Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #761  
Vechi 19.10.2010, 22:28:27
DAMIAN DAMIAN is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 168
Implicit

Suferi de pe urma nedreptății unui om rău? Iartă-l, ca să nu fiți astfel doi oameni răi!
Reply With Quote
  #762  
Vechi 19.10.2010, 22:32:23
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DAMIAN Vezi mesajul
Știi, știi bine că nici o virtute nu este egală cu răbdarea, ea mai cu seamă este împărăteasa virtuților, temelia faptelor bune, limanul cel neînvălurat, pacea în războaie, liniștea în furtună, întărirea în mijlocul uneltirilor. Răbdarea te face mai tare ca diamantul. Răbdarea nu poate fi biruită nici cu arme, nici de oști, nici de mașini de război, nici de săgeți, nici de lănci, nici de oștirile demonilor, nici de falangele înfricoșătoare ale puterilor potrivnice, nici chiar de diavolul, cu toată oștirea și iscusința lui.
Citat:
În prealabil postat de DAMIAN Vezi mesajul
Nu există artă mai frumoasă decât arta educației. Pictorul și sculptorul fac doar figuri fără viață, dar educatorul crează un chip viu; uitându-se la el, se bucură și oamenii, se bucură și Dumnezeu.
Citat:
În prealabil postat de DAMIAN Vezi mesajul
Sărăcia sau bogăția nu pot învinge dragostea, dar dragostea poate învinge și sărăcia, și bogăția.
Citat:
În prealabil postat de DAMIAN Vezi mesajul
Ești bogat? Foarte bine. Ești zgârcit? Foarte rău. Nu cei bogați vor fi osândiți, ci aceia care slujesc bogăției
Citat:
În prealabil postat de DAMIAN Vezi mesajul
Acela este cu adevărat liber, care trăiește pentru Hristos. El se află deasupra tuturor nenorocirilor. Dacă el însuși nu va voi să-și facă vreun rău, atunci niciodată altul nu va fi în stare să-i facă acest lucru.
Citat:
În prealabil postat de DAMIAN Vezi mesajul
Smerenia nu înseamnă ca un păcătos să se socotească pe sine cu adevărat păcătos, ci smerenie este când cel care știe că a făcut multe și mari fapte bune, să se considere păcătos și nemeritos.
Citat:
În prealabil postat de DAMIAN Vezi mesajul
De ar fi cineva chiar și Petru sau Pavel sau Iacov sau Ioan și i-ar lipsi ajutorul dumnezeiesc, ușor ar fi învins; s-ar împiedica și ar cădea.
Mari si frumoase cuvinte ai spus pe acest topic, frate DAMIAN; imi pare rau ca m-am luat de fratia ta. Iarta-ma! Sincer, m-am folosit de aceste cuvinte. Esti intradevar binecuvantat de Dumnezeu sa ai o asemenea putere si cunoastere de a gandi si de a spune aceste cuvinte pline de Duh Sfant! Domnul sa te intelepteasca si pe viitor spre a ne hrani si noi din intelepciunea pe care fratia ta ai castigat, caci altfel nu stiu de unde puteau iesi aceste cuvinte frumoase, decat de la Dumnezeu care ti-a dat acest har!!! Roaga-te si pentru noi pacatosii!

Mare este slava lui Dumnezeu si mari daruri face oamenilor, asa cum a facut cu fratele DAMIAN, parintele DAMIAN as spune! Iarta-ma, parinte in intelepciunea cuvantului, pe mine Gheorghe preotul cel mai pacatos si gangav in fapte!

Iertati-ma si voi fratilor, ceilalti si nu va tulburati, caci vremea este a ispitelor!
Reply With Quote
  #763  
Vechi 19.10.2010, 22:37:58
DAMIAN DAMIAN is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 168
Implicit

Târziu de tot Te-am iubit, o, Tu, Frumusețe atât de veche, și totuși atât de nouă, târziu de tot Te-am iubit. Și iată că Tu Te aflai înlăuntrul meu, iar eu în afară, și eu acolo, în afară, Te căutam și dădeam năvală peste aceste lucruri frumoase pe care Tu le-ai făcut, eu, cel lipsit de frumusețe. Tu erai cu mine, dar eu nu eram cu Tine; mă țineau departe de Tine acele lucruri care, dacă n-ar fi fost întru Tine, nici n-ar fi existat. M-ai chemat și m-ai strigat și ai pus capăt surzeniei mele. Ai fulgerat și ai strălucit, și ai alungat orbirea mea; ai răspândit mireasmă și eu am inspirat, și acum Te urmez cu înfocare; am gustat din Tine și acum sunt înfometat și însetat după Tine; m-ai atins doar și m-am și aprins de dor după pacea Ta.
Reply With Quote
  #764  
Vechi 19.10.2010, 22:50:01
DAMIAN DAMIAN is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 168
Implicit

Nu trebuie să-ți deschizi inima în fața altora fără trebuință. Dintr-o mie se poate găsi numai unul care ar fi în stare să păstreze taina ta. Și când noi înșine n-o păstrăm în sufletul nostru, putem nădăjdui că ea ar putea fi păstrată de alții? Cu omul simplu trebuie să vorbești despre lucrurile omenești, iar cu omul înzestrat cu înțelepciune duhovnicească trebuie să vorbești despre cele cerești.
Reply With Quote
  #765  
Vechi 19.10.2010, 22:53:19
DAMIAN DAMIAN is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 168
Implicit

M-a copleșit o lumină orbitoare asemănătoare unei raze de soare. Când mi-am întors ochii către această lumină nespus de frumoasă, l-am văzut pe Domnul nostru Iisus Hristos în slava sa, având înfățișarea unui fiu al omului, înconjurat de oștile cerești: îngeri, arhangheli, heruvimi și serafimi. Cât despre mine, am primit o binecuvântare specială
Reply With Quote
  #766  
Vechi 19.10.2010, 23:00:55
raisa2006 raisa2006 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DAMIAN Vezi mesajul
Târziu de tot Te-am iubit, o, Tu, Frumusețe atât de veche, și totuși atât de nouă, târziu de tot Te-am iubit. Și iată că Tu Te aflai înlăuntrul meu, iar eu în afară, și eu acolo, în afară, Te căutam și dădeam năvală peste aceste lucruri frumoase pe care Tu le-ai făcut, eu, cel lipsit de frumusețe. Tu erai cu mine, dar eu nu eram cu Tine; mă țineau departe de Tine acele lucruri care, dacă n-ar fi fost întru Tine, nici n-ar fi existat. M-ai chemat și m-ai strigat și ai pus capăt surzeniei mele. Ai fulgerat și ai strălucit, și ai alungat orbirea mea; ai răspândit mireasmă și eu am inspirat, și acum Te urmez cu înfocare; am gustat din Tine și acum sunt înfometat și însetat după Tine; m-ai atins doar și m-am și aprins de dor după pacea Ta.
e citat din fericitul Augustin ?
Reply With Quote
  #767  
Vechi 19.10.2010, 23:02:27
DAMIAN DAMIAN is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 168
Implicit

Dacă primele semne ale fericirii viitoare ne umplu inima de atâta blândețe, de atâta bucurie, ce să mai spunem de fericirea care îi așteaptă în Împărăția Cerurilor pe toți cei care plâng pe Pământ?

citat din Sfântul Serafim de Sarov
Reply With Quote
  #768  
Vechi 19.10.2010, 23:11:36
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DAMIAN Vezi mesajul
Suferi de pe urma nedreptății unui om rău? Iartă-l, ca să nu fiți astfel doi oameni răi!
Bine faci, fratia ta, ca semeni seminte de intelepciune pe acest forum,
ca poate s-or imputina cele de vrajba sau de galceava si s-or inmulti
cele bune si frumoase si adevarate. La cat mai multe astfel de postari.
Domnul fie cu fratia ta si cu noi toti!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #769  
Vechi 19.10.2010, 23:24:23
DAMIAN DAMIAN is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 168
Implicit

“Nu este nimic mai sarac decat capul care face filosofie despre Dumnezeu, fara Dumnezeu” – Sf. Ioan Scararul
Reply With Quote
  #770  
Vechi 19.10.2010, 23:51:35
DAMIAN DAMIAN is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 168
Implicit

Este foarte primejdios sa vorbesti despre Dumnezeu, ceea ce iti vine in minte, oricat de adevarat ti s-ar infatisa cale vorbite. Cuvantul adevarat despre Dumnezeu, este numasi cuvantul lui Dumnezeu” – Sf. Ioan Scararul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poezii preferate... silverstar Generalitati 878 10.10.2023 20:27:07
Cugetari din Dharma florin.oltean75 Alte Religii 1983 10.01.2018 09:08:51
Cugetari ORTODOXE ! cristiboss56 Pocainta 80 02.07.2015 21:05:47
Cugetari si Citate Ortodoxe adorcrysti Generalitati 90 12.11.2014 21:55:18
Vorbe de duh mena2376 Intrebari utilizatori 6 27.06.2012 01:45:50