Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.08.2012, 21:50:37
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Question Ce masuri putem lua pentru a supravietui acestor vremuri aspre?

Salutare,dragii mei!Revin in atentia voastra cu o dilema care pe mine ma framanta destul de mult in ultimele zile si cred ca, cu cat se gasesc mai rapid niste solutii viabile, cu atat vom reusi sa facem fata perioadei ce va urma.
Traim niste vremuri grele,din ce in ce mai aspre,iar seceta,instabilitatea politica precum si refuzarea de catre ministrul de agricultura in luna iulie de a decreta stare de urgenta si continuarea exportarii rezervelor de alimente ale tarii in afara,ne aduc intr-o situatie destul de ingrijoratoare.
Si eu am fost avertizata nu mai departe de inceputul acestei veri despre ceea ce va urma,dar stiti cum e...o parte din tine crede,o alta parca n-ar vrea sau isi spune "ei,lasa,ca n-o fi Aghiuta asa de negru!" .Poate da Domnul si nu o fi chiar atat de rau,insa tot va fi un hop pe care sa il trecem si atunci,intrebarea se pune...ce facem,ce solutii putem gasi?
Eu am fost sfatuita sa imi fac rezerve de alimente,pentru ca preturile vor sari foarte mult.Am facut asa,cateva,insa nu m-am omorat cu firea ce-i drept,am spus ca am timp si in septembrie,insa azi...am avut un soc cand am intrat in piata: era forfota mare si cu mult mai multa marfa decat de obicei,insa preturile...dublate,triplate,iar in alte cazuri am vazut diferenta si de 4 lei,fata de cat se cerea inainte.Si ..retineti,e una dintre cele mai ieftine piete din Brasov!Iar sub motiv ca e seceta,in septembrie se anunta o noua etapa de scumpiri!Adica,imi spun in sinea mea ca...ok,faci rezerve,o zacusca,un ghiveci,dar oare mai apuci cu scorurile astea care cresc ametitor?
Evident ca in piete,marea majoritate sunt intermediari,nicidecum producatorii.
Ma intreb cum putem proceda sa ne procuram niste alimente la niste preturi mai omenesti?Unde ii putem gasi pe producatori?De exemplu,eu locuiesc in Brasov de putin timp si chiar nu stiu de unde sa ii iau...poate vreun user de pe forum din Bv ar putea sti.
Si mi-as dori sa "ascult" si alte sugestii ale voastre referitoare la solutiile pe care le-am putea adopta in aceste vremuri,pentru ca evident,nu doar preturile la mancare vor sari,ci si la utilitati si multe altele si consider ca atunci cand te pregatesti dinainte pentru o incercare,vei trece mult mai usor prin ea,decat daca te ia pe nepusa masa.
Va multumesc si o seara frumoasa sa aveti!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.08.2012, 21:57:58
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

PS: As dori sa postez si un articol destul de complet scris pe aceasta tema....http://www.razbointrucuvant.ro/recom...tara-irigatii/
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.08.2012, 22:09:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Gandeste-te ce vrei sa cumperi.

In general produsele agricole expira intr-un an de zile - ce trece peste sunt mai cu semnul intrebarii.

Cele de anul asta clar vor intra la pretul de anul asta, valabil probabil tot restul anului + ceva inflatie.

Ai banii necesari sa cumperi cele necesare pentru un an in avans?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.08.2012, 22:21:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Draga Heaven, eu nu am fost azi in piata, si mie mi se pare ca preturile cresc de la o saptamana la alta, dar, totusi, nu e bine sa fim alarmisti. Tu esti o persoana echilibrata si nu socotesc ca ai crede in teoria conspiratiei.
E seceta, pentru ca suntem oameni rai. Uite, a propos de piete, eram cu taica-meu la inceputul lunii prin Obor (o piata vestita si ieftina pentru bucuresteni). Tin minte ca a fost prima zi in care a plouat putin in capitala, dupa muuulte zile de arsita. Cum nu am fost atenta putin, tatal meu a fost fraierit un "intermediar" de fructe caruia ii daduse o bancnota de 50 lei si astepta rest. Intermediarul sustinea insa sus si tare ca a primit o hartie de 5 lei si ca marfa face mai mult. Ii luase repede bancnota de 50 din mana si i-o schimbase cu una de 5 lei! A trebuit sa il amenint cu politia ca sa ii dea banii inapoi, ca nu recunostea!!! Nu mi se mai intamplase niciodata treaba asta si tin minte ca apoi am cumparat niste dovlecei de la o batrana, de la care ma cam codeam sa cumpar, pana cand mi-a dat mai multi la acelasi pret, spunandu-mi: "Ia, mama, sa ne gaseasca ploaia curati!" Si stiu ca imediat a inceput sa ii toarne cu galeata! Cunosc destul de bine pietele si a motive foarte evidente sa dau credit teoriei cum ca arsita, inundatiile si calamitatile naturale sunt rasplata pacatelor noastre. Putinul care iese de pe campuri se vinde la suprapret, se foloseste pentru a insela cumparatorii de buna credinta (a se vedea cazul de mai sus), se trage la cantar, se indoaie laptele si vinul cu apa si apoi ne mai miram de ce ne pedepseste Domnul! Toate aceste "gainarii" atarna greu. Am si eu certitudinea ca vor veni vremuri si mai rele, pentru ca omul, in loc sa se intoarca cu fata spre Dumnezeu, nu stiu ce sa faca ca sa mai bage un leu din munca altuia in buzunar.

Parerea mea, ca om care mai umblu prin piete:
1. Toate abuzurile trebuie reclamate. Orice furt la cantar, orice inselaciune, orice marfa stricata... adminsitratia pietii, politia sau OPC.
2. Negociatul.
3. Cercetarea atenta a raportului calitate-pret, identificarea punctelor de vanzare cu marfa mai ieftina etc etc.
4. Incurajarea consumului "de la tarani", nu de la intermediari.
5. Imprietenirea cu tarabagiii. Odata ce te stiu, iti pot da marfa mai ieftina.

Din punct de vedere duhovnicesc, trebuie nadejde si rugaciune: "Scoate-mi, Doamne, in cale, niste rosii mai ieftine... " oricat de caraghios ar parea, e si asta o rugaciune, mai ales cand iti sufla vantul prin buzunare. Si functioneaza, va spun eu.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.08.2012, 08:03:06
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Draga Alin si Glykys va multumesc pentru raspunsurile voastre!
@Alin Referitor la produsele alimentare ce expira,eu ma gandeam in primul rand la cele ce se pot congela-legume,unt,branza (carne nu mananc,deci imi sunt suficient cele mentionate),depozita in beci sau camara si probabil ceva faina,malai,fasole boabe,nuca si poate ceva miere.
Insa,pentru a fi rentabil,ideal ar fi sa gasesc niste producatori ce isi ofera marfa la niste preturi mai omenesti.Deja in piata,preturile au galopat ceva de speriat.Probabil,in alte zone s-a facut mai treptat trecerea,insa la piata asta unde merg eu in Bv,practic peste noapte s-au dublat,triplat.Iar daca si in septembrie vor salta,asa cum s-a anuntat dealtfel,o sa fie un vis...
Desigur ca nu am banuti sa fac provizii pentru inca 1 an de acum incolo,insa imi doresc sa am provizii ca macar sa reusesc sa ies din iarna asta ce va urma,cand si preturile la facturi vor urca destul de mult.
@Glykys Sunt o persoana echilibrata,insa aici nu este vorba de panica,ci de precautie.
Nu este o teorie a conspiratiei,desi eu iti spun sigur ca lucrurile acestea se stiu de ceva timp si eu la randul meu cunosc persoane care inca de acum ceva luni au inceput sa isi faca provizii.Nu se bate toba,fiecare dintre cei care stiu se pregateste in tacere,cum poate.
Iar pe de alta parte,este o consecinta oarecum logica a evenimentelor ce se leaga de instabilitatea politica si seceta teribila din acest an.
Acum,ce sa spun,putem ignora aceste avertismente sau putem,bineinteles,fara a ne pierde cumpatul,sa ne pregatim si in ideea de a dezbate cum am putea sa ne luam masuri eficace si cu costuri cat mai mici,am deschis acest subiect.
Referitor la negociat,sa stii ca in general fac asta,insa doar cei de la branza sunt mai flexibili,cei care vand legume sau fructe nu vor sa lase neam din pret,nici sa nu auda si nici macar 50 de bani.Asta am observat-o in vara asta,pentru ca pana acum se putea fara probleme cu multi dintre ei.
Sa stii ca o sa incerc si sugestia ta de a ma ruga lui Dumnezeu sa imi scoata in cale niste produse mai ieftine,insa si niste informatii mi-ar fi de folos...:)
Va multumesc si astept in continuare sugestiile voastre!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.08.2012, 09:08:46
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Heaven, multă lume gândește ca tine și încearcă să-și facă provizii. Oamenii se panichează, vor să cumpere mai mult, cererea crește și, prin urmare, și prețurile. S-ar putea ca produsele astea să se mai ieftinească peste câteva luni. Nu putem ști. Însă la creșterea prețurilor reacția ar trebui să fie scăderea consumului.

În ceea ce privește producătorii, sunt tot mai greu de găsit. În Câmpulung, unde stau acum, este un târg destinat lor, unde se vinde și angro, iar prețurile sunt mai mici. Poate există ceva asemănător și prin Brașov, deși am și eu o soră care stă acolo și nu știe de așa ceva. E posibil, însă, să existe prin localitățile apropiate.

Glykys: Piața Obor nu mai este de mult o piață bună. În urmă cu 2-3 ani am pățit același lucru ca tatăl tău (păcăleala cu banii); însă eu m-am prins abia acasă. Era multă hoție acolo, iar producătorii au fost eliminați.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.08.2012, 10:56:15
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

"Ce masuri putem lua pentru a supravietui acestor vremuri aspre?"

Parintii din Sfantul Munte Athos (Pr. Chiril - Sf. Man. Vatopedu) spun: "daca in vremurile trecute Dumnezeu ajuta "cu o mana" pe cei ce doreau sa faca voia LUI, acum (intrucat atacurile demonilor sunt si mai perfide decat in trecut, intrucat se foloseste si de "puterea" vremurilor noastre, inclusiv descoperiirile stiintifice pe care vrea sa le foloseasca impotriva omului) Dumnezeu ajuta cu doua maini".

Fratilor oare am uitat Psaltirea:
"Dumnezeu da semn celor ce se tem de EL sa fuga de la fata arcului"
"Tanar am fost si am imbatranit si nu am vauzt pe cel drept cersind paine..."
"Caci nu va lasa Dumnezeu toiagul pacatosilor peste viata dreptilor, ca nu cumva sa fie fortate sa lucreze mainile dreptilor faradelege"
"vremea este sa lucreze DOMNUL (Iisus Hristos) caci oamenii au stricat legea Ta" (Doamne).


Asadar sa luam aminte.

Ce putem noi face: Pai ce au facut si Parintii nostri (mai ales Sfintii Parinti si Sfintii), au trait dupa voia lui Dumnezeu, centrul vietii (atat duhovnicesti cat si biologice) fiind Hristos Iisus si Sfanta Sa Biserica, Sfintele Taine.
Sa cautam sa ne pocaim sincer, sa ne smerim onest... sa facem TOATA voia lui Hristos Iisus (nu doar cat vrem noi), asa cum ne indeamna (si ne ajuta) si Maica Domnului si toti Sfintii.

Fratilor credeti voi ca noi il aparam pe Hristos Iisus si Sfanta Sa Biserica si pe Maica Domnului? Nu cumva este mai intelept sa ne smerim, sa ne pocaim (mai ales de slava desarta, mandrie) si sa "vedem" (duhovniceste in principal) ca Hristos Iisus si Sfanta Sa Biserica (Sfintele Taine), Maica Domnului, Sfintii lui Hristos... ne apra pe noi de: patimi, pacate, demoni...

Doamne ajuta! Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.

P.S. Din nefericire multi crediciosi ortodcsi se tem de Sfantul Ilie Tesviteanul, ca de' a fost rau si dorea pedepsirea oamenilor (moartea lor) si de aceea a oprit cerul sa ploua. Doamne fereste o asemnea cugetare! Sfantul Ilie Tesviteanul a iubit pe Dumnezeu si pe semenii sai mai mult decat pe sine insusi! Sfantul Ilie Tesviteanul stia ce patesc pacatosii: foc si pucioasa celor ce treiesc asemenea Sodomei si Gomorei si de aceea din iubire pentru popor
Sfantul Ilie Tesviteanul a oprit cerul ca sa mai dea ploaie ca oamenii, in lipsuri fiind sa se pocaiasca asemnea ninivitenilor si Dumenzeu sa ii ierte si sa ii tamaduiasca!

Asdar sa multumim lui Dumnezeu ca ne smereste prin foamete, seceta, lipsuri materiale... ca doar doar ne vom smeri si ne vom pocai si vom dori sa facen noi in viata noastra voia lui Dumnezeu (asemenea ninivitenilor ce s-au pocait)... si nu sa il constrangem pe Dumnezeu sa faca El voia noastra pacatoasa, sa tolereze: minciuni, hotii, adultere, desfranari, avorturi...
Daca nu ne pocaim cosiderati ca vom putea opri mania lui Dumnezeu? Oare in sodoma si gomora nu erau tot oameni "dupa chipul si asemnararea lui Dumnezeu"!?
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 29.08.2012 at 11:03:09.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.08.2012, 11:27:06
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Parerea mea, ca om care mai umblu prin piete:
1. Toate abuzurile trebuie reclamate. Orice furt la cantar, orice inselaciune, orice marfa stricata... adminsitratia pietii, politia sau OPC.
Pertienta atitudinea. Subscriu. Cu precizara ca inainte sa i se oferea posibilitatea de pocainta iselatorului... si daca nu vrea, sa fie spus Bisericii, si daca nici de Biserica nu vrea sa asculte, atuci sa fie dat pe mana autoritatilor, care il vor ajuta sa fie corect.
Intodeaua sunt doua cai de pocaita:
a) cea usoara: prin acceptarea greselii si indreptarea ei daca este posibil (precum a facut cand s-a pocait Zaheul vamesul si hraparatul), prin semerenie onesta prin cererea iertarii si milei lui Dumenzeu.
b) cea grea: ne ajuta Dumnezeu cu toiagul sau sa ne smerim si sa ne pocaim... caci "Dumnezeu ne iubeste si El nu vrea moartea pacatosului ci sa se intoarca si sa fie viu" si Dumnezeu spune: "Mila voiesc iar nu jertfa".

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
2. Negociatul.
Negociatul nu trebuie confudat cu targuaiala si inselaciunea. Pe de alta parte nu toti oamenii au timp "de targuiala" mai ales pentru nimicuri.
Personal detest stilul negocierii aparente (sub care se ascunde inselaciuna) practicata de multi. Preturile nu sunt afisate si sunt "facute" pe loc de vanzator in functie de client. "Lasa ca ne intelegem noi" spun multi inselatori si cei ce pica in capcana aceasta sunt jupuiti. "Vorba trece scrisul ramane".
Prefer stiul de comert scandinavic unde exista transparenta si onestitate. Preturile sunt afisate. Daca vrei cumperi daca nu nu. Daca esti inselat atutoritatile iau atitudine corespunzatoare.

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
3. Cercetarea atenta a raportului calitate-pret, identificarea punctelor de vanzare cu marfa mai ieftina etc etc.
Mai ieftin nu inseama intodeauna si mai eficient.

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
4. Incurajarea consumului "de la tarani", nu de la intermediari.
Consider ca taranii trebuie ajutati sa lucreze eficient. Sunt speriati de comunism, nu vor sa se asocieze (caci sunt jupuiti mai rau in unele cazuri mai rau decat de comunisti) si de aceea nu pot produce eficient caci nu au puterea de munca si tehnologia adecvata. Cat timp inca gandesc egoist, fiecare cu "bucatica lui" (cuprinsi fiind in multe cazuri si de invidie "sa moara si capra vecinului") nu o sa aiba productie eficienta.
"Unde-s doi puterea creste!"

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
5. Imprietenirea cu tarabagiii. Odata ce te stiu, iti pot da marfa mai ieftina.
iarta-ma te rog dar asta suna un pic a egoism.
tarabagii... de multe ori sunt intermediari. Fiecare om are rolul sau si rostul sau. Cinstea cuvenita trebuie acordata fiecaruia.
In comunism valorile sociale, intelectuale au fost rasturnate. Vanzatorii si maturatorii "umileau": medici, profesori, ingineri etc. ... care erau infometati si exterminati in inchisori, "canal".
"Bateti pastorul si oile se vor imprastia". Distrugeti conducatorii poporului (Preotii, medicii, inginerii, profesorii...) si "turma" va putea fi pradata dupa bunul plac.

