Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 30.01.2012, 20:01:33
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cel de langa tine se poate schimba in rau (sa injure, sa insele) numai daca nu-i mai pasa de tine si nu mai are constiinta faptului ca sunteti un trup. Nu mai spun ca prin asta pierde asemanarea cu Dumnezeu.

Numai cand nu mai iubesti, faci rau. Cand iubesti, cauti sa faci numai bine, atat celor cunoscuti, cat si celor necunoscuti.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 30.01.2012, 20:13:40
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Cel de langa tine se poate schimba in rau (sa injure, sa insele) numai daca nu-i mai pasa de tine si nu mai are constiinta faptului ca sunteti un trup. Nu mai spun ca prin asta pierde asemanarea cu Dumnezeu.

Numai cand nu mai iubesti, faci rau. Cand iubesti, cauti sa faci numai bine, atat celor cunoscuti, cat si celor necunoscuti.
Costel, asa este, nu contest. Cand iubesti cauti sa faci binele..
Doar ca nici iubirea si nici binele nu prea stau in puterea noastra.
Iubirea este asa cum este.. Jalnica, neputincioasa, cade adesea.
Iar binele nu stim sa-l facem (cel putin eu am ajuns la aceasta concluzie ca nu stiu sa fac binele, chiar daca as vrea)
Tot izvorul iubirii si binelui este doar Dumnezeu.
Ce facem noi dupa mintea si puterea noastra nu este nici bine si nici iubire.
(cu riscul sa fiu acuzata de idealism)

Doar noua ni se pare ca ar fi ceva sau am avea ceva. Nu nu avem nimic.
Si chiar daca am fi in stare de o iubire umana perfecta (imposibil, in realitate), tot mi se pare prea putin.
Cred ca de aceea ingaduie Dumnezeu sa cadem, sa ranim pe cel de alaturi, sa suferim... Nu ca sa ne mintim singuri ca asa este iubirea (mai tipi la sot, te mai enervezi si ii aplici corectii, eventual, dar ce sa spun, totusi iubesti nemarginit).
Cred ca iubirea oamenilor este jalnica si cade adesea tocmai ca sa intelegem ca suntem neputinciosi si nimic bun nu lucram.

Parerea mea.

Last edited by anna21; 30.01.2012 at 20:19:48.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 30.01.2012, 20:17:51
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

[quote=anna21;425992]Iubirea este asa cum este.. Jalnica, neputincioasa, cade adesea.[quote]

Doar daca nu-i iubire curata. Iar daca e curata, e prezent si Dumnezeu si stii cum e: ce este cu neputinta la om, este cu putinta la Dumnezeu. Asa ca noua ne ramane sa iubim curat si vom iesi din toate incercarile biruitori.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 30.01.2012, 20:22:32
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Cel de langa tine se poate schimba in rau (sa injure, sa insele) numai daca nu-i mai pasa de tine si nu mai are constiinta faptului ca sunteti un trup. Nu mai spun ca prin asta pierde asemanarea cu Dumnezeu.

Numai cand nu mai iubesti, faci rau. Cand iubesti, cauti sa faci numai bine, atat celor cunoscuti, cat si celor necunoscuti.
[quote=costel;425998][quote=anna21;425992]Iubirea este asa cum este.. Jalnica, neputincioasa, cade adesea.
Citat:

Doar daca nu-i iubire curata. Iar daca e curata, e prezent si Dumnezeu si stii cum e: ce este cu neputinta la om, este cu putinta la Dumnezeu. Asa ca noua ne ramane sa iubim curat si vom iesi din toate incercarile biruitori.

Pai iubirea curata este a sfintilor, Costel.
Este prezenta Sfantului Duh in om..
Este aceea care nu cade niciodata.
Cea mai inalta dintre virtuti...

Putini o au.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 30.01.2012, 21:08:58
123456k's Avatar
123456k 123456k is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.12.2009
Locație: judetul vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Unhappy

Buna seara, uite aici gresim noi oamenii, cautam perfectiunea, de ce nu ne acceptam asa cum suntem, cu bune si rele?Si ne mai miram cand cel de langa noi incepe sa se poarte ciudat?
De multe ori fara sa vrem,chiar noi ii <<dam branci in lumea neagra a pacatului>>, sa ma ierte toti, da asa se intampla cand intre cei doi soti incep sa intervina anumite probleme pe care nu au curaj sa le discute, si care , in timp, va adanci haul cascat intre ei.
E frumos sa vezi o familie unita, care se roaga , merg impreuna la biserica, si traiesc fara de pacat,dar sincer, sunt asa de putini in ziua de azi!

