Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.05.2023, 14:48:26
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit Preotul Matei Vulcanescu

Buna ziua, si Hristos s-a Inaltat!

Vroiam sa atrag atentia asupra unui lucru foarte important in legatura cu acest preot.

A nascut tot felul de controverse, si da cu pumnu la x si y, oamenilor care au animale in casa si le ingrijesc, spune dansul, ca:

"Inchinatorii la pisici si caini nu vor mosteni Imparatia Cerurilor! Cine tine animale in casa si ii substituie oamenilor afirmand ca sunt mai buni ca oamenii pentru care a murit Hristos! Sa fie Anatema!" - sursa Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100085420680387

Are mai multe postari de genu.

Omu crede ca lumea venereaza animalele, sau asta credea in mintea lui.

Alte remarci: "M-am luat de idolul pisica si va doare! Lepadati-va de idol si uniti-va cu Hristos! Una este sa hranesti animalul, sa-l duci la veterinar, sa-l ingrijesti si alta e sa-l idolatrizezi"

Deci uitati ce afirmatii poate sa spuna. Nu am vazut pe nimeni ca idolatrizeaza animalele de companie in vecii vecilor. Vremea egiptenilor cand venerau intr-adevar animalele a trecut demult. A ingriji animalul nu inseamna sa il idolatrizezi. Imi pare rau sa o spun, sa ma ierte Dumnezeu, dar acest preot NU ARE TREABA CU BISERICA. Chiar si Dumnezeu a zis sa ne ingrijim de animale, dar nimeni nu le idolatrizeaza. Acest preot INTENTIONAT o face, ca sa creeze certuri, raca, si orice alt fel. Un preot adevarat nu face asa ceva.

Ateii se vor inmulti, alti crestini de alta ramura se vor razvrati impotriva Bisericii noastre din cauza acestor indivizi, "exemple" ale Bisericii Ortodoxe.

Eu nu am animale de companie, dar imi plac animalele, asta nu inseamna ca idolatrizez animalul. Doamne fereste asa ceva!

Gen sa ma trezesc ca fac altare, si statui cu pisici, caini si na ma rog lor....deci nu imi vine sa cred asa ceva, ce poata sa spuna. Doamne fereste!
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 29.05.2023 at 14:53:06.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.05.2023, 18:03:34
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Buna ziua, si Hristos s-a Inaltat!
Adevărat S-a Înălțat!

Și la mulți ani că am văzut că e ziua ta.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Deci uitati ce afirmatii poate sa spuna. Nu am vazut pe nimeni ca idolatrizeaza animalele de companie in vecii vecilor. Vremea egiptenilor cand venerau intr-adevar animalele a trecut demult. A ingriji animalul nu inseamna sa il idolatrizezi. Imi pare rau sa o spun, sa ma ierte Dumnezeu, dar acest preot NU ARE TREABA CU BISERICA. Chiar si Dumnezeu a zis sa ne ingrijim de animale, dar nimeni nu le idolatrizeaza.
Poate se referă părintele la cei care nu mai dau pe la Sfânta Biserică și își plimbă câinele în timpul Liturghiei, am văzut oameni când mergeam spre Biserică care nici că aveau vreo străbatere de la clopotul care anunța Liturghia.

Idolatrizare de animale poate fi, dacă există atașament emoțional prea mare și mănânci cu animalul din farfurie, stai cu el bot în bot, vrei să intri cu el în magazine, în mijloace de transport în comun.

Și o sensibilitate extremă cu privire la animal, dacă ți se ia animalul și plângi sau ai niște stări urâte poate fi un semn că e un atașament prea mare de el.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Acest preot INTENTIONAT o face, ca sa creeze certuri, raca, si orice alt fel. Un preot adevarat nu face asa ceva.

Ateii se vor inmulti, alti crestini de alta ramura se vor razvrati impotriva Bisericii noastre din cauza acestor indivizi, "exemple" ale Bisericii Ortodoxe.
Predica poate fi folosită ca o operație chirurgicală sau pt trezire referitor la situații contemporane, dacă există oameni care sunt în stare să moară și ei când se duce animalul, sau suferă de necaz excesiv ca și când ar fi murit un om, e limpede că preotul poate să încerce să corecteze aceast tipar de comportament.

