferent ca sunt homeopati sau alopati si se mai intampla uneori sa fie chiar pe buna dreptate.

Si este vorba de libertatea de exprimare.

Dar stiti care e diferenta?
Un alopat poate veni cu teste clinice care sa demonstreze ca eficienta produsului lor este peste placebo.
Un homeopat nu poate face asta.

Exista exceptii pentru homeopatie de la legile care cer ca medicamentele sa fie testate riguros inainte de afi puse pe piata, insa au voie sa comercializeze doar "tratamente" pentru afectiuni minore, ceva gen raceala care tratata trece in 7 zile, netratata intr-o saptamana.

Adica vezi, forurile competente stiu si ele ce stiu, nu sunt chiar asa iresponsabili.

Iar producatorii de alopate au prins si ei trendul, si au diviziuni farmaceutice care produc "naturiste" si "homeopate", dar in timp ce pentru "naturiste" ai nevoie totusi de cantitati semnificative de ingrediente, unele chiar exotice si deloc ieftine, plus proceduri softisticate de extractie, etc. din homeopatie se fac bani cel mai usor pe seama prostilor vanzandu-le granule de zahar si apa chioara pe post de medicament.

Ca multumita "dilutiilor homeopatice", pentru toate ingredientele din cartea lui Hanemann (fie ele cat de exotice) + alte adaosuri moderne, cu care sa poti "trata" toata populatia planetei timp de milenii, nu iti trebuie mai mult de cateva mii de euro.

Citat:
Va rog sa ma iertati daca v-am produs suparare. Daca sunteti crestin, ma veti ierta.
Totuna :)

Mai degraba dvs. pareti genul care sa nu suporte prea bine contrazicerea, asa ca va dedic o clipa de relaxare cu homeopatia:

http://www.youtube.com/watch?v=HMGIbOGu8q0
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 06.03.2013 at 14:47:27.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 10.03.2013, 11:00:59
dara1983 dara1983 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2013
Mesaje: 1
Implicit

Si cum se explica efectul pe care il au la copii si bebelusi? La ei nu se poate vorbi de placebo, de energizare, de spiritism si altele...Si totusi au efecte pozitive in plan fizic. Medicul homeopat la care merg nu intreaba altceva decat simptome ale bolii, lucreaza cu analize, este credincios, are icoane in cabinet, are evlavie la Sfintii Arhangheli si se roaga la acestia sa ii lumineze mintea pentru a trata corect bolnavii (stiu acestea deoarece avem o relatie mai speciala fata de alti pacienti). Sotul meu este preot si nu a sesizat nereguli in ceea ce o priveste... Oare Dumnezeu nu ne-ar fi luminat mintile in acest sens? Daca remediile homeopate ar fi asa de ”energizate” cu energii negative si-ar mai face efectul si in prezenta rugaciunii din casa preotului???
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica nu este de acord cu homeopatia? pacatoasa Generalitati 282 21.09.2014 16:41:28
Noua Dreapta vlad90 Generalitati 70 30.05.2012 16:17:29
Despre inselare ortodox4life Generalitati 7 18.08.2009 13:32:51
MUZICA NOUA ?! mirelat Muzica Bisericeasca 42 17.06.2009 18:26:16
revista noua pavel Stiri, actualitati, anunturi 5 04.08.2007 17:07:40