Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.02.2010, 21:33:37
luceafaruldincer
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Orice veți cere de la Tatăl în numele Meu El vă va da

"1. Acestea vi le-am spus, ca să nu vă smintiți.
2. Vă vor scoate pe voi din sinagogi; dar vine ceasul când tot cel ce vă va ucide să creadă că aduce închinare lui Dumnezeu.
3. Și acestea le vor face, pentru că n-au cunoscut nici pe Tatăl, nici pe Mine.
4. Iar acestea vi le-am spus, ca să vă aduceți aminte de ele, când va veni ceasul lor, că Eu vi le-am spus. Și acestea nu vi le-am spus de la început, fiindcă eram cu voi.
5. Dar acum Mă duc la Cel ce M-a trimis și nimeni dintre voi nu întreabă: Unde Te duci?
6. Ci, fiindcă v-am spus acestea, întristarea a umplut inima voastră.
7. Dar Eu vă spun adevărul: Vă este de folos ca să mă duc Eu. Căci dacă nu Mă voi duce, Mângâietorul nu va veni la voi, iar dacă Mă voi duce, Îl voi trimite la voi.
8. Și El, venind, va vădi lumea de păcat și de dreptate și de judecată.
9. De păcat, pentru că ei nu cred în Mine;
10. De dreptate, pentru că Mă duc la Tatăl Meu și nu Mă veți mai vedea;
11. Și de judecată, pentru că stăpânitorul acestei lumi a fost judecat.
12. Încă multe am a vă spune, dar acum nu puteți să le purtați.
13. Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul; căci nu va vorbi de la Sine, ci toate câte va auzi va vorbi și cele viitoare vă va vesti.
14. Acela Mă va slăvi, pentru că din al Meu va lua și vă va vesti.
15. Toate câte are Tatăl ale Mele sunt; de aceea am zis că din al Meu ia și vă vestește vouă.
16. Puțin și nu Mă veți mai vedea, și iarăși puțin și Mă veți vedea, pentru că Eu Mă duc la Tatăl.
17. Deci unii dintre ucenicii Lui ziceau între ei: Ce este aceasta ce ne spune: Puțin și nu Mă veți mai vedea, și iarăși puțin și Mă veți vedea, și că Mă duc la Tatăl?
18. Deci ziceau: Ce este aceasta ce zice: Puțin? Nu știm ce zice.
19. Și a cunoscut Iisus că voiau să-L întrebe și le-a zis: Despre aceasta vă întrebați între voi, că am zis: Puțin și nu Mă veți mai vedea și iarăși puțin și Mă veți vedea?
20. Adevărat, adevărat zic vouă că voi veți plânge și vă veți tângui, iar lumea se va bucura. Voi vă veți întrista, dar întristarea voastră se va preface în bucurie.
21. Femeia, când e să nască, se întristează, fiindcă a sosit ceasul ei; dar după ce a născut copilul, nu-și mai aduce aminte de durere, pentru bucuria că s-a născut om în lume.
22. Deci și voi acum sunteți triști, dar iarăși vă voi vedea și se va bucura inima voastră și bucuria voastră nimeni nu o va lua de la voi.
23. Și în ziua aceea nu Mă veți întreba nimic. Adevărat, adevărat zic vouă: Orice veți cere de la Tatăl în numele Meu El vă va da. "

Daca cererea nu este indeplinita ce ar insemna?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.02.2010, 21:38:02
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

"Orice veți cere de la Tatăl în numele Meu El vă va da"

Acest "in numele Meu" imi sugereaza intr-un fel si cererea DREAPTA, adica sa cerem cele ce ne sunt de folos, nu cele ce ne pot vatama. Uneori ne mai da Dumnezeu si din acelea, ca sa tragem o lectie.
Omul vreau mereu aia si aia si aia, dar greu isi da seama ce ii este cu adevarat de folos. De aceea "FACA-SE VOIA TA" este o rugaciune desavarsita.

Daca te rogi pentru ceva care iti este de folos - de exemplu, te rogi sa poti birui o patima - si vezi ca tot te biruieste, orice ai face... aici trebuie multa rabdare, rugaciune din ce in ce mai puternica, lacrimi de pocainta... dar mai ales RABDARE!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.02.2010, 21:40:32
luceafaruldincer
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Adevărat, adevărat zic vouă: Orice veți cere de la Tatăl în numele Meu El vă va da. "
Dar daca nu se indeplineste, inseamna ca acel adevarat este fals?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.02.2010, 21:53:05
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luceafaruldincer Vezi mesajul
Adevărat, adevărat zic vouă: Orice veți cere de la Tatăl în numele Meu El vă va da. "
Dar daca nu se indeplineste, inseamna ca acel adevarat este fals?
...depinde ce cerem! Daca cerem sa castigam la Superbingo Metropolis, evident ca nu ne va ajuta! Orice cerem cu credinta in numle Sau ne va da! Dar ceea ce vom cere sa fie de folos sufletului nostru sau in folosul Aproapelui!
Daca cerem si noua ni se pare ca nu ne aude Dumnezeu, asta nu inseamna ca nu ne-a auzot rugaciunea:
- ne pune la incercare CREDINTA IN EL... cum? daca STARUIM in ceea ce cerem!
- daca vrem cu adevarat ceea ce cerem si nu ne dam batuti.
- poate ceea ce cerem nu ne este de folos, si de aceea nu ne va da!
- daca nu este timpul ca sa ne folosim de ceea ce cerem, El nu ne va da inca!
Dar sa nu scadem in credinta si in ajutorul poate „intarziat” al Sau!!! Ci sa fim multumitori fata de tot ce avem chiar si pt lipsa! Si sa nu deznadajduim! Daca cedam si nu mai cerem, inseamna ca nu avem credinta in ajutorul Lui! Daca nu avem nadejde in ajutorul Lui, atunci in CINE???

Psalmul 22
1. Domnul mă paște și nimic nu-mi va lipsi. 2. La loc de pășune, acolo m-a sălășluit; la apa odihnei m-a hrănit. 3. Sufletul meu l-a întors, povățuitu-m-a pe căile dreptății, pentru numele Lui. 4. Că de voi și umbla în mijlocul morții, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine ești. 5. Toiagul Tău și varga Ta, acestea m-au mângâiat. 6. Gătit-ai masă înaintea mea, împotriva celor ce mă necăjesc; uns-ai cu untdelemn capul meu și paharul Tău este adăpându-mă ca un puternic. 7. Și mila Ta mă va urma în toate zilele vieții mele, ca să locuiesc în casa Domnului, întru lungime de zile.
__________________
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.02.2010, 21:57:53
luceafaruldincer
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Și Eu zic vouă: Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
10. Că oricine cere ia; și cel ce caută găsește, și celui ce bate i se va deschide.
11. Și care tată dintre voi, dacă îi va cere fiul pâine, oare, îi va da piatră? Sau dacă îi va cere pește, oare îi va da, în loc de pește, șarpe?
12. Sau dacă-i va cere un ou, îi va da scorpie?
13. Deci dacă voi, răi fiind, știți să dați fiilor voștri daruri bune, cu cât mai mult Tatăl vostru Cel din ceruri va da Duh Sfânt celor care îl cer de la El!"

Iata in alt loc se vorbeste de acelasi lucru. Nu se pune conditia de folositor.

N-am cerut bani. Am cerut ceva spiritual.

Last edited by luceafaruldincer; 24.02.2010 at 22:04:43.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.02.2010, 22:01:39
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

ba da, o spune. chiar in versetele acelea!

13. Deci dacă voi, răi fiind, știți să dați fiilor voștri daruri bune, cu cât mai mult Tatăl vostru Cel din ceruri va da Duh Sfânt celor care îl cer de la El!"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.02.2010, 22:10:41
luceafaruldincer
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar spune si exemple de daruri bune: paine, peste, ou;
exemple de daruri rele: piatra, sarpe, scorpie

Nimeni nu s-ar ruga pentru daruri rele ca dovada fiind ca sunt mentionate ca daruri oferite de tatal rau la cereri bune.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.02.2010, 22:16:07
luceafaruldincer
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am o ruda care nu se mai roaga deloc(nu face cereri) tocmai pentru ca nu a fost ascultata cand a cerut ceva. Si a cerut tot ceva nematerial.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.02.2010, 22:17:03
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

a dat si fratele Geo mai sus un exemplu negativ - sa te rogi sa castigi la lotto.
daca spui ca e pentru ceva spiritual, duhonvicesc, si aici ne putem pacali. Ne putem grabi, putem deveni lacomi duhovniceste. Aici ne incearca Dumnezeu rabdarea f mult..
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.02.2010, 22:20:54
luceafaruldincer
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi se pare ca cererile bune sunt cereri usoare pe care le putem indeplini si singuri, iar cele rele cereri greu de indeplinit ce necesita minuni?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Moliftele sf vasile se pot citi de orice preot? ingerul_pazitor Generalitati 46 15.12.2011 17:43:48
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Invidia impiedica orice bucurie jonella Intrebari utilizatori 5 25.05.2010 18:19:57
Sunt ateu, intrebati-ma orice! AteulCelRau Generalitati 1449 11.03.2010 08:44:01
safntul nectarie mare vindecator de orice boala coca_aurel Intamplari adevarate 4 11.11.2006 19:59:48