Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.11.2007, 21:22:52
pavel92 pavel92 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2007
Mesaje: 21
Implicit

fratimiu iar ma intreaba cv : cainii unde se duc dupa moarte?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.11.2007, 22:19:49
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Dar citi ani are fratitu?...o fi auzit aberatiile de la tv pt copii de ciinii care se duc in raiul ciinesc, la asta te referi?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.11.2007, 22:33:31
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Sfantul Grigorie Palama spune: "Sufletul(forma vitala) fiecaruia din dobitoace......moare impreuna cu cel ce moare". Numai sufletul omului este nemuritor
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.11.2007, 23:20:35
pavel92 pavel92 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2007
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Dar citi ani are fratitu?...o fi auzit aberatiile de la tv pt copii de ciinii care se duc in raiul ciinesc, la asta te referi?
are 18 ani
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.11.2007, 20:25:48
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

-Doar omul are suflet animalele au doar viata finita.
-Trebuie sa ne ingrijim mai intai de sufletele noastre si mai apoi de animale.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.11.2007, 21:35:27
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Pentru ca noi oamenii mai si murim din cand in cand, ne mai intoarcem la o bere si povestim ca nu am vazut pe acolo pe unde am fost nici caine, pisica sau urangutan
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.11.2007, 00:31:43
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cosmin_lovin
-Doar omul are suflet animalele au doar viata finita.
-Trebuie sa ne ingrijim mai intai de sufletele noastre si mai apoi de animale.
Pentru secolul IV notiunea de suflet se folosea si in sens larg, desemma forma vitala in cazul fapturilor, se mai folosea expresia "suflet irational", mai tarziu se foloseste notiune de suflet doar in cazul omului, in sens restrans "suflet rational"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.11.2007, 09:40:08
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pavel92
fratimiu iar ma intreaba cv : cainii unde se duc dupa moarte?
chiar daca unii sfintzi au sustzinut ca nu exista raiuri shi pentru animale, ei bine iata ca ma intreb atunci de ce in Apocalipsa se prezinta diferite fiintze animal care stau in fatza tronului cel mare a lui Dumnezeu, din cer... de ce? Am impresia ca shi animalele au shi duh specific, o invatzatura de clan formata pe care o asculta, shi unele ajung shi in ceruri, asta daca ne gandim ca shi ele erau sacrificate in VT in locul pacatelor noastre, iar cum dupa venirea shi sacrificiul liber shi ascultator al lui Hristos pe Cruce pentru pacatele noastre, de cand noi avem cultul sacrificiului nesangeros shi sfant al Domnului doar in biserica creshtin-ortodocsa, deci odata cu legea cea noua a Harului shi deoarece Hristos a inviat din mortzi ieshind din iad, tot asha cred ca shi animalele care s-au sacrificat ele insele shi se sacrifica nesangeros ajutand oamenii in viatza lor ajung undeva in ceruri, fiind poate mici prieteni ai Domnului... iar animalele cele rele care ii omoara shi ii papa shi ii sperie pe oameni merg in iadul animalelor... deci chiar daca unii sfintzi sustzin raiul doar al oamenilor, tind sa cred pe baza descrierilor Apocaliptice shi a cartzilor vietzii deschise de Mielul Injunghiat, deci tind sa cred ca shi in Rai oamenii vor fi inconjuratzi shi de animale binecuvantate... shi daca ne amintim, exista parca ceva sfant care a propovaduit la ceva pasari, ratze shi berze, nu-mi amintesc cum il chema deci a propovaduit shi acestora cuvantul Evangheliei... iar parintele Arsenie Boca se mira cum de ursul il asculta shi facea ce ii cerea pe cand oamenii nu prea... :)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.11.2007, 11:27:15
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de pavel92
fratimiu iar ma intreaba cv : cainii unde se duc dupa moarte?
chiar daca unii sfintzi au sustzinut ca nu exista raiuri shi pentru animale, ei bine iata ca ma intreb atunci de ce in Apocalipsa se prezinta diferite fiintze animal care stau in fatza tronului cel mare a lui Dumnezeu, din cer... de ce? Am impresia ca shi animalele au shi duh specific, o invatzatura de clan formata pe care o asculta, shi unele ajung shi in ceruri, asta daca ne gandim ca shi ele erau sacrificate in VT in locul pacatelor noastre, iar cum dupa venirea shi sacrificiul liber shi ascultator al lui Hristos pe Cruce pentru pacatele noastre, de cand noi avem cultul sacrificiului nesangeros shi sfant al Domnului doar in biserica creshtin-ortodocsa, deci odata cu legea cea noua a Harului shi deoarece Hristos a inviat din mortzi ieshind din iad, tot asha cred ca shi animalele care s-au sacrificat ele insele shi se sacrifica nesangeros ajutand oamenii in viatza lor ajung undeva in ceruri, fiind poate mici prieteni ai Domnului... iar animalele cele rele care ii omoara shi ii papa shi ii sperie pe oameni merg in iadul animalelor... deci chiar daca unii sfintzi sustzin raiul doar al oamenilor, tind sa cred pe baza descrierilor Apocaliptice shi a cartzilor vietzii deschise de Mielul Injunghiat, deci tind sa cred ca shi in Rai oamenii vor fi inconjuratzi shi de animale binecuvantate... shi daca ne amintim, exista parca ceva sfant care a propovaduit la ceva pasari, ratze shi berze, nu-mi amintesc cum il chema deci a propovaduit shi acestora cuvantul Evangheliei... iar parintele Arsenie Boca se mira cum de ursul il asculta shi facea ce ii cerea pe cand oamenii nu prea... :)
Sa nu uitam ca Apocalipsa este o carte plina de simboluri. Cle patru fiinte au fost considerate de catre Irineu ca simboluri ale celor patru evanghelisti. Mielul injunghiat este Hristos. Alte fiinte ii simbolizeaza pe Heruvimi si Serafimi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.11.2007, 11:59:39
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule, sa nu cadem in simbolism pentru spiritism... dar aceste fiintze nevazute de ochii noshtri precis exista... shi aripile ingereshti nu se aseamana ele tocmai cu aripile unor fiintze superioare deosebite de oameni? Iar Raiul are shi insushiri materiale shi nu doar spirituale... eu asha banuiesc ca bogatziile shi frumusetzile raiului sunt fara asemanare, dar nu sunt iluzii omeneshti, spiritiste, ci imparatzia veshnica in care vor intra binecuvantatzii Tatalui Ceresc dupa trecerea prin moarte, inviind cu Hristos... deci eu nu intuiesc cum ca v-a fi un rai iluzoriu de dupa moarte ci unui Rai care coboara de la Dumnezeu shi uneori se deslusheshte inca din aceasta viatza... :)
Reply With Quote
Răspunde