Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.07.2007, 11:32:04
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am intalnit foarte des opinia, conform careia credinta ia nastere ca rod al inculturii.

Citesc acum viata Sf. Ioan Gura de Aur si iata ce scrie:

“ Acest Ioan era din Antiohia…Era fiul unor oameni care au stralucit prin noblete, tatal sau fiind conducatorul armatei din Siria. Cand a ajuns apt de studiuS, s-a ocupat de studiul retoricii, in vederea slujirii sfintelor Scripturi, iar dupa aceea, de la varsta de 18 ani, a parasit pe sofisti, care se ocupau cu lucuri marunte si s-a dedicate studiului Sfintelor Scripturi. In acel timp, conducea Biserica Antiohiei fericitul Macarie Marturisitorul, armean de origine. Acesta, observand ca tanarul este inteligent, i-a ingaduit sa-i stea mereu in preajma si, indragind frumusetea inimii sale, a prevazut cu ochi profetic cresterea lui.”

Avem nenumarate exemple de parinti deosebiti ca inzestrare si credinta, care au dat nastere unor fii cu un viitor mare. Cunoasteti si alte exemple?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.07.2007, 11:56:26
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Draga Anca, eu personal nu sunt deacord cu asta.Cred ca ateii spun despre cei credinciosi ca sunt inculti, sau ca, credinta este drogul saracilor.Niste aberatii.Normal ca la numarul enorm de crestini ortodocsi se pot intilni si oameni bolnavi, inculti, saraci,etc.,dar tot atitia sunt si oameni culti,sanatosi,etc.Sf.Ecaterina era si frumoasa si culta si bogata.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.07.2007, 12:04:59
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, Cristina. Tocmai acesta e si motivul deschiderii topicului.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.07.2007, 12:07:50
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Initiativa e buna. Multi din Sfinti au fost mari oameni de cultura ai timpului lor: Sfintul Vasile Cel Mare a construit scoli si primul spital din lume, apoi sunt Sfintii Iustin Martirul si Filozoful, Grigorie Teologul, Arsenie, Constantin Brancoveanu. Noi ne mandrim cu ei, dar le stim viata si le urmam exemplul in virtuti?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.07.2007, 12:35:46
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iata un indemn bun: de a ne cunoaste inaintasii si pe cat posibil sa le urmam exemplul.
Un alt exemplu ar fi Fericitul Augustin care s-a nascut intr-o familie de oameni avuti. Mama in special a fost foarte evlavioasa si s-a rugat la Dumnezeu pentru convertirea fiului ei, Augustin, care incepuse cu alte "filozofii". A trait pana in momentul in care Augustin ii declara mamei sale credinta sa in Iisus Hristos, dupa care in 2 saptamani s-a stins din viata.
"Si iata ca trecusem si eu la credinta crestina, alaturi de mama mea si de toata casa, cu exceptia tatalui meu, care nu a reusit sa inabuse in mine datoria iubirii de mama si sa ma faca sa ajung sa nu cred nici eu in Hristos, asa cúm nici el inca nu crezuse. Fiindca ea, mama mea, dorea cu ardoare ca Tu sa-mi fii mie tata, cu mult mai mult decat el, Tu , Dumnezeule al meu; si in privinta aceasta Tu ii veneai ei in ajutor, ca sa-si biruie sotul, pe care biruindu-l, il slujea inca si mai bineca inainte, fiindca in acest fel iti slujea Tie, Cel Care porunceai lucrul acesta."
De la Sf. Augustin avem relatarea unui botez efectuat pe prieienul lui, aflat in coma, care readus la viata fiind, a aratat efectul botezului asupra sa, spre uimirea lui Augustin.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.07.2007, 13:46:41
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

imi place topicul :)
oricum... cei kre sustin aberatia asta, k sunt inculti credinciosii, sunt niste oameni limitati... si o spun fara rautate. pt k nu e nevoie sa citesti prea multe carti sau sa cunosti viata a atator sfinti pt a-ti da seama k aceasta credinta este rod al culturii.. si nu al inculturii.
e suficient sa citesti un capitol - doua din Biblie si iti vei da seama k cel kre l-a scris nu a fost prost.
Solomon, pe langa faptul k a fost foarte credincios, a fost si cel mai intelept om. si nu e nevoie sa-i credem pe cuvant pe cei kre ne-au spus-o... e suficient sa citim din scrierile lui si ne vom lamuri singuri.
sa citim din scrierile Sfantului Ap Pavel si vom intelege k niciun pic de prostie n-a salasluit intru el (poate inainte de a se crestina :D ).

oricum, gandirea asta e copilareask si expirata in acelasi timp. acum, mai nou, "inteleptii" zilelor noastre au ajuns la concluzia k Iisus, Apostolii si cei impreuna cu ei au fost niste "smecheri, destepti intr-adevar, kre au stiut sa manipuleze lumea"....

k sa nu mai spun.... necredinta al cui rod este? al crimelor? al minciunii, prefacatoriei, inselatoriei kre aduc numai ura si invidie intre oameni? asta nu e incultura, intr-adevar.............. :hmmm:
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.07.2007, 13:52:27
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Am intalnit foarte des opinia, conform careia credinta ia nastere ca rod al inculturii.
Acum nu stiu sau nu iau in seama ce spun cate unii care vor sa-si ascunda propria incultura, dar stiu ca pe vremuri am invatat la istorie ca, CREDINTA s-a nascut din teama, apoi din certitudinea omului ca cineva exista si este mai mare decat el si din nevoia de a se supune "manifestarilor" neantelese de om la acel timp si care in opinia lui erau dovezi la certitudinea ca exista acel CEVA mai mare si mai presus de el, omul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.07.2007, 14:30:10
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

mie asta imi suna mai mult a teorie feudiana. :)
n-am inteles niciodata de ce cei mai multi istorici sunt atei...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.07.2007, 13:06:01
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si atunci carui fapt se datoreaza ideea aceasta, precum ca din incultura, pe langa frica, superstitie, etc. s-ar naste credinta? Cand vorbim de cultura ne gandim la literatura, muzica, arte frumoase, o vorbire aleasa si un vocabular dezvoltat, plin de noeologisme, dar rareori este inclusa religia printre materiile, care trebuiesc stapanite,pentru a te putea incadra printre cei culti. Asta din punctul unora de vedere. Oare de ce e asa?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.07.2007, 14:39:59
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Anca, ai spus foarte bine la ce ne gandim cand spunem cultura. Si a mai zis cineva ca dintr-o mare de crestini ortodocsi, se intalnesc si persoane mai putin inzestrate. Spre exemplu taranii care au o credinta imensa, fara sa posede o cunoastere deosebita a ceea ce se numeste cultura.(sa nu se inteleaga gresit, respect taranii si imi dau seama ca sunt mult mai fericiti decat mine).

Din cate stiam eu, oamenii cu adevarat eruditi sunt in general atei sau cred altfel in Dumnezeu. Asta in schimb nu ii impiedica sa aiba profunde cunostinte in materie de religie. Am intalnit adesea zicala "ca sa poti combate un lucru, trebuie mai intai sa il cunost". In general vorbind, oamenii cu adevarat culti, cunosc sriptura, vietile sf parinti, vietile apostolilor,etc.(indiferent daca ei cred sau nu in Dumnezeu). Acesti oameni nu ar afirma niciodata ca religia este pentru cei slabi

Ispita_ta, si tu ai zis bine cand ai zis ca sunt limitati cei care considera religia o dovada de incultura, limitare si infumurare. Pot afirma ca au cunoscut oameni religiosi inculti. Asta e altceva, exista si astfel de oameni. In concluzie, eu nu cred ca religia si credinta sunt rod al inculturii.Exemple sunt o gramada. Dostoievski era crestin; iar opera lui este o capodopera.

In schimb sunt oameni complet habotnici, fanatici, care nu inteleg nimic din ceea ce se cheama credinta. Sunt aceeia ce sustin ca daca ai o parere proprie e satana in tine. Daca porti fusta vei arde in flacarile iadului. Orice nu are legatura cu religia este mana satanei. Asta inseamna ca acesti oameni nu cunosc nimic din afara sferei lor de interes. Si se pot numi inculti. Din cauza unor astfel de oameni s-au nascut si astfel de opinii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credinta ioana_ema Generalitati 32 27.06.2013 15:14:27
Credinta Guru inc. Generalitati 32 30.06.2011 01:13:22
credinta daniel7 Resurse ortodoxe on-line 6 26.06.2008 23:52:09
credinta erzbet Generalitati 35 13.03.2007 18:33:23