Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.05.2023, 16:31:26
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 273
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
ÎPS Streza nu are ce să facă (...)
Uite, eu îți mai spun ceva la care poate nu dai suficientă atenție. Poate crezi că noi aici discutăm doar așa de azi pe mâine, și poimâine am uitat.

Eu vreau să îți spun, în ciuda unor note de așa-zisă ironie, că în termeni de istorie lucrurile sînt foarte grave, pentru că în viitor, chiar în viitorul apropiat, un istoric serios nu se va uita că îl cheamă Streza și cine este sau a fost, ci va tăia în carne vie, avînd probabil și acces la anumite arhive, cu privire la fenomene de deznaționalizare și desortodoxizare la o populație care probabil crește an de an. În perspectivă istorică IPS Streza în mod sigur va fi condamnat de memoria națională și bisericească, cel puțin pentru aceste fapte, dacă nu și pentru altele. De-aia îți zic să fii mai prudent, că, nu știu, poate este stăpînul tău și ți-i frică de el, însă din perspectivă istorică omul va avea probleme mari, mai ales dacă din actuala confruntare istorică vor birui ortodoxia și românismul, sub o formă sau alta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.05.2023, 16:41:03
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Uite, eu îți mai spun ceva la care poate nu dai suficientă atenție. Poate crezi că noi aici discutăm doar așa de azi pe mâine, și poimâine am uitat.

Eu vreau să îți spun, în ciuda unor note de așa-zisă ironie, că în termeni de istorie lucrurile sînt foarte grave, pentru că în viitor, chiar în viitorul apropiat, un istoric serios nu se va uita că îl cheamă Streza și cine este sau a fost, ci va tăia în carne vie, avînd probabil și acces la anumite arhive, cu privire la fenomene de deznaționalizare și desortodoxizare la o populație care probabil crește an de an. În perspectivă istorică IPS Streza în mod sigur va fi condamnat de memoria națională și bisericească, cel puțin pentru aceste fapte, dacă nu și pentru altele. De-aia îți zic să fii mai prudent, că, nu știu, poate este stăpînul tău și ți-i frică de el, însă din perspectivă istorică omul va avea probleme mari, mai ales dacă din actuala confruntare istorică vor birui ortodoxia și românismul, sub o formă sau alta.
Domnule nu aparțin de eparhia Sibiului și nici de cea a Caransebeșului de unde a plecat ÎPS Streza, nu am niciun fel de interes nici să denigrez, nici să laud, doar constat.

În primul rând nu i-a trimis Streza la școală cu predare în limba germană, în al doilea rând și el e limitat de politic, dacă Theodosie a fost prigonit atât de regimul liberal și-a luat amenzi, au dat buzna autoritățile în timpul slujbei că nu se respectă normele sanitare, a fost făcut în toate felurile chiar de purtătorul de cuvânt sau de intelectuali penibili de tip Paleologu.

Dacă Streza ar zice oamenilor să nu mai meargă la școlile alea, unu nu l-ar asculta, doi o parte din presă cei care au rolul de hingheri l-ar hăitui și l-ar prigoni și la ordine politice cum e prigonit și denigrat Teodosie.

Unde cred că s-a greșit e acu câțiva ani cu un congres ecumenic, sau ce naiba era care s-a ținut la Sibiu dar nici acolo nu am văzut altceva decât discursuri.

