Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 26.02.2010, 00:28:55
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit

Din pacate se inalta ziduri si se pierd suflete.pacat.Lui Dumnezei nu i-ar placea asta.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 26.02.2010, 01:45:16
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Exista Adunarea nationala bisericeasca mai fratilor Dorin si Florin Ionut.
Nici aceia nu au putut sa faca nimic cu privire la acest proiect si cu atat mai putin putem sa facem noi.
Putem sa ne rugam pentru PF Daniel,asta putem sa facem.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 26.02.2010, 01:57:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ei au fost contra acestui proiect?

Unde ai gasit aceasta informatie?

Despre IPF Daniel toti aveam impresia ca este un bun gospodar.

Insa daca tot ce s-a gospodarit acum va fi aruncat pe asa ceva..

Tot ce pot sa ma gandesc este ca poate s-au facut anumite presiuni ca BOR sa se implice in asa ceva, practic sa-si sape singura groapa, de parca n-ar fi fost de ajuns ce este acum in mass-media.

Sa vezi ce campanie antiortodoxa si anticrestina va incepe o data cu demararea constructiei sau chiar inainte. Iar argumente de data asta le-am facut noi si pe buna dreptate..
Reply With Quote
  #104  
Vechi 26.02.2010, 01:58:18
ar14rai
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking Sa creasca mare!

E bine a zidi o biserica.
Se vor ruga multi in biserica asta.
Sper doar sa nu devina un jug pt parohiile mai mici din tara.
Adica tot pt credinciosi.
Este si o mandrie si o ambitie a PF.
Daca au altii, el ce-i mai slab?
Cat despre pret...
la cati bani cheltuie statul cu drumuri, masini pt guvernanti, blabla...
ar putea asa... numai din maruntisul din portofel sa ne faca si noua o catedrala...
Asa un dar pt un popor ortodox.

Mi-e imi place sa cred ca noi romanii am construit mereu biserici mici, ca si alea de la tara mai ales cele de lemn, in care daca intinzi mana... ai impresia ca Il atingi pe Dumnezeu... (sau ma rog, L-ai prins de-un picior)...
Acum vrem cupola la zeci de metri...

Daca as fi fost intrebat, eu, gunoiul, i-as fi zis PF-ului sa faca mai bine vreo 10-20 de mini.bisericute cu vreo 5 preoti la fiecare...

Va fi mandria (asta parca era trecuta la pacate, din cate imi aduc aminte) noastra a binecredinciosilor romani! Asa ca nu mai carcotiti!
...zis-a ciob de oala sparta...
Reply With Quote
  #105  
Vechi 26.02.2010, 02:41:23
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ar14rai Vezi mesajul
E bine a zidi o biserica.
Se vor ruga multi in biserica asta.
Sper doar sa nu devina un jug pt parohiile mai mici din tara.
Adica tot pt credinciosi.
Este si o mandrie si o ambitie a PF.
Daca au altii, el ce-i mai slab?
Cat despre pret...
la cati bani cheltuie statul cu drumuri, masini pt guvernanti, blabla...
ar putea asa... numai din maruntisul din portofel sa ne faca si noua o catedrala...
Asa un dar pt un popor ortodox.

Mi-e imi place sa cred ca noi romanii am construit mereu biserici mici, ca si alea de la tara mai ales cele de lemn, in care daca intinzi mana... ai impresia ca Il atingi pe Dumnezeu... (sau ma rog, L-ai prins de-un picior)...
Acum vrem cupola la zeci de metri...

Daca as fi fost intrebat, eu, gunoiul, i-as fi zis PF-ului sa faca mai bine vreo 10-20 de mini.bisericute cu vreo 5 preoti la fiecare...

Va fi mandria (asta parca era trecuta la pacate, din cate imi aduc aminte) noastra a binecredinciosilor romani! Asa ca nu mai carcotiti!
...zis-a ciob de oala sparta...
Mandria e moartea sufletului.Daca ma chinuie un pacat cel mai tare si sunt cel mai bolnav de acest pacat e mandria.
Si nadajduiesc in Dumnezeu cel preamilos si preabun ca pentru rugaciunile preacuratei Maicii Sale si ale tuturor Sfintilor sai sa fiu si eu vindecat de aceasta groaznica boala sufleteasca.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 26.02.2010, 22:14:03
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit parerea mea

catedrala care sa fie repreyentativa pentru neamul nostru este bine sa fie pe moastele sfintlor de la AIUD ,in centrul tarii ,la distanta aproximativ egala de toti romanii.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 26.02.2010, 23:26:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ar14rai Vezi mesajul
E bine a zidi o biserica.
Se vor ruga multi in biserica asta.
Sper doar sa nu devina un jug pt parohiile mai mici din tara.
Adica tot pt credinciosi.
Speri degeaba..
Stai sa inceapa constructia sa vezi ce adunare de fonduri o sa se puna in miscare..

80 milioane de Euro pe an, 320 milioane RON, aproape 1 milion RON (10 mld ROL) pe zi..nu e o suma de gluma.

Citat:
Este si o mandrie si o ambitie a PF.
Daca au altii, el ce-i mai slab?
Asta da logica ortodoxa..

Citat:
Cat despre pret...
la cati bani cheltuie statul cu drumuri, masini pt guvernanti, blabla...
ar putea asa... numai din maruntisul din portofel sa ne faca si noua o catedrala...
Asa un dar pt un popor ortodox.
Cine te-a pacalit ca statul va da banii astia? Adica probabil va da o suma simbolica, mai mult de unde?
Buget de austeritate.
Si pe urma suntem intr-o Europa laica, ar fi culmea tupeului ca Statul Roman sa construiasca catedrale..

Citat:
Mi-e imi place sa cred ca noi romanii am construit mereu biserici mici, ca si alea de la tara mai ales cele de lemn, in care daca intinzi mana... ai impresia ca Il atingi pe Dumnezeu... (sau ma rog, L-ai prins de-un picior)...
Acum vrem cupola la zeci de metri...
Da, ca o metafora perfecta a distantei pe care o punem intre noi si Creator..

Citat:
Daca as fi fost intrebat, eu, gunoiul, i-as fi zis PF-ului sa faca mai bine vreo 10-20 de mini.bisericute cu vreo 5 preoti la fiecare...
Sa avem iertare.
Vrei poate sa zici 10-20 catedrale mai.. normale, cu 400 milioane de Euro..

Citat:
Va fi mandria (asta parca era trecuta la pacate, din cate imi aduc aminte) noastra a binecredinciosilor romani! Asa ca nu mai carcotiti!
...zis-a ciob de oala sparta...
Din cate tin eu minte mandria e un pacat pentru crestini, dar se pare ca cu cat devenim mai "ortodocsi" si mai mandri de statutul nostru de ortodocsi de care facem caz cu fals triumfalism, cu atat ramanem mai putin crestini.

Nu ca am mai fi ramas multi, din ce "aproape 90%" de pe hartie, se pare ca mai putin de 5% mai frecventeaza biserica.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 26.02.2010, 23:28:59
CRIS2010
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
catedrala care sa fie repreyentativa pentru neamul nostru este bine sa fie pe moastele sfintlor de la AIUD ,in centrul tarii ,la distanta aproximativ egala de toti romanii.
Si acolo e foarte bine a se construi, precum si in Bucuresti , caci Capitala a ramas un simplu oras si atat , fara prea multe repere după golaniada comunista.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 27.02.2010, 00:45:37
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Tare teama si mie ca acest proiect, indiferent de deznodamantul sau, va avea urmari negative pentru BOR....
Sumele imense de bani ce urmeaza a fi cheltuite in construirea acestui edificiu nu fac altceva decat sa dea apa la moara dusmanilor crestinismului.

BOR ar trebui sa invete din greselile Bisericii Catolice din Occident unde acum sunt catedralele goale....
Reply With Quote
  #110  
Vechi 27.02.2010, 01:03:26
CRIS2010
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul
Tare teama si mie ca acest proiect, indiferent de deznodamantul sau, va avea urmari negative pentru BOR....
Sumele imense de bani ce urmeaza a fi cheltuite in construirea acestui edificiu nu fac altceva decat sa dea apa la moara dusmanilor crestinismului.

BOR ar trebui sa invete din greselile Bisericii Catolice din Occident unde acum sunt catedralele goale....
Cata trufie in mesajul tau ! Te pomenesti ca nici nu ai somn de cata grija porti pentru B.O.R ! ! ! E bine mai inainte de toate sa ne purtam grija noastra , caci frica adevarata este alta, s-au ar trebui sa fie complet alta , frica de Dumnezeu si de cele savarsite de noi . Ce tari analisti am devenit , s-au poate postezi doar pentru a-ti verifica imaginea avatarului tau. . . Cine stie. . . !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catedrala Mantuirii Neamului pentru ce? Robertworld Generalitati 320 02.11.2011 23:22:26
Catedrala Mantuirii Neamului adrian_ortodox Intrebari utilizatori 3 22.08.2011 23:35:00
Catedrala Mantuirii Neamului anavictoria Biserica Ortodoxa Romana 19 26.02.2010 00:42:41