Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.12.2012, 12:25:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Ma rog in biserica, ma rog si acasa chiar daca sunt convins ca nu exista Dumnezeu si daca exista, sunt convins ca nu ii pasa de mine (care nu sunt decat atomi si grupare de celule).
Si eu am fost agnostic si m-am rugat ca sa reusesc ceva, fara sa fiu credincios. Am zis ca nu am ce sa pierd, daca nu exista nimic oricum nu aveam ce sa pierd, nici macar timp, pentru ca gaseam timp sa fac asta (ma rugam in gand). Si dupa un timp am devenit credincios.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.12.2012, 13:47:18
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tipul este ridicol si ceea ce face practic ridiculizeaza religia pentru prostii (atei) dispusi sa-l asculte.

Tipul face intentionat un talmes-balmes confundand voit (sau poate e chiar asa stupid de felul lui?) partea morala a religiei cu cea sociala din contextul Vechiului Testament.

Ca sa nu mai vorbim ca probabil din aceleasi motive, se plaseaza intentionat in contextul Vechiului Testament si nu incearca sa vada cum ar fi sa practice religia conform canoanelor Noului Testament.

Poate pentru ca este de origine evreu..
Este de origine evreu! Este ateu si a facut un experiment! Mie personal mi-a aratat cate ceva din mecanismele psihologice pe care religia le foloseste!

Poate fi ridicola o astfel de abordare... nu cred ca ar fi o idee buna sa umbli cu o haina lunga dupa o recomandare biblica! Dar no... sa gasit cineva sa o faca!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.12.2012, 13:55:25
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@Mosh-Neagu
Apreciez ezitarea ta. Este o dovada de intelepciune.

Sunt constient ca practicarea isihamului si a rugaciunii inimii nu se compara cu ceea ce fac eu in urma a ceea ce am inteles de la predica unui preot. Oricum ceea ce mi-a iesit este util si voi practica in continuare.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.12.2012, 13:59:28
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@ Eliza si Alin

Referirea mea la ASUR era in legatura inregistrarea facuta de mine cu reportofonul. Adica nu vreau sa o fac publica fiindca risca sa iasa gargara pe internet in stil ASUR (ceea ce nu doresc).

Nu m-am gandit sa fac o analiza a acelei asociatii, dar daca asta vreti... nu aveti decat!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.12.2012, 14:09:14
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poate vrei sa spui pe scara ignorantei.
Un ateu, daca este inteligent si onest (nu prea merg astea cu ateismul, de multe ori), trebuie sa admita ca sansele de a exista (sau nu) Dumnezeu sunt 50-50.
Nu mi se pare potrivit amestecul probabilitatii cu cifre exacte fiindca nu avem date pentru a emite probabilitati in privinta existentei lui Dumnezeu.

Mai simplu spui: "nu stiu daca exista sau nu exista Dumnezeu si cred/nu cred pana cand stiu sigur" (doar atat)!

Iar Dawkins a folosit scara aceea in mod simbolic pentru a exprima aceasta idee... nu pe post de instrument de masura :)) (nu pot pricepe cum ai scos opiniile pe care nu le-am citat in acest reply... da fie cum doresti).

Doar un idiot poate crede ca poate masura gradul de credinta sau necredinta (la fel sta treaba si cu oferirea de cifre exacte cu privire la existenta sau inexistenta lui Dumnezeu).

Last edited by UNNOOM; 03.12.2012 at 14:52:14.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.12.2012, 15:44:03
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

și-atunci care or fi motivele tale pentru care afirmi că "îți este frică de creștini"?? că dacă vii cu argumente de genul: "nu stiu daca exista sau nu exista Dumnezeu si cred/nu cred pana cand stiu sigur" (doar atat)! sau "nu cred ca ar fi o idee buna sa umbli cu o haina lunga dupa o recomandare biblica"! dă-mi voie să-ți spun că ești haios!!
realitatea e tocmai inversă, creștinii fiind avertizați că în lume necazuri vom avea!! dar trebuie să îndrăznim pentru că Hristos a biruit lumea!!
gargara de tipul ASUR a existat și pe vremea lui Ceaușescu, dar mie părinții mi-au explicat că omul nu "se trage din maimuță"... țelul său fiind mult mai înalt decât să umble în 2 picioare, să mănânce și să se-nmulțească după care pa.... și din momentul de foc al "erei noastre", adică după Hristos, s-au dus lupte cumplite pentru a fi înăbușit Adevărul, pentru ca oamenii să nu creadă că sunt mai mult decât carne și oase, așa că înregistrarea ta e o picătură într-un ocean de dușmănie! nimic nou sub soare! tu caută mai bine să vezi cât de ateu ești!! pentru că dacă ești convins, ești pierdut!!

Petre Țuțea mai spune: Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice.
Iisus Hristos este eternitatea care punctează istoria.
restul e gargară....
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.12.2012, 15:59:01
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
tu caută mai bine să vezi cât de ateu ești!! pentru că dacă ești convins, ești pierdut!!
Și ne mai mirăm de ce sunt atâtea secte sau rătăciți! Păi noi suntem cauza, cei care ne batem în piept că suntem buricul Pământului.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.12.2012, 16:55:05
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Nu mi se pare potrivit amestecul probabilitatii cu cifre exacte fiindca nu avem date pentru a emite probabilitati in privinta existentei lui Dumnezeu.

Mai simplu spui: "nu stiu daca exista sau nu exista Dumnezeu si cred/nu cred pana cand stiu sigur" (doar atat)!

Iar Dawkins a folosit scara aceea in mod simbolic pentru a exprima aceasta idee... nu pe post de instrument de masura :)) (nu pot pricepe cum ai scos opiniile pe care nu le-am citat in acest reply... da fie cum doresti).

Doar un idiot poate crede ca poate masura gradul de credinta sau necredinta (la fel sta treaba si cu oferirea de cifre exacte cu privire la existenta sau inexistenta lui Dumnezeu).
E suficient sa ganditi cum este crea corpul uman ca sa va dati seama ca omul nu putea sa para intamplator
Sau ganditi-va cum se inmultesc pestii ,cum au fost ei ganditi
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.12.2012, 18:09:44
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
și-atunci care or fi motivele tale pentru care afirmi că "îți este frică de creștini"??
Ei vad ceva rau in a fi ateu. (Si poate chiar este... dar din punctul lor de vedere)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.12.2012, 18:11:34
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul

Petre Țuțea mai spune: Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină.
Nici macar ateismul nu putea aparea intr-o cultura necrestina (cu vreo doua exceptii)!

:P
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Discutie din cealalta lume NEYRA 383 Intrebari utilizatori 8 19.08.2010 19:08:55
Diferenta intre spovedanie si discutie cu preotul sophia Impartasania (Taina Euharistiei) 37 06.03.2010 15:46:44
Maturitatea cu care alegem un subiect de discutie. LERIM Biserica Ortodoxa Romana 9 07.07.2007 14:00:44