Incerc sa fiu cat mai aproape de acel ideal..dar sunt constienta ca nu il voi atinge niciodata oricat as vrea!
Ma rog lui Dumnezeu in fiecare zi sa imi dea putere, iertare si matuire, sa ma ajute sa fiu o sotie si mama buna!
Ma iertati dragii mei, pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #156  
Vechi 30.01.2012, 21:28:04
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul

Pai iubirea curata este a sfintilor, Costel.
Este prezenta Sfantului Duh in om..
Este aceea care nu cade niciodata.
Cea mai inalta dintre virtuti...
Eu nu cred asta. Sfintii staruie in iubire, dar si noi avem clipe (macar) cand iubim adevarat... Cand Domnul ne da putin din Harul Sau.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 30.01.2012, 21:41:38
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Costel, asa este, nu contest. Cand iubesti cauti sa faci binele..
Doar ca nici iubirea si nici binele nu prea stau in puterea noastra.
Iubirea este asa cum este.. Jalnica, neputincioasa, cade adesea.
Iar binele nu stim sa-l facem (cel putin eu am ajuns la aceasta concluzie ca nu stiu sa fac binele, chiar daca as vrea)
Tot izvorul iubirii si binelui este doar Dumnezeu.
Ce facem noi dupa mintea si puterea noastra nu este nici bine si nici iubire.
(cu riscul sa fiu acuzata de idealism)

Doar noua ni se pare ca ar fi ceva sau am avea ceva. Nu nu avem nimic.
Si chiar daca am fi in stare de o iubire umana perfecta (imposibil, in realitate), tot mi se pare prea putin.
Cred ca de aceea ingaduie Dumnezeu sa cadem, sa ranim pe cel de alaturi, sa suferim... Nu ca sa ne mintim singuri ca asa este iubirea (mai tipi la sot, te mai enervezi si ii aplici corectii, eventual, dar ce sa spun, totusi iubesti nemarginit).
Cred ca iubirea oamenilor este jalnica si cade adesea tocmai ca sa intelegem ca suntem neputinciosi si nimic bun nu lucram.

Parerea mea.
Cand facem ceva bun, inseamna ca Domnul ne-a ajutat...nimic nu putem face fara El.
Dar putem totusi spune ca niciodata nu am facut nimic bun? nu , asta nu e o viziune ortodoxa deloc. Bine, suntem pacatosi, faptele noastre toate sunt murdarite de mandria noastra, de vicleniile noastre, stim asta...cu toate astea avem intentie buna, avem nadejde, avem credinta in Mantuitorul nostru, chiar asa putina cata e.
Poate de multe ori Dumnezeu vrea sa lucreze cu noi lucruri mari, dar noi tot "nu, nu sunt bun de nimic.."
Reply With Quote
  #158  
Vechi 30.01.2012, 22:39:45
Vladimir-Adrian Vladimir-Adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 67
Implicit părere

Citat:
În prealabil postat de Mirean Vezi mesajul
Poate ar trebui sa adaugi si iubirea pe lista! Altfel sotul tau nu difera cu mult de un robot de bucatarie/aspirator/dacaca (dupa caz)!
Ești tare, bravo, m-ai făcut să râd și cred că nu numai pe mine...
Eu cred așa:
1. Când te gândești la bărbatul ideal, faci din start o greșeală, nu trebuie gândit așa. trebuie să-ți dorești doar un bărbat cu care să te înțelegi. Dacă te tot gândești la bărbatul ideal și începi chiar să-l construiești că trebuie să fie așa, așa, etc devii automat năzuroasă cu toți bărbații pe care îi întâlnești, ăla n-are aia, ăla ailaltă și rămâi singură. Iar în multe cazuri nici nu mai cauți...e o capcană a sufletului, e capcana ,,nasului pe sus"
2. Nu zic că trebuie să fii fără discernământ. Dar eu sunt convins că trebuie s-o iei invers, adică există unele lucruri de care o femeie trebuie în general să se ferească și acestea sunt în general chestii știute: să nu fie curvar, bețiv, violent, să nu arunce banii pe jocuri de noroc sau alte prostii. În afară de aceste chestii generale, nu cred că trebuie să-ți pui vreo condiționare
3. Oricum există unele filtre naturale cum ar fi dacă te simți bine cu el în general, indiferent de ce faci, iar acest filtru e serios, elimină multe persoane
4. Există unii bărbați la care prin natura lucrurilor fetele obișnuite nu au acces în enorma majoritate a cazurilor și cred că n-ar mai trebui să tânjească după ei: a)este vorba de bărbații bogați (vorbesc în cazul fetelor cu venit normal), ei se mișcă în altă lume iar fetele care aspiră și chiar au tangențe cu ei au anumite caracteristici pe care fetele obișnuite nu le au (carierism, o anumită supunere, o anumită perseverență, o anumită înfățișare plăcută, să fie ușor parașutiste )) dar toate aceste caracteristici la un loc) b) a doua categorie este cea a bărbaților dintr-o categorie socio-profesională îndepărtată. Oricât ar vrea îi va fi greu chiar unei profesoare obișnuite sau unei doamne doctor ( și mai sunt și alte categorii) să se căsătorească cu un bărbat care să zicem este necalificat și are unele munci mai grele.c) a treia categorie este cea a bărbaților ,,buni" care sunt luați imediat de fetele ,,bune" (dar nu neapărat în sens sexual)
5. După mine bătaia peștelui ar trebui să fie pe cei care au rămas care reprezintă cam 60-70% din total, deci sunt grămadă. După mine dacă ești cu nasul pe sus, elimini cam 60% din ei.
6. Mai există un aspect. Cu timpul dacă nu-ți găsești pe cineva devii tu însuți mai puțin atrăgătoare în sensul că devii mai sălbatică, mai ,,acritură" cum se zice, mai puțin maleabilă. Și aici e un mare pericol.
7. Am observat și un alt aspect. Foarte multe femei încep să-și ia pisici, câini, etc în speranța că vor suplini astfel un gol afectiv. Aici e iarăși o capcană căci uneori acestea animale pot deveni efectiv o piedică în calea unei viitoare relații căci nu toți bărbații sunt dispuși să trăiască cu diverse lighioane în casă (de exemplu pisici) sau să se conformeze programului de scos câinii la plimbare.
8. Mai există și alt pericol: acela de a nu mai căuta (lenea, inerția) și de a te văicări. La limită persoana începe să vorbească împotriva ,,bărbaților", simpatizează cu unele idei feministe. Lenea (inerția) îi elimină și pe cei 10% din bărbații rămași (căci 60% au fost eliminați având nasul pe sus)

