Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.04.2009, 07:25:06
felixlivadaru felixlivadaru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.03.2009
Mesaje: 19
Implicit Ne dorim un copilas

Eu si sotia mea ne dorim un copil. Mentionez ca ea este o femeie cu un suflet bun, si cred ca va fi o mama deosebita. Amandoi ne dorim sa ne crestem copii dupa legea crestineasca si invatatura bisericii noastre ortodoxe. Intrebarea mea este: daca ea ramane insarcinata, mai putem face dragoste? Daca da pana cand este permis acest lucru, sau v-a trebui sa ne abtinem pana ce v-a naste si ea va iesi din perioada de lehuzie?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.04.2009, 07:51:53
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Sufleteste. Stiu ca in perioada sarcinii (inca din primele zile) sotii nu mai au ingaduinta sa faca dragoste, considerandu'se zamislirea copilasului drept implinirea dragostei trupesti. Cu toate ca dragostea trupeasca poate fi vazuta si drept legatura puternica a unitatii celor doi, nu trebuie trecut insa cu vederea motivul acestei fapte de dragoste.

Trupeste. Tin minte ca am citit la Parintele Arsenie Boca (sper sa nu fi inteles eu gresit) ceva de genul: dragostea trupeasca petrecuta in perioada sarcinii duce la dezvoltarea copilasului intr'un mediu incarcat de hormon sexual (testosteron), cee ce, mai tarziu, va duce la inclinatii ale acestuia spre sexualitate timpurie.

Plata nevointelor. Cine reuseste sa vietuiasca in casatorie potrivit tuturor indrumarilor pastrate de Biserica se va bucura de multa sanatate trupeasca si de slava martirilor: "Sfintilor Mucenici, care bine v'ati nevoit, rugati'va lui Dumnezeu sa se mantuiasca sufletele noastre." Acestia - si nu altii - sunt luati drept ocrotitori ai familiilor crestine.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.04.2009, 09:37:00
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de felixlivadaru Vezi mesajul
Eu si sotia mea ne dorim un copil. Mentionez ca ea este o femeie cu un suflet bun, si cred ca va fi o mama deosebita. Amandoi ne dorim sa ne crestem copii dupa legea crestineasca si invatatura bisericii noastre ortodoxe. Intrebarea mea este: daca ea ramane insarcinata, mai putem face dragoste? Daca da pana cand este permis acest lucru, sau v-a trebui sa ne abtinem pana ce v-a naste si ea va iesi din perioada de lehuzie?
Sa va ajute Dumnezeu in nasterea de copii sanatosi si pe voi in cresterea lor pe calea cea dreapta.
Eu cred ca e un subiect mult prea personal si trebuie tratat mai intai cu sotia ta si apoi cu parintele vostru duhovnic.
Si eu am avut aceeasi problema, pentru ca sotia mea este gravida in luna a 7-a , dar nu am sa ma apuc aici sa dezbat aici acest subiect.
Daca imi este permis un sfat: tot ce faceti, sa faceti in asa fel incat sa fiti amandoi impacati , cu trairile voastre si invatatura crestina.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.05.2009, 02:18:15
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de felixlivadaru Vezi mesajul
Daca da pana cand este permis acest lucru, sau v-a trebui sa ne abtinem pana ce v-a naste si ea va iesi din perioada de lehuzie?
Din experienta mea si ascultind CU ATENTIE si la alte cupluri pot swa-ti spun ca perioada in care se dezvolta fatul este foarte sensibila si deseori femeia are dorinte foarte puternice de intimitate.

NU spune nu!...deoarece acest refuz il vei regreta toata viata. Sotia isi va aduce aminte de aceasta pina la sfirsitul vietii

Canoane in sensul asta nu sunt iar daca unul sau altul isi mai da cu parerea pe linga canoane...cel mai bine este sa si-o tina pentru el sau ea.

Iti spun sigur ca asta am auzit de la o femeie care era credincioasa... a zis ca nu-i va ierta toata viata faptul ca ea in timpul sarcinii il dorea linga ea mai mult CA ORICIND iar el tocmai daduse in habotnicie si fanatism religios si a tot indepartat-o de linga el.

Acum 10 ani mai tirziu sunt despartiti...iar el a luat-o razna cu o secta, a plecat de nebun de acasa, deoarece a considerat ca ortodocsii nu sunt crediciosi cu adevarat...si alte aberatii

Deci Felix, fi foarte atent cu ea si cu multa delicatete.
Sa va ajute Dumnezeu si sa va simtiti bine!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.05.2009, 09:08:15
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de felixlivadaru Vezi mesajul
Eu si sotia mea ne dorim un copil. Mentionez ca ea este o femeie cu un suflet bun, si cred ca va fi o mama deosebita. Amandoi ne dorim sa ne crestem copii dupa legea crestineasca si invatatura bisericii noastre ortodoxe. Intrebarea mea este: daca ea ramane insarcinata, mai putem face dragoste? Daca da pana cand este permis acest lucru, sau v-a trebui sa ne abtinem pana ce v-a naste si ea va iesi din perioada de lehuzie?
felix, sincer eu cred ca raspunul la intrebarea ta nu "sta" pe forum. Vorbiti cu duhovnicul. Si facti cum va va binecuvanta sfintia sa. Parerea mea e sa nu aveti relatii, dar asta inseamna o multime de compromisuri..si cum nimeni din cei de pe forum nu va cunoaste firea..nu veti afla decat "vorbe si sfaturi". dar acestea nu "tin de cald" copilului daca Doamne fereste va avea prob. din acesta cauza. Parerea mea sincera ca aceste subiecte, am voie sa ma culc cu sotia? Am voie sa ma sarut? Probleme ce tin de viata intima si caraterul fiecaruia niciodata nu isi vor afla raspuns in "lume". Ci doar in fata ta si a duhovnicului. Nu e vorba de falsa pudoare ci pur si simplu nu poti impune unui om un anumit regim de viata fara sa ii cunoti temperamentul si slabiciunile. Sa va ajute Maica Domnului sa aveti un copilas sanatos.
Hristos a inviat!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.05.2009, 20:15:31
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
... aceste subiecte, am voie sa ma culc cu sotia? Am voie sa ma sarut? Probleme ce tin de viata intima si caraterul fiecaruia niciodata nu isi vor afla raspuns in "lume". Ci doar in fata ta si a duhovnicului. ...
vai de duhovnicul care primeste asemenea intrebari.

se pare ca unii nu mai stiu sa fie oameni, ci doar robotei ascultatori.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.05.2009, 21:02:17
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ascultarea de duhovnic e proprie crestinilor; ortodocsii stiu despre ce e vorba. Cine e de alta religie nu intelege; nu are cum.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.05.2009, 21:33:32
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da, poate duhovnicul eventual sa traiasca el in loc unor "crestini-ortodocsi" de mucava.

apropo de abstinenta cu orice pret... este o povestioara pe undeva, despre o femeie care tinea de post cu dintii, iar sotul ei s-a dus la animale pentru ca sotia il respinsese cu atata ardoare. si zicea acolo ca lui i s-a iertat pacatul facut, dar sotiei i-a atarnat greu in cantar, pentru ca n-a avut dreapta socoteala.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.05.2009, 22:08:17
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Ai dreptate Mirela. Exact asta am spus si eu in mesajul meu. Dreapta socoteala! Si daca nu am fost desul de explicita si am dat nastere unor interpretari gresite, revin cu ideea de inceput.
Deci:
Dragii mei, cei care adresati acest tip de intrebare ce tine de intimitatea fiecaruia aici pe un forum unde participa mii si mii de oamnei, denota ca acesta intrebare/raspuns va framanta. Daca tot va framanta atunci macar cautati raspunsul acolo unde cu siguranta il veti primi [COLOR=Red]BUN![/COLOR] Cu rusinea de rigoare sau fara...Nu stiu daca acest bun. va fi si pentru voi bun, Dumnezeu stie..Parerea mea a fost (si este) ca niciodata nu imi va putea spune mie Andrei spre exemplu ( Scuze Andrei) daca am voie sau nu sa ma culc cu sotul... Din 2 motive.
1. chiar daca mi-ar spune NU as asculta ci as face ceea [COLOR=Red]ce simt[/COLOR], pacat sau nu...
2. daca tot ma framata ideea ca ar fi pacat sa fac asta, as alege [COLOR=Red]sa intreb un om induhovnicit[/COLOR] ( cu sau fara rusine)
. Nu as lua de bun tot ce spune o oarecare Jenica pe un forum....
Cat despre "roboteii ascultatori", sincer Mirela, as vrea sa fiu robot cu ascultare desavarsita! Astfel nu m-as mai teme de moarte.. dar aici tine de optiunea fiecaruia. Si daca eu consider ca e buna , nu inseamna musai ca e buna si pentru tine.
Hristos a inviat Mirela!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.05.2009, 22:15:04
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Cat despre "roboteii ascultatori", sincer Mirela, as vrea sa fiu robot cu ascultare desavarsita!
eu nu, ptr ca daca asta ar vrea Dumnezeu de la noi, altfel ne-ar fi facut.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un copilas are nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru a fi sanatos! cosminelu2006 Umanitare 2 11.06.2009 13:37:54
Copilas in cuplu mixt. toma_nec Generalitati 53 28.08.2008 17:34:59