Am văzut oameni care spuneau logic că animalul nu trădează și de aceea e preferabil, n-o trăda, dar nu înseamnă că omul nu are resursele lui, poate ca om al Bisericii se îngrijorează că unele femei nu mai fac copii, dar consideră câinele ca pe un copil și se refuză viața, pe motivul rănilor pe care și le pot genera oamenii unii altora.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 29.05.2023 at 23:36:23.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.05.2023, 22:54:17
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Adevărat S-a Înălțat!

Și la mulți ani că am văzut că e ziua ta.
Multumesc mult.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Predica poate fi folosită ca o operație chirurgicală sau pt trezire referitor la situații contemporane, dacă există oameni care sunt în stare să moară și ei când se duce animalul, sau suferă de necaz excesiv ca și când ar fi murit un om, e limpede că preotul poate să încerce să corecteze aceast tipar de comportament.

Am văzut oameni care spuneau logic că animalul nu trădează și de aceea e preferabil, n-o trăda, dar nu înseamnă că omul nu are resursele lui, poate ca om al Bisericii se îngrijorează că unele femei nu mai fac copii, dar consideră câinele ca pe un copil și se refuză viața, pe motivul rănilor pe care și le pot genera oamenii unii altora.

Mersi pentru tot raspunsul.

Dar totusi e exagerat sa pomenesti de "Imparatia lui Dumnezeu" vs animale, sau sa judece el lumea, ca cei care au animale de companie se duc in Iad. Oricum este lume care au animale de companie si sunt crestini, nu o duc la extreme.

"Preotul anti-pisici are interzis să intre în bisericile din Muntenia și Dobrogea
În urma celor întâmplate, presa română consemnează că Matei Vulcănescu este o figură controversată. Absolvent al facultății de Teologie din București, acesta slujește în Grecia.

În vara anului 2015, sinodul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a emis o hotărâre prin care i se interzice lui Matei Vulcănescu să între în orice biserică, mănăstire sau schit situate în județele din sud-estul României.

În urmă cu câțiva ani, acesta s-a pronunțat pentru uciderea pruncilor nedoriți, în locul avortului.

"Mai bine omorâți copiii după botez, decât să-i avortați. Nu mai omorâți copii în pântece, pentru că îi trimiteți în Iad, mai bine nașteți-i, botezați-i și apoi omorâți-i. E un păcat mai mic!", a spus, atunci, preotul Matei Vulcănescu." sursa: https://spynews.ro/monden/showbiz-in...ga-308296.html
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.05.2023, 23:36:16
MineaPeter MineaPeter is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.11.2017
Locație: Pitesti, RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit Chiar există oameni care iubesc bolnăvicios animalele!

Hristos S-a înălțat și din partea mea!

Adevărul este că într-adevăr există oameni care iubesc tare mult animalele și nu își respectă semenii cum se cuvine. Iar adorația sau obsesivitatea asta față de așa-zisele „dobitoace” este categoric nelalocul ei. Oamenii sunt coroana creației Domnului, nu animalele!

De pildă, pot să fie femei care avortează sau își urăsc copiii din pântece (dacă sunt obligate să îi nască) și care, în schimb, se refugiază compulsiv în creșterea de pisici sau câini ori altceva (eventual chiar și castori, cine știe).
Era odată o femeie care o luase pe căi greșite de foarte tânără (legături cu bărbați cu bani, viață imorală în general), părinții ei au murit pe rând după supărarea și nebunia vieții (și aceasta tot un fel de crimă putem să o considerăm, chiar dacă nu în sensul penal), și care când s-a pomenit însărcinată (avea uter infantil) și-a urât din suflet copilul din pântece, s-a bătut cu pumnii în burtă strigând „Eu nu-mi doresc acest copil!” și, într-adevăr, nu și-a iubit cu adevărat copilul nici după, a încercat să îl vândă la străini în 1990, prin adopție (dar bunica paternă a fost pe fază, ea ținând practic loc de mamă pentru copilul acela), ba a mai și avortat pe urmă, retezându-i acestuia șansa de a avea măcar o soră mai mică, dar continuând goana după alți bărbați, imoralitate, bunăstare pământească, plus nerespectând fidelitatea căsniciei (NU a vrut să se cunune la biserică, nota bene) și... crescând multe pisici în special! Imaginați-vă că băiatului ei ea i-a zis odată „Mai bine cresc zece mâțe”.

Iar într-o vreme ea avea circa 10-12 pisici acasă și o cățea caniș negru, care a trăit aproape 15 ani, iar când aceasta a murit, femeia respectivă a postat pe Facebook „Dummezeu* (sic!) să-ți odihnească suflețelul, iubita mea Lisuca! Într-o zi vom fi din nou împreună pentru totdeauna!”. Vă dați seama?!

*În germană, dumm înseamnă prost. Femeia respectivă a trăit de mică cu limba germană, a studiat și-a lucrat pe nemțește, a și emigrat în Germania. Așa că greșeala de ortografie de mai sus poate fi o aplicare involuntară a proverbului „Gura păcătosului adevăr grăiește”.

Și deci așa cu dragostea de animale și lipsa de respect față de semeni. Copilul născut de această femeie a fost dereglat de mic, distrugea jucării, rupea cărți, citea cu nesaț crimele din ziare și alte răutăți (reale sau nu) despre viețile altora, nu se împrietenea cu oamenii, era auto-izolat într-un „univers propriu” idolatru, L-a înjurat pe Dumnezeu de foarte multe ori la viața lui (nici nu împlinise încă opt ani când a făcut-o prima dată), iar când a mai crescut a adoptat și el o viață desfrânată... în izolare. Tatăl și bunica lui au murit în împrejurări suspecte, fiind posibil ca și el să fi contribuit la cele două morți, măcar prin faptul că le-a întors spatele. Practic el este un adult sociopat, cu posibile tendințe criminale și un real pericol pentru cei din jur, un blestemat care trebuie ori să trăiască izolat, ori să moară mai repede - eventual de mâna altuia, dar și acela ar fi un păcat al crimei - și apoi să ajungă în Iad, cu perspective sumbre inclusiv la Judecata de Apoi, unde ar trebui să stea pe partea stângă, înainte de a fi pierdut pe vecie. Asta și pentru că mama sa, care a iubit așa de mult animalele, NU L-A DORIT ÎN TIMPUL SARCINII!

Femeile au o răspundere cumplită atunci când își poartă copiii în pântece - în funcție de ceea ce fac ele, pot să apară oameni mai normali sau... mai psihopați, precum pierdutul acela care este neîmpăcat cu Dumnezeu și cu semenii. Se știe bine că dacă o gravidă fură un fruct, copilul va avea semn din naștere în forma acelui fruct. Sau mai grav... dacă copilul primește ură, poate că nu va avea semne „fizice”, dar sufletul său sigur va avea semne rele din naștere!

***
Așadar, dragostea bolnavă a oamenilor față de animale chiar există, părintele Vulcănescu are dreptatea sa, iar cei care iubesc așa animalele pot inclusiv să aibă, pe lângă propriile suflete mutilate, o mare povară a răspunderii pentru răul făcut altor oameni sau de către aceia. Astfel că anatema aceea chiar ar merita introdusă în tipicul liturgic al Bisericii - ea sancționează un corolar al încălcării poruncii cu chipul cioplit. Iar cine trădează Poruncile Domnului merge din rău în mai rău și cauzează alte și alte păcate, cum vedem și mai sus.

Cinste părintelui Matei Vulcănescu!

Last edited by MineaPeter; 31.05.2023 at 23:50:48.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.06.2023, 09:52:00
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Un călugăr îl desfiintează pe preotul care a jignit iubitorii de animale: "Dumnezeu a făcut totul cu rost!!"

Dimitrie Ivanco i-a răspuns indirect preotului printr-o postare publicată de pagina sa de Facebook, cu titlul "Ceea ce Dumnezeu a creat, omul să nu dispretuiască, ci să iubească".

"Animalele din Rai îl ajutau pe Adam la contemplarea Creatorului. Acesta este rostul lor firesc si deplin. După căderea omului în păcat, unele animale s-au sălbăticit, pentru ca omul să nu uite ce a adus păcatul în lume si să se smerească. Iar alte animale au rămas domestice, pentru ca omul să se bucure si să nu deznădăjduiască. Să-si amintească de Raiul pierdut si să lucreze la mântuirea lui", scrie călugărul de la Schitul Straja din Hunedoara.

