Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 01.02.2009, 14:35:59
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

A propos de subiect. Acum cateva zile am vazut la Trinitas o emisiune interesanta intitulata Tinerii in parohie, si mi-a placut ce a spus un parinte acolo.

Spunea ca odata a venit un tanar la biserica, probabil pentru prima data, si, mai stangaci si nestiutor, a dat sa treaca prin fata usilor imparatesti, pe unde nu se trece. Bineinteles ca diversi binevoitori din biserica au si sarit sa il opreasca cum ca e mare pacat. Si atunci parintele a iesit din Sf Altar si le-a spus sa nu mai atraga atentia la nimeni, ca nu ei l-au adus la biserica, si ca daca o sa vrea Dumnezeu sa il fulgere pe tanar pentru asa ceva, o sa il fulgere, dar nu e treaba lor, in ideea ca daca te simti undeva ca un elefant in magazinul cu portelan in care spargi ceva la orice miscare bineinteles ca nu mai vii pe acolo in veci.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 02.02.2009, 00:51:06
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Am vorbit mult despre tinuta enoriasilor. Cred ca e stim acum destule. Sa vorbim si despre tinuta preotului.
Am vazut ca preotul are mai multe vesminte pe care le foloseste in timpul Sf. Liturghii. Ce semnifica ele?
Am vazut ca umbla pe vreme rea cu un fel de cascheta, asemenatoare cu cea de militar. Este un element nou in tinuta preotului, caci nu a vazut-o pana acum?
Reply With Quote
  #83  
Vechi 02.02.2009, 01:03:17
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
A propos de subiect. [...] Si atunci parintele a iesit din Sf Altar si le-a spus sa nu mai atraga atentia la nimeni, ca nu ei l-au adus la biserica, si ca daca o sa vrea Dumnezeu sa il fulgere pe tanar pentru asa ceva, o sa il fulgere, dar nu e treaba lor, in ideea ca daca te simti undeva ca un elefant in magazinul cu portelan in care spargi ceva la orice miscare bineinteles ca nu mai vii pe acolo in veci.
da, buna pilda asta sa mai smereasca pe amatorii de dat "indicatii pretioase" la tot pasul.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 02.02.2009, 11:51:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
da, buna pilda asta sa mai smereasca pe amatorii de dat "indicatii pretioase" la tot pasul.
Vremea epocii "indicatiilor pretioase", a apus de peste 20 de ani. Vremea urmarii pildelor si invataturilor lasate cu mai bine de 2000 de ani in urma, este cu mult mai de folos, iar orice "indicatie" trebuie sa aiba ca temei cele lasate in Sf.Scriptura si in Invataturile Sf. Parinti. Orice parere in afara acestora, e pierdere de timp si ratacire.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #85  
Vechi 23.02.2009, 23:55:51
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Intrebat de o femeie daca purtatul pantalonilor este pacat, parintele Teofil Paraian de la manastirea Sambata de sus-Fagaras, a raspuns simplu: DA
atunci femeia a incercat sa se apere: dar, parinte, stiti, noi femeile suntem sensibile, ne e frig in fusta etc iar parintele cu vocea sa inconfundabila a raspuns: atunci pune-ti pantaloni, dar peste pantaloni pune-ti o fusta sa se vada ca esti femeie!
Reply With Quote
  #86  
Vechi 25.02.2009, 01:00:44
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Am vazut ca umbla pe vreme rea cu un fel de cascheta, asemenatoare cu cea de militar. Este un element nou in tinuta preotului, caci nu am vazut-o pana acum?
Nu poate nimeni sa-mi dea un raspuns referitor la ce poarta preotul pe cap, atunci cand e frig afara?
Reply With Quote
  #87  
Vechi 06.03.2009, 18:13:46
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Schimonahia Nila

schimonahiei Nila (Evdokia Andreevna Novikova), cunoscută de mulți dreptmăritori creștini din toate colțurile Rusiei, s-a sfârșit la 6 martie 1999.
Harismele dăruite de Domnul stareței - înainte-vederea, proorocia, sfatul înțelept, vindecarea bolilor, mângâierea - sunt confirmate de creștinii care îi cereau ajutor și sfat.

Despre imbracamintea femeii:
- Nu este permis femeilor să îmbrace haine bărbătești, și bărbaților - femeiești. Pentru aceasta vor da răspuns înaintea Domnului. Singure nu purtați și pe celelalte opriți-le. Trebuie să știți că femeile care poartă pantaloni, în războiul viitor, vor fi recrutate în armată și puține se vor întoarce vii.
In timp ce maica pronunța aceste cuvinte, o femeie dintre cele prezente s-a gândit: „Ce este rău în faptul că eu lucrez în grădină fiind îmbrăcată în pantaloni, doar așa-i mult mai comod?“. Maica imediat a reacționat la acest cuget:
- Și tu în grădină umbli în pantaloni, nu face aceasta, vei răspunde în mod deosebit.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 07.03.2009, 09:04:33
Cristofor Cristofor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2009
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Nu poate nimeni sa-mi dea un raspuns referitor la ce poarta preotul pe cap, atunci cand e frig afara?
Poartă potcap.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 07.03.2009, 14:42:24
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

defapt..poarta culion.
potcapul este specific monahilor.
__________________
Dumnezule milostiveste-te spre noi si ne binecuvinteaza;lumineaza fata Ta spre noi si ne miluieste
Reply With Quote
  #90  
Vechi 07.03.2009, 23:01:03
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce este aceasta: potcap sau culion?
DEX:
POTCÁP ~uri n. Acoperământ pentru cap de formă cilindrică, puțin lărgit în sus, purtat de preoții și călugării ortodocși
CULIÓN, culioane, s.n. (Înv.) Potcap mic, rotund, de catifea, fără boruri
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Primiti cu uratul? Tina06 Generalitati 3 31.12.2012 14:25:46
Ce feedback primiti de la Dumnezeu ? Petre. Pocainta 31 21.06.2012 17:27:24
Craciunul -primiti cu colindul? MarinaAlca Generalitati 18 26.12.2009 02:31:14
Parintele Adrian Fageteanu: “SA NU PRIMEASCA NIMENI!- Nu primiti nimic tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 08.02.2009 18:38:22
Primiti cu colindul? palinaalade Umanitare 1 13.12.2008 15:50:15