Am fost martor zilele acestea la situatii incredibile (desi nu eram in Romania protagonisti erau roamanii). Soferi cu pretenii de ghid turistic "dadeau lectii" de teologie (si nu numai) chiar si preotilor! Le vorbeau cu impertienta intelectualilor (inclusiv preotilor) si ii tratau ca pe niste "saci de cartofi". Cum am procedat: evident ca am "concediat soferul cu pretenii de ghid turistic la locuri sfinte" (nu dau nume caci nu infieram omul ci pacatul... ii veti recunoste usor). ("Concedierea" a fost pe duara pelerinajului, transportul fiind platit -"tapa" deja luata- a trebuit sa ne intoarcem in tara tot cu "soferu' " impertinent si obraznic...)
Lectia a fost invatata... mai ales ca sunt si alte agentii ce au pentru pelerinaje la locuri sfintie si preturi mai bune si servicii mai de calitate, ghizi ce sunt absolventi de teologie (nu dau nume, ii recunoasteti usor...)


Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Din punct de vedere duhovnicesc, trebuie nadejde si rugaciune: "Scoate-mi, Doamne, in cale, niste rosii mai ieftine... " oricat de caraghios ar parea, e si asta o rugaciune, mai ales cand iti sufla vantul prin buzunare. Si functioneaza, va spun eu.
Asertiunea este pertinenta... insa consider ca trebuie sa ridicam nivelul duhovnicesc al tintei rugaciunii catre popor (si nu doar la nivel individual, sau famililal...), sa ne rugam mai ales sa ne pocaim, sa ne smerim, sa ne daruiasca Dumnezeu conducatori capabili sa codunca poporul sa lucreze adecvat (pamantul, industire...) altfel stam si ne lamentam ca nu avem nici cele de baza necesare traiului... nu avem pentru ca nu muncim eficient, nu muncim eficient pentru ca: nu stim, suntem micinosi, hrapareti, hoti, cautam munca necistita, inselarea aproapelui...

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 29.08.2012 at 11:48:36.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.08.2012, 11:47:30
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Cu precizara ca inainte sa i se oferea posibilitatea de pocainta iselatorului... si daca nu vrea, sa fie spus Bisericii, si daca nici de Biserica nu vrea sa asculte, atuci sa fie dat pe mana autoritatilor, care il vor ajuta sa fie corect.
Am o nelămurire: ca să-l spunem întâi Bisericii cum facem? Îl întrebăm care e duhovnicul lui, ca să ne ducem la el să-i spunem? Sau care e parohia de care aparține? Ne adresăm în scris episcopiei?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.08.2012, 11:56:02
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Am o nelămurire: ca să-l spunem întâi Bisericii cum facem? Îl întrebăm care e duhovnicul lui, ca să ne ducem la el să-i spunem? Sau care e parohia de care aparține? Ne adresăm în scris episcopiei?
Trec peste ironia subtila...
Consider pertient ca in situatia in care observam un inselator in comert, sa il atentionam si daca nu se pocaieste atunci sa discutam cu duhovnicul nostru si sa cerem binecuvantare sa il reclamam la autoritatilor competente pe inselator, pentru ca nu cumva si alti frati de-ai nostri sa fie inselati.
Ma veti intreba: de ce sa cer binecuvantare de la duhovnic? Simplu pentru ca sunt situatii in care merita efortul nostru (cand cei inselati se asociaza si este adecvat sa cheme in judecata spre exemplu pe un inselator activitatea acestuia fiind paralizata)... si sunt situatii in care inselatorul pica singur in groapa pe care o sapa. Dumnezeu ne calauzeste in toate... trebuie in toate sa cautam voia LUI caci "cel ce a zidit ochiul vede si cel ce a zidit urechea aude".

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
Ce putem face pentru ca societatea in care traim sa devina mai buna? Andu30 Generalitati 38 24.03.2011 22:03:30
Ne putem ruga si pentru Gabriele? ladyanda Generalitati 3 20.11.2010 22:51:14
Sfaturi la vremuri de criza... silverstar Generalitati 28 25.04.2009 18:16:15
Oare crestinismul autentic va supravietui? grecu Preotul 18 30.12.2007 19:19:25