Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.09.2009, 14:22:01
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit "Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13

Cartea Daniel este una aparte in Vechiul Testament, pentru ca dezvolta o tema destul de rara, apocaliptica. in ea se gasesc numeroase viziuni, vise simbolice, profetii ermetice. intr-un text din partea secunda a cartii, se vorbeste despre doua personaje misterioase, primul numit „Fiul Omului“, iar celalalt - „Cel vechi de zile“, pe care profetul Daniel le zareste intr-o vedenie nocturna (Daniel 7:13).
„Am privit in vedenia de noapte si, iata, pe norii cerului venea cineva ca Fiul Omului si El a inaintat pana la Cel vechi de zile si a fost dus in fata Lui.“ in versetul urmator se arata ca Fiului Omului I s-a dat imparatia asupra intregului pamant, toate popoarele ii slujeau, iar stapanirea Sa este vesnica.
Sunt doua persoane distincte? Sau aceeasi persoana?
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Atentie la "predicile" si "sfaturile" lui PF Daniel mihailt Generalitati 199 02.03.2011 12:30:50
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42