Last edited by Vladimir-Adrian; 30.01.2012 at 22:51:05.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 30.01.2012, 22:43:58
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Poate ar trebui sa "indreptam" Patericul

Citat:
În prealabil postat de Solveig Vezi mesajul
Cand facem ceva bun, inseamna ca Domnul ne-a ajutat...nimic nu putem face fara El.
Dar putem totusi spune ca niciodata nu am facut nimic bun? nu , asta nu e o viziune ortodoxa deloc. Bine, suntem pacatosi, faptele noastre toate sunt murdarite de mandria noastra, de vicleniile noastre, stim asta...cu toate astea avem intentie buna, avem nadejde, avem credinta in Mantuitorul nostru, chiar asa putina cata e.
Poate de multe ori Dumnezeu vrea sa lucreze cu noi lucruri mari, dar noi tot "nu, nu sunt bun de nimic.."
A zis avva Matoi: "cand eram mai tanar, ziceam in sinea mea ca poate ceva bun lucrez. Iar acum daca am imbatranit, vad ca nu am nici un lucru bun in sinea mea".
Reply With Quote
  #160  
Vechi 30.01.2012, 23:33:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit scuze de offtopic...

Citat:
În prealabil postat de Vladimir-Adrian Vezi mesajul
7. Am observat și un alt aspect. Foarte multe femei încep să-și ia pisici, câini, etc în speranța că vor suplini astfel un gol afectiv. Aici e iarăși o capcană căci uneori acestea animale pot deveni efectiv o piedică în calea unei viitoare relații căci nu toți bărbații sunt dispuși să trăiască cu diverse lighioane în casă (de exemplu pisici) sau să se conformeze programului de scos câinii la plimbare.
Pe dvs v-a facut Mirean sa radeti,pe mine dvs m-ati facut sa rad...
Niste biete pisici sunt pt unii "lighioane"...asta este chiar comic

Stati linistit ca sunt destui barbati(Slava Domnului) care iubesc animale,le cresc in casa,le scot la plimbare...deci sanse sunt destule din puctul asta de vedere.Acum de cand m-am apucat de crescut orhidee,am ramas socata sa vad cati barbati au crescatorie de orhidee,uimitor...(este adevarat ca nu in Romania).

Totusi,"unii"nu reprezinta majoritatea si nici intregul,reprezinta doar o parte,ceea ce este normal...Apoi ramam in discutie "ceilalti".

Oricum,ar fi bine ca necazurile intre soti sa ramana doar la nivelul neintelegerilor in privinta animalelor de companie...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sotul vs familia de origine irinelu Nunta 68 30.08.2013 23:52:59
Conducatorul ideal... mihai.radulescu2003 Generalitati 226 13.12.2012 10:48:28
sotul cel neideal VLCMirela Nunta 138 12.05.2012 12:10:57
Parintele Galeriu - duhovnicul ideal sophia Mari Duhovnici si predicile lor 13 12.05.2010 17:30:51
Destin si Ideal OmuBun Generalitati 4 28.08.2009 16:44:33