"Să nu uităm că pe Mântuitorul Iisus Hristos nu l-au primit oamenii în casele lor ca El să se nască. În schimb, animalele nu l-au izgonit din staulul lor si din preajma lor niciodată. Să iubim si să respectăm tot ce Bunul Dumnezeu a creat spre folos vietii omului si mai ales spre folosul mântuirii lui. Ceea ce Dumnezeu a creat, omul să nu dispretuiască, ci să iubească. Amin", a fost mesajul publicat de staretul de la Schitul Straja din Hunedoara.

Sursa: https://www.stiripesurse.ro/un-calug...R846g9Jnd27BCs

Mai multe detalii in articol, cititi in link.

@MihneaPeter, eu nu pot sa cinstesc pe cineva care creează certuri. Un preot adevarat nu dezbină, ci apropie lumea de Dumnezeu, în felul acesta el a îndepărtat si mai multă lume de biserică (iar o parte din crestini ortodoxi intorc spatele lui, pentru cine intelege asta). Si in plus el nu este judecator, doar Iisus Hristos e Judecator.

De pe Facebook-ul lui: "Sfântul Paisie Aghioritul spunea să avem grijă de animale cu iubire, că ele nu au un alt Rai, decât numai aici, după cum se comportă omul cu ele."
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 01.06.2023 at 09:59:22.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.06.2023, 10:13:14
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
@MihneaPeter, eu nu pot sa cinstesc pe cineva care creează certuri. Un preot adevarat nu dezbină, ci apropie lumea de Dumnezeu, în felul acesta el a îndepărtat si mai multă lume de biserică (iar o parte din crestini ortodoxi intorc spatele lui, pentru cine intelege asta). Si in plus el nu este judecator, doar Iisus Hristos e Judecator.

De pe Facebook-ul lui: "Sfântul Paisie Aghioritul spunea să avem grijă de animale cu iubire, că ele nu au un alt Rai, decât numai aici, după cum se comportă omul cu ele."
Eu știu de părintele Matei de prin 2010, în 2015 a fost treaba cu Sinodul cretan cu interdicția, până atunci mai conferențiase la Tomis, declarația cu avortul care e o comparație grea am mai auzit-o la alt preot român provita cu vechime, de acolo a preluat-o presa i-o atribuie doar lui.
Evident că scopul era să se sublinieze gravitatea uciderii celor fără botez, că au o apărare și mai mică decât cei cu botez, nu să se încurajeze.

La animale de companie, am urmărit recenzia lui la cartea lui Mihai Neamțu Eros Logos Agape în acel context, spunea părintele că aici în Anglia lumea e cu animalele, deci din start se referea la Anglia unde majoritar e o populație care poate nu mai crede deloc, nu știu o fi fost în Anglia, nu a zis de Grecia sau România.

Putem lua selectiv de la fiecare, de exemplu pr Matei spunea bine de credințe orientale, nu trebuie nici să ne implicăm între certuri preoțești.

Din ce observ numărul celor care comentează pe diferite teme va fi din ce în ce mai mic, omul e învățat să se auto-restrângă de la locul de muncă, într-un fel e bine că nu dă drumul la gură nechibzuit, în altfel nu va mai putea învăța pe alții sau se limitează și capacitatea de creație, gândirea liberă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.06.2023, 01:23:32
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Pr Matei Vulcănescu- despre momentele când se îngenunchează în Sfânta Biserică (prezintă și o carte - studiu canonico patristic) + criteriile de alegere a părintelui Duhovnicesc.

