Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.03.2010, 19:03:48
sandulescu sandulescu is offline
 
Data înregistrării: 25.12.2009
Mesaje: 2
Implicit Despre strana,banca si scaun

Daca tot se face explicatie, de ce nu se explica si ceeace se intampla in locasurile de cult din alte religii.Si in plus de ce la ora de religie copii sunt lasati sa stea in banci.Explicatiile unilaterale intaresc intrebarile despre cum se face in alte parti.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.03.2010, 20:15:41
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit pt ca

din cauza inchistarii bisericii ortodoxe, a lipsei de modernizare, si a dezinteresului fata de enoriasi !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.03.2010, 21:58:05
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sandulescu Vezi mesajul
Daca tot se face explicatie, de ce nu se explica si ceeace se intampla in locasurile de cult din alte religii.Si in plus de ce la ora de religie copii sunt lasati sa stea in banci.Explicatiile unilaterale intaresc intrebarile despre cum se face in alte parti.
Raspunsurile expuse pina acum pe thread arata totala necunoastere a unei realitati din biserica ortodoxa . Mai arata de asemenea ca povetele si poruncile Mintuitorului nu sunt pt. noi deoarece le desconsideram , ele sunt pt. altii si nu pt. noi.
Pt. elucidare va recomand sa cautati in arhiva de articole a siteu-lui unde veti descoperi lucrarea ,,De ce nu evem banci in biserica" care este mai mult decit lamuritoare.
Si dupa lectura poate mai povestim
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.03.2010, 22:01:18
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Raspunsurile expuse pina acum pe thread arata totala necunoastere a unei realitati din biserica ortodoxa . Mai arata de asemenea ca povetele si poruncile Mintuitorului nu sunt pt. noi deoarece le desconsideram , ele sunt pt. altii si nu pt. noi.
Pt. elucidare va recomand sa cautati in arhiva de articole a siteu-lui unde veti descoperi lucrarea ,,De ce nu evem banci in biserica" care este mai mult decit lamuritoare.
Si dupa lectura poate mai povestim
Il gasiti aici :http://www.crestinortodox.ro/liturgica/arhitectura-bisericeasca/de-nu-avem-banci-biserica-118066.html
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.03.2010, 22:03:40
FOCSANEANUL FOCSANEANUL is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2010
Mesaje: 1
Implicit Oare este mai bine la altii?

Poate confundati biserica cu o sala de spectacole si este nevoie sa va asezati pentru a privi mai bine. Unii cauta ... modernism in biserica si nu-l gasesc pe Hristos. Hristos nu poate fi modern, El este vesnic, iar modern nu va fi niciodata vesnic.
Ne plangem ca biserica este "inchistata", ca preotii manifesta "dezinteres fata de enoriasi" s.a.m.d. dar va dau un exemplu de oameni care stau toata slujba numai pe scaun... pe scaun cu rotile! Ei ce-ar spune despre cei ce doresc sa se aseze in banca la biserica?
Nu stiu daca statul in banca la biserica este un pacat, dar mai bine sa ne ingrijim de sufletele noastre si nu numai de trupurile noastre.
Iartati-ma daca am suparat!
DOAMNE AJUTA!

Last edited by FOCSANEANUL; 19.03.2010 at 22:06:41.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.03.2010, 22:03:45
NTatiana NTatiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Locație: Irlanda
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit Scaune , strani

e usor de vorbit sa stea credinciosii in picioare dar e valabil poate cei mai tineri dar cu siguranta ca cei in varsta sau neputinciosi ( poate bolnavi ridicati de curand de pe pat de suferinta ...aceia si-ar dori sa poata sta asezati; daca ii iubim in sensul in care a spus-o Isus atunci poate le dam posibilitatea sa stea asezati...este oare prea mult ceea ce cer oamenii ???cred ca tot asa s-a intamplat cu inlocuirea candelabrelor cu lumanari cu lampile cu becuri electrice ...NU-I ASA ??? si s-a constat ca nu mai izbucnesc atatea incendii ca acum un secol ...eu cred ca tot ce se face bun sa atraga oamenii catre locul unde dorim toti sa ascultam din Cuvintele Domnului prin gurile preotilor nostri pe care ii respectam si ii iubim; Dumnezeu este numai dragoste, El niciodata nu ar dori ca oamenii sa sufere, ne iubeste pe fiecare si spera ca fiecare sa Il iubeasca si sa Il asculte si daca gresim sa stim sa recunoastem aceasta si sa ne cerem iertare; nu este aceasta iubirea mare a lui Dumnezeu ???
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.03.2010, 22:52:17
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sandulescu Vezi mesajul
Daca tot se face explicatie, de ce nu se explica si ceeace se intampla in locasurile de cult din alte religii.Si in plus de ce la ora de religie copii sunt lasati sa stea in banci.Explicatiile unilaterale intaresc intrebarile despre cum se face in alte parti.
Biserica nu trebuie confundata cu o scoala unde se preda Biblia. In biserica se pune accentul si pe aspectul sacramental, de sfintire al credinciosilor, nu intamplator prin arhitectura si pictura ne descopera ca cerul se uneste cu pamantul. Chiar ma intrebam. Ce s-ar fi intamplat in perioada acestui post, cand rugaciunea este insotita de metanii mari, daca aveam banci? cum mai faceam metanii?
Pentru noi Biserica nu este un spatiu unde trebuie sa meditam intr-un mod comod, ci Scaldatoarea Vitezda.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.03.2010, 23:46:45
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

