Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.11.2012, 22:22:39
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt si alte pareri ale unor ortodocsi:
http://ingurapresei.a1.ro/social/Mir...gios_4194.html

(Cititi cu atentie postul meu de mai sus)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.11.2012, 22:28:46
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Nu ingradeste nimeni nimic. Cine o face incalca legea. Si la noi sunt copii adventisti si participa de buna voie la ora de religie. Chiar si la actiunile din biserica. Nu le.a impus nimeni nimic. Nu vrei sa participi la ora aci o cerere si te retragi. Doi s.a retras in clasa a VI-a cand parintele i.a invatat pe copii Crezul. Nu stiu motivele lor si nu ma intereseaza. Au facut cerere si acum nu li se mai pun note la religie. In timpul orei trebuie sa ramana in scoala si se duc si fac altceva.
Iar intra in contradictie acest cult pt ca ei pretind ca dau copiilor libertatea de a alege. Dar copiii vor sa vina la ora si nu sunt lasati de parinti.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.11.2012, 22:32:50
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Cum in privinta vorbirii unei limbi ne supunem majoritatii dar fara a ne parasi limba materna, asa se face si in plan spiritual. Nu vrei, nu participi. Nu te obliga nimeni. Dar nu ma obliga tu pe mine, ca minoritate sa scot icoanele din clasa . .. adica mi se pare culmea...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.11.2012, 22:36:50
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kikyo_ea Vezi mesajul
Cum in privinta vorbirii unei limbi ne supunem majoritatii dar fara a ne parasi limba materna, asa se face si in plan spiritual. Nu vrei, nu participi. Nu te obliga nimeni. Dar nu ma obliga tu pe mine, ca minoritate sa scot icoanele din clasa . .. adica mi se pare culmea...
Un copil al unei minoritati religioase/nereligioase trebuie expus la simboluri religioase?

Este ca si cum ti-ai duce copilul la un restaurant vegetarian si acolo ar primi reclame de la McDonald's.

Problema cea mai mare nu este cu icoanele ci cu impunere si abuzuri (ma refer la exemplele date mai sus pe prima pagina de la acest topic).

Last edited by UNNOOM; 16.11.2012 at 22:42:22.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.11.2012, 22:39:55
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Si eu ca si crestin sunt obligat sa fac asa cum vor ei? Si la noi e la fel. Eu vegetarian si ma pui sa mananc carne. Minoritatea se supune majoritatii. Asta e regula.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.11.2012, 22:42:10
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Toate aceste aberatii ingradesc credinta noastra (cea dreapta, de altfel).
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.11.2012, 22:43:51
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kikyo_ea Vezi mesajul
Si eu ca si crestin sunt obligat sa fac asa cum vor ei? Si la noi e la fel. Eu vegetarian si ma pui sa mananc carne. Minoritatea se supune majoritatii. Asta e regula.
Bun! Adventistii, catolicii, ateii etc sa treaca la ortodoxie fiindca trebuie sa se supuna, nu conform constiintei lor. Nu! Mergi la biserica (fiindca sunt mai multe biserici decat scoli) si inveti religie. De asemenea poti promova religia celor care doresc sa te asculte fara sa-i obligi!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.11.2012, 22:46:56
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doar pareri personale:

Sustin ora de religie.

Majoritatea cartilor pe care le citesc sunt religioase.

Consider ca este importanta educatia religioasa.

Dar ea nu trebuie sa fie obligatorie si sa nu influenteze media. (Adica copii sa primeasca note fara ca acestea sa contribuie la media finala)

Ea trebuie sa fie dupa varsta de 10 ani si sa nu fie partizan cultica in scolile statului. (Adica predarea sa fie predata exact in modul in care sustine autorului articolului de pe acest site).

Parintii care doresc educatie religioasa in religia lor pentru copii lor sa ii duca la biserica, in scoli religioase nefinantate de stat, in tabere religioasa (si in alte sute de locuri... la libera alegere sau impusa de conducatorii religiei lor).

Parintii care doresc educatie religioasa pentru copii altora ar face bine sa fie politicosi si sa se abtina

Last edited by UNNOOM; 16.11.2012 at 22:55:36.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.11.2012, 22:50:36
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Da. Dar daca eram crestin intr.o scoala de baptisti nu veneam cu pretentia sa pun icoane pe pereti. Ei de ce fac lucrul acesta? De ce ne impun scoaterea icoanelor?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.11.2012, 22:51:40
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Cei care am ascultat-o pe acea doamna am intrebat-o daca copilul ei este singurul neortodox din clasa. Ea a raspuns ca mai sunt si reformati dar trebuie sa faca si ei religie!
Cred ca doamna respectiva nu era corect informata (ma mira acest lucru) ori a denaturat realitatea. Stiu din sursa sigura, ca parintele poate sa faca o cerere, in care sa spuna ca nu doreste sa isi lase copilul la ora de religie. Se poate ca ora de religie sa nu fie chiar ultima, astfel incat copilul sa plece acasa, si de aceea ramane in clasa (deoarece urmeaza alte ore dupa), dar asta nu inseamna ca face religia. El poate sa faca orice alta activitate in timpul acestei ore. Stiu asta de la o mamica care imi spunea ca daca nu doreste sa fie copilul in clasa la ora de religie, trebuie sa raspunda de el in acea ora, de aceea prefera sa il lase in clasa cu toate ca nu facea religia ca ceilalti copii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Proiectul de lege privind Statutul Minorităților Decebal Stiri, actualitati, anunturi 0 22.12.2012 20:02:27
Liturghia: sacrificiu actual în Cer ? Mihnea Dragomir Sfanta Liturghie 5 23.01.2012 12:33:44
Mai este actual? yawbaj Din Vechiul Testament 10 25.07.2010 21:08:05
Patriarhia critica presa PadreCory Biserica Ortodoxa si Massmedia 16 18.05.2008 10:35:06
Critica lui "Apocalypto" moricone Generalitati 13 26.01.2007 04:34:49