https://www.youtube.com/watch?v=3xHNxEetZOE
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.03.2024, 15:09:56
Argesean123 Argesean123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2024
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Am urmarit si eu filmarea de mai sus cu parintele prin care denunta diversi pseudo-duhovnici gen cei ce te indeamna la postul fariseilor luni+miercuri+vineri. El spune pe fata diverse lucruri adevarate bisericesti de care in general preotii se feresc sa vorbeasca cu publicul si ajung sa se inchida singuri in minciuni cand sunt intrebati.
Am vazut mai multe filmari importante cu el, despre sinodul de la Creta de care habar nu aveam, despre pomenirea necuvenita a patriarhilor de 2 lei, despre cum se face corect impartasania raportat la spovedanie, obiceiuri pagane in BOR si farisei moderni etc. In general are niste informatii reale bine documentate. Este un om citit si merita atentia tuturor ce cauta un drum clar spre mantuire. Desigur are anumite pareri personale, e dreptul lui.
Unii oameni sunt extrem de dusi cu capul, l-au acuzat ca a sfatuit mamele care avorteaza, mai bine sa ii nasca si apoi sa-i ucida. Cred ca trebuie sa fii extrem de limitat mintal ca sa nu intelegi sarcasmul lui. Nu credeam ca se poate ajunge la asemenea retardare incat sa i se faca declaratia publica, sa vina si BORul sa fie nevoita sa clarifice, pentru faptul ca prostii din presa au fost mai prosti decat aia din public pro-avort care n-au inteles sarcasmul si l-au acuzat mai rau decat diavolul. Cred ca ar trebuie sa-i fie rusine BOR ca nu au luat partea unui de-al lor si au ales sa fie cu lumea. Se vede constant cum e acceptat in biserica moderna acest pacat al avortului, merg domnisoarele la spovedanie, care merg si li se iarta toate pacatele.
In ceea ce tine de animale de companie, din nou, e parerea lui personala de necunoscator. Absolut toti cei cu animale de companie crescute in apartament ii trateaza ca pe niste copii, mai ales daca i-au vazut crescand de cand erau cat palma de mici, fie ei catei, fie pisici. Majoritatea vorbesc cu animalele de companie(mai ales femeile datorita instinctului matern) fie le striga sa manance, fie le alinta, fie se joaca cu ele pentru ca au nevoie constant de stimulare in interior ca sa nu se ingrase. Nu sunt de acord cu parerea lui aici pentru ca nu toti sunt extremisti in practicile astea incat sa ajunga la idolatrizare. Idolatrizarea se defineste altfel.
__________________
13. Dar având același duh al credinței, - după cum este scris(in psalmi): "Crezut-am, pentru aceea am și grăit", - și noi credem: pentru aceea și grăim,
14. Știind că Cel ce a înviat pe Domnul Iisus ne va învia și pe noi cu Iisus și ne va înfățișa împreună cu voi.
(Epistola 2 către Corinteni Cap 4)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.03.2024, 01:52:22
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 662
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
Cinste părintelui Matei Vulcănescu!
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Pr Matei Vulcănescu- despre (...)
De ce e de susținut activitatea Pr. Matei Vulcănescu? A scos un filmuleț azi cu titlul „Ce este Păcatul Strămoșesc? De ce pr Cleopa și pr Dumitru Stăniloae nu pot fi canonizați?” iar în descriere vorbește de „Interpolarile eretice ale lui Ierotei ( Vlahos)”. Are și mai multe fimulețe împotriva Pr. Teologos și am înțeles că a fost caterisit acum câteva luni de mitropolitul Insulelor Britanice și al Irlandei din Patriarhia Antiohiei.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 10.03.2024 at 05:27:03. Motiv: Ortografie
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.03.2024, 20:23:10
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
De ce e de susținut activitatea Pr. Matei Vulcănescu? A scos un filmuleț azi cu titlul „Ce este Păcatul Strămoșesc? De ce pr Cleopa și pr Dumitru Stăniloae nu pot fi canonizați?” iar în descriere vorbește de „Interpolarile eretice ale lui Ierotei ( Vlahos)”. Are și mai multe fimulețe împotriva Pr. Teologos și am înțeles că a fost caterisit acum câteva luni de mitropolitul Insulelor Britanice și al Irlandei din Patriarhia Antiohiei.
Într-o vreme avea comentarii interesante, nu știu situația cu mitropolia de care aparține, credeam că ține de Pireu, nu am mai urmărit.

Poate în viitor vor fi mulți preoți caterisiți care nu vor uniunea cu Papa sau alte deviații, dacă se vorbește că din 2025 de când pică Paștile comun se vor pune bazele unei religii universale, depinde și treaba cu caterisirea.

Dacă l-ar caterisi pe ÎPS Teodosie într-un abuz de putere, nu cred că ar avea vreo relevanță acea caterisire.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare