Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 20.06.2009, 20:03:08
padurariucristi's Avatar
padurariucristi padurariucristi is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.06.2009
Locație: orvieto italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit

A deznadajdui ,pentru mine ,inseamna a te da batut.Exact cum Iuda a deznadajduit , crezand ca n-o sa mai poata avea iertarea lui IISUS,s-a dat batut si l-a lasat pe diavol sa castige luindu-si viata.(Ionela)
__________________
cristian-ionela
Reply With Quote
  #42  
Vechi 21.06.2009, 01:29:54
ronico ronico is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de CosminN Vezi mesajul
Și atunci când ai ochii plini de lacrimi, ești fără putere și spui: Eli Eli lama sabahtani....
foarte frumos am ochi in lacrimi,dar ce sa facem unul singur a putut zice asa, noi nu sintem vrednici nici sa ridicam privirea spre el,cu toate ca scrie in biblie ca D-zeu nu si intoarce fata de la noi,si nu doreste moartea pacatosului pentru ca nu are nici unul de pierdut,si daca noi facem un pas spre el,el face sapte spre noi,asta scrie dar mai trebuie sa ai credinta sa crezi si daca ai credinta atunci nu mai esti in deznadesde dar sub lovituri mai uiti ,si atunci apar toate deznadejde,indoiala,neincredere si lupta devine tot mai grea doamne ajuta
Reply With Quote
  #43  
Vechi 30.06.2009, 15:31:26
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padurariucristi Vezi mesajul
A deznadajdui ,pentru mine ,inseamna a te da batut.(Ionela)
Exact. Chiar daca biruirea vrajmasului este imposibila de unul singur, niciodata nu trebuie sa capitulam in fata acestuia si sa zicem ca nu avem sanse in fata lui. Il avem pe Hristos in noi, deci avem mare putere.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #44  
Vechi 30.06.2009, 17:41:42
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Exact. Chiar daca biruirea vrajmasului este imposibila de unul singur, niciodata nu trebuie sa capitulam in fata acestuia si sa zicem ca nu avem sanse in fata lui. Il avem pe Hristos in noi, deci avem mare putere.

Pentru mine ce este mai grav sunt actiunile disperate care sunt adesea intreprinse de cei atinsi de deznadajduire.

A te da batut poate avea si aspecte pozitive. Te poti da batut in fata unei prostii in care te-ai complacut.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 30.06.2009, 17:46:43
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Da, este un aspect pozitiv.
Insa cred ca este singurul, anume acela de a renunta la o ambitie prosteasca.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #46  
Vechi 22.03.2011, 02:25:53
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

A pierde speranta.
In tine, in oameni si cel mai grav in Pronia Domnului privind viata ta si a semenilor.
A crede cu tarie (forma a orgoliului, a mandriei propriei minti) ca stii tu cum ca Dumnezeu nu te va ierta pentru pacate. A nega pur si simplu Mila, Dragostea, Puterea lui Dumnezeu.
A te lasa coplesit de necazurile tale si a nu le raporta la voia lui Dumnezeu.
Fereasca Domnul de asa cumplit pacat!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 22.03.2011, 02:46:07
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
A pierde speranta.
In tine, in oameni si cel mai grav in Pronia Domnului privind viata ta si a semenilor.
A crede cu tarie (forma a orgoliului, a mandriei propriei minti) ca stii tu cum ca Dumnezeu nu te va ierta pentru pacate. A nega pur si simplu Mila, Dragostea, Puterea lui Dumnezeu.
A te lasa coplesit de necazurile tale si a nu le raporta la voia lui Dumnezeu.
Fereasca Domnul de asa cumplit pacat!
A deznadajdui..implica o intrebare..ce te-a facut sa deznajduiesti?
Raspuns(varianta mea):Lipsa de la Sf Liturghie, canonul dat de parintele duhohvic.'facut' cam sporadic...si mai rara spovedania...Sf. Liturghie..e cea mai puternica slujba...
Reply With Quote
  #48  
Vechi 22.03.2011, 03:09:02
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
A deznadajdui..implica o intrebare..ce te-a facut sa deznajduiesti?
Raspuns(varianta mea):Lipsa de la Sf Liturghie, canonul dat de parintele duhohvic.'facut' cam sporadic...si mai rara spovedania...Sf. Liturghie..e cea mai puternica slujba...
Hmmm..poate par 'imbacsita'.dar personal, am 'experimentat'...majoritatea starilor acestea sunt date de o inconstanta a rugaciunilor..Si da, exista deznadejea dincolo de explicatiii..ca o piatra de incercare, ce ne solicita s-o urnim din greu, ne pune la incercare taria sufletului, pentru a face mai apoi, dand-o la o parte, sa aflam din nou cararea credintei....
Reply With Quote
  #49  
Vechi 22.03.2011, 11:07:52
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Lavinia a privit inspre cauze, ca vine de undeva si deznadejdea asta, desigur.
As privi acum inspre remediu, cu vorba unui duhovnic incercat (citez aproximativ, din memorie):
Cand esti tentat sa ii arati lui Dumnezeu cat de coplesitoare e puterea necazurilor tale, atunci arata-le necazurilor tale cat este de mare puterea lui Dumnezeu!
Aliluia, Aliluia, Aliluia!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 22.03.2011, 20:49:47
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Cand esti tentat sa ii arati lui Dumnezeu cat de coplesitoare e puterea necazurilor tale, atunci arata-le necazurilor tale cat este de mare puterea lui Dumnezeu!
Aliluia, Aliluia, Aliluia!
Cu adevarat, cata vreme suntem coplesiti de duhul deznadejdii, nu tinem seama de marea putere a lui Dumnezeu, de iubirea Sa de oameni. Devenim insensibili la dragostea Sa.

Pentru ce esti mahnit, suflete al meu, si pentru ce ma tulburi?
Nadajduieste in Dumnezeu ca-L voi lauda pe El; mantuirea fetei mele este Dumnezeul meu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna? VladCat Spiritualitatea ortodoxa 42 17.12.2011 00:11:19
Ce inseamna? florin.oltean75 Generalitati 8 24.07.2011 10:59:13
ce inseamna...? victortiti89 Din Vechiul Testament 1 18.05.2011 11:51:40
Ce inseamna.... Noesisaa Generalitati 6 31.03.2011 13:10:17
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42