Dacă făcea Streza reclamă la școlile alea era altceva, eu am văzut că părintele Cătălin Dumitrean de la Sibiu preot important în zonă, zicea românilor să fie demni, să aibă coloană vertebrală deci omul din locul lui transmitea cât putea.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.05.2023, 17:15:31
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 273
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
În primul rând nu i-a trimis Streza la școală cu predare în limba germană, (...)
Vezi dumneata, nu există doar vinovăție cu intenție, ci și vinovăție din culpă. Și dacă crezi că există sau vor exista numai români care să „închidă ochii” la astfel de lucruri, doar pentru că o majoritate de nepăsători și o minoritate de interesați fac așa ceva, eu cred că te înșeli și îi subestimezi pe români. Și eu aș zice să nu Îl subestimezi nici pe Dumnezeu în această ecuație, a Cărui voie este cât se poate de evident că atât IPS Streza cât și alții au călcat-o și o calcă, în ceea ce privește faptele menționate, și dacă crezi că la „îmbrăcarea unor haine sfinte” nu trebuie să ai și o viață cât se poate de corespunzătoare cu acele „haine”, adică una cât mai sfîntă, cred din nou că te înșeli.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.05.2023, 17:31:31
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 273
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Dar zi-ne tu ce ar putea face ierarhul (...)
Ne-am putea gândi ce ar fi putut să facă, deja am și dat câteva exemple. Ce ar putea și ar trebui să facă altcineva este o altă chestiune și am putea să ne gândim și la asta. Însă în ceea ce îl privește pe IPS Streza, avînd în vedere că fapte menționate au fost deja săvîrșite și produc efecte, cred că singura soluție care l-ar avea în vedere ar fi să fie caterisit de Sinodul BOR. Nu cred că se va întîmpla așa ceva, dar consider că asta ar fi singura soluție rezonabilă într-o astfel de speță.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.05.2023, 17:35:19
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Vezi dumneata, nu există doar vinovăție cu intenție, ci și vinovăție din culpă. Și dacă crezi că există sau vor exista numai români care să „închidă ochii” la astfel de lucruri, doar pentru că o majoritate de nepăsători și o minoritate de interesați fac așa ceva, eu cred că te înșeli și îi subestimezi pe români. Și eu aș zice să nu Îl subestimezi nici pe Dumnezeu în această ecuație, a Cărui voie este cât se poate de evident că atât IPS Streza cât și alții au călcat-o și o calcă, în ceea ce privește faptele menționate, și dacă crezi că la „îmbrăcarea unor haine sfinte” nu trebuie să ai și o viață cât se poate de corespunzătoare cu acele „haine”, adică una cât mai sfîntă, cred din nou că te înșeli.
Nu subestimez puterea românilor, nu o văd, adică nu văd o capacitate de coagulare și nici un interes național, majoritatea românilor nu au o limpezime a citirii fenomenelor istorice și politice.
Poate ar trebui să ai experiența lui Cristoiu să înțelegi ce e în spatele unei campanii.

Nici seminarii ortodoxe nu poți face mai mult de unul într-un oraș, să zicem că s-ar contracara prin seminarul ortodox, dar și ca să faci o școală trebuie să ți se aprobe de la Inspectoratul Județean, nu poți să faci așa o școală pur și simplu, să zicem că Biserica s-ar apuca de construit școli confesionale.

Eu nu exclud răspunderea personală a fiecăruia, și pt persoanele cărora le predă cheile administrației orașului și pt cum își educă copilul, unde-l dă la școală.

Dar eu nu cred că dacă sibienii ar vota patriotic, Streza s-ar pune contra de ce ați votat cu ăștia și nu cu germanii, eu cred că s-ar bucura dat fiind că pr Cătălin Dumitrean a avut poziții patriotice și e un apropiat al lui ÎPS.

Vorba aia Streza are 75 de ani, deci acuși vine altcineva în scaunul mitropolitan.
Am înțeles că la Sibiu episcop vicar e Ilarion Făgărașanul (Ilarion Urs).
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 15.05.2023 at 17:38:02.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.05.2023, 18:01:40
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 273
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nici seminarii ortodoxe nu poți face mai mult de unul într-un oraș, să zicem că s-ar contracara prin seminarul ortodox, dar și ca să faci o școală trebuie să ți se aprobe de la Inspectoratul Județean, nu poți să faci așa o școală pur și simplu, să zicem că Biserica s-ar apuca de construit școli confesionale.
Chestiile ăstea de unde le-ai scos, cumva din „jobenele” acoliților IPS-ului Streza?
Sau ăsta este modul de gândire îndeobște și prin alte părți?
Ce tari sînt acești ierarhi! Păcat că le „stricăm” imaginea noi ăștia, amărîții.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.05.2023, 18:56:07
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Chestiile ăstea de unde le-ai scos, cumva din „jobenele” acoliților IPS-ului Streza?
Sau ăsta este modul de gândire îndeobște și prin alte părți?
Ce tari sînt acești ierarhi! Păcat că le „stricăm” imaginea noi ăștia, amărîții.
Nu am văzut mai mult de un seminar ortodox într-un oraș, și să faci spitale nu policlinici e o limită de paturi per județ care tre să ți se aprobe.
Ar putea face oricine școli și grădinițe dacă n-ar fi tot felul de avize și aprobări, intervenția politicului e foarte mare în România nu e o țară descentralizată spre inițiativa privată.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.05.2023, 19:19:14
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 273
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Păi înainte de ÎPS Steza nu era la fel ?
Pe vremea lui Antonie Plămădeală nu erau școli în limba germană ?
Din 2007 de la aderarea U.E. s-o fi accentuat fenomenul școlilor germane și pan-germanismul din zonă, (...)
Într-un mod extrem de bizar, nu știm mai nimic. În mod normal conducerea Bisericii trebuia să aibă rapoarte din punctul ăsta de vedere, trebuia să urmărească fenomenul la modul cel mai concret, cu date și așa mai departe. Ar fi trebuit să comunice și cu partidele politice și cu instituțiile statului, avînd în vedere că discutăm despre o chestiune foarte gravă care seamănă a operațiuni de deznaționalizare în propria țară, o înjosire, o batjocorire fără margini a României și a poporului român, a identității românești, dar și a celei ortodoxe, acolo unde este cazul.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.05.2023, 19:35:42
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Într-un mod extrem de bizar, nu știm mai nimic. În mod normal conducerea Bisericii trebuia să aibă rapoarte din punctul ăsta de vedere, trebuia să urmărească fenomenul la modul cel mai concret, cu date și așa mai departe.
Statisticile nu sunt exacte, parcă doar vreo 16 milioane din 18 au completat rubrica religie, etnie, limbă vorbită din 19 mil potențiali
.
De la recensămîntul din 2010, e opțional, deci mi se pare că e bine să declari orice, măcar vedem, chiar să fie o rubrică indiferent religios separată de ateu, agnostic, care poate implica un anumit activism.
Se poate schimba opțiunea de la un recensământ la altul.

Ce mai poate vedea B.O.R. e câți se înscriu la ora de religie, câți se retrag, majoritatea se retrag prin liceu începând cu clasa a 11-a dintr-un soi de rebeliune, dacă mulți chiulesc de la religie vor face și alții la fel copiindu-se, dar nu e sigur că acești tineri vor fi atei la 40-50 de ani, experiența vieții, durerile vieții, maturizarea, înțelegerea în profunzime schimbă concepția oamenilor în timp.

Ar fi interesante niște date câți pleacă afară și studiază religie acolo, momentan am văzut doar o statistică cu primele 3 țări unde s-au născut tinerii care au stat o vreme în diaspora pe fiecare județ.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.05.2023, 19:47:25
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 273
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu subestimez puterea românilor, nu o văd, adică nu văd o capacitate de coagulare și nici un interes național, majoritatea românilor nu au o limpezime a citirii fenomenelor istorice și politice. (...)
Deci încerci să te menții pe linia greșită, cum că conducerea Bisericii nu are, nu poate avea sau nu ar trebui să aibă niciun rol din punctul ăsta de vedere. Dar ce să vezi că totuși astfel de lucruri se întîmplă în Eparhia Sibiului, însă nu știu dacă se întîmplă în direcția politică pe care mizezi dumneata.

Pentru că, îți dau un exemplu, uite ce scrie T. Baconsky în publicația „Telegraful Român”, la care redactor-șef este IPS Streza:

„Evident, Biserica Ortodoxă Română nutrește înclinația – dar și obligația națională – de a proteja ce am dobândit în deceniile de după colapsul URSS: statutul de membru NATO și UE, libertatea (inclusiv religioasă), respectul față de drepturile omului, economia de piață și vocația de a ne consemna istoria adevărată, pentru a ne face – fie și sub forme simbolice – dreptate. Nu mă aștept la un fiasco în această privință. Sondajele de opinie arată că majoritatea românilor apreciază aceste noi realități ca pe un succes comunitar deschis spre un viitor mai civilizat, prosper și stabil. În acest context sociologic, BOR va servi fără ezitări interesul României de a se dezvolta fără asuprire. Sunt convins că păstorii noștri sufletești - de la Patriarhul Daniel și ceilalți membri ai Sfântului Sinod, până la clerul de mir și cinul monahal – înțeleg că Estul Europei devine acum centrul sensibil al Occidentului euro-atlantic. Vom avea mai mulți bani, suport politic și capacități defensive ca oricând. Deja faimosul ”flanc estic” al NATO va fi determinant pentru coeziunea și siguranța a circa un miliard de oameni. În noul cadru geopolitic, BOR are vocația de a construi punți ecumenice, de a sprijini integrarea în UE a Ucrainei, Republicii Moldova și a statelor ex-iugoslave din Balcanii de Vest și de a preveni, cu tot curajul, pericolul oricărei deteriorări a standardelor democratice de la noi și din regiunea unde ne aflăm.”
http://telegrafulroman.blogspot.com/...e-cumpana.html

Păi când ești „coagulat” de alții și de slujitorii lor, inclusiv din cât vedem cu arhierești „binecuvîntări”, în sens euro-atlantic, devine foarte greu să te mai coagulezi în sens național și chiar și ortodox, avînd în vedere și nenumărații factori de atomizare și de distrugere care au acționat asupra românilor atât înainte de „revoluție”, dar și după.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare