Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.09.2022, 22:37:49
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vlasit Vezi mesajul
Mulțumesc. Unde citiți din Scriptură? Fiți binecuvântat
Unde am spus că sunt adeptul Sola Scriptura ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.09.2022, 09:12:03
vlasit vlasit is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2022
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Unde am spus că sunt adeptul Sola Scriptura ?
Care considerați a fi autoritatea în ce privește Cuvântul lui Dumnezeu?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.09.2022, 14:09:01
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.264
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vlasit Vezi mesajul
Care considerați a fi autoritatea în ce privește Cuvântul lui Dumnezeu?
Pai daca-i Cuvantul Lui Dumnezeu mi se pare corect ca autoritatea sa fie Dumnezeu! Nu?

Poate fi omul autoritatea sau lumea sau vreo institutie religiosa a omului care dupa ce a jefuit s-a facut si mare stapan pe Dumnezeu si pe Cuvantul Lui iesind la pescuit cu prostovolul sa faca botez in Cuvant?

Cum faceti? Afundati fraierul intr-un cosh cu pliante si-l udati de trei ori pe cap cu fluturasi?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 21.09.2022 at 14:12:41.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.04.2023, 15:43:04
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vlasit Vezi mesajul
Nasterea din nou (de sus) sau primirea dreptului de cetatenie in Imparatia lui Dumnezeu este cel mai mare eveniment care poate avea loc in viata unui om. Nasterea din nou este obligatorie pentru a ajunge in Imparatia lui Dumnezeu. (Adevarat, adevarat zic tie: De nu se va naste cineva din nou, nu va putea sa vada imparatia lui Dumnezeu. Evanghelia dupa Ioan 3:3)
Ati incercat vreodata sa va explicati aceasta metafora a "nasterii din nou"? De ce nastere si nu pur si simplu schimbare de opinii? Pentru ca de fapt trecerea la o religie e o tranzitie de la a nu crede ceva la a crede ceva. In aparenta, o asemenea tranzitie ar fi cat se poate de simpla. Sa zicem ca nu cred in Dumnezeu. Se intampla la un moment dat sa gasesc niste dovezi ale existentei sale si gata, am sa cred fara absolut nicio problema, la fel cum ajung, de exemplu, sa cred ca am niste bani in buzunar in momentul in care ii scot din buzunar si ii vad.

Oare treaba sta chiar atat de simplu? Bineinteles ca nu. Nu poti dovedi prin logica sau experiment ca Dumnezeu e ceva real. Mai intai ca argumentele care au fost aduse pana acum (ontologic, cosmologic, al cauzei etc.) s-au dovedit a fi eronate, desi prin manualele de teologie ele inca sunt pomenite ca fiind perfect valide. Poate ca la un moment dat isi vor da seama si teologii cum sta situatia cu ele. De asemenea, Dumnezeu, asa cum e definit de teologi, nu poate fi obiect al cercetarii, adica nu poti face experimente cu Dumnezeu asa cum faci cu substantele chimice, atomii, electronii, campul electromagnetic sau teoria relativitatii. Asa ca singurele argumente care iti stau la dispozitie sunt cele emotionale. Il impresionezi pe om pentru a crede ceea ce crezi tu, sau il toci la cap pana se convinge, ca sa dau doar doua exemple de metode de convertire. Metoda nu e importanta, ci doar ca ideea sa se nasca in mintea omului. Iar astfel omul va simti ca s-a nascut din nou, nu ca noua sa convingere a aparut in mod natural din niste observatii ale realitatii care nu i-au schimbat in niciun fel modul de gandire, ci au fost intrutotul de acord cu metoda lui de gandire.

Un om care incearca sa vada cum a ajuns sa aiba o anumita convingere, adica sa analizeze temeiurile propriilor convingeri si daca ele se justifica, nu poate sa se nasca din nou, pentru ca s-a nascut bine inca de la inceput.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ne naștem din nou cu fiecare spovedanie, împărtășanie, Sfântă și Dumnezeiască Liturghie pe care Dumnezeu ni le îngăduie să le experiem.
Termenul "nastere" poate uneori sa creeze confuzie. Intr-adevar, omul se naste in fiecare moment, adica se schimba. Omul e perfectibil, ar trebui sa caute tot timpul adevarul, insa nu la modul haotic, ci urmand o anumita cale, o anumita metoda. Daca isi schimba mereu metoda, s-a dus naibii cautarea adevarului. Deci nici prea multa "nastere din nou" nu e buna.

