Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.03.2009, 08:32:16
alleex alleex is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2009
Mesaje: 1
Implicit Relatiile incepute in post.

Buna ziua,
Am si eu o intrebare: e pacat sa incepi o relatie in post? Din punct de vedere crestinesc. O relatie inceputa in post poate dura?
Eu am inceput o relatie in Postul Craciunului si in Postul Pastelui ne-am despartit. Ea a inceput o noua relatie, acum in Postul Pastelui. Poate dura relatia ei? E binecuvantata? Ea tine foarte mult la credinta. O vreau inapoi, dupa post.
Va multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.03.2009, 08:55:33
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alleex Vezi mesajul
Buna ziua,
[SIZE=3][COLOR=green]O vreau inapoi, dupa post.[/COLOR][/SIZE]
Va multumesc.
[COLOR=green]Hihihi, domunu' Goe! Da' ea vrea, te mai vrea?[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.03.2009, 09:41:08
janina janina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Locație: bucurești
Mesaje: 92
Exclamation

Ce tare dar de ce te lovești mereu de post? întreabă mai bine un Duhovnic știi era un verset în biblie cu o femee care a ținut un frate un cumnat și tot așa pt moștenire că așa era în acele vremuri și cînd a murit și femeea respectivă cineva l-a întrebat pe Domnul-
Doamne a cui va fi femeea povestindu-i relațiile la care le-a avut de rudenie-la care domnul a spus-Vă rătăciți pe voi și sciptura o nesocotiți! -caută acolo -depinde de relație -Apostolul spune-toate îmi sînt îngăduite dar nu și de folos-cred că undeva la mijloc este credința ta
este bine să nu ameteci una cu cealaltă
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.03.2009, 10:11:41
etbag etbag is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.05.2008
Locație: Timisoara
Mesaje: 4
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru etbag
Lightbulb

Nu uita ca unul din rolurile postului este infranarea trupului! Asadar, conteaza mult tipul de relatie pe care o incepi in aceasta perioada. Daca e o relatie in care predomina atractia fizica nu stiu cat de binecuvantata este sa o incepi in aceasta perioada.
Iar in ce te priveste: dupa trenuri si femei sa nu alergi niciodata! Ai spus ca ea este o persoana care tine mult la credinta... Poate ar trebui si tu sa incepi sa te rogi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.03.2009, 10:11:52
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nu are nici o legatura postul cu trainicia unei relatii intre crestini (adica in sensul ca o poate afecta).
Sa ne ferim de superstitii si clacule de genul: perioada anului, zodiac si alte balarii.

Sfantul Teofan Zavoratul spune: "Cautarea sotiei se face cu post si cu rugaciune."

Fii linisitit, daca nu se intoarce, va randui Domnul altceva mai bun.
Lucrurile trebuie vazute mai de la distanta, ca sa fie vazute asa cum sunt.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.03.2009, 10:22:20
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de etbag Vezi mesajul
Nu uita ca unul din rolurile postului este infranarea trupului! Asadar, conteaza mult tipul de relatie pe care o incepi in aceasta perioada. Daca e o relatie in care predomina atractia fizica nu stiu cat de binecuvantata este sa o incepi in aceasta perioada.
Iar in ce te priveste: dupa trenuri si femei sa nu alergi niciodata! Ai spus ca ea este o persoana care tine mult la credinta... Poate ar trebui si tu sa incepi sa te rogi.
[COLOR=green]Sigur! Valabil și pentru femei. [/COLOR]
[COLOR=green]Niciodată să nu fugi după autobuz, vine altul![/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.03.2009, 12:36:33
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Nu cred ca are importanta momentul cand se incepe o relatie....post sau nu. Daca te gandesti din pct. de vedere sexual, nu are nici o importanta deoarece tot pacatuiesti, nefiind cununati. Multi se inseala tinand postul doar de la alimente in anume perioade ale anului si atat. In rest traiesc necununati, nu s-au spovedit si impartasit de ani de zile, femeile fac avorturi....mai bine ar manca de dulce si in schimb s-ar apropia de Hristos cu ajutorul unui duhovnic. Am o cunostinta care era fff. suparata in urma cu cativa ani deoarece a trebuit sa faca avort in saptamana mare la presiunea sotului, care nu o mai suporta stand in pat sau vomand. Ea era suparata NU PT. CA A FACUT AVORT, (deci din cauza pacatului), ci din cauza momentului cand s-a intamplat, ea dorind dupa Paste, stiind ca in saptamana mare nu e bine....Trebuie sa invatam sa facem diferenta intre pacat si virtute, intre ce ne invata biserica si ce ne spun babele, intre adevar si superstitie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.03.2009, 14:27:32
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

silvestar

Sigur! Valabil și pentru femei.
Niciodată să nu fugi după autobuz, vine altul!


adorcrysti

buna ziua
dupa cum bine stim toti suntem la fel prin creatia Domnului insa diferiti prin conceptiile noastre
cat legat de metafora cu autobuzul,vine intotdeauna altul ,insa in unul poti sta comod pe scaun si in altul poti sta in picioare,indiferent cum e bine ajungi la desinatie,insa felul cum o facem are relevanta
post usor!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.03.2009, 15:26:29
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Smile

Citat:
În prealabil postat de adorcrysti Vezi mesajul
silvestar

Sigur! Valabil și pentru femei.
Niciodată să nu fugi după autobuz, vine altul!


adorcrysti

buna ziua
dupa cum bine stim toti suntem la fel prin creatia Domnului insa diferiti prin conceptiile noastre
cat legat de metafora cu autobuzul,vine intotdeauna altul ,insa in unul poti sta comod pe scaun si in altul poti sta in picioare,indiferent cum e bine ajungi la desinatie,insa felul cum o facem are relevanta
post usor!
Ce bine spus....
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.03.2009, 17:38:15
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Cred ca legtura intre autobus/tren etc si oameni este de la sine deplasata deoarece in primul rind noi sintem umani, in la doilea rind, orice legtura inceputa cu sau prin rugaciune si post, va fii binecuvintata, iar ceea ce incepe la intimplare...nu se stie.
La modul practic si crestinesc: ca sa ai o legatura cu cineva, mai intai te rogi si tii un post si ceri de la Dumnezeu persoana potrivita pentru tine, pentru care sa obtii si o binecuvintare. Altfel, se intimpla cum s-a intimplat prima oara: o relatie inceputa intr-un post si terminata rapid cu un alt post, ceea ce nu are legatura cu postul propriuzis.

Te duci la duhovnic, ceri dezlegare sa te rogi pentru tine , incepi postul si rugaciunile sugerate de duhovnic, si vei iesi cu bine din povestea cu casatoria.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatiile dintre preoti dorinastoica14 Preotul 12 29.03.2010 13:01:59
Ce se intimpla cu relatiile de familie in Rai Narcis31 Generalitati 3 09.03.2010 18:23:57
Relatiile ortodocsilor cu neortodocsii Hector Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 25 21.11.2009 16:35:22
Postul si relatiile dintre sot si sotie cmihai Pocainta 30 10.02.2009 14:23:52
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 01:39:19