Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.04.2012, 17:21:30
Observator Observator is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2012
Mesaje: 6
Implicit Zalmoxis nu a fost un zeu pagan

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
Zalmoxe a fost un zeu pagan, asta stie oricine. Ce facem, ne intoarcem la paganism?
Nu a spus nimeni ca trebuie sa ne intoarcem la paganism. Am spus doar ca nu exista prezent fara trecut si viitor fara prezent.
Daca refuzati sa credeti in valorile spirituale ale trecutului este problema d-stra. Trebuie sa va informez ca trecutul spiritual nu inseamna numai paganism. Si Zalmoxis nu afost un zeu pagan. Sunteti intr-o mare eroare.
Pentru o informare corecta trebuie sa va spun , printre altele, ca geto-daci, ce il aveau pe Zalmoxis conducator spiritual nu erau politeisti ci monoteisti. Credeau in Dumnezeu prietene.
In alta ordine de idei ar trebui sa vedem ce inseamna Alfa si Omega. Eu iubesc si Alfa si Omega in aceiasi masura si stiti de ce: pentru ca Dumnezeu inseamna si trecut si prezent dar si viitor.
Domnul Hristos a influentat decisiv viata spirituala a acestei Planete din totdeauna, iar eu nu am spus ca ar trebui sa ne intoarcem la trecut ci, faptul ca, trebuie sa pretuim valorile lui spirituale.
Amintiti-va ce a spus Invatatorul: "Să nu socotiți că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc". Marcu 5:17
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.04.2012, 09:38:54
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Observator Vezi mesajul
Nu a spus nimeni ca trebuie sa ne intoarcem la paganism. Am spus doar ca nu exista prezent fara trecut si viitor fara prezent.
Daca refuzati sa credeti in valorile spirituale ale trecutului este problema d-stra. Trebuie sa va informez ca trecutul spiritual nu inseamna numai paganism. Si Zalmoxis nu afost un zeu pagan. Sunteti intr-o mare eroare.
Pentru o informare corecta trebuie sa va spun , printre altele, ca geto-daci, ce il aveau pe Zalmoxis conducator spiritual nu erau politeisti ci monoteisti. Credeau in Dumnezeu prietene.
In alta ordine de idei ar trebui sa vedem ce inseamna Alfa si Omega. Eu iubesc si Alfa si Omega in aceiasi masura si stiti de ce: pentru ca Dumnezeu inseamna si trecut si prezent dar si viitor.
Domnul Hristos a influentat decisiv viata spirituala a acestei Planete din totdeauna, iar eu nu am spus ca ar trebui sa ne intoarcem la trecut ci, faptul ca, trebuie sa pretuim valorile lui spirituale.
Amintiti-va ce a spus Invatatorul: "Să nu socotiți că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc". Marcu 5:17
Domnul a venit sa intareasca Legea (decalogul, nu legea ceremoniala) a lui Moise, si totusi Zalmoxe ce rol poarta(altul decat de zeu pagan)? daca nu e zeu pagan, ce e???

si in ce consta, pe vremuri, inchinarea la Zalmoxe, puteti raspunde?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.04.2012, 12:29:33
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
Domnul a venit sa intareasca Legea (decalogul, nu legea ceremoniala) a lui Moise, si totusi Zalmoxe ce rol poarta(altul decat de zeu pagan)? daca nu e zeu pagan, ce e???
Inchinarea la Zamolxe a fost o manifestare a nevoii naturale de religiozitate a omului.Lumea a fost creata de Dumnezeu, imprimandu-i-se un anumit sens si e condusa de acesta spre implinirea sensului, concretizat in iubire si ascultare. Exista un filon spiritual ce incepe cu legea firii, continua cu legea lui Moise si se desavarseste cu legea harului si a iubirii. Prima lege data de Dumnezeu oamenilor a fost legea firii sau a constiintei, constiinta pe care a sadit-o in fiecare dintre noi si dupa care trebuia sa se ghideze lumea pana la legea scrisa (legea lui Moise). Cultivarea intelectuala a oamenilor s-a facut treptat, pe masura ce si-au largit orizontul cunoasterii. Astfel, au simtit nevoia de a explica natura ce-i inconjoara, de a gasi raspunsuri la intrebari existentiale, au incercat prin contemplatia naturala sa urce la ratiunea lucrurilor, sa intuiasca legea creatiei (zidirii), atribuind unor entitati supranaturale, ceea ce ei nu isi puteau explica si mai ales controla (seceta, boala, indundatiile, cutremure...) si fata de care isi manifestau abnegatia prin sacrificiu (ofrande), in speranta protectiei in fata raului.

Last edited by ioanna; 25.04.2012 at 12:32:35.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.04.2012, 12:37:39
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Inchinarea la Zamolxe a fost o manifestare a nevoii naturale de religiozitate a omului.Lumea a fost creata de Dumnezeu, imprimandu-i-se un anumit sens si e condusa de acesta spre implinirea sensului, concretizat in iubire si ascultare. Exista un filon spiritual ce incepe cu legea firii, continua cu legea lui Moise si se desavarseste cu legea harului si a iubirii. Prima lege data de Dumnezeu oamenilor a fost legea firii sau a constiintei, constiinta pe care a sadit-o in fiecare dintre noi si dupa care trebuia sa se ghideze lumea pana la legea scrisa (legea lui Moise). Cultivarea intelectuala a oamenilor s-a facut treptat, pe masura ce si-au largit orizontul cunoasterii. Astfel, au simtit nevoia de a explica natura ce-i inconjoara, de a gasi raspunsuri la intrebari existentiale, au incercat prin contemplatia naturala sa urce la ratiunea lucrurilor, sa intuiasca legea creatiei (zidirii), atribuind unor entitati supranaturale, ceea ce ei nu isi puteau explica si mai ales controla (seceta, boala, indundatiile, cutremure...) si fata de care isi manifestau abnegatia prin sacrificiu (ofrande), in speranta protectiei in fata raului.
Poate ca Zalmoxe a fost un demon si inchinarea la el se facea prin magie!
Nu ar fi de mirare - 1 Corinteni cap. 10 vers. 20
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.04.2012, 12:50:05
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
Poate ca Zalmoxe a fost un demon si inchinarea la el se facea prin magie!
Nu ar fi de mirare - 1 Corinteni cap. 10 vers. 20
Sau o nascocire umana datorata ignorantei si fricii in fata necunoscutului. Toate ritualurile aveau un caracter "magic", datorat superstitiilor, iar noi am pastrat traditiile si obiceiurile "magice" prin folclor. Nu-l consider pe Zamolxe un demon, ci un factor supranatural (idol mental) la care se raportau oamenii cuprinsi de demonul fricii.

Citat:
Nu ar fi de mirare - 1 Corinteni cap. 10 vers. 20
Acuma am citit versetul respectiv :) Sincer, eu nu privesc panteonul de zeitati din diverse mitologii si culturi ca demoni in sine, ci le vad ca produse imaginare umane datorate unor actiuni negative (demonice) asupra omului.

Last edited by ioanna; 25.04.2012 at 13:15:34.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.04.2012, 16:10:44
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stanca Vezi mesajul
Vad un alt "cal troian" sub denumirea atragatoare de foculsacru, care se declara pt. renasterea spirituala a poporului roman, aducand la un loc pe IIsus cu Zalmoxe si cu ...toti de fapt! Ideea e de un singur pastor si o singura religie...ma intreb cati vor musca iarasi?!
Nu vad niciun cal troian. Peste noi au trecut mai multe epoci de succesiune spirituala: substratul geto-dacic, substratul greco-roman, substratul crestin(bizantin) si crestinismul cosmic. Daca Fundatia respectiva vrea sa deschida panteonul mitologic romanesc ,sa le fie de bine, doar ritualuri mai bogate decat ale noastre nu cred ca exista :) Cred ca exprimarea e nefericit aleasa: renastere culturala, nu renastere spirituala.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.04.2012, 09:36:08
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Observator, se cunoaste cat de cat in ce consta inchinarea la Zalmoxe? o puteti reconstitui?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.04.2012, 11:26:37
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Sunt curioasa ce va spune Observator, daca mai e pe forum. Din ce stiam eu, Zamolxis era venerat de catre daci ca model arhetipal, ca invatator si judecator al oamenilor Din scrierile antice, mai ales cele ale lui Herodot, rezulta ca el ar fi fost un fel de “iluminat”, genul de erou civilizator si reformator, care dupa moartea sa a fost sacralizat, nascandu-se cultul lui Zamolxis, el inaugurand practic o epoca de tip escatologic. Dacii aveau credinta in nemurire, cel care piere ducandu-se la Zamolxis, intr-un loc unde se bucura de toate bunatatile. Zamolxes, ocultat prin moarte, “veghea” in continuare asupra comunitatii, dialogul cu el realizandu-se prin mesageri trimisi o data la patru ani, prin sacrificiu. Cel pe care “soarta” il desemna era aruncat in aer si cazand era strapuns de sulite. In functie de cum murea persoana respectiva si ce fenomene naturale apareau, sacerdotul talmacea “vointa” lui Zamolxis, daca solia a fost primita sau nu de catre acesta. Dovezile arheologice descoperite pe teritoriul tarii noastre (gropi rituale, oase de copil, vas si suport de vas) atesta ca se practica si sacrificiul copiiilor, insa e greu de spus in ce scop. Cred ca "inchinarea" se realiza prin dansuri in jurul focului si acte rituale. O buna parte le-am pastrat si transmis prin folclor. Hora, calusul, dansul ursului, caprei etc. au la baza un ritual arhaic magic, insa semnificatia lor s-a pierdut, azi le privim ca forme de expresie culturala si artistica a romanilor. Ce insemnau aceste dansuri pentru stramosii nostri e greu de stiut.

Last edited by ioanna; 26.04.2012 at 11:36:44.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.04.2012, 12:01:23
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Sunt curioasa ce va spune Observator, daca mai e pe forum. Din ce stiam eu, Zamolxis era venerat de catre daci ca model arhetipal, ca invatator si judecator al oamenilor Din scrierile antice, mai ales cele ale lui Herodot, rezulta ca el ar fi fost un fel de “iluminat”, genul de erou civilizator si reformator, care dupa moartea sa a fost sacralizat, nascandu-se cultul lui Zamolxis, el inaugurand practic o epoca de tip escatologic. Dacii aveau credinta in nemurire, cel care piere ducandu-se la Zamolxis, intr-un loc unde se bucura de toate bunatatile. Zamolxes, ocultat prin moarte, “veghea” in continuare asupra comunitatii, dialogul cu el realizandu-se prin mesageri trimisi o data la patru ani, prin sacrificiu. Cel pe care “soarta” il desemna era aruncat in aer si cazand era strapuns de sulite. In functie de cum murea persoana respectiva si ce fenomene naturale apareau, sacerdotul talmacea “vointa” lui Zamolxis, daca solia a fost primita sau nu de catre acesta. Dovezile arheologice descoperite pe teritoriul tarii noastre (gropi rituale, oase de copil, vas si suport de vas) atesta ca se practica si sacrificiul copiiilor, insa e greu de spus in ce scop. Cred ca "inchinarea" se realiza prin dansuri in jurul focului si acte rituale. O buna parte le-am pastrat si transmis prin folclor. Hora, calusul, dansul ursului, caprei etc. au la baza un ritual arhaic magic, insa semnificatia lor s-a pierdut, azi le privim ca forme de expresie culturala si artistica a romanilor. Ce insemnau aceste dansuri pentru stramosii nostri e greu de stiut.
interesante explicatii, care dovedesc ca prezumtia mea constand in acreditarea ideii de demonism care caracteriza inchinarea la Zalmoxe, a fost facuta pe baze corecte (atata timp cat "Zalmoxe" cerea sacrificii de sange, e clar cine statea in spatele acestei inchinari)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.04.2012, 12:33:08
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
interesante explicatii, care dovedesc ca prezumtia mea constand in acreditarea ideii de demonism care caracteriza inchinarea la Zalmoxe, a fost facuta pe baze corecte (atata timp cat "Zalmoxe" cerea sacrificii de sange, e clar cine statea in spatele acestei inchinari)
La adapostul ignorantei se instaleaza in suflet falsul misticism, demonii facandu-si convorirea cu noi in chip ascuns. Sacrificiile umane se practicau la toate popoarele antice, la daco-geti chiar erau rare, doar in anumite ocazii. Sacrificiul si mai ales al copiiilor, de care omul se desparte cel mai greu, nu poate decat sa ne arate cat de supusi erau atunci oamenii in fata “zeitatii”(zeitatilor), daca le ofereau ceea ce aveau ei mai pretios pe lume, doar ca acestia sa-i asculte si sa ajute intreaga comunitate.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Timpul sacru georgeval Sfanta Liturghie 17 17.02.2014 22:59:21
Focul iadului Profetul de carton Secte si culte 500 29.12.2012 16:49:09
Vindecarea miraculoasa: sacru si profan ioannna1234 Intrebari utilizatori 0 30.01.2011 18:01:26
Opreste Doamne , si stinge focul maniei Tale ! Apel la rugaciune cristiboss56 Rugaciuni 55 09.07.2010 23:16:59