Citat:
În prealabil postat de vlasit Vezi mesajul
Care considerați a fi autoritatea în ce privește Cuvântul lui Dumnezeu?
Singura autoritate care merita sa fie luata in considerare e realitatea. In rest, pierdere de vreme... Iar daca cuvantul lui Dumnezeu se dovedeste a fi vorba goala, asta e! Orice adevar poate fi pus sub semnul intrebarii, iar daca el nu rezista testelor, cu atat mai rau pentru el. Decat sa credem in false adevaruri, mai bine nu credem nimic. Ar trebui sa credem doar in lucruri verificate, asta desigur pana ce ele se dovedesc a fi neadevarate (uneori se intampla si sa ne dam seama ca lucrurile in care am crezut sunt altfel decat credeam noi).
__________________
Chiar dacă n-ar exista Dumnezeu, tot n-am scăpa de El. Mai există cei care susțin că L-au văzut, iar aceștia sunt mult mai periculoși.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.04.2023, 20:58:12
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.264
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock
Singura autoritate care merita sa fie luata in considerare e realitatea. In rest, pierdere de vreme... Iar daca cuvantul lui Dumnezeu se dovedeste a fi vorba goala, asta e! Orice adevar poate fi pus sub semnul intrebarii, iar daca el nu rezista testelor, cu atat mai rau pentru el. Decat sa credem in false adevaruri, mai bine nu credem nimic. Ar trebui sa credem doar in lucruri verificate, asta desigur pana ce ele se dovedesc a fi neadevarate (uneori se intampla si sa ne dam seama ca lucrurile in care am crezut sunt altfel decat credeam noi).
Nu crezi in Dumnezeu dar crezi in realitate?
Atunci ridica ochii spre cer in zilele senine si vei vedea ziua un albastru infinit de o claritate solemna iar noaptea in bezna din taina stele si formatiuni de stele in miscarea lor tainic rotitoare nu-si schimba formatiunile, semnele. Ti se pare atunci ca acestea ar fi opera hazardului, intamplarii si probabilitatii?

Priveste pantera, tigrul, girafa si spune-mi ca nu sunt hainele lor superbe opera unui creator ci sunt opera intamplarii, hazardului si entropiei. Daca entropia le aranjeaza modelele de pe ele atat de frumos si artistic atunci de ce au aparut zebrele dungate alb-negru pentru a nu se putea ascunde nicaieri de ochii fiarelor infometate? Unde au disparut culorile? Dar ai vazut pasarea Peacock si cat de mare e diferenta dintre paun si paunitza? De ce oare crezi ca este pictat penajul, doar al masculului, cu o multime de ochi? Dar strutzul, ai vazut ca are doar 2 degete? Dar zimbrul si bizonul, cei mai mari din neamul bivolilor, ai vazut ce mutre puternice au si cum au pe ei si piele si blana care naparleste de pe ei? Dar elanul, de ce nu are dinti pe maxilarul superior si de ce ii cad coarnele toamna dupa imperechere si ii cresc primavara altele, iar daca elanul este castrat isi pierde coroana de coarne si ii cresc altele, atipice -vesnice care nu ii mai cad? Iar daca ursul si porcul furnicar e atat de mare si dotat cu gheare cum de are el guritza atat de mica si botul atat de lung si cum de porcul furnicar manca mai ales fructul porcului furnicar? L-a privat oare hazardul si entropia de puterea de a-si deschide o gura asa de mare ca a unui hipopotam? Iar rinocerul de ce are cornul in nas deasupra si nu ca elefantii care in loc de nas au trompa? Cum de are cangurul buzunar si in loc de bani acolo creste pui? Iar maimuta cimpanzeu de ce are 4 palme? Cum de papagalul poate vorbi ca un om fara sa fie asta o minune? Ai vazut pestele balon cum se umfla ca sa te poata intepa cu o otrava anestezianta foarte puternica sau caracatita ai vazut cum arata? Un cap mare de unde ies 8 brate dotate cu creier in fiecare brat plin de ventuze ca sa se poata urca pe geamuri, stanci? Dar ornitorincul, nu vezi ca le-a distrus oamenilor de stiinta toate teoriile evolutioniste-darviniste? Iar balena albastra de ce este ea mamifer ce traieste in apa si are culoarea cerului senin si a marii?

Te bati in piept ca tu crezi in realitate. Pai daca ai privi realitatea cu luare aminte si te-ai opri la om atunci ai crede in Creatorul nostru, adica in Dumnezeu!... dandu-ti seama ca El ne-a dat fata si ai multumi si tu... impreuna cu ea stiind ca nu poate fi altfel oricat ai incerca sa negi ... realitatea!

Te-ai cercetat? Nu cumva e vorba si la tine de patima banilor? (puteti pune viteza de redare pe 1,5x sau 2x) Cam asta ii face pe oameni sa nege existenta Divinitatii. Negand isi iau liber la orice faradelegi necesare pentru satisfacerea acestei patimi oribile amestecata si asezonata cu multe altele.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 07.04.2023 at 23:09:57.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.04.2023, 22:40:18
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Termenul "nastere" poate uneori sa creeze confuzie. Intr-adevar, omul se naste in fiecare moment, adica se schimba. Omul e perfectibil, ar trebui sa caute tot timpul adevarul, insa nu la modul haotic, ci urmand o anumita cale, o anumita metoda. Daca isi schimba mereu metoda, s-a dus naibii cautarea adevarului. Deci nici prea multa "nastere din nou" nu e buna.
Eu vorbesc doar ce văd exemplu și să participăm măcar la un Sfânt Maslu pe săptămână mi se pare o bucurie și o binecuvântare Dumnezeiască, mi se pare că se subestimează puterea Maslului foarte mult.
Adică sunt atâtea rugăciuni de dezlegare de păcate acolo, se dezleagă și lanțurile patimilor și multe lucruri și omul trece pe lângă maslu ca și cum nici n-ar fi.

Mi se pare la modul cel mai sincer o binecuvântare să particip la fiecare taină a bisericii, că sunt mulți oameni bolnavi sau care nu au timp și nu pot participa sau nici nu se întâlnesc în această viață cu bucuria harului dat de sfintele taine, sau află târziu abia la bătrânețe când deja îl lasă puterile, mintea, concentrarea, văzul auzul și sunt la 40% față de ce erau în tinerețe.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.04.2023, 12:50:03
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vlasit Vezi mesajul
Vă salut. Nu m-am pronunțat cu privire la credința mea. Dorința mea a fost să deschid discuția despre subiectul nașterii din nou. Domnul să vă binecuvânteze.
Draga vlasit, chiar crezi ca dupa 2000 de ani, puteti incepe crestinismul din nou?


Nu ti se pare ca miroase a prostie?

Adica Hristos unde a fost 2000 de ani?


Vezi ca v-au prostit protestantii cu lozinci antiortodoxe si anticatolice si de asta nu mai vedeti bine, dar aveti si un instinct de omorat orice apare de la ortodocsi.

Ti-as recomanda sa vorbesti cu un ortodox care stie ce e cu el, sa iti explice ce e cu credinta ortodoxa, sa iti revii pe picioare.


Ca altfel ai sa ramai in prostia protestanta. Te-au prostit aia, si prost o sa ramai pe vecie.

Vezi ca acum esti dupa capul tau, dupa 2000 de ani de crestinism, dar si reformatat mental de protestanti, cu instinctul ala de a judecat Ortodoxia.

Stai linistit ca nu ai sa ne inveti tu pe noi credinta. Dar ai sa iti primesti niste lectii care or sa doara.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
nasterea de sus, nasterea din nou

Thread Tools
Moduri de afișare