De Boboteaza am fost la biserica Coltei din Bucuresti, monument istoric, in centrul capitalei. Era un ger de crapau pietrele. In biserica max. 20 de persoane. La sfarsit, dupa ce s-a terminat slujba, parintele i-a rugat pe enoriasi sa contribuie si ei cu ceva, ca nu au caldura in biserica... Nu le-a zis: dati si voi bani pentru un covor, pentru renovare, pentru pictura... nuuu! Le-a zis sa dea bani pentru caldura, ca sa nu mai fie nevoiti sa stea la slujba in frig. Nici macar in altar nu aveau caldura! Cat sacrificiu iti trebuie sa stai 3-4 ore in frig, cand ai atatea alte biserici incalzite si aratoase in zona! Si nu se plangeau deloc! Dar daca dragoste nu e, nimic nu e.

Miercuri, la denie, in biserica mea de cartier incalzita, o batrana de vreo 80 de ani vine adusa de fiica sa, care i-a adus un scaunel de acasa. Batrana a stat pe scaunel vreo ora, apoi a tinut mortis sa stea in picioare in timpul cand oamenii stateau in genunchi. Cand acestia s-au ridicat, s-a asezat si batrana pe scaun. Asta a fost jertfa ei... ma intreb, cand o sa ne infatisam la judecata, tot pe scaune vom dori sa stam?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.03.2010, 09:39:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Cred că e o falsă problemă. Bisericile ortodoxe nu au bănci, dar au destule strane și scaune. Dacă ajungeți la Proscomidie, sunt sigur că veți prinde loc pe scaun. Cine ajunge la Vohodul Mare, nu va găsi loc de stat jos nici dacă ar fi bănci.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.03.2010, 13:58:33
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
din cauza inchistarii bisericii ortodoxe, a lipsei de modernizare, si a dezinteresului fata de enoriasi !
Tu ai dreptate.

Inchistata cateodata nu inseamna un defect. Tocmai pentru ca BO a pastrat netainsa si nemodificata Sf. Traditie, riturile, slujbele, si toate riturile. Da. Poate ca gasim modernitate in Biserica Catolica. Gasim si scaune si banci, dar gasim si gay si muieri pe post de popa, si acceptarea evolutionismul si so on... Modernitate. Eu cred ca e nevoie de anume puncte de vedere schimbate in legea timpurilor, insa nu e nevoie sa schimbi subiectul asupra caruia ai acele puncte de vedere. Subiectul e invariabil. Daca nu ar fi, atunci credinta cea dreapta s-ar metamorfoza si schimba tot timpul.

Simt si eu ca e un anume dezinteres fata de enoriasi. Eu ii vad pe adventistii aia cat de extaziati sunt si cat se subiect, pe catolici cat de populari sunt, musulmanii cat de zelosi si neabatuti sunt. Parerea mea e ca in timpurile astea noi (moderne), in ortoxie s-au pastrat unele lucruri neschimbate de 2 milenii. Insa s-a cam pierdut dragostea frateasca intre enoriasi, intre preot si enoriasi, bucuria aceea care s-a racit. Dar asta nu i s-ar imputa bisericii; cred ca mai mult s-ar imputa oamenilor. Unii dintre ei ce e drept, care vin la biserica sa compare hainele, simt putina invidie cand vad ca altii au dat mai multi bani decat ei la cutia aia, barfesc pe altii ce najpa sunt, sau altii ca "de unde a putut da 50 de lei, atat de mult?" Prostii din astea.

Restul, nemodernizarea, dezinteresul, se datoreaza si lipsei banilor. Cum dam 1 leu la cutie, pac, biserica devine o institutie ce tine in control masele de oameni si se imbogateste profitand de credinta lor. Cand nu dam, atunci de ce biserica asta nu se implica odata sa rezolve caldura iarna sau sa repare acoperisul sau sa puna scaune? Intelegeti unde bat?

Oamenii sunt problema... Oamenii alcatuiesc Biserica... Totul se duce de rapa. Dar sa nu fiu prea pesimist. Sper sa dea Domnul sa posteze unul optimist si bucuros dupa mine.

Sunt contra scaunelor in biserica. Sunt cateva pe margine, care sunt pentru batrani si bolnavi. Ajunge.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 22.03.2010 at 14:00:51.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
Cu credinta la raspantie - cata nevoie avem de biserica si preot? sophia Biserica Ortodoxa Romana 95 05.09.2012 21:13:29
S.O.S ptr cei care au credite la banci , noua ordonanta annajanette Generalitati 7 01.07.2010 04:41:02
Cum fac bani marile banci internationale pe spinarea prostimii (World Stupid People) razvan_m Generalitati 36 13.07.2009 22:41:16