Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #681  
Vechi 14.05.2009, 21:06:11
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit Ravas de prigoana

" Precum doreste cerbul izvoarele apelor, asa te doreste Biserica din sat pe tine, fiule.
Dragul mamei, voi pune scrisoarea aceasta langa altarul pustiit, pe masuta care odata primea pomelnice: Cel de Sus o poate duce la tine.
Biserica te asteapta cum Hristos astepta Invierea. Tu ai ridicat-o, tu ai slujit- in ea, tu i-ai dat viata. De cand te-au pus in catuse pentru credinta, parca cineva a pus in lanturi si lacasul sfant - primul si cel mai drag copil al tau.
In lipsa ta a imbatranit Biserica toata ; Maica Domnului aproape a orbit in icoana, plangandu-te langa mine. Sfintii parca s-au cocosat asteptandu-te. Doctorii fara de arginti par franti de oboseala: cred ca nu mai prididesc sa va ingrijeasca. Mucenicii de ieri vor sa se intoarca in temnitele pe care le cunosc de sute de ani si sa ramana cu mucenicii de azi. Sa fie alaturi de voi.
Fiule, fara tine Biserica e o floare care se usuca. Vino si slujeste in ea si isi va reveni.
Intoarce-l, Doamne, aici, intoarce-l degraba !
Inainte ca Biserica sa se ofileasca ! "

Din revista "Atitudini", nr.3/2008
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #682  
Vechi 15.05.2009, 15:55:35
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Trei fețe
Copilul râde: [COLOR=navy]"[/COLOR][COLOR=teal]Înțelepciunea și iubirea mea e jocul."[/COLOR]
Tânărul cântă: "[COLOR=red]Jocul și înțelepciunea mea-i iubirea."[/COLOR]
Bătrânul tace: "Iubirea și jocul meu e-nțelepciunea."(Lucian Blaga)
Reply With Quote
  #683  
Vechi 16.05.2009, 00:12:23
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

" Dezbraca-mi, Doamne, fiinta de patimile toate
Ca sa raman Adamul neprihanit,
Apoi ma naste iarasi din zorile-Ti curate
Ca pe-un izvor de roua ori ca pe-un mugur crud!

Iubeste-mi, Doamne, lutul, iubeste-mi zestrea data
Pe care cu migala suflat-ai Duhul Sfant,
Sa-ti simt din nou caldura ce o simteam odata
Cand inca nu cazusem din cer pe-acest pamant!

Scufunda-mi, Doamne, trupul si sufletul sihastru
In roua ce din Ceruri o strangi in palma Ta
Si-mi prinde iar privirea in ochiul Tau albastru
Pentru acele vremuri cand langa noi vei sta! "
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #684  
Vechi 16.05.2009, 00:29:57
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

"O, Adevăr, care Dumnezeu ești, fă să fiu una cu tine într-o dragoste veșnică. În Tine sălășluiește tot ceea ce doresc, tot ceea ce vreau. Toți învățații să tacă, toată făptura să amuțească în fața Ta, grăiește-mi numai Tu."
"Iubirea lui Dumnezeu față de cel mai mare păcătos este mai mare decât iubirea celui mai mare sfânt față de Dumnezeu."

Parintele Arsenie Boca

Reply With Quote
  #685  
Vechi 16.05.2009, 01:10:32
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

[quote=Carine;131346]
Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
Se intoarce Dumnezeu in Romania,
de Petru Dugulescu


Se-ntoarce Dumnezeu in Romania,
Trecand prin vama, fara pasaport!
S-alunge pe tirani si tirania,
Sa ne aduca-n tara omenia,
O marfă ce-am vandut-o la export.

Sunt indignata!!!! Daca nici in Romania nu o fi omenie!!! Veniti sa vedeti cum sunt oamenii in Franta. Dar nu sa veniti in vizita, in vacanta sau cu nu stiu ce burse, veniti sa vedeti cum e viata adevarata aici dupa mai ulte luni de stat. De ce ne defaimam tara asa, incetati!!!
Draga mea, semnez alaturi de tine! Tot in Franta traiesc si nu stiu unde o fi exporatat romanul omenia, dar sigur nu in Franta. Romanii nu au exportat omenia, ci este acasa, cuminte, smerita ... Cine are ochi de vazut sa vada!
Reply With Quote
  #686  
Vechi 16.05.2009, 01:20:10
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Cioran

Citat:
În prealabil postat de adorcrysti Vezi mesajul
"Rugăciunea celui trist n-are putere s-ajungă până la Dumnezeu."
E Cioran


Rugaciunea intotdeauna ajunge la Dumnezeu si chiar de esti trist sau necajit,dar te rogi catusi de putin,rugaciunea are putere sa ajunga la Dumnezeu.
Pertinent raspuns peste timp pentru Cioran. Ma prind fiorii cand il citesc (mai mult de nevoie decat de voie)... Un ateu care "cugeta" ale Domnului...
Reply With Quote
  #687  
Vechi 16.05.2009, 16:14:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Isihie Sinaitul :

Trezvia este o metodă duhovnicească durabilă, urmărită cu râvnă, care, cu ajutorul lui Dumnezeu, izbăvește pe om cu totul de gânduri și cuvinte pătimașe și de fapte rele ; urmărită astfel, ea îi dăruiește apoi cunoștința sigură a lui Dumnezeu cel necuprins, atât cât e cu putință, si dezlegarea tainelor dumnezeiești și ascunse. Ea împlinește toată porunca lui Dumnezeu din Vechiul și Noul Testament și aduce tot binele veacului ceva să vie. Ea e propriu zis curăția inimii, care , di pricina măreției și a frumuseții ei , sau mai bine zis din neatenția și negrija noastră, e azi atât de rară printre monahi. Pe aceasta o fericește Hristos, zicând : " Fericiți cei curați cu inima căci aceia vor vedea pe Dumnezeu". Așa fiind, ea se cumpără foarte scump.
Trezvia dăinuind mult în om, se face călăuză a vieții drepte și plăcute lui Dumnezeu. Iar urcușul în aceasta ne deprinde cu contemplația și cu felul cum trebuie să punem în mișcare , în chip cuvenit, cele trei părți ale sufletului și să ne păzim fără greșeală simțurile. Ea sporește în fiecare zi cele patru virtuți generale, în cel ce se împărtășește de ea.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #688  
Vechi 16.05.2009, 16:39:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sfântul Simeon Noul Teolog :

Dacă fugi de lume, ia seama să nu dai sufletului mângâieri la început și să o cercetezi pe aceasta, chiar dacă te silesc să faci aceasta toate rudeniile și toți prietenii. Căci pe ei îi îndeamnă la aceasta demonii pentru a stinge căldura inimii tale. Chiar dacă nu-ți vor putea împiedica cu desăvârșire hotărârea, ei o vor face cu siguranță mai moale și mai slab.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #689  
Vechi 16.05.2009, 16:53:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Întâmplările supărătoare ( necazuri ) - Isaac Sirul

Dacă în întâmplările supărătoare vei privi doar la înfățișarea exterioară și nu vei cerceta și privi și rănile tale ascunse care le-au pus în mișcare, atunci cu cât vei protesta, cu atât îți vei spori răul și-l vei adăuga la nenorocirea pe care ți-ai atras-o singur. Și vei fi aruncat de la un țărm la altul, asemenea valurilor mării care se întâlnesc și se izbesc mereu unele de altele.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #690  
Vechi 17.05.2009, 20:42:37
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dacă fugi de lume, ia seama să nu dai sufletului mângâieri la început și să o cercetezi pe aceasta, chiar dacă te silesc să faci aceasta toate rudeniile și toți prietenii. Căci pe ei îi îndeamnă la aceasta demonii pentru a stinge căldura inimii tale. Chiar dacă nu-ți vor putea împiedica cu desăvârșire hotărârea, ei o vor face cu siguranță mai moale și mai slab.
Iertare, dar mărturisesc că nu înțeleg mesajul din pricina textului. Pronumele demonstrativ "aceasta” ține locul cărui substantiv?
- în contextul ”și să o cercetezi pe aceasta” , se referă la ”lume”?
- în contextul ”chiar dacă te silesc să faci aceasta...” ... cărui substantiv îi ține locul?
-”Căci pe ei îi îndeamnă la aceasta demonii...” - ce substantiv substituie?

Gramatical, textul include și alte neclarități... \\\\\în final nu-mi dau seama dacă ”mai moale și mai slab” sunt adjective pentru substantivul ”hotărârea”? În cazul acesta, ar exista un dezacord. Dacă sunt adverbe, atunci textul se încâlcește și mai mult...

Vă rog mult, o traducere în limba română de astăzi pentru a putea pătrunde ideea textului.

Cu mulțumiri! Doamne ajută!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poezii preferate... silverstar Generalitati 878 10.10.2023 20:27:07
Cugetari din Dharma florin.oltean75 Alte Religii 1983 10.01.2018 09:08:51
Cugetari ORTODOXE ! cristiboss56 Pocainta 80 02.07.2015 21:05:47
Cugetari si Citate Ortodoxe adorcrysti Generalitati 90 12.11.2014 21:55:18
Vorbe de duh mena2376 Intrebari utilizatori 6 27.06.2012 01:45:50