Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 04.05.2010, 23:26:53
Vladimir-Adrian Vladimir-Adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 67
Implicit ma bucur foarte mult

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
Va multumesc mult tuturor!
Exact asta i-am spus parintelui aseara ca intotdeauna ma simt altfel dupa spovedanie, dar din pacate, dupa o perioada mai scurta sau mai lunga iar cad si m-a indemnat sa vin mai des sa ma spovedesc (eu obisnuiesc sa merg cam o data la 2 luni) sau macar sa stam de vorba.

Mi-a zis sa vin de cate ori simt nevoia..la doua saptamani, sau chiar in fiecare saptamana pt o perioada. Adevarul e ca nu vreau sa-l necajesc f des cu problemele mele ca sunt constienta ca nu ma are doar pe mine la spovedit, ma simt putin aiurea si cand stau mai mult de vorba cu parintele si dupa mine asteapta multi sa se spovedeasca, dar pentru o perioada cred ca o sa trec peste toate astea... o sa merg imediat ce incep sa ma chinuie gandurile si cad in tristete.
Ma bucur foarte mult, foarte bine te sfatuieste, du-te cat mai des, imediat ce simti ca ai nevoie, si Cel Rau se va retrage, va pleca, va fugi si in curand il vei putea iubi din nou.

20Cînd l-au înconjurat însă ucenicii, Pavel s'a sculat și a intrat în cetate. A doua zi, a plecat cu Barnaba la Derbe.
21După ce au propovăduit Evanghelia în cetatea aceasta, și au făcut mulți ucenici, s'au întors la Listra, la Iconia și la Antiohia,
22întărind sufletele ucenicilor. El îi îndemna să stăruie în credință și spunea că în Împărăția lui Dumnezeu trebuie să intrăm prin multe necazuri. (FA 14.22)
Reply With Quote
  #162  
Vechi 17.05.2010, 15:43:51
cori_marib cori_marib is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Mesaje: 2
Smile

Cum sa nu existe iubire la 33 de ani? Din contra,ea poate fi mai profunda si mai matura ca la 20.Eu cred ca alesul il recunosti dintr-o mie,il simti pur si simplu din privire,din glas.Dar tu il cunosti cat de cat? n-ai gasit nicio calitate care sa te faca sa-l pastrezi? nu mai analiza si nu-ti pune intrebari,eventual discuta orice gand sau framantare cu duhovnicul tau. Iti doresc numai bine,minte luminata si sanatate!
Reply With Quote
  #163  
Vechi 22.05.2010, 08:36:19
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Casiana, am citit si eu situatia ta si imi permit sa iti spun si eu parerea mea. Imi pare foarte rau pentru tine, si tare as vrea sa te vindeci, mai ales ca ceea ce treci tu e zic eu destul de intalnit. Doar ca oamenii sunt foarte ignoranti in probleme sufletesti si cred ca ce li se intampla lor nu s-a mai intamplat nimanui. In loc sa se limpezeasca si sa se vindece, se afunda si mai tare. In loc sa se spele, se manjesc si mai tare cu noroi si nu zic asta pt a invinovati, ci doar pentru a arata cat de trista este o asemenea situatie. E asa trist sa vezi ca exista vindecare si oamenii nu se vindeca incat iti vine sa plangi. Eu cred ca te-ar ajuta fffff mult sa mergi la un psiholog cu experienta, pentru ca gandeste-te, oamenii astia au intalnit multe cazuri si au o imagine mai de ansamblu asupra oamenilor. Sunt ABSOLUT sigura ca situatia ta nu este unica :) si sunt foarte sigura ca te-ar ajuta mult un psiholog, daca ai grija sa asculti ce spune. Imi place mult sa citesc articole de psihologie si orice fel de texte pentru suflet, si intr-adevar unele sunt "balarii", dar mereu m-am ghidat dupa un fel de "bun simt". Lumea aceasta e complicata si incurcata, dar ceea ce o limpezeste este INTELEPCIUNEA. De aceea, in primul rand cand te rogi, roaga-te pentru intelepciune, mai inainte de toate, si apoi roaga-te pentru puterea de a urma ceea ce spune intelepciunea.
Desi o sa para socant, eu cred ca e chiar firesc ceea ce simti. Nu e nimic anormal, imatur sau tot felul de etichete. E pur si simplu ceea ce tu simti, nu te mai invinovati, simte pana la capat, fii tu pana la capat. "Cusca" in care te simti e cusca pe care tu insati ti-ai format-o din cauza vinovatiei. Nu te mai ingradi, iesi afara cu curaj si spune tot ce ai pe suflet, fa ceea ce nu ti-ai permis sa faci. Radacina depresiei tale e mai ales faptul ca incerci sa negi ceea ce simti, pentru ca tu crezi ca ai putea sa iti pierzi mantuirea din cauza asta. Uite eu iti spun ca nu, nu-ti pierzi mantuirea din cauza asta si nici n-o castigi prin a tine in tine tot felul de sentimente negative. Mantuirea nu inseamna o serie de fapte exterioare de fatzada. Fii sincera cu tine, pana la capat, da timpul inapoi si fii sincera, analizeaza tot ce ai simtit, toata ura, dezgustul, nervii etc ce ti-a provocat greseala sotului tau. Traieste tot ce nu ti-ai permis sa traiesti atunci, simte totul pana la capat, nu-ti nega nici un sentiment. Doar asa poate iesi "puroiul" afara. Sotul tau ti-a gresit candva si pentru ca nu ai consumat sentimentele pe care ti le-a provocat, le-ai inghitit in tine, le-ai bagat in afund, acum ele isi spun cuvantul. Adevarul e ca ai o manie foarte mare fata de el, nu l-ai iertat niciodata (desi nu constientizezi asta). Sufletul tau stie asta, de aici depresia si faptul ca nu suporti sa fi cu el. Si iti spun eu ca in mod sigur din cauza asta nu suporti sa se apropie intim de tine. Mie asta imi spune cel mai mult. Daca nu suporti sa se apropie intim de tine, nu e pentru ca ti-ar fi ca un frate, ci pentru ca ai ceva foarte puternic impotriva lui. Toti psihologii stiu asta...cand exista o frustrare ascunsa, nu mai vrei sa "faci dragoste" cu sotul tau. Doar e logic, nu ti se pare? E f simplu si logic. Ce dragoste sa mai faci cand nu-l suporti pe omul ala? Tu nu-l suporti, dar cum nu e tare crestineste sa nu suporti pe cineva, cum si-a gasit sufletul tau sa te pacaleasca? "Stai linistita, nu simti nimic negativ, doar ca sunteti ca niste frati, asta nu poate fi pacat, relax" Da de unde! Nu suporti sa se apropie de tine pt ca ai o "chestie" impotriva lui. Tu ai ceva impotriva lui. Acolo in adancul tau cineva urla de manie si ura. Nu stiu care e motivul, poate nu e faptul ca a gresit, poate e ca il invinovatesti de ceva, cine stie, tu singura trebuie sa localizezi ce ai impotriva lui. Poate nici nu e de vina omul, dar inainte sa iti dai seama de asta, trebuie sa stii absolut clar ce ai tu impotriva lui. Gandeste-te bine si nu te mai ingradi, TOTUL este permis cand e vorba de sentimente. Dumnezeu ne-a facut sufletul liber, si in mod absolut socant si de neacceptat pt unii, ne-a dat chiar libertatea de a gresi sau a pacatui. Asta este, trist, tragic sau cum e, ne-a dat libertatea sa pacatuim. Omul care se ingradeste cred eu ca e omul "caldicel", nu face nici bine nici rau de frica si uite asa isi bate joc de libertatea data de Dumnezeu. Gandeste-te bine la ceea ce simti si spune-i totul Domnului. Poti sa-i zici ORICE. De exemplu, un exemplu ce nu are legatura cu tine, poti linistita sa-i zici "Doamne, ma enerveaza omu' asta de mor, poate ca e pacat, da' adevaru e ca ma enerveaza, uite ce a facut in ziua cutare bla bla, ajuta-ma Tu sa fiu rabdatoare" Si asa tot vorbind SINCER cu Dumnezeu si cerand limpezire, va fi totul bine. Se prea poate ca dupa asta, sa-ti dea Dumnezeu o asa limpezire asupra omului pe care te-ai enervat, sa iti arate ceva ce tu poate nu stiai, incat sa iti para sincer f rau ca te-ai enervat si sa te pocaiesti cu adevarat, si asa sa ai o lectie invatata . Si pas cu pas, uite asa, aratand nervii tai Domnului si apoi spovedindu-i sincer, poate ajungi de nu te mai enervezi veci. Dar daca tot ascunzi si inghiti, se aduna si se tot aduna si mai rau e. Trebuie sa lasi totul afara.

Tot asa, pentru ca nu ti-ai permis libertate in ceea ce priveste sotul tau la momentul potrivit si nu ai aratat totul Domnului, acum trebuie sa "scormonesti" si sa vezi ce s-a intamplat. Dupa ce se limpezeste totul, vei putea macar alege daca sa il ierti pe sotul tau sau nu. Chiar daca nu il vei ierta niciodata, trebuie sa lasi afara si sa constientizezi ceea ce simti. Sau poate o sa iti dai seama ca il invinuiai pe nedrept si in tot timpul asta sufletul tau credea o minciuna. Dar daca nici macar nu stii ce, cum sa-ti dai seama daca e minciuna sau nu? Cine stie...important e sa constientizezi ce s-a intamplat, ce ai simtit in acele momente, cum au evoluat sentimentele, ce ai vrea sa faci acum in acest moment etc.
Eu cred ca daca nu faci lucrul asta cat te repede, ti se va agrava problema. Asta e libertatea pe care ti-o doresti. Libertatea pe care ti-o doresti tu e pacea inimii, care nu se poate dobandi daca tu ai o mare ura in strafundul tau pe care o blochezi constant. E obositor de-a dreptul. De exemplu daca te vei desparti de sotul tau si vei merge in alta parte, nu-l vei mai vedea si de asta nu vei mai fi nevoita sa iti inghiti zi de zi valul de manie ce da sa iasa, dar pe care tu il blochezi. Daca nu vei mai fi nevoita sa faci asta, iti va da un sentiment de pace, insa doar unul aparent, pentru ca ceea ce e in afund tot acolo este, calm si netulburat, dar acolo este si poate vine cineva cu un batz vreodata si-l tulbura un pic, si iar te apuca depresia. Mai intai incearca sa darami zidurile pe care tu ti le-ai construit. Din cate stiu, asta doare enorm si nimeni nu prea e in stare sa o faca, dar Dumnezeu te va ajuta.
Ei, tot textul asta lung pe care l-am scris, nu e bun in sine, e doar pentru a te convinge putin sa incepi un drum, si ar fi mai usor daca apelezi la cineva. Aici a propus cineva seminarul iertarii, e bine si de mergi la psiholog. Nu toti preotii au harul de a indruma un suflet adanc ranit, asta e parerea mea. Unii da, unii nu, e mare lumea asta. Roaga-te sa dai de omul potrivit.
Nu dispera, orice boala sufleteasca e "vindecabila" la Dumnezeu:) Fii sigura de asta.
Sa te ajute Dumnezeu, sa iti faca sufletul sa zambeasca, plin de bucurie, asa ca un bebe :) Lasa ca va trece si norul asta si vei vedea soarele, ai incredere.
Te imbratisez.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #164  
Vechi 22.05.2010, 10:23:19
alexa290881 alexa290881 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2010
Locație: Targu Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit iubirea

Daca spui ca ai iubit e imposibil sa nu mai poti iubi.Cei care iubesc o data vor iubi toata viata.Nu varsta e un impediment.Singurul inamic al nostru suntem noi insine.Iubirea nu inseamna sa tii doar la cel de langa tine.Iubirea o simti pur si simplu in fiecare zi pentru ca traiesti ,o simti cand esti cu familia,cu prietenii,cand ii vezi pe cei de langa tine ca se iubesc,cand vezi bunatatea oamenilor,cand vezi doi batranei tinandu-se de mana...Este atata dragoste in jurul nostru dar trecem pe langa ea nepasatori si nu invatam nimic.
E foarte greu sa descrii iubirea, dar cel mai simplu e sa o simti si sa nu-ti fie frica sa o arati celor dragi si sa o primesti de la cei dragi.
In 28 de ani m-am convins ca singurul lucru care uneste oamenii este dragostea.Celelalte mituri despre bani,masini,frumusete sunt valabile pentru cei ce cred in ele.
Eu ma rog mereu sa pot iubi ,restul sunt sigura si am credinta ca vor veni la tipul lor
Reply With Quote
  #165  
Vechi 22.05.2010, 14:51:11
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Iar dragostea se concretizeaza prin gesturi frumoase de atentie, gingasie, ajutor,daruire totala , neconditionata.
Alegerea depinde de aparitia acelui ceva inefabil... scanteia...o potrivire in ganduri , sentimente, completare reciproca...puterea de sacrificiu. Sa fii pregatit sa duci crucea impreuna, pe un drum drept, fara minciuna, perfidie, egoism, sa gusti impreuna bucuriile dar si infrangerile, sa-l ajuti pe tovarasul tau daca a cazut, sa-i fii sfetnic sa-i oferi permanent ceva care sa nu semene cu ieri -din frumusetea caracterului tau.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #166  
Vechi 30.05.2010, 13:31:44
florinna01
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

multumesc !-cori_marib
alexa 290881
rodica 50
nu mai sunt cu tipul acela de ceva vreme dupa ce am deschis topicul ,nu simteam ca ne leaga ceva.
acum sunt singura si ma gandesc cu groaza ca iar voi petrece o vara singura,m-am saturat de mine,nu credeam ca va fi asa de greu sa-mi gasesc pe cineva potrivit......cred ca ma pedepseste Domnul ca m-am casatorit la 23 fara sa stiu ce fac.
am ajuns sa-mi fie rusine sa mai ies afara din casa,simt ca parca toata lumea rade de mine,acasa,la serviciu toti colegii fac glume pe seama mea ca de ce nu ma marit...de aceea am ajuns sa urasc tot ce e legat de casatorie si sa accept ca nu e pt mine si gata.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 30.05.2010, 16:12:11
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit Draga mea,

Nu deznadajdui, Dumnezeu nu vrea raul nostru si iti va linisti sufletul intr-un fel sau altul!
Lumea vorbeste pentru ca asa e lumea dar Dumnezeu stie durerea ta si sigur te va lumina sa alegi ce va fi mai bine pentru tine.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #168  
Vechi 02.06.2010, 21:52:19
Micael's Avatar
Micael Micael is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2010
Locație: intre cer si pamant
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
multumesc !-cori_marib
alexa 290881
rodica 50
nu mai sunt cu tipul acela de ceva vreme dupa ce am deschis topicul ,nu simteam ca ne leaga ceva.
acum sunt singura si ma gandesc cu groaza ca iar voi petrece o vara singura,m-am saturat de mine,nu credeam ca va fi asa de greu sa-mi gasesc pe cineva potrivit......cred ca ma pedepseste Domnul ca m-am casatorit la 23 fara sa stiu ce fac.
am ajuns sa-mi fie rusine sa mai ies afara din casa,simt ca parca toata lumea rade de mine,acasa,la serviciu toti colegii fac glume pe seama mea ca de ce nu ma marit...de aceea am ajuns sa urasc tot ce e legat de casatorie si sa accept ca nu e pt mine si gata.
Poate ca ar fi bine daca nu te-ai mai concentra atat de mult asupra propriei persoane si ai incerca sa te deschizi spre ceilalti. In felul acesta, vei intalni cu siguranta persoana potrivita... De multe ori suntem egoisti, ne gandim numai la noi (ca suntem singuri, nefericiti etc) si uitam de cei din jur, care poate ca au nevoie de grija noastra. Ca sa te iubeasca cineva, trebuie tu insuti sa fii capabil sa oferi dragoste... Tu esti capabila sa oferi dragoste si sa te sacrifici pentru altcineva...?! Sau doar astepti asa, sa vina un print fermecat, care sa-ti faca TIE viata roz (ca vorba aia, el e Alesul, fat-frumos) si sa traiti fericiti pana la adanci batraneti? Mie mi se pare ca te-ai agatat de teama de a nu suferi cu toata puterea, si de asta nu mai poti iubi. In felul asta, vei avea numai de pierdut... Deschide-te si lasa temerile!

Last edited by Micael; 02.06.2010 at 22:17:16.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 03.06.2010, 12:48:28
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Ce nu face vrajmasul ca sa abata mintea de la cugetarea spre Dumnezeu...
Grea intrebare in titlul thread-ului, dar cred ca ne priveste mai putin, desi ma intreb si eu foarte des asta. Cred insa ca trebuie sa ne rugam mai mult sa nu se faca voia noastra ci mila Domnului si spus constant paraclisul Maicii Domnului.
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #170  
Vechi 03.06.2010, 15:35:00
florinna01
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

micael
poate ai dreptate,cred ca astept un fel de print pe cal alb sa vina sa ma faca fericita,ce e rau in asta?

pelerinul

s-ar putea ca toata nefercirea sa fie si de la o credinta mai slaba,daca nu pot mai mult...

altceva
nu ma simt mereu foarte jos am si zile bune,nu ma gandesc numai la asta :)))
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Alesul Anna Nunta 213 07.11.2017 18:40:17
cauta cu inima si cu tot ce stii, nu cerceta cu ochii Man Teo Generalitati 15 15.08.2011 19:17:52
cum putem stii care este voia lui Dumnezeu? skicolour Intrebari utilizatori 13 18.01.2011 14:12:28