Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.10.2018, 17:28:52
Typo88 Typo88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.10.2018
Mesaje: 3
Implicit Am o intrebare

Buna ziua! Am o intrebare dar as vrea sa vorbesc cu un membru senior daca se poate printr-un mesaj privat (nu stiu cum sa trimit mesaje) Va multumesc anticipat :) Nimeni? Bine. Ce parere are biserica ortodoxa despre persoanele cu boli mintale (schizofrenie)? Sunt alungati, marginalizati, ignorati etc etc ?

Last edited by Typo88; 15.10.2018 at 17:49:26.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.10.2018, 18:02:36
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Typo88 Vezi mesajul
Buna ziua! Am o intrebare dar as vrea sa vorbesc cu un membru senior daca se poate printr-un mesaj privat (nu stiu cum sa trimit mesaje) Va multumesc anticipat :) Nimeni? Bine. Ce parere are biserica ortodoxa despre persoanele cu boli mintale (schizofrenie)? Sunt alungati, marginalizati, ignorati etc etc ?
Dar tu ce parere ai?
Si tu esti tot atat de ortodox ca si cei de aici, nu-i asa?
Biserica ortodoxa n-are pareri; preotii ortodocsi au pareri argumentate(dupa parerea lor)... ortodox.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.10.2018, 18:31:16
Typo88 Typo88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.10.2018
Mesaje: 3
Implicit

Tocmai la asta ma asteptam, sa fiu tratat in bataie de joc. Multumesc pentru raspuns.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.10.2018, 04:50:43
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Typo88 Vezi mesajul
Tocmai la asta ma asteptam, sa fiu tratat in bataie de joc. Multumesc pentru raspuns.
Te rog sa ma ierti!
Nu te-am tratat in bataie de joc si daca as fi in locul tau as intelege ca sunt invitat sa raspund in primul rand eu la tema acestui topic pentru a lamuri pe cei ce citesc acest subiect care e interesul tau.
Abia acum observ ca ai solicitat un dialog foarte rezervat(prin MP) la care nu s-a inscris nimeni, iar mesajul meu, desi e public, il admonestezi ca bataie de joc la sesibilitatea ta. Imi cer inca o data scuze.

A propos!
Te-ai gandit oare ca ar fi fost mai nimerit, daca nu chiar obligatoriu, sa-l intrebi asta pe... duhovnicul tau?
Prin grija lui Dumnezeu, fiecarui om i-a fost distribuit la nastere cate un inger; insa nu si duhovnic.

Pe undeva, intrebarea ta abrupta despre schizofrenii din biserica ortodoxa este putin ridicola(!!!) si de aceea te-am provocat pe tine la o detaliere.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.10.2018, 11:18:59
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Typo88 Vezi mesajul
Buna ziua! Am o intrebare dar as vrea sa vorbesc cu un membru senior daca se poate printr-un mesaj privat (nu stiu cum sa trimit mesaje) Va multumesc anticipat :) Nimeni? Bine. Ce parere are biserica ortodoxa despre persoanele cu boli mintale (schizofrenie)? Sunt alungati, marginalizati, ignorati etc etc ?
trebuie sa mergi direct la sursa, la un preot macar, dar eu ti-as propune sa cauti o lucrare mai ampla, subiectul e dificil, pentru ca boala e dificila.
parerea mea personala este ca exista schizofreni care au ajuns sfinti, altii au fost arsi pe rug, altii au pierit in timpul exorcizarilor, etc. e foarte dificil...

biserica care va vindeca un schizofrenic, orice biserica!, va primi premiul nobel.

ps.demetrius, omul nu s-a referit la bolnavii din interiorul bisericii domne... de unde ai scos-o? dar pot sa ma refer eu, daca vrei.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.10.2018, 13:35:03
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Typo88 Vezi mesajul
Buna ziua! Am o intrebare dar as vrea sa vorbesc cu un membru senior daca se poate printr-un mesaj privat (nu stiu cum sa trimit mesaje) Va multumesc anticipat :) Nimeni? Bine. Ce parere are biserica ortodoxa despre persoanele cu boli mintale (schizofrenie)? Sunt alungati, marginalizati, ignorati etc etc ?
Salut dragule,

Subiectul asta este foarte dificil deoarece tema in sine este extrem de confuza si pentru medicina.

Subiectul este intr-o zona in care atat Biserica Ortodoxa cat si medicina incearca sa ofere solutii.

Exista 2 aspecte aici:

1. Aspectul medical - daca exista cu adevarat unul, si medicamentatia asociata.

2. Aspectul sufletesc - de multe ori demonizarea, posedarea de rau este pusa de medicina ca "schizofrenie" si tratata "medical", cand de fapt este cu totul altceva.

Este un sfant rus care a fost aruncat la psihiatrie vreo 3 saptamani si care spunea ca "daca as avea evanghelia si crucea si cartile de slujba jumatate nu ar mai fi aici pentru ca nu sunt bolnavi trupeste".



Eu personal recomand:

1. Intarirea laturii duhovnicesti prin 1. spovedire, 2. rugaciuni in fiecare zi, 3. psaltire

2. Discutii cu mai multi medici in paralel.

Sa stii ca fara latura duhovniceasca nu vei face absolut nimic....


Si sa mai stii si ca am vazut tratati la psihiatrie multi cu "crize de epilepsie", care isi inghiteau limba, si care erau toata ziua la femei, la jocuri de noroc, care aveau o viata destrabalata, care aveau multe manifestari de tulburare demonica si care intai ar fi trebuit sa mearga la Biserica si apoi la medic....


Eu te-as sfatui sa te duci la mai multi preoti buni care stiu sa faca diferenta intra duhuri si boala fizica si care stiu sa iti zica: astia sunt demoni sau asta e boala a trupului.

Intai sa obtii un diagnostic duhovnicesc clar de la un preot bun sau de la un calugar foarte bun care sa iti zica in mod fara echivoc pe partea duhovniceasca ce se intampla cu tine.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.10.2018, 17:58:22
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
...
ps.demetrius, omul nu s-a referit la bolnavii din interiorul bisericii domne... de unde ai scos-o? dar pot sa ma refer eu, daca vrei.
Eu sunt responsabil doar de ceea ce am spus eu, nu si de ce intelegi tu.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.10.2018, 23:07:11
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Typo88 Vezi mesajul
Buna ziua! Am o intrebare dar as vrea sa vorbesc cu un membru senior daca se poate printr-un mesaj privat (nu stiu cum sa trimit mesaje) Va multumesc anticipat :) Nimeni? Bine. Ce parere are biserica ortodoxa despre persoanele cu boli mintale (schizofrenie)? Sunt alungati, marginalizati, ignorati etc etc ?
Vad ca esti un suflet extrem de sensibil,iar o minte bolnava nu inseamna un suflet bolnav,la fel cum nici invers nu se aplica.In general BO si BC a tratat bolile din sfera mentalului ca si posedari demonice,dat fiind gradul lor extrem de manifestare,insa in ultima vreme ii mai trimite si pe la psihiatri sau psihologi pentru a simplifica diagnoza.In general oamenii cu asfel de probleme sunt exclusi din societate si trimisi in sanatorii,centre sau efectiv tinuti acasa sub supraveghere.Asa cum a zis demetrius BO nu are ,inca,niste pareri generale formulate despre acest subiect,si multe altele,care sunt de actualitate.Pareri au doar oamenii,iar oamenii in general au pareri diferite chiar daca sunt in BO,sa zicem.In mod sigur,biserica va propune rugaciune,spovedanie,consiliere,maslu etc.Iarasi biserica nu ar trebuie sa alunge,marginalizeze sau ignore pe nimeni,deci implicit pe o persoana de acest gen,chiar din contra,ar trebui sa o ajute,fiindca face parte din misiunea ei.Insa,asa cum am spus,biserica este formata din oameni,iar acestia sunt diferiti,supusi greselii si tind sa uite care este scopul si misiunea bisericii si al omului in general.Daca mai esti pe forum poti gasi oameni cu care sa vorbesti in privat.Fi sigur ca nu a avut nimeni tendinta sa isi bata joc de tine sau subiectul tau.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.10.2018, 00:30:59
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Typo88 Vezi mesajul
Tocmai la asta ma asteptam, sa fiu tratat in bataie de joc.
Si ce te-ai mai fi bucurat!
Uite ca nu ti s-a dat inca satisfactie si nu te-a luat nimeni in bataie de joc.
E nasol sa vrei sa te victimzezi si sa n-ai motiv, nu-i asa?
Citat:
În prealabil postat de Typo88 Vezi mesajul
Ce parere are biserica ortodoxa despre persoanele cu boli mintale (schizofrenie)? Sunt alungati, marginalizati, ignorati etc etc ?
Sunt iubiti, sunt ingrijiti, sunt respectati ca fiinte umane.
Pentru ca si ei sunt unii care pot merge drept pe calea mantuirii.
Asa cum zice si marele prooroc Isaia: "Acolo va fi cale curată și cale sfântă se va chema și nu va trece pe acolo nimeni necurat și nici nu va fi acolo cale întinată. Chiar și cei fără de minte vor merge pe dânsa și nu se vor rătăci.".

Last edited by Dalian; 18.10.2018 at 00:36:14.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.10.2018, 17:34:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Typo88 Vezi mesajul
Buna ziua! Am o intrebare dar as vrea sa vorbesc cu un membru senior daca se poate printr-un mesaj privat (nu stiu cum sa trimit mesaje) Va multumesc anticipat :) Nimeni? Bine. Ce parere are biserica ortodoxa despre persoanele cu boli mintale (schizofrenie)? Sunt alungati, marginalizati, ignorati etc etc ?
Pe forum mai sunt doar cativa useri, unii nici nu sunt ortodocsi.
Legat de intrebarea ta, din cate stiu se considera ca cei cu probleme psihice se pot mantui, neavand discernamant.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare