Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.06.2016, 00:13:18
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

De multe ori ma "cutremur" de importanta a ceea ce spunem aici.Ma gandesc cum imi scoate oamenii Dumnezeu in cale, ca sa fiu mai atent la ceea ce spun aici.
Am intalnit de curand o categorie de oameni, deci nu ca cei care i-am enumerat mai sus,( care au si posibilitati materiale si pot fi si un model ,familii stabile dar care amana o eventuala sarcina din motive de cariera sau altele multi ani, ssi la un moment dat aveau probleme in a avea o eventuala sarcina)care m-a facut sa mai scriu aici.

Era o mama care incepuse sa faca tratament cu vreo treizeci - patruzeci de ani in urrma.Nu putea tine o sarcina, dupa doua trei luni sau uneori mai mult pierdea sarcina.Ea a continuat cu tratamentul nu stiu daca si cu rugaciunea, ca femeia era in lacrimi la ce imi spunea.A avut opt astfel de sarcini pierdute.Si ea tot facea tratament, vroia asta.
La a noua sarcina femeia a nascut.Dar e bine sa nu fortezi norocul,dar tu poate ai o idee fixa.:-(
Dupa cum imi povesteste mama , fata respectiva la un moment dat isi jigneste teribil mama . Ca nu a facut nimic ptr ea.Ma rog jigniri mari nu e cazul sa le spun aici.Si o perioada mare de timp de cand e situatia asta.Ea(mama) biata a facut, insa una din cele mai mari probleme ale mamei, a fost, ca i-a facut totul pe plac fetei,nu a reusit sa se impuna singura suficient de mult in fata ei ca parrinte unic ,caci omul de langa ea a plecat destul de iute de langa ele...Si a rama singurra.
Viata a transmis un mesaj de Sus.De 8 orri."Oare poti duce treaba asta la capat!Vei ramane singura!Opreste-te!"
Ma rog femeia e necajita si de asta ca nu primeste inapoi nici macar o minima recunostinta ptr tot efortul depus de ea.

Va puteti bucura de copii si fiind nasi de botez la copii ,de care sa va atasati,copii a
unorr familii necajite, care au o nevoie reala de ajutor.Si cum am mai vazut dupa ani de
osteneli in a ajuta pe altii,poate Dumnezeu sa schimbe totul, in timp scurt, daca propria familie mai este impreuna.
Nu ati expus prea multe date aici, asa ca eu v-am dat dupa alte situatii care le-am intalnit in viata.
Domnul sa va ajute!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.06.2016, 12:51:15
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Johnnyw2013 - te rog sa incetezi sa mai scrii astfel de sfaturi sau idei.
Nu stiu daca esti femeie sau barbat si daca tu ai copii.
Nu stiu daca stii ce inseamna sa vrei mult sa ai copii si sa nu poti sa faci.
Nu stim nici povestea fetei care a scris acest fir.

Stiu ca vrei sa ajuti, dar te rog sa-ti imaginezi ca aceste lucruri pe care le scrii si nu numai tu ci si altii care nu stiu, fac foarte rau si nu ajuta.

Nici preotii nu prea stiu sa ne ajute sau sa ne spuna de ce se intampla acest lucru si care este voia lui Dumnezeu.

Sunt foarte nepotrivite comparatiile cu sfintii si sfintele din Biblie.
Este ca si cum ne-am compara cu un rege sau o regina si am zice: "Fac si eu ca ei ca sa am averi si castele". Nu putem asta.
Ei sunt regi/regine si au acele pozitii si averi din tata in fiu/fiica.
Ah, mai sunt cazuri rare in care cineva se casatoreste in familie regala.

Fiecare om are destinul lui si trebuie sa faca ceva din viata lui si sa lupte pentru orice. Nimic nu se rezolva de la sine.

Sigur ca trebuie sa ne rugam la bunul Dumnezeu si la sfintii Sai. Si El da sau nu da ceea ce-ti doresti.
La unii le da zeci de copii, la altii nu le da nici unul si nu din cauza ca unul e mai bun si altul mai putin. Poate ca adeseori este exact invers.

Sfatul cu botezatul de copii si ajutatul altora din jur care au nevoie, este partial bun.
Copiii aceia nu vor fi ai tai niciodata si n-ai nici un drept asupra lor, daca parintii nu vor.

Eu am o experienta si am invatat si m-am obisnuit cumva ca asta este voia lui Dumnezeu.
Dar golul si durerea vor ramane pana la moarte.
Nu ma bag sa dau sfaturi la altii, in fara ca trebuie sa se duca la medic sa faca investigatii si amandoi.
E posibil sa fie ceva marunt si sa se rezolve cu tratament, saumacar stii ca exista und diagnostic si nu vei putea avea copii.
Atunci poti sa urmezi alte cai daca ai bani.

Dar fiecare le stie pe ale lui. Este o problema foarte delicata.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.06.2016, 00:56:31
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Johnnyw2013 - te rog sa incetezi sa mai scrii astfel de sfaturi sau idei.
Nu stiu daca esti femeie sau barbat si daca tu ai copii.
Nu stiu daca stii ce inseamna sa vrei mult sa ai copii si sa nu poti sa faci.
Nu stim nici povestea fetei care a scris acest fir.
Jonny este nume masculin nu feminin. Joana este nume feminin. Am copii .

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nici preotii nu prea stiu sa ne ajute sau sa ne spuna de ce se intampla acest lucru si care este voia lui Dumnezeu.
Nu stiu, sau poate nici noi nu avem ureche, sa auzim ce vor sa ne spuna.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Fiecare om are destinul lui si trebuie sa faca ceva din viata lui si sa lupte pentru orice. Nimic nu se rezolva de la sine.

Sigur ca trebuie sa ne rugam la bunul Dumnezeu si la sfintii Sai. Si El da sau nu da ceea ce-ti doresti.
La unii le da zeci de copii, la altii nu le da nici unul si nu din cauza ca unul e mai bun si altul mai putin. Poate ca adeseori este exact invers.
Da de acord,eu am vrut sa subliniez ca ,cazul asta ultimul l-am intalnit acum trei zile si mi s-a parut correct, sa spun ceea ce spune viata concret.Nu ce vrem noi sa auzim.Daca ai fi auzit-o pe femeie ,iti spun eu ca ai fi meditat serrios.Adica ai facut mai bine de 5 ani tratament si nimic, si mai continui.Iar omul de langa nu era serios.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sfatul cu botezatul de copii si ajutatul altora din jur care au nevoie, este partial bun.
Copiii aceia nu vor fi ai tai niciodata si n-ai nici un drept asupra lor, daca parintii nu vor.
Nici femeia asta nu poti spune ca ea e parrintele ei,fata respectiva se poarta de parca ea ar fi mama mamei ei.Nici ea dupa cum se poarta fata ei, nu ai zice ca are te miri ce drepturi asupra ei.Poate ii acorda DIN PLIN dreptul de a plange.

Era tot pe aici ca cineva dadea sfaturi dure ,si cineva dadea replica, ca sa nu o mai faca ,ptr ca ,(cumva) ca ii sperie.Uneorri e mai bine sa te sperie cineva cu ceva, si in viata sa stii sa accepti un lucru sau functie de ce e concret sa te impaci cu o situatie.Viata e dura uneorri daca nu ii stii legile.Eu am expus ceea ce reiesea din cazul respectiv.
Fiecare om ,fiecare familie e unica.La unii nu se aplica ce e mai sus.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu am o experienta si am invatat si m-am obisnuit cumva ca asta este voia lui Dumnezeu.
Dar golul si durerea vor ramane pana la moarte.
Da inteleg perfect ceea ce spui,e clar ca ai o durere mare in suflet, si de pe margine dai cel mai bine sfaturi dar,... unneori e bine sa vezi ce spune viata concret.Si viata zice uneori asa:
Sunt multi copii orfani.N persoane nu pot avea.Ce i-ar impiedica pe persoanele alea mature sa ia copii aia la inceput in vacante, ca sa vada cum se acomodeaza unii cu altii si apoi poate definitiv ,daca se realizeaza o punte intre ei.
E clar ca este nevoie si de rugaciune si o viata duhovniceasca constanta.
Vezi ca ai PM Sophia.
Doamne ajuta Sophia!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 11.06.2016 at 01:08:57.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.06.2016, 21:48:15
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Copii abandonati sau orfani,carora le mor parintii si oameni care nu pot avea copii...le potriveste Dumnezeu pe toate(teoretic).

Oricum trebuie sa ne impacam cu orice ne este dat in viata si sa nu urmarim sa facem voia noastra.
Cand ne este mai greu ,sa ne amintim de Iov.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde